Syaza Yasmin binti Ismail PISMP 2C ISL – PERKEMBANGAN BAHASA KANAK-KANAK 28 JULAI 2008
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT Komponen
: Bahasa dan Komunikasi
Kelas
: Prasekolah Harmoni
Tarikh
: 28 Julai 2008
Masa
: 8.10 – 8.40 pagi
Bilangan Pelajar
: 25 orang
Tema
: Haiwan
Sub Tema
: Haiwan ternakan
Hasil Pembelajaran : 1.1.5 Mendengar dan memberi gerak balas terhadap (b) cerita 2.1
Berbual dalam bahasa mudah dengan sebutan yang betul.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid boleh menyanyikan lagu ‘Anak Ikan’ Objektif
: Pada akhir pembelajaran murid dapat :1. Menyebut beberapa jenis haiwan ternakan dengan baik. 2. Menceritakan semula cerita yang telah diberitahu oleh guru dengan betul.
Syaza Yasmin binti Ismail PISMP 2C Kemahiran berfikir : Menjana idea, membanding beza Penerapan nilai
: Keseragaman, mengikut giliran.
Bahan bantu belajar (BBB) : Radio, cakera padat, buku cerita, kad gambar haiwan ternakan. CATATAN
LANGKAH /
ISI PELAJARAN
MASA Set Induksi (3 Minit)
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Nyanyian lagu secara beramai-
•
Guru memasangkan lagu ‘Anak Ikan’.
ramai.
•
Murid-murid menyanyikan lagu ‘Anak Ikan’
Lagu ‘Anak Ikan’ Anaklah ikanlah ikan di mana kan ikan Ikan bernama tenggiri ikan tenggiri Hilanglah buntatlah buntat berganti intan Intan bernama negeri payung negeri Anaklah ikanlah ikan di mana ikan Anak seluang dimakan ikan chencharu
bersama-sama.
(BBB, Kesepaduan, KB, Nilai, dll) BBB: Radio, cakera padat Nilai : Disiplin
Syaza Yasmin binti Ismail PISMP 2C Ramailah datanglah datang orang yang datang Menyambut barulah baru pengantin baru Penyampaian (25 Minit)
Langkah 1
G: Haiwan apakah ini?
•
Murid duduk ikut kumpulan.
BBB : Kad gambar
M: Itik.
•
Guru menunjukkan kad-kad gambar haiwan
G: Apakah pula yang ini?
ternakan sambil bersoal jawab dengan murid. - Itik
M: Lembu.
Guru
G: Ini?
ternakan dan menyebutnya bersama murid.
menunjukkan
kad
gambar
haiwan - Lembu
Haiwan-haiwan ternakan dalam
•
•
Itik
•
Ayam
•
Lembu
Guru memulakan bercerita mengenai ‘Ibu Itik BBB: Buku cerita ‘Ibu dan Kawan-kawan’.
cerita ‘Ibu Itik dan Kawankawan’:
- Kambing - dll
M: Kambing.
Langkah 2
haiwan ternakan :-
•
Murid-murid mendengar cerita guru dengan kawan’, kad gambar sepenuh perhatian.
•
Sambil bercerita, guru menunjukkan kad gambar haiwan yang disebutkan dalam cerita tersebut.
•
Itik dan Kawan-
Murid menyebut haiwan yang terdapat dalam
haiwan ternakan
Syaza Yasmin binti Ismail PISMP 2C •
Kambing
•
Kucing
•
Katak
gambar dengan bantuan guru.
• Langkah 3
G: Siapa pernah tengok itik
Guru bersoal jawab dengan murid-murid setelah cerita selesai disampaikan.
berjalan atau katak melompat? M: Murid angkat tangan. Katak melompat, itik berjalan.
• Membuat pergerakan haiwan ternakan dengan menggunakan badan.
Guru menunjukkan contoh pergerakan burung, itik, ikan, ayam dan juga katak.
•
Murid mengikut pergerakan yang ditunjukkan oleh guru satu persatu.
•
Guru menyuruh murid membuat pergerakan
Penutup
G: Apakah haiwan yang
kreatif mengikut haiwan yang mereka suka. Guru membuat rumusan dan refleksi bersama murid
(2 Minit)
terdapat dalam cerita yang
dengan bertanyakan soalan.
cikgu beritahu tadi? M: Itik, ayam, lembu, kambing,
Syaza Yasmin binti Ismail PISMP 2C kucing, katak. G: Seronok tak cerita tadi? M: Seronok. G: Seronok tak buat pergerakan haiwan? M: Seronok. Refleksi Guru:
Catatan Bimbingan: