Case Study - Ford Motor Company

  • Uploaded by: Vanja
  • 0
  • 0
  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Case Study - Ford Motor Company as PDF for free.

More details

  • Words: 1,369
  • Pages: 6
Univerzitet “EDUCONS” Fakultet za Uslužni biznis

CASE STUDY “FORD MOTOR COMPANY”

Grupa: Nikoleta Dragumilo, Jadranka Tešija, Roman Pekura, Jelena Popović i Vanja Zubić 1.Uvod

Henri Ford (30. jul 1863. - 7. april 1947.) osnovao je Ford Motor Kompanije i pripisan mu je doprinos stvaranju srednjeg sloja američkog društva. Bio je među prvima koji su uveli masovnu proizvodnju velikom broju ljudi dostupnih automobila na pokretnoj traci. To ostvarenje nije samo značilo revoluciju industrijske proizvodnje, već je imalo i velik uticaj na modernu kulturu tako da mnogi društveni teoretičari to razdoblje ekonomske i društvene istorije nazivaju "fordizam". Ford je rođen na uspešnoj porodičnoj farmi u Springvels Aunšipu, koji je danas deo grada Dearborna u Mičigenu, gde se trenutno nalazi sedište firme koju je osnovao. Njegovi roditelji, Viliam i Mari Ford, bili su imigranti iz okoline grada Korka u južnoj Irskoj, a Henri je bio najstariji od šestoro njihove dece. Već kao dete bio je strastveni mehaničar. Uvek je umesto poslova na farmi radio na nekim mačinama u očevoj radionici. Kad mu je bilo trinaest godina prvi put je video parnu mašinu sa sopstvenim pogonom. 1879. Otišao je od kuće u Okolimu Detroita kako bi se uvežbavao za mehaničara. 1882. Vraća se u Dearborn kako bi radio na porodičnoj farmi i postaje stručnjak u upravljanju Vestinghauzovim kompaktnim parnim strojem, što ga je na kraju dovelo do posla servisera istih strojeva u toj firmi. 1891. postaje inženjer u Edison Iluminejing Kompanu i nakon promocije u glavnog inženjera 1893. imao je dovoljno novca da posveti pažnju svojim vlastitim eksperimentima na motorima s unutarnjim sagprevanjem. Ti eksperimenti su 1896. kulminirali završetkom rada na sopstvenim samohodu nazvanom kvadricikl, kojeg je prvi put isprobao u vožnji 4. juna iste godine. Nakon tog uspeha napušta Edison Iluminejting Kompanu i zajedno s ostalim inovatorima osniva Detroit Automobil Kompanu, koja je ubrzo bankrotirala jer je Ford usavršao dizajn automobila umesto da ih prodaje. Svojim vozilima Ford se utrkivao s onima drugih proizvođača kako bi prikazao njihovu superiornost. Sa zanimanjem za trkačke automobile osnovao je drugu firmu pod nazivom Henri Ford Kompanu. 1902. Ford je isteran iz firme zajedno s ostalim inovatorima, a ona je reorganizirana pod nazivom Kadilak. Svoju vlastitu firmu pod nazivom Ford Motor Kompani osniva 1903. zajedno s jedanaest ostalih inovatora i kapitalom od 28.000 dolara. U novodizajniranom automobilu Ford je odvezao probnu milju na zaleđenom jezeru Sv. Kler i s vremenom od 39.4 sekunde postavio novi kopneni brzinski rekord. Uveren tim uspjehom, poznati vozač utrka Barnej Oldfild naziva novi model "999" odavajući počast trkačkoj lokomotivi tog vremena i predstavlja ga širom države, čineći marku Ford poznatom u SAD. Henri Ford je bio i jedan od ranih podupirača legendarne trke Indianapolis 500. Henri Ford je 21. septembra 1945. prepustio poziciju predsednika firme unuku Henriju Fordu II, a preminuo je od izliva krvi u mozak u 83. godini 7. aprila 1947. na svom posedu u Dearbornu. Sahranjen je na groblju Ford Sementeri u Detroitu. 2

2.Ford motor Company

1.Po čemu se FORD razlikuje u svojoj poslovnoj filozofiji od drugih proizvođača automobila? Henri Ford (1863 - 1947) je stvorio odlične uslove rada u svojim fabrikama, davao je visoke nadnice zaposlenima, imao je zanatsku školu za decu radnika, kao i bolnicu, jer je smatrao da zadovoljan radnik radi bolje. Međutim bio je protiv sindikata jer je smatrao da to nije potrebno u njegovim fabrikama zbog dobrih uslova rada i zarada. Kako je se, pored toga, cena njegovog automobila Ford T tokom vremena smanivala, jasno je da Fordova poslovna filozofija u sebi imale elemente društvene odgovornosti. Imajući sve ovo u vidu može se smatrati da školi Klasičnog menadžmenta odgovara Faza I razvoja SCR. On je 1913. godine uveo pokretnu traku za montažu automobila, naravno bio je prvi u tome. Njegov koncept je zahtevao standardizovane delove, kao i specijalizaciju rada. Njegova filozofija i misao vodilja bila je: "Proizvešću automobil za mase...cena ce mu biti tako mala da ce moci svako da ga ima."

2.Da li je moguće govoriti odvojeno o proizvodima ili uslugama ili se oni međusobno podrazumevaju?

U stvarnosti je veoma tesko susresti se sa “cistom” robom koju neprati neka usluga ili, pak, usluga koju neprati neki opipljiv predmet. Najznacajnija uloga usluga ogleda se u stvaranju “neopipljive robe”, medju kojima je najznacajnija informacija. Svaka firma unutar ekonomije mora koristiti odredjene usluge da bi dosla do svojih klijeneta, kao i da omoguci laksi pristup svojih proizvoda na trziste. Osim toga, usluge omogicavaju stvaranje globalnih trzista koja omogucavaju itegraciju nacionalnih ekonomija. Kotler pod uslugom podrazumeva svaku aktivnost ili korist koju jedan ucesnik nudi drugom, a koji su sustinski neopipljivi, kao i da za rezultat nemaju vlasnistvo nad necim. Ona moze, ali nemora bitivezana za neki fizicki proizvod.

3

3.Koja je Ford-ova osnovna delatnost a koje su mu dodate? Preduzeće Ford Motor Company počelo je s radom u maloj fabrici koja je bila adaptirana od vagona u Detroitu 16. juna 1903. godine. Imovina preduzeće sastojala se od alata, instrumenata, mašina, planova, specifikacija, nacrta, patenata, nekoliko modela i 28.000 $ gotovine, koju su uložila dvanaestorica investitora. Zajedno s Henrijem Fordom, prvi akcionari ove mlade korporacije bili su trgovac ugljem, njegov knjigovođa i bankar, dvojica braće koja su imala radionicu i izrađivala motore, stolar, dva advokata, službenik, vlasnik galanterijijske radnje i čovek koji je gradio vetrenjače i pravio vazdušne pištolje. Prvi automobil koji je bio ponuđen na prodaju opisan je kao najsavršeniji motor na tržištu i tako jednostavan da bi i petnaestogodišnjak mogao da upravlja njime. Prvi automobil prodat je dr E. Fenigu iz Čikaga, koji je automobil kupio mesec dana nakon osnivanja preduzeća, na ogromno zadovoljstvo zabrinutih akcionara koji su nervozno zagledali saldo koji se smanjio na 223 $. Između 1903 i 1908. godine Henry Ford i njegovi inženjeri grozničavo su prošli kroz 19 slova abecede od Modela A do Modela S. Neki od tih automobila bili su eksperimentalni i nikad nisu izašli u javnost. Do kraja 1913. godine, preduzeće Ford Motor Company proizvodilo je polovinu svih automobila u Sjedinjenim državama. Danas, osim proizvodnje automobila Ford, Lincoln, Mercury, Mazda i automobila visoke klase (Premier Automotive brands – Aston Martin, Jaguar, Land Rover, Volvo), kompanije je zadržala i ostale usluge; finansiranje (Ford Credit), rezervni delovi i servis (Ford Customer Service Division) i rent-a-car poslovanje (Hertz). Ford Credit, potpuno u vlasništvu Ford Motor Company, je najveća svetska kompanija čije se poslovanje zasniva na finansiranju automobila. Sa više od 11 miliona klijenata u 36 zemalja, ima raznovrsnu radnu snagu od gotovo 20,000 radnika. Takođe kreditira i više od 12,500 ovlašćenih trgovaca širom sveta prema njihovim finansijskim potrebama. Hertz, indirektna podružnica u vlasništvu Forda, najveće je svetsko ime u rent-a-car poslovanju. Deluje u više od 140 zemalja na oko 7,000 lokacija 3

širom sveta pružajući usluge mnogim trgovačkim kućama uključujući preduzeća Fortune 500 kao i milione pojedinaca širom sveta. Ford je posvećen cilju da donosi najbolje proizvode na tržište ujedno čuvajući principe globalne odgovornosti i društva. Pružanje najvišeg nivoa kvaliteta svojim kupcima svevremenski su temelji i cena ulaska na tržište. U Evropi su ti temelji ojačani obavezom da se daju vozila koja su pouzdana, savremena i pružaju superioran kvalitet.

4.Da li se slažete da Ford treba da radio no što najbolje zna – proizvodnja automobile, a da uslugu prepusti specijalizovanim predizećima za to? Navesti razloge ZA i PROTIV.

ZA: PROTIV: 1.Duga tradicija proizvodnje 1.Briga o svojim kupcima 2.Kvalitet 2.Garancija kvaliteta 3.Nove tehnologije 3.Manjak salona 4.Prepoznatljivost kod potrošača 4.Uvid u tržište 5.Lepeza proizvoda 6.Humanitarne akcije

Kompanija kao što je Ford nikako nebi sebi trebala da dozvoli luksuz da se bavi samo proizvodnjom automobile jer je njeno dugogodišnje iskustvo pokazivalo da su nove mušterije prilazile baš onda kada su pored automobile pružali i dodatne usluge. (prodaja i isporuka vozila, servisiranje u garantnom i vangaratnom roku, prodaja rezervnih delova i dodatne opreme, farbarske usluge.)

sve limarsko-

2

5.Koju novu uslugu bi ste ponudili svojim kupcima da ste za trenutak General Manager Ford Motor Co.? Sagledavajući veličinu kompanije Ford Motor Company i njihovo dugogodišnje opstajanje na tržištu automobile teško je ponuditi potrošačima novu vrstu usluge. Razmišljajući o tome shvatio sam da potrebe današnjih potrošača jesu kompleksne i da je sada vreme u Srbiji pogodno za davanje životnih osiguranja uz svaki kupljen automobile. Tako bi pored sigurnosti automobile kompanija ujedno počela da brine i o životima svojih potrošača što bi najverovatnije privuklo mnoge kupce.

2

Related Documents


More Documents from ""