1857

  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 1857 as PDF for free.

More details

  • Words: 2,691
  • Pages: 13
Druk nr 1857 Warszawa, 12 lutego 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja

Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. i na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu ni"ej podpisani pos!owie wnosz# projekt ustawy:

- o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i le!nych oraz o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upowa"niamy pana pos!a Witolda Gintowt-Dziewa!towskiego. (-) Tomasz Garbowski; (-) Witold Gintowt-Dziewa!towski; (-) Henryk Go!$biewski; (-) Tomasz Kami%ski; (-) Witold Klepacz; (-) Jan Kochanowski; (-) S!awomir Kopyci%ski; (-) Zbigniew Matuszczak; (-) Wojciech Olejniczak; (-) Artur Ostrowski; (-) Wojciech Pomajda; (-) Stanis!awa Prz#dka; (-) Stanis!aw Rydzo%; (-) Tadeusz Tomaszewski; (-) Bogus!aw Wontor; (-) Stanis!aw Wzi#tek.

Projekt USTAWA z dnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i le!nych oraz o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Art. 1 W ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i le&nych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z pó'n. zm.) w art. 7 wprowadza si$ nast$puj#ce zmiany: 1) ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Przeznaczenia gruntów rolnych i le&nych na cele nierolnicze i niele&ne, wymagaj#cego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje si$ w studium uwarunkowa% i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, sporz#dzonym w trybie okre&lonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.”; 2) po ust. 2 dodaje si$ ust. 2a w brzmieniu: „2a. Przepisu ust. 2 nie stosuje si$ do gruntów rolnych po!o"onych w granicach wyznaczonego w studium uwarunkowa% i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy obszaru urbanizacji.”; 3) ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. Wyra"enie zgody, o której mowa w ust. 2, nast$puje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta), a w przypadku terenów wymienionych w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z pó'n. zm.)

nie obj$tych zadaniami w!asnymi gminy, na wniosek wojewody. Do wniosku dotycz#cego gruntów le&nych stanowi#cych w!asno&( Skarbu Pa%stwa wójt (burmistrz, prezydent miasta) do!#cza opini$ dyrektora regionalnej Dyrekcji Lasów Pa%stwowych, a w odniesieniu do gruntów parków narodowych – opini$ dyrektora parku.”. Art. 2 W ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z pó'n. zm.) w art. 2 dodaje si$ pkt 20 w brzmieniu: „20) obszar urbanizacji – nale"y przez to rozumie( obszar na którym przewiduje si$ lokalizacj$ zabudowy (obszar rozwoju zabudowy), b#d' uzupe!nienie zabudowy (obszar kontynuacji zabudowy), wyznaczony w studium uwarunkowa% i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, którego granice s# wyznaczone przy uwzgl$dnieniu istniej#cej struktury podzia!ów geodezyjnych terenu, w ramach okre&lonych, w ocenie aktualno&ci studium, potrzeb rozwoju gminy w odniesieniu do poszczególnych rodzajów u"ytkowania terenu, zapewniaj#cy mo"liwo&( realizacji potrzeb wspólnoty gminnej, a w tym w szczególno&ci lokalnego uzbrojenia terenu, okre&lonych w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorz#dzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z pó'n. zm.) oraz stanowi#cy podstaw$ dla wyznaczenia granic aglomeracji, o której mowa w art. 43 ust. 4a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z pó'n. zm.).”. Art. 3 Ustawa wchodzi w "ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia.

Uzasadnienie Uchwalona przez Wysok# Izb$ w dniu 19 grudnia 2008 r. ustawa nowelizuj#ca ustaw$ o ochronie gruntów rolnych i le&nych, mimo dobrych intencji zmierzaj#cych do u!atwienia dost$pu do nieruchomo&ci na cele zwi#zane z inwestycjami, a tak"e ograniczenia barier biurokratycznych przed którymi staj# inwestorzy, zawiera niedoróbki, na których cz$&( wskazywa! w swoim stanowisku tak"e prezydent RP. Przyj$ta przez Sejm nowelizacja nie uwzgl$dnia!a stanowiska korporacji polskich samorz#dów terytorialnych, a tak"e organizacji i stowarzysze% dzia!aj#cych w obszarach mi$dzy innymi ochrony &rodowiska, urbanistyki i planowania przestrzennego. 1. Sejm przyj#! b!$dne za!o"enie, "e podstaw# do odrolnienia jest kryterium po!o"enia nieruchomo&ci dotychczas rolnej, w granicach administracyjnych miasta. Tymczasem procesy urbanizacyjne przebiega!y w ostatnich latach, i zapewne tak b$dzie dalej, w kierunkach i na terenach, które niekoniecznie s# zwi#zane z po!o"eniem w granicach miast. Cz$sto s# to tereny po!o"one w obszarach gmin wiejskich. Obszary zurbanizowane dzi& znajduj# si$ w wielu podmiejskich gminach miejskich, w gminach miejsko-wiejskich, poza granicami samych miast, a tak"e w gminach wiejskich nieraz znacznie oddalonych od granic administracyjnych miast. Dlatego te" u!atwienia dotycz#ce zmiany u"ytkowania gruntów rolnych powinny dotyczy( obszarów zurbanizowanych b#d' przeznaczonych do urbanizacji, a nie tylko obszarów po!o"onych w granicach administracyjnych miast. 2. Ustawa w kszta!cie obowi#zuj#cym mo"e spowodowa( daleko id#ce, cz$sto nieodwracalne, niepo"#dane, zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym miast. Nag!e „odrolnienie” setek tysi$cy hektarów gruntów rolnych w miastach, dla których nigdy nie opracowano planów zagospodarowania przestrzennego, zb$dnych dla pól i !#k, które nie maj# nawet za!o"e% innego zagospodarowania w studiach uwarunkowa% przestrzennych mo"e spowodowa(:

a) gwa!towny wzrost spekulacyjnego obrotu nieruchomo&ciami z wykorzystaniem niewiedzy o faktycznym statusie tych obszarów, b) zagro"enie niekontrolowanymi inwestycjami na obszarach bez niezb$dnego uzbrojenia w infrastruktur$ i techniczn# i spo!eczn# (przy trwaj#cym deficycie satysfakcjonuj#cego prawa o planowaniu przestrzennym). 3. Zg!aszany od lat postulat u!atwienia zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na obszarach zurbanizowanych lub przeznaczonych do urbanizacji sprowadza si$ do tego, aby aktem prawnym, sankcjonuj#cym niejako odrolnienie by! miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który: ! okre&la mo"liwo&ci zagospodarowania gruntów obj$tych planem, ! okre&la uwarunkowania &rodowiskowe dla danego obszaru, ! konkretyzuje zakres i horyzont czasowy uzbrojenia terenu, ! wyznacza obszary niezb$dne dla realizacji innych funkcji (infrastruktura spo!eczna, handel i us!ugi i in.). Wszystkie powy"sze ustalenia winny by( poprzedzone stosownymi zmianami w studiach uwarunkowa% i zagospodarowania przestrzennego, tak aby uzyska( pewnego rodzaju „kompatybilno&(” obszarów nowo urbanizowanych z obszarami ju" zurbanizowanymi. Powy"sze postulaty uwzgl$dniaj# zaproponowane w projekcie ustawy poprawki: ! okre&laj#c obowi#zek wskazania gruntów rolnych i le&nych przeznaczonych na ewentualne cele nierolnicze i niele&ne w studium uwarunkowa% i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, ! odst$puj#c od obowi#zku uzyskania zgody w!a&ciwych organów administracji publicznej na zmian$ przeznaczenia gruntów po!o"nych w granicach wyznaczonych w studium uwarunkowa% i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy obszaru urbanizacji,

! wskazuj#c tryb post$powania w przypadku zamierzanej urbanizacji np. terenów zamkni$tych (art. 3 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Ponadto projekt ustawy zawiera propozycj$ uzupe!nienia istotnego braku w obowi#zuj#cej ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym polegaj#cego na wprowadzeniu do s!owniczka definicji poj$cia „obszar urbanizacji”. Projekt ustawy wynika z uzgodnie% dokonanych z Komisj# Wspóln# Rz#du i Samorz#du Terytorialnego, uwzgl$dnia wyniki konsultacji przeprowadzonych z Uni# Metropolii Polskich, Zwi#zkiem Miast Polskich, Uni# Miasteczek Polskich i Zwi#zkiem Gmin Wiejskich. Projekt ustawy, po jej ewentualnym wej&ciu w "ycie nie b$dzie kreowa! "adnych dodatkowych kosztów po stronie bud"etu pa%stwa i bud"etów jednostek samorz#dów terytorialnych, a tak"e zainteresowanych uczestników procesów urbanizacyjnych i inwestycyjnych. Wprost przeciwnie, jego stosowanie mo"e spowodowa( istotne ograniczenia kosztów i czasu procedur. Projekt nie wykonuje prawa Unii Europejskiej i nie stoi w sprzeczno&ci z obowi#zuj#cymi przepisami prawa UE.

Warszawa, 25 lutego 2009 r. BAS – WAL – 333/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia w sprawie zgodno!ci z prawem Unii Europejskiej poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i le!nych oraz o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Witold Gintowt-Dziewa"towski) Na podstawie art. 34 ust. 9 uchwa!y Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 roku – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity: Monitor Polski z 2002 r., Nr 23, poz. 398 ze zmianami) sporz#dza si$ nast$puj#c# opini$:

1. Przedmiot projektu ustawy Projekt ustawy zak!ada zmian$ art. 7 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i le&nych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, ze zmianami) w zakresie dotycz#cym przeznaczenia gruntów rolnych i le&nych na cele nierolnicze i niele&ne oraz trybu wyra"ania zgody na takie przeznaczenie. W ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, ze zmianami) proponuje si$ wprowadzenie nowej definicji „obszaru urbanizacji” (dodanie w art. 2 ustawy punktu 20). 2. Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj#tej projektem Prawo Unii Europejskiej nie reguluje zagadnie% obj$tych projektem. 3. Analiza przepisów projektu pod k$tem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Projekt ustawy nie jest obj$ty zakresem prawa Unii Europejskiej.

4. Konkluzje Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i le&nych oraz o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie jest obj$ty zakresem prawa Unii Europejskiej. Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski

Deskryptory bazy REX: Unia Europejska, zagospodarowanie przestrzenne

2

Warszawa, 25 lutego 2009 r. BAS – WAL – 334/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Opinia w sprawie, czy poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i le!nych oraz o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Witold Gintowt-Dziewa"towski) jest projektem ustawy wykonuj$cej prawo Unii Europejskiej Projekt ustawy zak!ada zmian$ art. 7 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i le&nych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, ze zmianami) w zakresie dotycz#cym przeznaczenia gruntów rolnych i le&nych na cele nierolnicze i niele&ne oraz trybu wyra"ania zgody na takie przeznaczenie. W ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, ze zmianami) proponuje si$ wprowadzenie nowej definicji „obszaru urbanizacji” (dodanie w art. 2 ustawy punktu 20). Projekt ustawy nie wykonuje prawa Unii Europejskiej. Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i le&nych oraz o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie jest projektem ustawy wykonuj#cej prawo Unii Europejskiej. Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski Deskryptory bazy REX: Unia Europejska, zagospodarowanie przestrzenne

A: IĘ l

KRAJowA tzBA uRBANtsrow

!I

;:.";;'::::i::u,!,';11;,",,,,u,uo',o, "'-""'offiiillillllillll'li dnia 26. marca2009r. \V'arszawa,

SEKRETAR|AT7-cY SZĘ FAKs L.dz..(*4.', k :!.!/. :..L.!/-I{. 5...

SzanownyPan Lech Czapla

DatawpM"ryu ......5.e..!J..20[9..

ZastępcaSzefa Kancelarii Sejmu

Szanrnrtt.y'Panie

W odporviedzina Pańskiepismo znak PS-38/09zdnia 1. marca2009 r. przekazujęrv zalą czeniuopinię Krajorr,ejRadi. Izby Urbanistówna temat poselskiegoprojektuusta\ł Yo zmianieustawl'o ochroniegnrntówrolnych i leś nych przestrzennym oraz o zmianie ustaw)'o planorvaniui zagospodarowaniu

Z polvaź tnietn

DYREKTOR BIURA

Krajowejizbł Urbani9!)w

LrEr]!4Y ffirut*irniA r ' I r l 3 \!(/'Y 1 W;

I -t' ,

nq in ' arch' Jerąy lllasiewicz

lz i''

T1

l?".

l.-

. . . - r ' ' : lI

l{l końta:

_l

Powszechna Kasa os czę dnoś ciBank Po|sk. s'A. u|. Nowogrod ka 35/4t ' oo-950 ularsz.wa tll?, 525'224+371

11

lx oddzia| w warszawię 28 1020 1097 00oo 7402 0124 6420 REGON: 015203355

*i

KRAJOWA ul, Mokotowska 00-641 Warszawa,

IZ;BA URBANISTOW

416 p. 213a tet,ltaxt (221625 Ol 05

www.izbaurbanastow.pl e-mail: [email protected]

opinia Krajowej Rady Izbv Urbanistórv oDtyczą ca pose|skiegoprojektu ustaw}'o zmianie ustar,Ęo ochroniegruntów rolnych i |eś nych oraz o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniuprzestrzennym, przl-kazanego przez Kance|arięSejmrrpismcmPS-]8109z dnia 4 marca2009 r.

Po dtlkc'naniu szczegół ort,ejanalizy projektu zrnian1'ustaw)' o zmianie ustaw}'o ochronie gruntów rolnych i leś nych oraz o ZmianieustawJ o planorvaniui zagospodarowaniu przestrzennym. KrajorYa Rada Izb1'Urbanistólv opiniuje ncgat1v'nieprzedlo onyprojekt ustawy. UZASADNIENTE Aulor:ry opinior,vanego projeklu ustawy zawarli w jego uzasadnieniuszcreg tez i postu]atów,któIe mo nauznać za jak najbardziejsł uszne'Jednak e urcgu|owaniazalYarte rł ' projekcie usta\ł }ł ' adnejmierze nie realizują zał tl eńprzedstawion1'ch u'jej uzasadnieniu. l, ProjektLlslall}nie usurł a adneiz rvad Llchlł 'alonej l,r'dniu 18 'grudnia2008 I. ustawynolvelizują ce1 usta\\ęLr ochroniegruntór'vrolnych i |r-ś n\'ch. ktcir{KriljrlwaRada lzby Urbanistó.,v_ podobniejak autorzYopinio\\'anego projcktu- oceniazdec),dowanic nega\rvnie. 2. Kra]ova Rada lzb1' Urbanistórvw pe,ł nipodzielazrlanieautorórvplojektu ustau}'Za$'ańy\\ jej uzasadnicniu'i : (Jstawa w ksztatcie oboviązującym mOZe spowodować daleko idące, częslo nieodwracalne' niepoządonezmidny w zagospodurov'anill prze'\|lzenry,-m mias|' Nagł e,,odrolnienie,, setek tystęcy hehttrów gruntów' rolrylch w miastach, dla których nigdy nie opracowano planów zagosptLdarowaniaprcestrzenne4o, zbędnyth dla pól i ł ąk' które nie mają nawet zał o tńinnegtl zagospoc|aro*-anidv. studiach ntarunkou,ań i k|tlrwtkówzagospodarow,aniaprze,strzenne8onoze spolt.o,!ovuć . Ll) gy dł toł n) u,zrost spekulacyjnego obrotu niertł cllł moś ciami z wykorzvstaniemntev'iet]zy o /ak1y'r'znvnstatusie tyth obszarów, h,t :le',^riarui L1ob:zardch bez nit:zbędnegouzbrojenn w inJrastrukturę i techniczltą i sp,.lL,czną(prz1,trwajac1,mdefcyt:ie sat}sfakcjoruł ]ącego p r awa o p lał loł aniu , prz estrzennvm), Jednak copiniorvanyprojektzmian,vustawy nic przycr1,nisię do naprawy sytuacji przedstawionej \ł ' porvy szej diagnozie' Wręcz przeciwnie: stan po$,}' szychZagro eń rozciągnie się na tereny jeszcze nie dotknię teskutkami dział aniazmian ustawyrvprowadzonychrł ' grudniu ub' roku, tj' na terenvrł .ieiskie.

N' konta:

Powszechńa xasa oszczę dnoś ci Bank Po|ski s'A. ul. Nowogrodzka 35/41! 00-950 Warszawa NlPt 525-224+371

lx oddfiał w warsŹaw|e 28 1020 1097 0ooo 7Ąoz 0124 6420 REGON: 015203355

12

Zdaniem Krajou,ej Rady lzby Urbanistów opisane poq.vŹ ej zagro enia nie wynikają z braku ustawolvejochronygruntów rolnych ileś n1'ch(w tvm ze zniesieniawvmogu bezpoś rednio uz1,skirt'ania zgodv na znrianę ich przeznaczenia).Prarvdzi*am ź ródlem zagro enia dla ladu przeslrzennegoj€s t mechanizm decyzji o lvarunkach zabudowy r}'ydawan}'chw sytuacji braku planórv miejscor,r7ch. dają cy mo liwoś ćcalkotr'icie dorvolnej zabudorl1 terenów ro|nycb prrzbawionł 'ch ochrony.. Krajort.aRacla lzb1' Urbanistórvrv petni podzie|azdanic autorórropiniow,anego projektu'którz,vri daIszejczę ś ciuzasadnienia p.rdkreś lit.lą : Zgł aszany tld ldt postultł t ttlatw.ieuiazmian1, przeznaczenicl gruntów roln.-ch na obszarach zurbani:cnvany,chlub prze:nacz,ln.v'c h do urbanizacji sprov.utl:u się do tego, aby akten p|'a\||l|'n| sankcjonttjącyntniejako odrolnir:nicbył micjsctll+.l. plan zagospodarolvaniaprzestrzennego,który - o kr cśl a mo I it,,, ośc i ztlg osp odar rn,un ia gr trntów obję4'ch p l anem, - okreś Iauwarunk)\,ania 'irodowisko\|edL! |1anegoobszaru, - konlo'enzujezukres i horvzont c:ct.sottyuzbrojeniaterenu, . 'vyznacza obszary nie:będne clla realizrcji innych .lilnktji (inJrastruktura sptlł eczna, handel i uslugi i in.). W tvm kontekś ciemusi budzić zdzirr'ienietakt, ze projekt zmianv ustarł "lpozostajew zupcł nej sprzecznoś ci gd'". ..zgoda Z W/w postu|atę m' rolnicza.'tnabr.ćuzr'skirlanarv studiunttllvarunkorvati l kicrtlnkorr Zagospo(laro\ł aDia przestrfen negil. co pctś rednio zllchcca do rez1gnacjlze sporzą dzatlta planótvnliejsuorwch..Co irię cej:u''tt\\3\\ prol1l]I|Ll\\.lnej rrr'r.'jirrnicnoiIit-vi uzyskanictakiejZgod\' na etapie sporzą dzaniaplanu nicj;ctlrreeo. co prz) braku pllcl]l:()\! p11ci:icioĘ }chskonlpiiiLl.jc l i r r aJi r ccl obccni er l gnt i nachpr ocedur ;s por z ą dz al lpl i a al t Ór 'l'l l i . 1s c. l ' ' r . ' cl i . .\.lriutrzcslrzrnnYrTl -3.l)ropozlr'ia !\pro\\adzcnia([) usta\\]o phro\\aniu i zlgospr.drrr,.r terIninu ..obszalLiurbaniZacji,,jcst niczio;lurniał ai nieuza..ivlnionł ltnrtin ' letl nie ma adnego jtrl1,niejaktl instrumcnt nllrriazania z innvmi orzepisamio pIalrowanitlprzę silzclll1\ln'tirnkcj.lnir'je gruntó$ r!)|nych. siLtzą c;znir".sicn iLlrcsZtę kLrchron!' - Krajolr'aiiliia izbr L']lbiriiisttl..'lsii.'icr(lŹ a,Zc plcpoii.|',ajleregulac.ic..vprorvadl':.j:. PorjsutnorrLl!ac stl)\\al}ys\Stcm planorr,ania przestrzencgo. ciiaos poję ciou.',ipra''r'nr,ilestabilizLrja' i |ak Juf zdę \ya przepisenli. ot'nirdtosą niespójneZ inn)lni .rbo\\ią Ztrją 1r mi proccs.'uinrrestyc;'jnrcil R07-uią fani3t opinio.'ranrnlpro.jekcie uslarrytlie sporvodLljlt.trsprarrIliunia w kraju. ani nic ''rpil ni1poz''.l}'rr n ie na stanł adttprzcs{rfenl]cgo jednynr z p()dSta\\o\\}ch |'icrunkólr'regulac-ji, naprarrr i ldaI,:iemKra.icrvej|tad1'Izb1.L]rbaIlisttlrr piano$ania w Polsce powinna bvc z s)stcmu przestizennego detinityu'na rczygnac-ja uspra*nienia Stoso\\.rIIiil najbardziejracjonaInr,ch. dę r'll, zji o rrltrunkacitzabtldl'rrl i pL'rvrć lt do porrszcchncg
PfiEZES

13

POLSKA IZBA

dnia.?lł ' marca 2009 r. \\rarszarł ,a,

INZYNIEROW

.|'

BUOOWNICTWA

'1c.;- l;;t'.-ęll -1

SEKRETAF]IAT Z-CYSZEFAKS

t az...k&,:Q&..''a!ł !t.... .,1

L]ałWpiy,vu'...ł a .].''!j''i9!ł 9.''...

Pan Lr'ch Czapla ZastępcaSze{a Kancclrrii ScjrnuRP

-)

l -,.< ,

\\' nlr.,i:tzaniuclopisrla z dnie lli rllarcalt)09 r' i dz PS u9i 09' uprT-elnllc clLlktlnsultac]i,k.onrls}1tl1 opir,iujeprzcdł o on}' intilrrnuję.ze naszaizb..p.-.,;,t.u ",,ric \ \'

'z rit tt, a,atot"'tl p i i t . t ( l * ' a n i t t i : l a g ( -sr p o d i r o p r o j c k tl r : i l l \ Y -\\' , " " . r-.c . r l z i . l r l , ] , ]p( i ] g] | (/lawar t } $ r r z as adni cI l i l Ź anl u p i Ze S i r Z c l } ! . .\ ' 1] ] P. r. 200] l pi s r i ' ; ' ar t , l 6 us t ' 1 r r us t l r r i e z ' t l t l i a27 mar ca p. 'u . , p. , nó. . . . . , " , z nr i l t zna ptlz'7l,7 z-p(lŹ n' znl. ) pi"nol'.ni'' i zalospotll,ro.'ualtiri1lrzestrzenn;'nli Llz-'U Nr'80 plarrórr'zagospoilaloll.ilnla uiatrvi i skróci l)rocesopracL'\\\*.rnia nlicjsccir,ii'ch niezhę dn1ch olliacorr'ań teodezr,inycil. lirlszt1'' piz.strzc i!-g|)c'riil l-l-loZ.'."]nlcl,,.ć

.^

. :, ./'..,

-,,," -t/',..

{:^''\

(

-!-:_r'-->=ź _

prof. Zbignierv(irabo* skt i'rczcs i(rajorrcj Radl PIIB

Tł oczono z po|ecenia Marszalka Sejmu kwietnia2009 r. Skierowanodo druJ
.r= mfi W

Related Documents

1857
May 2020 12
1857
June 2020 6
1857
April 2020 4
1857-s
May 2020 6
Nt 1857 Sava.pdf
November 2019 23
1857-fbourdais-sorgho
April 2020 8