Despot Tamara, Plesna Radionica

  • Uploaded by: Kelly Lloyd
  • 0
  • 0
  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Despot Tamara, Plesna Radionica as PDF for free.

More details

  • Words: 837
  • Pages: 2
Tamara Despot, prof. PLESNE RADIONICE Na plesnim radionicama održanima u na stručnom skupu za VŽSV, mentore i savjetnike tjelesne i zdravstvene kulture održanom u Donjoj Stubici obrađivali su se društveni plesovi koji se provode u nastavnom planu i programu 7. i 8. razreda osnovne škole, no svakako su prihvatljivi i za provođenje u nastavi TZK-e srednjih škola. Plesovi koji su se usavršavali kroz plesne radionice su: Disco-fox, Cha-chacha, Engleski valcer te Bečki valcer. Disco fox je ples koji ima korijene u swingu, sambi, chachi, mambu, merengueu, foxtrotu i tangu. Isti ples se u ranijim razdobljima - u skladu s tadašnjom glazbom - među ostalim nazivao i swing-step, te disco-hustle. Pojavio se sedamdesetih godina u New Yorku i prošao kroz mnoge varijacije, kao što su formacije, samostalni ples i ples u paru. John Travolta je ulogom u filmu Groznica subotnje večeri popularizirao ovaj ples, pogotovo kod muške populacije. Posljednjih 20 godina disco fox se pleše na pop glazbu. To je brz i okretan ples, gdje se plesačica puno okreće dok je partner vodi prema sebi ili od sebe, uz razne nagibe. Dok su bečki valcer i engleski valcer tročetvrtinski plesovi (osnovni korak ima tri pokreta, u skladu s taktom kompozicije valcera), disco fox se može plesati na više varijanti taktova, jer osnovni korak može imati tri ili četiri pokreta. Disco fox elementi: 1. Osnovni korak na lijevu (muški korak) i desnu (ženski korak) nogu, obratiti pažnju prilikom izvođenja koraka dijagonalno nazad –NE PRENOSITI TEŽINU NA NOGU 2. Kretanje po krugu unutar četiri osnovna koraka 3. Okret ispod partnerove lijeve ruke- obvezna zamjena mjesta 4. Okret partnerice na partnerov desni kuk, partner ostaje u mjestu 5. Kretanje u poziciji prethodnog koraka (br. 4 «kuk na kuk» prema naprijed i prema nazad) Cha-cha-cha je ogranak mamba i zapravo je mlada, umjetna tvorba. U ritmu mamba plesači su počeli izdvajati poseban zvuk unutar muzike, na koji su ljudi počeli plesati trostrukim korakom prozvavši ga trostruki mambo. S vremenom se razvio u zaseban ples, poznat pod današnjim imenom. Cha-cha-cha postaje popularan 1954. u Havani na Kubi. Ubrzo nakon toga se plesao i pridružio kao latinoamerički ples po Europi. Naglasak je na prvom udarcu. Cha-cha-cha je brz i poletan ples. Od latinoameričkih plesova on se prvi uči i s vremenom se usavršava. Za pravilno otplesati taj ples trebaju se imati ravne noge, micati kukove (ali umjereno), početni korak u naprijed na prste. Pleše se prema podu.

Cha-cha-cha elementi: 1. Osnovni korak 2. Promenadni korak-«new york» 3. okret partnera i partnerice u isto vrijeme- «spot turn» 4. promenada unazad «hand to hand» Engleski valcer svoje ime dobio je prema zemlji porijekla. Plesali su ga već na svjetskom prvenstvu 1922. godine, ali samo ime koristi se tek od 1929. godine. Ples se počeo formirati od Boston-a i Slowfox-a. Prije je bio dosta progresivan ples zvali su ga "dance of passing feet" , ali tokom vremena, zbog povećanog broja okreta na kraju takta počeo se koristiti priključak stopala. Struktura je dobila dijagonalni karakter, jer su se cijeli okreti činili prekompliciranim, i prilikom desnih i lijevih okreta napravljeno je samo 3/4 okreta. Ovu novu plesnu formu izradili su engleski učitelji plesa, kojeg je priznao i Imperial Society 1927. godine. Engleski valcer - koji se pleše na laganu, sentimentalnu muziku - zbog ritmičkih pokreta, postao je najharmoničnijim plesom u grupi standardnih plesova. Plesni karakter pokazuje se u sporim i ujednačenim njihanjima, prostorno progresivnim okretima, koji vladaju na plesnim podijima bez ikakvog loma u tijelu. Engleski valcer se pleše kao prvi ples na natjecanjima, mnogi ga nazivaju i kraljem, bolje rečeno "kraljicom" plesova. Bečki valcer je jedan od najspektakularnijih i najpopularnijih društvenih plesova. Poletni tročetvrtinski, pulsirajući ritam povede sa sobom svakog plesača, pa i cijelu publiku. Porijeklo Bečkog valcera može se povezati s' plesovima Landler i Dreher još iz XVI. vijeka. Do XVIII. vijeka ples je bio zabranjivan od strane vlasti. Ples je balova i zabava, a u samoj muzici naglašeni su gudački instrumenati. U kasnijem pohodu valcera, veliku ulogu je preuzela i dinastija Strauss sa svojom muzikom. Zahvaljujući radu nürnberškog plesnog učitelja, g. Paula Krebsa, 1951. godine valcer se uvrštava u takmičarske plesove i stvara pravu plesnu atmosferu na takmičenjima. Među društvenim plesovima bečki valcer ima najdužu tradiciju. Ime je dobio prema njemačkoj riječi "waltzen" (vrtiti, kružiti) i odnosi se na noge, koje se vrte po plesnom podiju. Engleski i Bečki valcer elementi: 1. Osnovni korak-kvadrat 2. Desni okret-kroz četiri polukvadrata (1/4 okreta) 3. Kretanje kroz polukvadrate (3 polukvadrata naprijed i tri nazad) Metodika: Sve korake bilo kojeg plesa prvo učiti u mjestu kroz stupanje i brojanje koraka u zadanom ritmu samog plesa, nakon toga učiti sve učenike i muške korake, kao i ženske točnije korake na lijevu i na desnu nogu. I tako sve elemente. Nakon toga ih složiti u parove u kojima će plesati zadanu koreografiju osmišljenu od strane profesora. Ukoliko svladaju sve zadano, dati im slobodnog vremena za osmišljavanje nove koreografije. Napomena: Učiti učenike slušati glazbu, što znači: Pustiti glazbu par minuta i samo slušati. Nakon toga pljeskanjem odrediti ritam i tek na kraju koracima.

Related Documents

Tamara
November 2019 35
Tamara
April 2020 24
Tamara
April 2020 26
Tamara
November 2019 27
Tamara
October 2019 29

More Documents from ""