Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran:
Pendidikan Jasmani
Tarikh
:
9 Oktober 2018
Masa
:
0710 - 0740
Tempat
:
Gelanggang Sekolah
Tahun(Kelas) :
Tahun 2 Seri Kinabalu
Bilangan Murid :
40 orang
Tajuk
:
Pergerakan Bukan Lokomotor : Mengilas dan Memusing
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran :
Berkebolehan melakukan pelbagai pergerakan bukan lokomotor asas dengan lakuan yang betul. 1.3.1 Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok), meregang, membuai, meringkuk, mengilas, memusing, menolak, menarik, mengayun dan mengimbang. 2.2.1 Mengenalpasti ciri-ciri perlakuan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor. 5.2.1 Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif.
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat: Psikomotor :
i. Murid dapat melakukan teknikmengilas dan memusing dengan betul
Kognitif :
i. Murid dapat mengenalpasti teknik dan peraturan yang betul
Afektif:
`
i. Murid dapat melakukan kemahiran psikososial antara guru dan rakan – rakan dalam aktiviti berkumpulan
EMK: Keusahawanan Sumber/BBM: Wisel, penanda kon, bola kertas, pundi kacang. Penggabungjalinan: Matematik, Sains, Bahasa Inggeris Penerapan nilai: Kebebasan dan berdikari.
Langkah/Masa Permulaan (5 Minit)
Isi Pelajaran 1. Set Induksi i.
Perkembangan (10 minit)
Pemanasan badan.
i. Kilasan tanpa alat
Aktiviti Pdp Fokus Pembelajaran: i. Murid melakukan pemanasan badan bagi mengelakkan kecederaan Aktiviti: i. Guru meminta murid melakukan regangan berkenaan bahagian badan yang diperlukan dalam memusing dan mengilas
Fokus Pembelajaran: i. Guru membahagikan kepada dua stesen iaitu lelaki dan perempuan ii. Murid disusun dalam kedudukan Lurus iii. Murid dikehendaki menepuk tangan kawan kawan di sebelah kiri dan kanan masing- masing secara kilasan
Catatan Ciri Strategi: Kemahiran komunikasi BBM: Wisel Catatan: Menerusi aktiviti ini, murid dapat: i. Belajar sambil bermain. Ciri Strategi: Kepimpinan BBM: Wisel, Catatan: Menerusi aktiviti ini, murid dapat: i. Memupuk pembelajran kendiri.
Kemuncak (10 Minit)
Permainan tradisional : Rondas sela
Fokus Pembelajaran: i. Murid ditambah dengan alatan yang berbeza jika murid dapat pundi kacang, murid dikehendaki melakukan kilas. ii. Jika murid terima bola kertas murid hendaklah melakukan pusingan
Ciri Strategi: Pengukuhan pembelajaran. BBM: Wisel Catatan: Menerusi aktiviti ini, murid dapat: i. Belajar sambil bermain.
Penutup (5 Minit)
1. i.
Penyejukan badan. Fokus terhadap anggota badan yang banyak terlibat dalam aktiviti sukan, antaranya ialah :
Fokus Pembelajaran: i. Regangan dan penyejukan badan Aktiviti: i. Guru dan murid melakukan regangan bersama sama ii. Sesi soal jawab bersama murid - Contoh soalan guru : - Apa kita pelajari hari ini - Contoh jawapan murid kilasan dan pusingan
Ciri Strategi: Pengukuhan pembelajaran. BBM: Wisel Catatan: Menerusi aktiviti ini, murid dapat: i. Meningkatkan daya berfikir melalui refleksi pembelajaran dan soalan
rawak.