4sj Pk.docx

  • Uploaded by: Ade Takde
  • 0
  • 0
  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 4sj Pk.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 524
  • Pages: 4
Rancangan Pengajaran Harian. Mata Pelajaran:

Pendidikan Kesihatan.

Tarikh

:

26 September 2018(Rabu) “Ganti pada 28 September 2018(Jumaat)”

Masa

:

1230-1300 *Ganti pada 8.40pg-9.10pg*

Tempat

:

Kelas

Tahun(Kelas) :

4 Seri Jerai

Bilangan Murid :

36 orang ( 22 lelaki & 14 perempuan)

Tajuk

Piramid Makanan.

:

Standard Kandungan : Standard Pembelajaran :

1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat serta selamat. 1.3.1 Melakar dan melabel Piramid Makanan Malaysia. 1.3.2 Mengenal pasti kumpulan makanan mengikut aras Piramid Makanan Malaysia.

Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat: Kognitif : Afektif:

i. Murid dapat menyatakan 3 per 4 daripada kumpulan makanan mengikut aras piramid makanan Malaysia. `

i. Murid berasa seronok dan akan mewujudkan persaingan sihat antara rakan sebaya.

EMK: Kreativiti(Cara tampalan gambar dan perkataan), Menggalakkan Idea(Penulisan jawapan dan perbincangan), Keusahawanan(Berusaha melakukan tugasan). Sumber/BBM: Jenis-jenis makanan(Protein, Karbohidrat, Lemak, Susu, Sayuran), Gambar Piramid Makanan. Penggabungjalinan: Pendidikan Seni. KBKK: Elemen Sosial. Langkah/Masa Permulaan (5 Minit)

Isi Pelajaran 1. Set Induksi i. Komunikasi dengan muridmurid kepada tajuk

Aktiviti Pdp Fokus Pembelajaran: i. Pendahuluan sebelum proses pengajaran dan pembelajaran dilakukan.

Catatan Ciri Strategi: Kemahiran komunikasi dan sosial.

pembelajaran iaitu tentang Piramid Makanan Malaysia

Perkembangan Aktiviti 1 (5 Minit) ‘Idea Bernas’

Aktiviti: i. Murid –murid akan ditunjukkan tentang makanan seperti gula,garam, susu,mentega, buahbuahan,roti dan biskut. ii. .Murid akan ditanya secara spontan tentang makanan-makanan tadi.

BBM: Catatan: Menerusi aktiviti ini, murid dapat: i. Meningkatkan kemahiran komunikasi sosial. ii. Gambaran visual sebenar dapat menarik minat murid untuk belajar.

Fokus Pembelajaran: i. Mengetahui Piramid Makanan Malaysia. Aktiviti:

Ciri Strategi: Kemahiran komunikasi dan penerangan.

i. ii.

Guru menunjukkan Gambar Piramid Makanan Malaysia. Gambar yang disediakan sesuai dengan tahap murid tahun 4.

i. ii.

iii.

Murid diminta untuk menjawab secara spontan di dalam kelas semasa gambar tersebut ditunjukkan. Murid –murid akan diminta untuk menghuraikan fakta tentang paparan gambar yang telah ditunjukkan. Guru menjadi pembimbing kepada murid-murid semasa soalan ditujukan. Aras 1:Lemak,minyak,gula,garam. Aras 2:Susu, Produk Tenusu. Aras 3:Sayuran dan Buahan Aras 4: Nasi,mee, roti, biskut.

Kemuncak (15 Minit)

Aktiviti 2 “Tampal Kesihatan” i.

Fokus Pembelajaran: i. Rekaan Piramid Makanan. Aktiviti: Guru meminta murid –murid i. Setiap murid diminta untuk menampal jenis-jenis untuk menampal gambar makanan di dalam piramid makanan. dan tulisan tentang jenis ii. Jika ada masa lebih,murid-murid yang terpilih makanan di dalam piramid dibenarkan untuk memberi penerangan di hadapan makanan yang kosong. rakan-rakannya.

BBM: Paparan bergambar. Catatan: Menerusi aktiviti ini, murid dapat: i. Meningkatkan daya pemikiran yang luas dalam topik pengaruh rakan sebaya..

Ciri Strategi: Pengukuhan pembelajaran. BBM: Kertas Lukisan piramid makanan. Catatan: Menerusi aktiviti ini, murid dapat:

i.

Penutup (5 Minit)

1. Guru bersoal jawab dengan murid- murid tentang tajuk pelajaran yang telah dipelajari. 2. guru memastikan murid-murid dalam keadaan terkawal.

Fokus Pembelajaran: i. Sesi refleksi dan soal jawab. Aktiviti: i. Guru menujukan soalan berkaitan dengan tajuk pembelajaran yang telah dijalankan. Contoh soalan ‘ Apakah yang telah kamu pelajari pada hari ini?’ Piramid Makanan Malaysia. ‘ Gula di aras ke berapa dalam Piramid Makanan Malaysia?” Aras 1 “Apakah yang perlu kamu makan untuk mendapatkan kesihatan yang baik?” Makan makanan yang seimbang.

Meningkatkan kemahiran berfikir. Ciri Strategi: Refleksi pembelajaran. Catatan: Menerusi aktiviti ini, murid dapat: i. Meningkatkan daya berfikir melalui refleksi pembelajaran dan soalan rawak.

Related Documents

4sj Pk.docx
November 2019 12

More Documents from "Ade Takde"

2 Sk Pj(1).docx
November 2019 16
4sj Pk.docx
November 2019 12
Borang Pencatat New.doc
November 2019 6
Kie Apt Vr.docx
June 2020 23
Spsk Nebulizer.docx
December 2019 46