Clasa 9 -calitate Recapitulare.docx

  • Uploaded by: Andreia Mircea Alecsa
  • 0
  • 0
  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Clasa 9 -calitate Recapitulare.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,439
  • Pages: 16
Unitatea de învăţământ: Colegiul tehnic de Căi Ferate "Unirea", Paşcani Profilul: Servicii Domeniul de pregătire de bază/Domeniul de pregătire generală/ ECOMONIC Calificarea profesională: Economic/Tehnician în activităţi economice Modulul: M III – Calitatea produselor şi serviciilor Clasa : a IX- a A Profesor: Alecsa Andreia Data: 24.04.2018 An şcolar: 2017-2018 Timp: 50 de minute

PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţare : Caracteristicile de calitate ale mărfurilor alimentare Subiectul lecţiei : Identificarea caracteristicilor de calitate ale mărfurilor alimentar Tipul lecţiei: fixare şi sistematizare Cunoştinţe : 5.1.3. Clasificarea produselor si serviciilor 5.1.5. Descrierea caracteristicilor de calitate ale produselor si serviciilor Abilități : 5.2.3. Diferențierea produselor după criterii date 5.2.4. Identificarea proprietaților în raport cu criteriile de clasificare ale mărfurilor 5.2.5. Diferențierea caracteristicilor de calitate ale produselor Obiective: O1: Să clasifice sortimentul de mărfuri alimentare O2: Să încadreze produsele alimentare în clasificarea merceologică O3: Să prezinte caracteristicile de calitate ale mărfurilor alimentare 1

O4: Să identifice defectele mărfurilor alimentare O5: Să efectueze verificarea organoleptică a marfurilor alimentare Obiective pedagogice:

 Dezvoltarea atenției concentrate;  Utilizarea limbajului specific modulelor economice. Condiții prealabile: Cunoașterea unor noțiuni despre clasificarea și caracteristicile de calitate ale mărfurilor alimentare. Managementul resurselor Resurse materiale: 

Material didactic: tabla, creta, videoproiector, fișă de lucru, fișă de documentare



Spațiul de desfășurare : sala de clasă Resurse temporale:



Durata lecției: 50 minute Resurse metodologice:



Metode și procedee didactice: conversația, expunerea, explicația didactică, observația, învățarea prin descoperire, lucru în echipă. Bibliografie :

 Cucoş C., Pedagogie, Iaşi, Ed. Polirom, 2006;  Petre T., Simionescu G.,Comerț, manual pentru clasa aX-a, liceu tehnologic, profil servicii, București, Editura CD Press, 2010;  Petre T., Iordache G., Calitatea produselor şi serviciilor, caiet de lucru clasa a X- a, București, Editura CD Press, 2013;  Scheau I., Gândirea Critică , Metode active de predare – învăţare, Cluj- Napoca, Editura Dacia Educaţional, 2004;  Sfichi F. E., Hagiu L., Maţipiuc V. E., Calitatea produselor și serviciilor, auxiliar curricular, Suceava, 2010.  https://conspecte.com  http://www.rasfoiesc.com  https://biblioteca.regielive.ro 

Elemente care au contribuții esențiale la obținerea performanțelor stabilite prin obiective: comunicarea, utilizarea materialului didactic adecvat, utilizarea materialelor informative. Resurse psihologice:



Capacitatea de învățare disponibilă: clasa are un efectiv de 29 de elevi, toți apți de învățătură, nu există copii CES. 2



Motivaţia: interesul elevilor nu este egal, deoarece structura psihologică și aptitudinală este diferită.



Evaluare: frontala prin răspunsurile la întrebări si rezolvarea sarcinilor de lucru.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE Strategie didactică

Obiective

Evenimentele instruirii. Conținuturi/

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Timp

  

Secvența organizatorică 2min

salută clasa; verifică prezența elevilor;

asigură condițiile didacticomateriale pentru buna desfașurare a lecției şiface observatii, dacă este cazul.

Captarea atenției 5min

O1 O3



profesorul prezintă elevilor câteva imagini pe videoproiector (o piramidă alimentelor, diferite imagini sugestive cu produse alimentare etc) și le cere acestora să spună câteva cuvinte despre imaginile respective;



pune diverse întrebări ce au ca scop captarea interesului elevilor;



profesorul optează pentru imagini cu diferite alimente despre

   

 



salută profesorul;

Metode de învațământ

Mijloace deînvațământ

Forme de organiz. a activitații

Conversația

Catalog

Frontală

Evaluare

-

comunică elevii absenți; se mobilizeazăîn funcție de cerințele profesorului; își însușesc observațiile primite. Sunt atenți la imaginile rulate la videoproiector; Elevii privesc cu atenție imaginile de pe videoproiector și încearcă o posibilă caracterizare a acestora;

Explicația

Videoproiector

Individuală

Conversația Gândiți – Comunicați

Imagini

Frontală

Evaluare orală

Învățarea prin descoperire

Îşi alocă un timp de gândire de câteva secunde și răspund cu sinceritate și interes.

3

care elevii s-au documentat și au întocmit o fișă Știați că..., cuprinsă la portofoliu.

 -

Imaginile reflectă cele opt grupe principale de produse alimentare cuprinse în sectorul de mărfuri alimentare studiat . Cafea, ceai, mere, morcovi, banane, ciocolata, paste făinoase, cașcaval, ulei de măsline, pește, babic si ghiudem.



Pentru imaginile prezentate pe videoproiector, elevii trebuie să enunțe câteva informații inedite de genul Știați că..

4

Precizarea obiectivelor și a planului de

O1

recapitulare

O3

3min

O4



profesorul prezintă planul de recapitulare pe videoproiector, plan pe care l-a dat elevilor cu o oră înainte:

O2

O5

 

Elevii sunt atenți la indicațiile profesorului; Elevii participă la discuție.

Explicația Conversatia

Videoproiector

Frontală

Evaluare orală

Observația

Plan de recapitulare: Identificarea caracteristicilor de calitate ale mărfurilor alimentare 1) Definiția termenului marfă 2) Semnificații ale conceptului de calitate 3) Rolul și importanța mărfurilor alimentare 4) Clasificarea sortimentului de mărfuri alimentare 5) Caracteristicile organoleptice si defectele mărfurilor alimentare

     

prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la sfârşitul lecţiei, și anume: să clasifice sortimentul de mărfuri alimentare; să încadreze produsele alimentare în clasificarea merceologică; să prezinte caracteristicile de calitate ale mărfurilor alimentare; să identifice defectele mărfurilor alimentare; să efectueze verificarea organoleptică a mărfurilor alimentare.

5

Recapitularea coținuturilor 10min

O1



O2 O3 O4 O5

1) 2) 3) 4)

recapitularea cunoștințelor asimilate în orele anterioare prin adresarea următoarelor întrebări: Care este definitia termenului marfă ? Precizați câteva sinonime. Ce fel de produse folosesc oamenii pentru satisfacerea necesitaților pe care le au? Ce înțelegți prin calitatea unui produs? Care sunt principalele grupe care alcătuiesc sortimentul mărfurilor alimentare?

 







Sunt receptivi la indicațiile primite și răspund la întrebări; Marfa = produs al muncii omenești care satisface o nevoie socială , fiind rezultatul unei activitați economice; orice bun care se vinde și se cumpară. Pentru satisfacerea tuturor necesităților pe care le au, oamenii folosesc o mulțime de produse alimentare si nealimentare. Calitatea reprezintă ansamblul caracteristicilor de calitate ale unui produs; satisfacerea cerințelor clienților; zero defecte, corect de la prima încercare. Sortimentul mărfurilor alimentare cuprinde urmatoarele grupe de alimente: produsele din cereale, legumele și fructele, produsele din carne, produsele zaharoase, produsele din pește, produse gustative, laptele și produsele din lapte,

Conversația Exercițiul

Individuală Videoproiector

Frontală

Observare curentă Evaluare orală

Învățarea prin descoperire

6

grasimile alimentare.

Fixarea cunoștințelor recapitulare prin formare de priceperi şi deprinderi 28min



împarte clasa în 6 grupe de



elevi;

 

pregăteşte materialul;

indică elevilor să rezolve sarcinile din fişa de lucru;









profesorul împarte fiecărei grupe o imagine diferită, fiecare având un tip de produs alimentar;

profesorul își sprijină elevii pe tot parcursul rezolvării aplicației, urmărind fiecare grupă cum colaborează.







elevii au la dispoziție 8 minute pentru completarea fiecărei coli cu elementele precizate de către profesor, după care fiecare grupă prezintă ce a notat;

Conversația

Coli ciocan Markere Fisă de lucru Imagini

Frontală Activități pe grupe

Observare curentă Evaluarea scrisă

echipa va primi cateo imagine cu un produs alimentar; colaborează în echipa de lucru, identificând denumirea produsului, realizând încadrarea acestuia în familia, grupa și subgrupa corespunzătoare; imaginea cu produsul alimentar va fi însoțită de o fișă de verificare a calitații produsului respectiv; fiecare grupă va desemna un lider care îi va reprezenta în activitatea propusă de profesor;(fisa de lucru) planşa realizată, va fi subiectul feed-back-ului realizat de către elevi.

7

Evaluarea cunoștințelor 1 min



se fac aprecieri generale și individuale privind implicarea elevilor în desfășurarea lecției de recapitulare;



profesorul informează elevii că răspunsurile date de ei au fost corecte și precise, ceea ce dovedește că și-au însușit temeinic cunoștințele referitoare la lecția de recapitulare ce au avut-o de pregătit;

 

Rețin aprecierile, observațiile și recomandările;

Explicația

Catalog

Conversația

elevii ascultă aprecierile făcute de profesor;



se notează elevii care au participat activ la lecție;

Asigurarea retenției si a transferului 1 min



Profesorul propune ca temă pentru acasă: realizaţi un mini eseu cu tema: Importanta produselor alimentare pentru viata si sanatatea umana.

 

elevii notează tema în caiete ;

Conversația

elevii salută profesorul. -

Întocmit , Prof. Alecsa Andreia

8

Modul III Calitatea produselor și serviciilor Clasa a IX- a A Fişă de lucru Pentru a putea fi vândute, produsele și serviciile au nevoie ca ele să fie cunoscute de către beneficiari. Acest lucru se realizează prin reclama făcută acestor produse sau servicii în care se evidențiază necesitățile satisfăcute de ele și caracteristicile superioare altor produse de același fel.

9

Sarcină de lucru: Realizați o reclamă printr-o imagine sugestivă și un text scurt argumentativ pentru produsul alimentar din cele recapitulative pe care echipa l-a primit .

ANEXA NR. 1 – IMAGINI DE INTERPRETAT  

Imagini cu diferite alimente despre care elevii s-au documentat și au întocmit o fisă Știați că..., cuprinsă la portofoliu. Imaginile reflectă cele opt grupe principale de produse alimentare cuprinse în sectorul de mărfuri alimentare studiat : cafea, ceai, mere, morcovi, banane, ciocolata, paste făinoase, cașcaval, ulei de măsline, pește, babic și ghiudem.

 Pentru imaginile prezentate pe videoproiector, elevii trebuie să enunțe câteva informații inedite de genul Știați că..

10

11

12

13

14

15

16

Related Documents


More Documents from ""