15min Mados Infekcija 2009-03

  • Uploaded by: 15min PDF
  • 0
  • 0
  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 15min Mados Infekcija 2009-03 as PDF for free.

More details

  • Words: 9,117
  • Pages: 32
2009 03 20–21

19.00

Šiuolaikinio meno centras Vokiečių g. 2, Vilnius www.madosinfekcija.lt

MADOS INVENTORIZACIJA 12 INJEKCIJA 14 UŽ KADRO 20-21 GROŽIO INFEKCIJA 26-27

2009 03 20-21 baras

2009 03 20 19.00 ŠMC

pirma dalis Aldo Järvsoo ir Tanel Veenre (Estija) Eglė Žiemytė („Injekcija“) Kristina Kruopienytė ir Egidijus Sidaras antra dalis Giedrius Šarkauskas Diana Paukštytė Jurgita Januškevičiūtė-Žiugždienė trečia dalis Sonata Bylaitė Giedrius Paulauskas „El Delgado Buil“ (Ispanija)

2009 03 21 19.00 ŠMC

pirma dalis Annette Kölling (Vokietija) Laura Dailidėnienė Dainius Bendikas ir Benas Staškauskas („Injekcija“) antra dalis „Swan Pharmaceutics“

(Gabrielė Januškevičiūtė, Ramunė Strazdaitė, Ieva Ševiakovaitė ir Jolanta Rimkutė, Seržas Gandžumianas)

Jurga Sutkutė („Injekcija“) trečia dalis Sandra Straukaitė Vitalis Čepkauskas Sakina M’SA (Prancūzija) Parodos Fotoparoda „Tranz-formacijos Zona“ – Gedmantas Kropis, mados ir stiliaus centre „Europa“ Paroda „Du miegantys“ – Karina Leontjeva, ŠMC Kino salėje Paroda „(Ne)Tu“ – Aistė Valiūtė / Daumantas Plechavičius („Dualhead“) ir Aurimas Juodiškis, ŠMC fojė Seminarai Kovo 21 d. nuo 10.00 Įėjimas nemokamas. Daugiau informacijos www.madosinfekcija.lt

dėkui! 2

rūkomasis

paroda

podiumas

programa

paroda

užkulisiai

Čia ir ten Niujorke, netoli Brajanto parko, kur vyksta mados savaitė, yra parduotuvė. Du aukštai, nežinia kiek lentynų ir staliukų, šimtai laikraščių ir žurnalų. Pirmas smūgis ištinka suvokus, kad visi šie leidiniai skirti madai. Antras – prisiminus, kad tavo lagaminai ne guminiai, o rankos ne valdiškos. Trečias (gal ne smūgis, o padūsavimas) – pagalvojus, kokią galingą industriją atspindi parduotuvėje sukauptos spaudos atsargos ir kokie ilgi podiumai, diktuojantys madą. Tačiau iš vieno tarptautinio žurnalo viršelio į tave žvelgia tyras Editos Vilkevičiūtės veidas, kitame aptinki rimtuolę Eglę Tvirbutaitę. Kažkur netoliese blaškosi Ramunė Strazdaitė, atvežusi į Niujorko mados savaitę mūsų dizainerių kolekciją „Swan Pharmaceutics“. O ir pati į užatlantę beldeisi ne savo iniciatyva, vadinasi, tolimajame Manhatane kažkam to reikia. Tad ar teisinga atskirti save nuo pasaulio ir jam pavydėti? Žinoma, mūsų vienatinė „Mados infekcija“ mažesnė už kitus renginius, neturi galingų globėjų ir gyva vos kelių žmonių entuziazmu; joje nesilanko Anna Wintour ir net jos asistenčių neatkanka. Bet, galbūt, garbingų „Vogue“ ponių tiesiog niekas nekviečia. O visa kita – politika, geografija, demografija. Mūsų tik trys milijonai, anot Mikutavičiaus. Beje, paskaičiavus, kiek talentingų lietuvių dizainerių tenka tam gyventojų skaičiui, verktų Europa ir Amerika. Nors nereikia lietuviško renginio su kažkuo lyginti. Ir ne todėl, kad imtų lįsti minusai. Iš pažiūros „Mados infekcija“ panaši į Niujorko ar Londono mados savaites, tik humaniškesnė. Čia, pirkęs bilietą, gražiai praleidi visą vakarą, ten – dešimt minučių (plius vėlavimo laikas) ir esi išprašomas lauk, nes kiekvieno dizainerio atskira buhalterija. Čia publiką priima meno pritvinkę ŠMC rūmai, ten – medžiaginiai tentai. Čia laukiamas kiekvienas, ten – išskirtiniai piliečiai, kurių nuopelnai matuojami naudingumo koeficientais. Galima rasti ir kitų optimizmą skatinančių momentų, bet bala jų nematė. Liaupsės visada atrodo įtartinos. Na, o nežarstant komplimentų „Mados infekcija“ – tokia, kokios reikia. Su svečiais, debiutantais, asais, tam tikra pasirodymų hierarchija, kad įdomios kolekcijos įrėmintų kuklesnes. Su nuovargiu, baime ir drąsa, kurios reikia, kai kolega konkuruoja su kolega, o salėje sėdi ne vien atlaidūs klientai. Tas ėjimas petys į petį ir yra riebiausias taškas renginio naudai. Jau nekalbant apie tai, kad jo senbuviai noriai kasa sau duobę, kasmet organizuodami „Injekcijos“ konkursus ir ugdydami pamainą (kitaip sakant, varžovus). „Mados infekciją“ galima vertinti įvairiais aspektais, džiaugtis jos švietėjiška misija ar ieškoti pragmatinių dalykų. Tačiau tai gyvas organizmas, kuris palaiko viltį, kad drabužių dizainas – kultūros dalis, ne vien konkurencija ir komercija. Nepavydėkime pasauliui. Ten podiumai tokio pat ilgio.

Julė Šiurkutė

Tel. 8 5 2629683 El. paštas: [email protected]

Tel. +370 687 85713 El. paštas: [email protected] Idėjos autorė ir kūrybos vadovė – Sandra Straukaitė Prodiuserė – Renata Mikailionytė Organizatoriai – Saulius Imbrasas, Mindaugas Morkūnas, Solveiga Rusytė Sričių koordinatoriai – Justinas Repšys, Vaida Apanavičiūtė Atstovė spaudai – Diana Augūnaitė Erdvės – Rūta Bagdzevičiūtė Scena – Gintaras Makarevičius Vaizdo projekcijos – Vaclovas Nevčesauskas Šviesa – Eugenijus Sabaliauskas, Mindaugas Skuminas Dizainas – Julija Rauluševičiutė / „Dizaino propaganda“ TV vaizdas – Ignas Jonynas / „Creator“ TV garsas – Paulius Kilbauskas / „Roof Sound“ Leidinio redakcija – Solveiga Rusytė, Jurga Vaičiūtė, Renata Mikailionytė, Dalia Jazbutytė, Jovita Tartilaitė Leidinio partneris – „15min“ Leidinio dizainas – Julija Rauluševičiutė / „Dizaino propaganda“ Viršelio nuotrauka – Aistė Valiūtė ir Daumantas Plechavičius / „Dualhead“ Fotografijos – Paulius Gasiūnas, Gedmantas Kropis, Aistė Valiūtė ir Daumantas Plechavičius / „Dualhead“

Aisčiui Mickevičiui, Aistei Valiūtei, Aleksandrai Jacovskytei, Audelin Chappuis, Augustai Imbrasienei, Augustinui Katiliui, Augustui Girdvainiui, Beatai Judzentei, Caroline Tejedor, „Cinevera“ komandai, Daumantui Plechavičiui, Dianai Augūnaitei, Editai Mielkuvienei, Edvinui Urnikui, Egidijui Ambrazui, Eglei Ženevičienei, Eivai Pocienei, Eugenijui Sabaliauskui, Gedmantui Kropiui, Gintarui Makarevičiui, Ignui Jonynui, Ingai Mališauskaitei, Irmtraut Hubatsch, Josephui Miceliui, Jurgiui Damaševičiui, Karinai Sapach, Karinai Leontjevai, Kristupui Šepkui, Linai Butkutei, Lukui Kalvaičiui, Marijai Olšauskaitei, Martynui Majeriui, Mindaugui Milaševičiui, Mindaugui Skuminui, Nijolei Adamonytei, Pauliui Gasiūnui, Pauliui Kilbauskui, Ramunei Vrubliauskienei, Ramūnui Greičiui, Remigijui Alesiui, Rūtai Bagdzevičiūtei, Sandrai Kivilienei, Svetlanai Mihailovska, Šarūnui Nakučiui, Tomui Ramanauskui, Tomui Rugevičiui, Ugniui Šimelioniui, Vaclovui Nevčesauskui, Vaidui Zigmantui, Viktorijai Krolytei, Viliui Unikauskui, Vytautui Mockui, Žanetai Fomovai, Žanetai Šimkūnaitei Plaukų stilistams: Daliai Jovaišienei, Lenai Bobyr, Ramintai Ramanauskaitei, Rūtai Smolkaitei Vizažistams: Aistei Zumbakytei, Aistei Bizulevičienei, Aurimui Juodiškiui, Dovilei Babravičiūtei, Lilijai Bytautaitei, Robertai Latvienei, Vilmai Garliauskienei

3

FESTIVALIO GENERALINIS RĖMĖJAS

4

FESTIVALIO MADOS IR STILIAUS CENTRAS

„Venezia“, pilna rytietiškos kultūros atspindžių, tikroji paslapties ir pasakos vieta, persipynė su dizainerio vidinėmis nuojautomis ir regėjimais. Ar drabužis paslepia asmens tapatybę, ar ją atskleidžia? Raktiniai žodžiai – natūralus linas, spalvingi vitražai, netikėta.

FESTIVALIO KOSMETIKA

INFORMACINIAI RĖMĖJAI

pliurpologija

venezia

Taigi mano moters gražioji suknelė virsta paltu. Jam skiriu pagrindinį vaidmenį. Siekiu, kad jis būtų išskirtinis ir netradicinis. Stengiuosi sukurti įspūdį, kad jį galima dėvėti vietoje suknelės, švarko ar vietoje marškinių. Stengiuosi naudoti pakankamai sunkiai išsprendžiamus technologinius mazgus, skirtus plonesniems, lengvai krintantiems audiniams: klasikinių marškinių apykakles, susiaurintas rankoves su rankogaliais, įstrižus saulės kliošo sijonus, klostes, uždėtines detales, kurias sunku pritaikyti ant storesnio audinio, bet manau, kad kiekvienas kūrėjas stengiasi ieškoti užduočių sau. Labai svarbų vaidmenį skiriu siluetams (laisvi kokoną primenantys ir lengvai prigludę, trapecijos formos), skulptūriškai išraiškingoms formoms, proporcijoms, linijoms.

kristina kruopienytė, egidijus sidaras

„D’efect“ – žodis, lydintis mane nuo bakalauro diplominio darbo baigimo, tai – mano vizitinė kortelė. Šis žodis pakankamai dviprasmiškas – defektas ir efektas, atspindintis mano gyvenimo būdą, supratimą ir požiūrį į madą. Chichi – iš anglų kalbos išvertus reiškia pernelyg madingas, prašmatnus ir pretenzingas, o dessert – desertas, kuris dažniausiai yra skanus ir gražus. Visus žodžius sudėjus išeina tai, apie ką aš kalbu šioje kolekcijoje. Tai – moteris, kurios stilius formuojasi stebint išorinį, gal šiek tiek butaforinį, idealų pasaulį ir tuo pačiu metu gyvenant kasdienybėje. Čia panašiai kaip skaitant gerą knygą – baigus skaityti grįžti į realybę, užsidedi senuosius akinius, nors tą gražiąją suknelę, iš nerealios knygos, užsivilkti taip pat nepamiršti. Netobulai tobula – tarp „grunge“ ir „glamour“.

Giedrius Šarkauskas

eglė Žiemytė

d’efect. chi chi dessert

2009 03 20-21

Plepėjimas šiuolaikinėje visuomenėje pelnytai užima garbingą vietą užsiėmimų sąraše. Tauškalai įgauna naujų aspektų. Santykis „lūpos – ausys“ pakeičia žiniasklaidą, o drabužiuose nebeužtenka kišenių mobiliesiems telefonams. Pati mada – elegantiškas, skoningas pliurpimas, menas – kalbėti ir nieko nepasakyti. Iš tuščio į tuščią. Todėl kolekcija šį kartą apie tai.

jie Jaunieji revoliucionieriai: „Mūsų stiliaus koncepcija nėra įforminta manifestu ar traktatu. Mes paisome savo pačių principų. Galime žaisti kokius tik norim herojus, bet vis tiek tai bus GP stilius“.

Pauliaus Gasiūno nuotraukos

Kolekcijos moteris – šaulė ir klajoklė. Kolekcijoje naudojami juodų bei aktyviai ryškių, dryžuotų bei languotų audinių deriniai. Įspūdis – juodos medžiagos tarsi maskuoja, ištirpdo tamsoje, bet šalia derinami ryškūs audiniai, kurie kolekcijos moterį paverčia „taikiniu“.

Giedrius Paulauskas

Pagrindas – juodas Forma – konstruktyvi Akcentai – spalvoti Siluetas – neapibrėžtas Detalė – juosta Grafika – linijiška Pojūtis – laisvas Garsas – šiugždantis

klajojanti

Tai – linijų žaidimas tarpusavyje ir su forma. Viena linija ar jų gausa, ritmas ar išsibarstymas, linijų apsivijimas aplink kūną ar susidūrimas su geometrine forma. Jos plonos arba stambios, blizgios, o gal matinės, tiesios ir įsitempusios, atsipalaidavusios ir besiplaikstančios, juodos, ritmingos, grafiškos arba gležnos ir lyriškos...

Jurgita Januškevičiūtė-Žiugždienė

Sonata Bylaitė

video

dizaineriai

PARTNERIAI

5

kiekvienas daiktas kitoks. bet ir jis visai nesvarbus. reikia tik jausmo, emocijos. asmeniškos ir nesuvaidintos. tik tau. man tai svarbu, tau – be reikšmės. kaip atspindys, tik išvirkščias.

6

„Ozonas“ – man asocijuojasi su grynu oru, bet, norint jį pasiekti, reikia pereiti keletą sluoksnių. Tuos sluoksnius noriu apžvelgti savo kolekcijoje. Parodyti susisluoksniavusią visuomenę. Ir su ironija pažvelgti į tai, kas ją ardo.

partizanai

Diana Paukštytė

ozonas

pokalbis telefonu. lygiai 44.5 minutės. skambutis vėl ryte. draugės susapnuotas sapnas. sidabras, lėlės ir plaukai. visai ne ten, kur tikiesi. liaunas kūnas, išdidinta galva. anot „Discovery“ kanalo, tokia proporcija žmogui kelia malonius jausmus. po kriauše gulėsiu, manęs čia nėra.

Laura Dailidėnienė

[emanuelė, blanša ir rebeka]

Sandra Straukaitė

2009 03 20-21

Kolekciją inspiravo Lietuvos partizanai. Partizanai – tai žmonės, palikę šeimas, namus ir išėję į miškus kovoti už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Partizanas – tai kovotojas, stipri asmenybė, žavinti savo drąsa, ryžtu, pasiaukojimu bei didvyriškumu. Savo kolekcijoje stengiuosi paliesti dramatišką jaunystę, emociją. Atskleisti dramatiškos kovos jausmą. Šioje kolekcijoje man svarbiausia yra drabužio forma, kuri suteikia laisvę, erdvės pojūtį. Forma – tai drabužio savybė, jo išorinis pasireiškimas. Per sudėtingas konstrukcijas ieškau įdomaus drabužio pavidalo, kuris atskleistų drąsą ir jėgą.

Seržas Gandžumianas, Ramunė Strazdaitė, Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė, Gabrielė Januškevičiūtė Swan Pharmaceutics

Žodis „arba“ žymi kitokį to paties daikto ar reiškinio pavadinimą. Tai pasirinkimas tarp laisvės bei galimybės ir išankstinės nuostatos bei normos. Man svarbi galimybė įprastinius reiškinius ar daiktus interpretuoti savaip, suteikti jiems kitokią prasmę ar funkciją. Aš už individualumo laisvę, už skonį ir už kūrybingumą.

Tai – pret-a-porter drabužių linija, skirta elegantiškai, šiuolaikinei, veikliai, ambicingai miesto moteriai. Drabužiai siūti iš natūralių audinių, juose daug paslapties, daug nepastebimų detalių, kurios skirtos tik jį pasirinkusiai moteriai. „Tu nesusirgai, tu tik įsimylėjai“, – šiais Irvingo Berlino žodžiais šmaikščiai perteikiamas „Swan Pharmaceutics“ moto. Šį vaistą galima naudoti nepasitarus su gydytoju, tai – harmonizuojanti priemonė, neturinti šalutinio neigiamo poveikio jūsų sveikatai. Jums nereikalingas gydytojas (dizaineris, stilistas), kuris gali išrašyti receptą, jūs pati puikiai žinote, kokio vaisto įsimylėjus labiausiai reikia, tai – Swan Ph...

Pauliaus Gasiūno nuotraukos

Swan Pharmaceutics: ARBA

Vitalis Čepkauskas

dizaineriai

7

2009 03 20-21

dizaineriai Generaliniu festivalio rėmėju šiais metais tapo alkoholinių gėrimų kompanija „Liviko“, gaminanti, eksportuojanti ir importuojanti visame pasaulyje gerai žinomus alkoholinių gėrimų prekės ženklus. Carmen, Masi, Marques de Caceres, Rocca dele Macie, Talisman, Bernard Magrez vynai, Jules Gautret konjakai, vermutas Cinzano, romas Plantation, džinas Citadelle, likeris Vana Tallinn, degtinė Nemiroff – tai tik dalis pasaulyje žymių prekės ženklų, kuriems „Liviko“ atstovauja Lietuvoje. „Kūrybiškumas yra viena iš „Liviko“ puoselėjamų vertybių. Aukščiausia kokybė ir išreikštas stilius – tai pagrindiniai kriterijai, kuriais vadovaudamiesi formuojame alkoholinių gėrimų asortimentą. Renginį „Mados infekcija“ organizuojantys bei jame dalyvaujantys kūrybingi ir aktyvūs žmonės puikiai įkūnija šias vertybes. Todėl mes džiaugiamės galėdami prisidėti prie stiliaus, kūrybiškumo ir gero skonio šventės Lietuvoje“, – sako „Liviko“ generalinis direktorius Tomas Kynas. „Kiekvienais metais surasti festivalio „Mados infekcija“ pagrindinį rėmėją yra be galo didelis iššūkis. Beieškant paties svarbiausio partnerio išaiškėja, kas iš tikrųjų investuoja į stilių ir kokybę bei kuriai kompanijai yra svarbus didžiausias mados įvykis Lietuvoje. Labai džiaugiamės, kad šiemet tokia kompanija tapo „Liviko“, dėl kurios festivalis šiais sunkiais ekonominiais metais vyksta be didesnių apribojimų. Asmeniškai šia proga norėčiau padėkoti Tomui Kynui, Eivai Pocienei ir Ingai Mališauskaitei“, – sakė festivalio prodiuserė Renata Mikailionytė.

kabura

Infiltruotojo požiūris į dabartį šiek tiek kitokiu kampu – stebėtojo akimis. Prisitaikyti prie aplinkos jos nekeičiant – adaptacija aplinkoje ir laike. Racionali ir tuo pačiu konstruktyvi subkultūros ideologija. Instinktyvus gyvybės globos principas. Atsisakant šiuolaikinės estetinės buities standarto „personažui“ yra artima tai, „kas tikra“. Tai – ne manifestas, tai – interpretacija (požiūris) į žmogų kiek kitoje terpėje, nei toje, palankioje, kurią jis susikūrė gyventi dabar. Konceptualus sprendimas aprėpia ne tik drabužį, jo formą, struktūrą, praktiškumą, žemiškumą, bet ir kasdienėje rutinoje pritaikomus objektus, daiktus, kuriais žmogus naudojasi kaip būtinais. Tai – išskirtiniai aksesuarai bei inkliuzai personažo subjektyviame pasaulėvaizdyje. „Infiltruotojo“ išskirtinis bruožas – garsas, kuriuo jis pažįsta, atskiria ir tarsi rūšiuoja supančią aplinką.

Jurga Sutkutė

infiltruoti

Dainius Bendikas, Benas Staškauskas

„Liviko“ – kokybės ir stiliaus pavyzdys

Pagaminta per 90 mln. Vana Tallinn butelių

...neigiami aplinkos veiksniai verčia užsidėti šarvą, apsiginkluoti, oda storėja, darosi kieta, sunki, nepatogi, tampa trukdžiu komunikuoti.

1898 m. rugsėjo 25 diena datuojama įmonės atsiradimo pradžia, kai pagal Rusijos caro Nikolajaus II įsakymą oficialios ceremonijos metu buvo padėtas kertinis akmuo prie kariuomenės degtinės sandėlio Taline. Toje vietoje šiandien yra seniausia alkoholinių gėrimų gamykla Baltijos šalyse „Liviko“, atitinkanti visus šiuolaikinius standartus.

Pauliaus Gasiūno nuotraukos

„Liviko“ alkoholinių gėrimų gamybos patirtis yra unikali ir būtent tai lemia sėkmingą kompanijos produktų plėtrą. „Liviko“ gaminių asortimentą sudaro 29 prekės ženklų alkoholiniai gėrimai, tarp kurių yra tarptautiniu mastu pripažintas Vana Tallinn. Šio gėrimo per visą jo gyvavimo istoriją kompanija „Liviko“ pagamino daugiau nei 90 mln. butelių.

8

„Meistrų profesionalumas ir atsidavimas darbui suteikė Vana Tallinn tokią pačią reikšmę, kokią konjakas turi Prancūzijoje, o viskis – Airijoje. Tai yra mūsų pasididžiavimas“, – sako „Liviko“ valdybos pirmininkas Janekas Kalvi‘is. 2007-ųjų metų pabaigoje „Liviko“ įsigijo alkoholio įmones Lietuvoje bei Latvijoje ir tapo vienu iš trijų didžiausių alkoholio pardavėjų Baltijos šalyse. Su „Liviko“ gaminama ir importuojama produkcija „Mados infekcijos“ žiūrovai galės susipažinti „Nautimus“ bare.

9

svečiai

2009 03 20-21

FESTIVALIO GENERALINIS RĖMĖJAS

10

Praėjusį pavasarį Prancūzijoje pristatytoje kolekcijoje, kuri iki šiol yra tobulinama, susipina europinės vakarinės suknelės ir estiško nacionalinio kostiumo bruožai. Kolekcijos papuošalai pulsuoja aristokratišku orumu. Mūsų mūza yra trapaus grožio – blyškios odos, raudonų plaukų, laibo kaklo – kaip Dante Gabrielio Rossetti paveiksluose. Mums patinka svajoti ir kurti fantazijas.

FESTIVALIO MADOS IR STILIAUS CENTRAS

FESTIVALIO KOSMETIKA

INFORMACINIAI RĖMĖJAI

sakina m’sa

kas Jums yra drabužių kūrimas, koks buvo Jūsų pirmasis susidūrimas su mada? Pirmą kartą prie mados „prisiliečiau“ būdamas 16 metų – tuo metu pradėjau intensyviai dalyvauti įvairiuose mados renginiuose. Laimėjęs keliuose jaunųjų dizainerių konkursuose supratau, kad man sekasi, tai – mano sritis. Jau anksčiau tvirtai žinojau, kad būsiu menininkas. Studijavau dailę, tačiau, gavęs ilgai lauktą įvertinimą, aš atradau save kaip mados menininką. Nuo tada tai tapo vienintele mano aistra. kodėl pasirinkote būtent drabužių dizainą? Mada pati išsirinko mane, dėl to jaučiuosi įvertintas. Aš mėgaujuosi mada, kaip menu, kuriamu žmogaus kūnui, ir kaip galimybe sukurti kažką gražaus tuo pačiu metu. Aš vis dar žaidžiu su mada kaip vaikas – man nedaro įtakos mados industrija, man nereikia kitų pagalbos. Visas kolekcijas kuriu ir siuvu pats, noriu būti įtrauktas į kiekvieną šio proceso dalelę. kuo ypatinga kolekcija, kurią atsivešite į lietuvą? Sukurti šią kolekciją įkvėpė tautiniai estų drabužiai. Pirmą kartą pristačiau ją praėjusį pavasarį Prancūzijoje. Kolekciją apibūdinčiau kaip europietiškų vakarinių suknelių ir mūsų nacionalinių tradicijų mišinį. Papuošalus kolekcijai sukūrė talentingas, su aristokratų aukštuomene nemažai bendradarbiaujantis juvelyras Tanel Veenre. ar pirmąsyk viešite lietuvoje? Ne, tai bus jau trečia mano viešnagė Lietuvoje. Pirmąjį kartą čia apsilankiau būdamas dar mažas berniukas – atostogavome Palangos kurorte. Iš to laikotarpio išlikę bene fantastiškiausi prisiminimai. Antrąjį kartą atvykau tiesiai į „Mados infekciją“, dalyvavau joje kaip garsaus estų dizainerio Ivo Nikkolo stilistas. Neketinu meilikauti, tačiau šis mados šou mane labai labai įkvėpė! Tai nebuvo vienas iš tų kvailų mados renginių „be minties“. Festivalis man patiko visu 110 procentų. Įdomios kolekcijos, kūrybinga atmosfera, gera choreografija, nuostabūs modeliai, šurmulys užkulisiuose. Ar norite, kad tęsčiau? kam adresuojate savo kurtus drabužius? Daugiausia kuriu vakarines sukneles, tai suteikia man galimybę plačiausiai pasireikšti mados srityje. Taigi šie drabužiai yra skirti ypatingiems momentams, išskirtinėms šventėms. Jeigu kuriu klientei, stengiuosi pažvelgti į jos vidų, įlįsti į jos „kailį“ ir įsivaizduoti, kas jai patiktų labiausiai. Bet jei aš kuriu kolekcijas (esu sumodeliavęs daugiau nei 20), tuomet aš kuriu savo mūzai. Galiu išduoti, kad tobulą grožį dažniausiai randu dailininko Dante Gabrielio Rossetti paveiksluose. Išblyškęs veidas, ugniniai plaukai, laibas kaklas ir pirštai. Man patinka svajoti ir kurti svajonę. kokių drabužių daugiausia jūsų paties drabužinėje? Patogių kasdienių rūbų su trupučiu pokšto. Mėgstamiausi – balti sportiniai bateliai ir spalvoti megztukai. ar visą savo laiką skiriate tik drabužių kūrimui, ar turite ir kitų veiklų? Aš dirbu laisvai samdomu dizaineriu savo ateljė. Šiuo metu kuriu kostiumus pilnametražiam filmui „Sniego karalienė“, anksčiau esu modeliavęs kostiumus teatro spektakliams bei filmams. Bet sukurti dvi kolekcijas per metus – tai mano pagrindinis užsiėmimas. Taigi vis tiek visos veiklos yra išsidėsčiusios mados srityje!

PRancŪZija

estija

aldo järvsoo ir tanel Veenre

aldo järvsoo šiuo metu dirba laisvai samdomu drabužių dizaineriu ir stilistu. mados klausimais jis taip pat konsultuoja bankus, garsias estijos kompanijas bei bendradarbiauja su mados žurnalais. kaip stilistas, a.järvsoo prisidėjo prie kelių vaizdo klipų, kostiumų spektakliams ir filmams kūrimo.

Kolekcija siekiama suteikti kuo daugiau geros nuotaikos ir džiaugsmo (arba „tai yra kolekcija, simbolizuojanti šviesą ir linksmumą“). Jos audiniai – minkšti (džersis, šilkas, atlasas...). Spalvos: balta, rusvai gelsva, pilka, tamsiai mėlyna ir juoda. Kolekcijos tikslas – spinduliuoti optimizmą ir geras emocijas.

Super Furry Animals Kas Jums yra drabužių kūrimas? Aš manau, kad vienas nuostabiausių dalykų yra kurti drabužį, kurį apsivilkęs kitas žmogus jausis patogiai, gražiai ir pasitikės savimi. Drabužiais galime išreikšti tiek daug, o ir pati mada gali būti labai įvairi ir besikeičianti. Būtent šios savybės man suteikia daug laisvės kūrybos procese. Ar atsimenate savo pirmąjį susidūrimą su mada? Negalėčiau tiksliai pasakyti, kada tai įvyko. Aš nedaug težinojau apie madą, prieš pradėdama studijas Antverpeno karališkojoje menų akademijoje. Man tiesiog buvo labai įdomu, kas ta mada, su kuo ji „valgoma“! Kam „adresuojate“ savo kurtus drabužius? Ar įsivaizduojate žmogų, kuris dėvės jūsų sukurtą drabužį? Aš įsivaizuoju stiprią ir savimi pasitikinčią moterį. Tokią ją mato aplinkiniai, tačiau viduje ji pažeidžiama. Kai esu įsitraukusi į kūrimo procesą, mintyse turiu nusipiešusi tokį moters portretą. Žinoma, tikslus jos paveikslas išryškėja tik pačioje darbo pabaigoje. Kuo ypatinga kolekcija, kurią atvešite į „Mados infekciją“? Vieno pasirodymo metu aš pristatysiu dvi nedideles kolekcijas. Pirmoji dalis bus raganiška. Drabužių siluetą įkvėpė istorinis vyriškas XVII amžiaus kostiumas, o pačią kolekciją – pasakojimai apie raganas ir kerėjimus. Ši kolekcija ypatinga tuo, kad čia moteriškiems rūbams yra pritaikytas vyriškas drabužio siluetas, jie dekoruoti raganiškos stilistikos motyvais. Dekoruojant prireikė ir rankų darbo, ir skaitmeninės technikos. Antroji pasirodymo dalis atskleis šviesą, ateinančią po tamsos – lyg po audros sužydėtų gėlės. Kolekciją pavadinau „Cut and Glue“, o ją įkvėpė popieriniai koliažai, kurie pavirto drabužiais iš tikrų medžiagų: drapiruotomis suknelėmis, palaidinėmis ir švarkais. Gustavo Klimto paveikslas „Gyvenimas ir mirtis“ – dar vienas šaltinis, iš kurio sėmiausi įkvėpimo ir tai akivaizdžiai matysis kolekcijoje! Ar Lietuvoje viešite pirmą kartą? Taip, tai bus mano pirmasis apsilankymas Lietuvoje. Negaliu sulaukti šio vizito. Man laaabai smalsu! Ar atsidedate tik drabužių kūrimui, o gal turite ir kitų veiklų? Ne, tai nėra mano pagrindinė ir vienintelė veikla. Taip pat dirbu kartu su belgų dizainerės Veronique Branquinho kūrybine grupe. Kokia, Jūsų nuomone, yra šiandieninė mada? Manau, kad šiandieną mada stengiasi atrasti kažką nauja, įkvėpimo ieškodama praeityje.

„El Delgado Buil“ / Anna Figuera Delgado ir Macarena Ramos

Antroji kolekcijos dalis simbolizuoja po tamsos nušvintančią šviesą – kaip po audros pražystančias gėles. Drabužiai yra įkvėpti mano sukurtų koliažų, kurių kolekciją pavadinau „Cut and Glue“. Koncentruodamasi į proporcijas, formas ir dekonstrukciją, ant popieriaus sukurtus koliažus paverčiau į drapiruotas sukneles, palaidines ir švarkus. Dar vienas darbų įkvėpimo šaltinis – Gustavo Klimto paveikslas „Life and death“. Jo užuominos aiškiai matomos mano padarytuose antspauduose. Manau, kad dvi kartų pristatytos kolekcijos, išreiškiamos per atmosferos ir meninio vaizdo kontrastą, sukelia stipresnes emocijas. Gėlėmis, drugeliais ir spalvotais antspaudais išmargintą kolekciją paprasčiau suprasti, kai atsiranda kontrastas su tamsa.

Antverpeno karališkosios menų akademijos išugdyta vokietė Annette Kölling, dirbusi garsiojo dizainerio Jano Fabre studijoje, „Mados infekcijoje“ turėtų stebinti pasakomis, mitais ir legendomis dvelkiančia kolekcija, išsiskiriančia belgiška kryptimi. Dizainerės darbuose atsispindi minėtų pasakojimų elementai, sujungti su menu ir mados istorijos užuominomis. Šiųmetinėje „Mados infekcijoje“ vieno šou metu dizainerė pristatys dvi nedideles kolekcijas.

ISPANIJA

Cut & Glue Black Hag

Anette Kölling VOKIETIJA

Pirmoji dalis – raganos. Šios kolekcijos siluetas yra įkvėptas XVII amžių menančio vyriško kostiumo. Vienodai svarbu tiek vyriškoji klasikinio vyrams skirto drabužio pusė, tiek, perkeliant tą modelį į moterims skirtus drabužius, atsirandantis moteriškumas. Rankų darbo skaitmeniniu būdu atspausdinti gaminiai yra įkvėpti klasikinio kostiumo dvasios ir istorijų apie burtus bei raganas.

Naujausia dizainerių 2009-2010 metų rudens/ žiemos kolekcija „Super Furry Animals“ – tai rizikingas pasiūlymas primityvumą iškeisti į protą ir individualumą. Dizainerės Anna Figuera ir Macarena Ramos dar kartą įrodė meistriškai išmanančios sudėtingą skirtingų elementų derinimo meną. Natūralūs plaukai ir kailiai yra drąsiai maišomi su vilna, metalinėmis kilpelėmis ir aksominiais kaklaraiščiais. Kolekcija įkvėpta „El Delgado Buil“ architekčių išskirtinių bruožų – pasididžiavimo savo drąsa ir maištavimu. Gyvūnų kailiai nuosekliai susiję, iš naujo sukuriama klasika, idealiai sutampa apimtys ir siluetai. Neatsisakoma ankstesnėse kolekcijose akcentuotų išdidintų matmenų modelių: megztinių ir trumpų, trapecijos formos švarkų, ties juosmeniu susiaurėjančių, plačiapečių darbužių. Paltai yra siauri ir platūs, ilgi ir trumpi, kai kurie – su dvigubu užsegimu, gobtuvais ir netgi drąsiomis iškirptėmis nugaroje. Ateinančiai žiemai siūlomos ryškios spalvos. Pagrindinės – koralų rožinė ir žalia jūros, apimančios neutralius pilkus, juodus ir geltonus atspalvius. Audiniai, kaip visada, rinktiniai: vilnos ir moherio mišinys, angoros ožkų vilna ir merinosų vilna su aksomu, švelnus firmos „Serpelsa“ triušio kailis. Ypatingas dėmesys skiriamas šilkinėms kelnėms aukštu liemeniu ir minimalistinio dizaino palaidinėms (tiesios linijos, paslėptas užsegimas, abstrakčios apykaklės), papuoštoms metalinėmis kilpelėmis ir aksominėmis juostelėmis. Vyriška linija išsiskiria paprastomis ir išgrynintomis formomis. Moteriškoji sugrįžta prie pirmąsias „El Delgado Buil“ kolekcijas charakterizuojančio unisex stiliaus, sujungdama vamzdelio formos sijonus, trumpus šortus, cigaretės formos kelnes, trikotažines sukneles ir įmantrius „kūnus“, dekoruotus aksominėmis juostelėmis. Ištobulintas primityvumas yra pagrindinis „El Delgado Buil“ kolekcijos leitmotyvas.

PARTNERIAI

11

2009 03 20-21

pas dizikus

mados inventorizacija Šiemet pirmą kartą mados gurmanams bus suteikiama galimybė betarpiškai pabendrauti su dizaineriais ir aplankyti jų boutique parduotuves bei studijas, kuriose jie kuria ir dirba. naujo renginio „mados inventorizacija“ metu, kovo 27-28 dienomis, 12-18 val., madai neabejingi žiūrovai bus pakviesti pasivaikščioti festivalio organizatorių sudarytu maršrutu, aplankant „mados infekcijos“ dizainerių kūrybines studijas, dirbtuves ar galerijas. diana Paukštytė

„Pirmą kartą rengiame tokį susitikimą, norisi, kad atsirastų artumas tarp dizainerio ir jo talento gerbėjų. Bandysime, kad kūrėjas ir žiūrovas susitiktų akis į akį dizainerių studijose, kad galėtų iš arti pamatyti ant podiumo demonstruotus daiktus, juos paliestų, galbūt pasimatuotų ir užsisakytų“, – sakė festivalio „mados infekcija“ prodiuserė renata mikailionytė.

Antakalnio g. 82-46

išsikirpkite šį žemėlapį arba atsisiųskite jį iš www.madosinfekcija.lt ir aplankykite dizainerių studijas, kuriose jie jus pasitiks kovo 27-28 dienomis, nuo 12 iki 18 val.

Giedrius Šarkauskas „Lino kopos“ Krokuvos g. 6

sonata Bylaitė kristina kruopienytė ir egidijus sidaras Mados namai „CANTAS“ Kosciuškos g. 24-18

dainius Bendikas Benas staškauskas

jurga sutkutė laura dailidėnienė

Pamėnkalnio g. 3–4

Gedimino pr. 9 „Nacionalinė dizaino ir mados galerija“

Gabrielė januškevičiūtė, Ramunė strazdaitė, ieva Ševiakovaitė ir jolanta Rimkutė, seržas Gandžumianas „Studija LT“, Totorių g. 15

nUsiPiRk! jurgita januškevičiūtėŽiugždienė Didžioji g. 13–10

sandra straukaitė Vitalis Čepkauskas Šaltinių g. 11

Giedrius Paulauskas Subačiaus g. 15/2–24

eglė Žiemytė UAB „LTM Garments“ Rasų g. 39

Pirmą kartą šiuolaikinės lietuviškos mados ir dizaino kūriniai atsidurs taip arti „mados infekcijos“ lankytojų. Visai neseniai Šiuolaikinio meno centro rūmuose įsikūrusi „Šmc parduotuvė“ festivalio svečiams ir visiems stilingas smulkmenas mėgstantiems žmonėms dovanoja lietuviškai madai skirtą lentyną. Pasimėgavus vaizdais ant „mados infekcijos“ podiumo, festivalio lankytojai galės nusileisti į pirmajame Šmc aukšte įsikūrusią parduotuvę ir apžiūrėti, įvertinti, prisiderinti bei įsigyti lietuvių dizainerių sukurtų aksesuarų, juvelyrikos dirbinių. Jūsų patogumui bus pailgintas tradicinis parduotuvės darbo laikas – kovo 20-21 dienomis „Šmc parduotuvės“ durys bus atviros nuo 11 val. iki vidurnakčio.

12

13

2009 03 20-21

šviežiena

Dainius Bendikas ir Benas Staškauskas Šiauliečių D.Bendiko ir B.Staškausko duetas kolekcija „Infiltruoti“ norėjo pažvelgti į dabartį šiek tiek kitokiu kampu – stebėtojo akimis, tarsi infiltruoti, prisitaikyti prie aplinkos jos nekeičiant, kad būtų jaučiama adaptacija aplinkoje ir laike. Itin konceptuali vyriška kolekcija išsiskyrė savo stilingumu, specifinėmis detalėmis bei išraiškingais aksesuarais, idėjos bei atlikimo išbaigtumu.

Šiais metais „Mados infekcija“ suleido antrą „Injekciją“ – darsyk išrinkti talentingiausi jauni dizaineriai, kurie turi galimybę pirmą kartą savo kūrybą pademonstruoti ant festivalio podiumo. Sėkmingai praėjusiais metais startavusi „Injekcija“ šiemet konkurso nugalėtojais paskelbė nebe du, o net tris naujus mados pasaulio vardus – Dainiaus Bendiko ir Beno Staškausko tandemą, Jurgą Sutkutę ir Eglę Žiemytę.

„Injekcija“ – tai pernai metais startavęs naujų mados pasaulio talentų paieškos konkursas, kurio laimėtojai gauna šansą pirmą kartą parodyti savo kūrybą ant „Mados infekcijos“ podiumo. Konkurso nugalėtojams festivalis suteikia lygiavertes kolekcijos pristatymo sąlygas kaip ir jau pripažintiems Lietuvos bei užsienio dizaineriams. Pasak „Mados infekcijos“ prodiuserės Renatos Mikailionytės, konkursas „Injekcija“ yra naujų veidų, originalių idėjų ir šviežumo injekcija į festivalį, kuriame savo naujausias kolekcijas jau beveik dešimtmetį pristato šios srities profesionalai. Šiemet naujų talentų paieška vyko dviem etapais. Pirmo etapo, vykusio 2008-ųjų gruodį – 2009-ųjų sausį, metu iš poros dešimčių konkurse dalyvauti pretendavusių dizainerių eskizų vertinimo komisija atrinko septynias įdomiausias ir profesionaliausias idėjas. Antro etapo metu, vasario 11 dieną vykusiame konkurso finale, po tris modelius iš būsimų kolekcijų pristatė finalininkai: Eglė Žiemytė, Lina Gudanavičiūtė, Aurelija Kaltenytė, Julijos Frodinos ir Vidminos Stasiulytės duetas, Jurga Sutkutė, Inga Audrevičiūtė, Dainiaus Bendiko ir Beno Staškausko tandemas. „Konkurencija didelė, nes bet kas negali lipti ant „Mados infekcijos“ podiumo, todėl mes labai kruopščiai atrenkame dalyvius. Šio konkurso esmė – galimybė dalyvauti festivalyje šalia garsiausių Lietuvos ir užsienio dizainerių, kokybiškai prisistatyti bei įgauti nuolatinio dalyvio statusą, t.y. būti priimtu į „Mados infekcijos“ dizainerių šeimą“, – sakė festivalio „Mados infekcija“ idėjos autorė Sandra Straukaitė.

14

Jaunųjų dizainerių „Injekcijai“ pasiūlytus darbus vertino žurnalo „Laima“ madų redaktorė Nijolė Adamonytė, festivalio idėjos autorė S.Straukaitė, dizaineris Vitalis Čepkauskas, MTV kūrybos vadovas Tomas Ramanauskas bei scenografė Aleksandra Jacovskytė. Po audringų diskusijų komisija vietoj dviejų planuotų kolekcijų nusprendė paskelbti tris verčiausias „Mados infekcijos“ podiumo kolekcijas: D.Bendiko ir B.Staškausko, J.Sutkutės ir E.Žiemytės. Šie naujieji mados talentai pripažinti geriausiais ir apdovanoti kvietimu į kovo pabaigoje vyksiantį festivalį „Mados infekcija“.

Jurga Sutkutė Antrą kartą „Injekcijoje“ dalyvavusios ir tarp nugalėtojų patekusios J.Sutkutės kolekcijos „Kabura“ koncepcija išreikšta per odą. Pasak dizainerės, kolekcijos idėją padiktavo stebėjimas, kaip neigiami aplinkos veiksniai daro įtaką žmogui, kaip jis užsiaugina storą odą, stengdamasis nuo viso to apsisaugoti, apsišarvuoti. Kolekcijos nuotaikai ir įspūdžiui sustiprinti naudojami natūralaus kolorito militaristiniai batai iš natūralios odos.

Eglė Žiemytė Tarp konkurso „Injekcija“ laimėtojų patekusios dizainerės Eglės Žiemytės kolekcijoje „d’efect. chichi desert“ pagrindinis vaidmuo atitenka išskirtiniams ir netradiciniams paltams. Stengiamasi sukurti įspūdį, kad juos galima dėvėti vietoje suknelės, švarko ar marškinių. Daug dėmesio skiriama paltų siluetams, skulptūriškai išraiškingoms formoms, proporcijoms, linijoms, konstrukcinėms detalėms. Visame pasaulyje vykstančiose mados savaitėse ir festivaliuose jau ne vienerius metus organizuojamos naujų talentų paieškos, o laimėtojų pasirengimą finansuoja rėmėjai. Londono mados savaitės talentų paieškoje „New Gen“, kurią jau 12 metų finansuoja parduotuvių tinklas „Topshop“, buvo pastebėti tokie dizaineriai kaip Alexanderis McQueenas, Julienas Macdonaldas, Matthew Williamsonas ir kiti.

15

16

17

Gedmanto Kropio nuotrauka

2009 03 20-21

žiūralas

(Ne)Tu. Aistė Valiūtė, Daumantas Plechavičius / „Dualhead“ ir Aurimas Juodiškis ŠMC fojĖ, 2009 03 20-21

Tranz-formacijos Zona. Gedmantas Kropis mados ir stiliaus centras „Europa“, 2009 03 14 - 04 13

du miegantys Karina Leontjeva ŠMC Kino salė, 2009 03 20-21

Kūrybinė grupė „Dualhead“ (Aistė Valiūtė ir Daumantas Plechavičius) šiais metais „Mados infekcijoje“ pristato meninę instaliaciją „(Ne)Tu“. Šį kūrinį sudaro 5 elementai, savo pavidalu primenantys grimerinės veidrodžius, kurie virsta tarsi vartais tarp scenos ir kasdienybes. Grimas šiame kūrinyje – paralelė kaitos ir vidinių kaukių, kuriomis mes, žmonės, dabinamės, maskuojamės kaip chameleonai pritapdami prie aplinkos, saugiai slepiame savosios sielos „veidą“, jomis prisidengiame mintis, be jų nelipame į „sceną“. Tos kaukės – vidiniai daugialypiškumo veidai. O gal tikros sielos akys atsispindi veidrodyje? Ką mes išvystume veidrodžio atminty? Gal pamatytume patys save, o gal pažvelgtume į kažkieno kito, prieš tai žiūrėjusio veidrodin, sielos akis?

18

Nepažintų būtybių veidrodyje įvaizdžius kuria talentingas kompanijos „Max Factor“ vizažistas Aurimas Juodiškis, kuris savo kūrinius pavadino DEMONAIS. „Demonai, jie – kiekviename iš mūsų, kartais šviesūs, geri ir blizgantys, kartais tamsūs, pikti ir jų reikia saugotis. Jais visada galima žavėtis, svarbiausia – neišleisti iš savo vidaus“.

Koks pats populiariausias drabužis pasaulyje? Džinsai. Kur ir kada jie buvo sukurti? 1853 metais Amerikoje juos sukūrė Levi Straussas. „Pirmieji mano džinsai, atvežti tėvo tuomet dar iš Vakarų Berlyno, buvo „Levi’s“. Man jie labai nepatiko, buvo tamsūs ir kieti. Su laiku tie nemėgstamieji šviesėjo, minkštėjo, kol tapo mano antrąja oda. Kurgi jie dabar?!“. Stilistė Karina Leontjeva „Mados infekcijoje“ pristato legenda tapusio prekės ženklo „Levi’s“ įvairiausių modelių ir senumo džinsus, surinktus Lietuvoje. Kas iš to išėjo ir kodėl „Du miegantys“, greitai sužinosite ir pamatysite. P.S. Patikusius modelius galima išsinešti.

Į zoną patenka ne visi – tik tie, kurie pasiruošę tranzformuotis. Daugiausia tai žmonių rasę atstovaujantys individai. Pasitaiko ir kačių bei smulkių naruotakojų. Vieni labiau pasiruošę, kiti mažiau. Tuos, kurie mažiau pasiruošę, stipriau veikia tranz-formaciniam periodui paruošiančios bakterijos. Transinėje būsenoje individai lengviau išgyvena visus pakitimus. O stipresnieji mėgaujasi visais patiriamais jutimais būdami budrūs. Zonoje paleidžiamos tranzformavimo dujos. Dažnas ima žiovauti, taip bandydamas palaikyti gyvybiškai svarbias organizmo funkcijas. Pasiekus tam tikrą tranz-formacijos lygį prasideda kitas etapas. Tranz-formacija suaktyvėja. Individai pradeda pamažu skleistis ir žydėti. Kiti nugrimzta į niūrias emocijas ir tai matyti iš jų tranz-formacijos. Treti susilieja su aplinka ir tampa nematomi. Ketvirti nusimeta savo storus kiautus ir ima spinduliuoti energiją. Formų ir spalvų įvairove pasižymintis procesas traukia į zoną ir paprastus mirtinguosius (nepasiruošusius tranzformacijoms), bet jie turi gauti leidimą ir laikytis zonos taisyklių. Jiems tranz-formacija nepriklauso, todėl jie gali tik pamatyti tranz-formacijos rezultatą tam skirtoje kapsulėje. Atsinešu Rankinę su vaizdo fiksavimo įrankiais. Tuoj prasidės. Kiti irgi atsineša visokių Nekasdienybių: egzotiški vaisiai iš plastiko, sparnai iš atsarginių dalių, blakstienos-žudikės – tik motociklų betrūksta. O gal nusipiešti? Čia viskas įmanoma. Zonoje jau kelis pavasarius žydi sintetinės gėlės. O dar čia pilna makromechaninių skruzdėlių, kurios kutena trikojėms mergaitėms padus, skruostus ir nosis. Bet man čia patinka – jaučiuosi kaip namuose. Mano biomechaninė akis fiksuoja saulėlydį. Tuoj atslinks debesys ir įsižiebs Lazeriniai prožektoriai, skatinantys energijos išsiskyrimą. Stebėtojai plos rankomis stimuliuodami vykstančius procesus.

ateik

Martina Glomb. Paskaita apie Vivienne Westwood kūrybos metodus

ŠMC, 2009 03 21, 13.00

Mados dizaino profesorė, dėstytoja, laisvai samdoma dizainerė ir konsultantė Martina Glomb „Mados infekcijos“ metu skaitys paskaitą apie garsiosios britų dizainerės Vivienne Westwood kūrybos metodus. Po ketverių metų darbo moteriškų drabužių kūrimo ir gamybos srityje M.Glomb nusprendė studijuoti drabužių dizainą Bremeno meno universitete ir savarankiškai pradėjo kurti drabužius meniškoms prezentacijoms, reklamoms, filmams ir teatrams.

Nuo 2001 metų ji dėsto Hamburgo JAK mados akademijoje ir Karališkajame menų koledže Londone. Be to, dirba laisvai samdoma dizainere ir konsultante.

1989 metais baigusi studijas ji pradėjo dirbti dizainerės Vivienne Westwood studijoje Londone. Po aštuonerių metų M.Glomb pradėjo vadovauti Vivienne Westwood priklausančiai jaunimo linijai „Anglomania“ ir tapo „Red Label“ produktų linijos meno direktore.

Mados dizaino profesorė M.Glomb dirba su eksperimentiniais ir transdisciplininiais dizaino projektais Taikomojo meno ir mokslo universitete Hanoveryje. Ji taip pat dėsto drabužių dizaino ir tekstilės bakalauro bei magistro laipsnių siekiantiems studentams Boras universitete Švedijoje.

19

2009 03 20-21

Aurimas Juodiškis

festivalio „Mados infekcija“ vizažistas

Julija Rauluševičiūtė

ilgametė „Mados infekcijos“ leidinių ir plakatų dizainerė

Rūta Bagdzevičiūtė architektė

20

Kada prasidėjo Tavo bendradarbiavimas su „Mados infekcija“? Šiemet bus mano penktoji „Mados infekcija“. Viskas prasidėjo nuo to, kad mane rekomendavo, o tada sulaukiau pasiūlymo prisijungti kuriant reklamas ir festivalio spaudos leidinius. Kodėl sakai TAIP „Mados infekcijai“, kas Tave čia žavi? Kūrybinga aplinka ir galimybė realizuoti savo idėjas, neinant į didelius kompromisus. O šiemet itin žavi tai, kad ji įvyks: kai Lietuvoje tokia sudėtinga situacija, surengti tokį renginį be valstybės ir VEKS (Vilnius – Europos kultūros sostinė) pagalbos – beveik žygdarbis. Ir tikiuosi, kad, nepaisant visko, festivalis kaip ir kiekvienais metais bus dar geresnis, nei prieš tai buvęs. Su kokiais sunkumais ir maloniais patyrimais tenka susidurti? Sunkiausia eiti į kompromisus su rėmėjais, jiems pageidaujant. Dabar situacija keičiasi, tačiau kurdama pirmųjų „Mados infekcijų“ dizainą kartais jausdavausi lyg turguje. O malonu dirbti su dabartiniu „Mados infekcijos“ branduoliu: Solveiga Rusyte, Renata Mikailionyte, Sandra Straukaite, Mindaugu Morkūnu. Patinka Igno Jonyno ir kelių paskutinių renginių scenografės Renatos Valčik darbas. Malonu dirbti tokioje profesionalų komandoje. Kas Tave įkvepia kurti? Geras rezultatas. Nesvarbu kieno – ar mano pačios sėkmingai padarytas darbas, ar kolegų, ar bet kurioje kitoje srityje pavykęs darbas. „Mados infekcijoje“ greičiausiai netrūksta netikėtumų, kokių „paskutinės minutės“ staigmenų teko patirti? Mano darbas paprastai baigiasi likus savaitei iki renginio, todėl paskutinių dienų chaose dalyvauti netenka. Į renginį ateinu su žiūrovo kvietimu, gerai išsimiegojusi ir pailsėjusi. Žinoma, įvairių iš vėžių išmušančių nuotykių būdavo. Bet taip būna bet kokiame darbe. Buvo ir mano klaidų. Antra vertus, ne lėktuvus pilotuojame ir ne širdies operacijas darome: visas klaidas ir netikėtumus vėliau gali prisiminti su šypsena. Kaip kito Tavo požiūris į madą, susisaisčius su „Mados infekcija“ darbiniais saitais? Negaliu sakyti, kad nuo tada, kai sužinojau apie festivalį, mano pasaulėžiūroj viskas apvirto. Drabužių mada nėra nei mano darbas, nei hobis, kuriam skirčiau ženklią savo laiko dalį. Ji mano gyvenime dalyvauja tik iš praktinės pusės. Visgi pritariu šių metų „Mados infekcijos“ idėjai – savo apranga vis dėl to kažką deklaruojame net to nesiekdami.

Kaip ir kada pradėjai bendradarbiauti su „Mados infekcija“? Prieš ketverius metus sulaukiau festivalio organizatorės Renatos Mikailionytės skambučio su prašymu padėti. Nežinau, galbūt tai buvo atsitiktinumas, gal kažkas negalėjo ar atsisakė, bet po to lemtingo skambučio viskas susidėliojo taip, kad štai jau ketvirtus metus esu atsakingas už „Mados infekcijos“ kolekcijas demonstruojančių modelių išvaizdą. Bendradarbiauti buvo taip smagu, kad pasibaigus mano debiutui festivalyje iš karto pareiškiau, kad kitais metais aš būtinai noriu vėl jame dalyvauti. Būtent taip ir įvyko! Kokios Tavo pareigos šiame festivalyje? Aš padedu surinkti vizažistų komandą – asistentus ir padėjėjus, kurie turi akreditacijas, nevėluoja, kruopščiai atlieka savo darbą nuo A iki Z ir „nechaltūrina“. Į mane dėl modelių makiažo kreipiasi dizaineriai, mes diskutuojame, šnekame, kol galiausiai randame vieningą sprendimą. Štai koks tas mano darbas! Kodėl sakai TAIP „Mados infekcijai“, kas Tau festivalyje patinka? Kiekvienais metais man būna taip gera, kai ir vėl užverda ši linksma mėsmalė. Pas mus vyksta mažai tokių renginių. Galiu prisipažinti, kad kasmet tiesiog spirgu belaukdamas šio festivalio. Žinau, kad tai bus ypač smagus renginys. Nežinau, kaip kitiems, bet man tai – galimybė pasikrauti teigiamos energijos bent pusei metų į priekį. Tai veikia lyg stimulas dirbti toliau. Kas Tau sunkiausia ir kas maloniausia šiame bendradarbiavime? Malonu tai, kad dabar važiuodamas miestu pro langą matau iškabinėtus „Mados infekcijos“ plakatus, malonus ir spurdesys viduje, kurį jau pradedu jausti. Juk daugelis pamena, kai vaikystėje ko nors taip laukdavo, kad neįstengdavo užmigti. Žinau, kad kovo 19-osios naktį tikrai nemiegosiu – ne iš baimės, o iš laukimo jaudulio. Labai laukiu to ryto, kai pagaliau galėsiu eiti į ŠMC, pradės rinktis modeliai ir vėl užsisuks ta geroji, smagioji, pasiilgta „isterija“. Prisimenant festivalio metu iškilusius sunkumus, ateityje norėtųsi sulaukti daugiau atsakomybės dirbant kartu, mažiau siužetų, panašių į „yra nuotaika – dirbsiu, nėra nuotaikos – nedirbsiu“. Kas Tave įkvepia kurti? Niekad negali žinot, kur pagausi įkvėpimą – jo pilna visur. Mane gali inspiruoti bet kokia aplinka – nėra taip, kad per TV žiūriu tik mados kanalus, nes kiti nieko gero nerodo. Kaip kito Tavo požiūris į madą, susisaisčius su „Mados infekcija“ darbiniais saitais? Supratau, kad labai gera nešioti lietuvių kurtus drabužius! „Mados infekcija“ mane įkvėpė apsilankyti pas dizainerį Giedrių Paulauską. Parsinešti namo specialiai tau siūtą drabužį yra nerealu! Aišku, tai užtrunka ilgiau nei „užšokimas“ į parduotuvę, bet juk penkis kartus geriau turėti vieną, bet kokybišką drabužį, nei krūvas prastų rūbų ar „dviejų raidžių“ padirbinių.

Kada pradėjai bendradarbiauti su „Mados infekcija“? Nors teoriškai su visu šių „ligonių“ būreliu esu pažįstama senokai, praktiškai šiemet esu „fuksė“, taigi devintoji „Mados infekcija“ bus pirmasis mano krikštas. Kodėl sakai TAIP „Mados infekcijai“, kas čia taip žavi? Niekam ne paslaptis, kad dėl įvairiausių priežasčių architektūros ir interjero kūrimo sferoje susikaupia nemažai idėjinių nuosėdų, kurios dėl finansų, visuomenės, giminių ir artimųjų nuomonės ar paprasčiausios drąsos nebuvimo lieka neįgyvendintos. Todėl „Mados infekcijos“ užkulisiai ir kūrybinė aplinka yra ideali terpė eksperimentavimui ir net visai ligotų fantazijų įgyvendinimui. Čia nereikia bijoti, kad kažkam neįtiksi, nepatiksi ar liksi nesuprastas, nes visi yra apsikrėtę ta pačia bacila – yra daugiau ar mažiau nenormalūs. Aišku, ir čia už savo idėjas su „kiaulėm taupyklėm“ reikia kovoti iki paskutinės akimirkos, bet svarbiausia, kad visi iki vieno siekia tik geriausio rezultato ir tai yra akivaizdu – festivalis auga ir tobulėja. Kokie yra darbo organizuojant festivalį ypatumai? Vairuotojas, visą laiką pasiruošęs romantiškai pavežioti po statybinių prekių parduotuves. O jei rimtai, niekada net negalėjau įsivaizduoti, kad dėl dviejų dienų, o tiksliau – vakarų, reikia taip ilgai ir intensyviai dirbti. Kas sunkiausia ir kas maloniausia ruošiantis „Mados infekcijai“? Maloniausia, kai pasako, kad jau nebereikia eskizuoti ir galima pereiti į gamybos stadiją. Kas Tave įkvepia kurti? Viskas imtinai: žmonės > Tokijas > komiksai > pilka spalva > auksas ir veidrodžiai > Berlynas > baimė ir drebėjimai > namai > draugai > Wolfgang Tillmans > klaidos > kelionės – sąrašas be galo... Kaip kito Tavo požiūris į madą, susisaisčius su „Mados infekcija“ darbiniais saitais? Deja, taip mylimus aukštakulnius teko iškeisti į sportinius batelius. Kadangi darbinė apranga nereglamentuojama, daugiau kardinalių išorinių pokyčių nepastebėjau. Nors „Mados infekcija“ yra estetikai ir grožiui skirtas renginys, iš tiesų čia svarbiausia ne išorinis blizgesys, bet smegeninės turinys. Svarbu, kad jo nebūtų per mažai.

už kadro Paulius Kilbauskas

šių metų festivalio muzikinio klipo garso takelio autorius

Ignas Jonynas

Festivalio „Mados infekcija“ voratinklį audžia ne vienas „voras“, tačiau vieni jų tampa vieši, kiti lieka šiek tiek už kadro. Tačiau bet kas, susidūręs su didelių renginių organizavimu, pritars, kad užkulisiuose likusios voratinklio gijos ne mažiau svarbios nei viešosios. Besidomintiems nematomu festivalio organizavimu – pažintis su ištikimais „Mados infekcijos“ festivalio bičiuliais, prisidedančiais prie to, kad festivalis sėkmingai augtų ir gyvuotų.

ilgametis festivalio videoklipų režisierius

Gintaras Makarevičius

Kada pradėjai bendradarbiauti su „Mados infekcija“? Kadangi bendradarbiavimas nevyko reguliariai, sunku prisiminti, kiek laiko draugauju su „Mados infekcija“. Vienais metais daugiau prisidedu, kitais metais mažiau – visa tai priklauso ir nuo mano laisvo laiko, ir nuo „Mados infekcijos“ organizatorių pasiūlymų. Kadaise esu visą „Mados infekciją“ kaip didžėjus „atlaikęs“. Dabar, kai kiekvienas ateina su savo muzika, tokiems meistrams kaip aš nebėra ką veikti :). Šiais metais buvau atsakingas už garso takelio sukūrimą „Mados infekcijos“ videoklipui. Kodėl sakai TAIP „Mados infekcijai“, kas čia labiausiai žavi? Šio festivalio rengėjai – geri mano draugai. Visi geri draugai karts nuo karto vieni kitų paprašo pagalbos. Todėl bendradarbiavimui su „Mados infekcija“ visada sakau TAIP. Sunku šnekėti apie madą, nes esu muzikantas, tačiau, kai šalia vyksta geri dalykai, kad ir kas tai bebūtų – mada, muzika, filmas, ar galų gale reklama, visada smagu perleisti tai per savo akis ir įvertinti. :) Kas Tave įkvepia kurti? Gerasias idėjas gaudau visur. Kartais jos ateina netikėtai, kartais – specialiai tam pašventus visą naktį. Įkvėpimas gali pagauti bet kur. Konkrečiai tam nėra sukurta nei vieta, nei laikas. Kai manęs klausia, kas daro įtaką mano muzikai, atsakau: viskas, kas mane supa. Įtakos gali turėti net kojinės. Juk jeigu tu į miestą išeisi be jų, nepatogiai jausies, paprasčiausiai neįstengsi galvoti apie gerą muziką. Galvosi, kaip tau greičiau apsisukti, grįžti namo ir susirasti savo kojines. Kaip kito Tavo požiūris į madą, susisaisčius su „Mados infekcija“ darbiniais saitais? Iš karto persirengiau kostiumu ir nuo tos akimirkos su juo nebeišsiskyriau. Juokauju! Nesivaikiau ir nesivaikau mados, nešioju tik drabužius, kurie man patogūs. Kas sudėtingiau: ar kurti muziką grupei, ar mados šventei? Tai labai sąlyginis dalykas, priklausantis nuo daugybės aspektų. Kai kuri sau, tai yra sunku, tačiau labai malonu, kai kuri kitiems, kartais būna sunku ir nemalonu, arba nesunku, bet vis tiek nemalonu. Viskas tiesiogiai priklauso nuo kliento, o kadangi klientas „Mados infekcija“ yra geras ir suteikia daug laisvės improvizacijai, kurti muziką yra sudėtinga, bet malonu.

Kada pradėjai bendradarbiauti su „Mados infekcija“? Renginio organizatorė Sandra Straukaitė yra kūrusi kostiumus keliems mano spektakliams, taigi bendradarbiavimas prasidėjo daug anksčiau negu „Mados infekcijoje“. O prieš trejus ar ketverius metus įsišnekėjome, kad pribrendo laikas padaryti didesnę reklaminę kampaniją šiam renginiui, ir aš mielai sutikau padėti. Kodėl sakai TAIP „Mados infekcijai“, kas čia labiausiai žavi? Mados renginį organizuoja ir jame dalyvauja kūrybingi bičiuliai. Žavi tai, kad šalyje, kurioje nėra jokios mados industrijos, o tik ponių siuvyklos, vis dar kuriama mada. Tai panašu į smagią utopiją. Kas sunkiausia ir kas maloniausia per pastaruosius metus buvo šiame bendradarbiavime? Maloniausia – žmonės. Sunku būtų, jei tai pasidarytų panašu į darbą. Pagal specialybę esi televizijos ir dramos teatro režisierius, bendradarbiauji su „Mados infekcijos“ organizatoriais, dalyvauji įvairiuose muzikiniuose projektuose. O ar yra sritis, kurioje nedrįstum savęs realizuoti? „Bungy jump’as“ prasidėjo nuo vienos Afrikos tautelės, kuri panašiu būdu šokinėja nuo palmės prisirišusi lianas. Didžioji dauguma susiknežina į žemę. Bet kai kurie, kaip bebūtų keista, išlieka gyvi. Manau, kad suabejočiau šios veiklos sėkme savo gyvenime – turiu omeny ne patį „bungy jump’ą“, bet tas lianas su palme. Kas Tave įkvepia kurti? Viskas, kas geba žadinti emocijas. Pradedant kinu ir baigiant gyvenimu. „Mados infekcijoje“ greičiausiai netrūksta netikėtumų. Kokių „paskutinės minutės“ staigmenų teko patirti? Man patiko, kai Sandros Straukaitės kolekcijos demonstravimo metu turėjęs kristi sniegas iškrito per kitos dizainerės modelių pasirodymą – toks neplanuotai draugiškas pasikeitimas metų laikais. Kaip kito Tavo požiūris į madą, susisaisčius su „Mados infekcija“ darbiniais saitais? Aš dirbu reklamoje, o čia žodis „mada“ nuskamba vienas pirmųjų – ir nebūtinai kalbant vien apie drabužius.

Pauliaus Gasiūno nuotraukos

festivalio „Mados infekcija“ scenografas

Kada pradėjai bendradarbiauti su „Mados infekcija“? Neįmanoma nustatyti, atsekti infekavimosi momento. Kodėl sakai TAIP „Mados infekcijai“? Nesakau nieko, nes esu sunkiai infekuotas. Taip sunkiai, kad nebegaliu kalbėt. Kas sunkiausia ir kas maloniausia bendradarbiaujant su festivalio komanda? Tai, kas sunkiausia, dažniausiai tampa maloniausia, nors, lengvai bendradarbiaujant, ne visada galima patirti malonumą. Kokie darbo ypatumai ruošiantis festivaliui? Dirbdamas visą laiką turi atsižvelgti, jog dirbi infekuotoje zonoje. Kas Tave įkvepia kurti? Gera imuninė sistema. Kokią rolę Tavo paties gyvenime vaidina mada? Mada yra visur ir visada.

21

2009 03 20-21

pernykščiai lapai Diana Paukštytė

Apie per metus įvykusius pokyčius, sėkmes ir kūrybinio įkvėpimo paieškas kalbėjomės su 2008 metų „Injekcijos“ laimėtojomis: Londone kuriančiomis Ina Polotniak ir Olga Prytkova bei Lietuvoje drabužius modeliuojančia Diana Paukštyte.

22

Kiek svarbus Tau buvo laimėjimas „Injekcijoje“? Šis laimėjimas buvo mano metų tikslas, pasiekta svajonė. Apie piniginį prizą sužinojau tik tuomet, kai laimėjau – prieš tai į priekį stūmė noras dalyvauti, dalyvauti ir dar kartą dalyvauti. Ar tikėjaisi laimėti? Ne, iš tikrųjų visai nesitikėjau. Konkurentai buvo labai stiprūs, atrodė, kad nelabai pasiseks... Bet pasisekė. :) Kokie pokyčiai tavo kūryboje įvyko per pastaruosius metus kūrybos srityje? Po „Mados infekcijos“ pirmą kartą pardaviau savo kurtus drabužius! Iki tol buvo kūryba, dalyvavimas jaunųjų dizainerių konkursuose, o kai viskas baigdavosi, drabužiai taip ir likdavo kaboti spintose. Laimėjus festivalyje, pasipylė skambučiai, elektroniniai laiškai, atsirado daug mano kūryba susidomėjusių žmonių. Gavau pasiūlymą bendradarbiauti su boutique, teko siūti drabužius dainininkei Jurgai Šeduikytei – atsirado daug veiklos, kurios nebuvo anksčiau. Žinoma, bėgant metams susidomėjimo banga aprimo, tačiau šiemet vėl dalyvauju „Mados infekcijoje“. Gal ir vėl kažkas nutiks?

Kas Tau yra drabužių kūrimas? Aistra drabužių dizainui sirgau nuo pat vaikystės. Tad pabaigus mokyklą net nekilo klausimų, ką studijuosiu. Drabužių kūrimas man – didžiausias hobis. Vieni „kliedi“ dėl važinėjimo motociklu, kiti gyvenimo neįsivaizduoja be piešimo, o mano dienas užpildo drabužių dizainas. Tai – saviraiškos būdas, jis ateina giliai iš vidaus. Manęs dažnai daug kas klausia: „Kam tu tai darai?“, tačiau aš negaliu atsakyti. Man patinka tai daryti, man norisi ir aš darau. Ką nori pasakyti savo kolekcijomis? Visada stengiuosi, kad kolekcijoje vyrautų kokia nors mintis, idėja, vieningi personažai. Juk įdomiau žiūrėti, o ir drabužis tuomet įgauna prasmę.

Kaip vertini lietuvių gebėjimą stilingai rengtis? Lietuvoje visi tokie skirtingi! Vilniuje yra labai daug išradingų, stilingų, ryškių žmonių, tačiau ir smailianosių aukštakulnių „fifų“ taip pat netrūksta. Lietuvius gali lengvai pažinti ir užsienyje: atvažiuoji į oro uostą svetimoje šalyje ir net neužmetus akies į užrašą, gali lengvai nuspėti, kurioje aikštelėje būriuojasi mūsiškiai. Negalėčiau konkrečiai įvardinti, kas išduoda – ar drabužiai, ar mimika, ar stovėsena, – bet lietuvius atpažįstu tuoj pat. Manau, Lietuvoje yra dvi grupės žmonių, turinčių visiškai skirtingą stiliaus suvokimą. Ir nieko čia nepakeisi. Bet man tikrai neskauda širdies, matant tas skirtybes. Esu tolerantiška – juk negaliu visų pakeisti pagal save. Pernai Tavo kolekcija žavėjo minimalizmu bei japoniško popieriaus lankstymo meno atspindžiais. Kuo nustebinsi šiais metai? Sukurti šių metų kolekciją įkvėpė Lietuvos istorija. Kolekcija „Lietuviški partizanai“ pasakos apie drąsius žmones, ryškias asmenybes. Netrūks ir kovos elementų, ir dramatizmo! Kam „adresuoji“ savo kurtus drabužius? Prisipažinsiu, nelabai įsivaizduoju adresato, kuriam dedikuoju kurtus drabužius. Iš pradžių gimsta įvaizdis. Vėliau, kuomet išsikristalizuoja tipažas, atsiranda ir žmogus, kuriam jis patinka. Ar dėvi savo kurtus rūbus? Drabužius labiau kuriu ne sau, o kitiems. Noriu, kad drabužiai būtų realizuoti, kad žmonės jaustųsi su jais gerai. Taigi taip jau išeina, kad viską atiduodu kitiems. Per metus sau pavyko pasisiūti tik vieną suknelę. Žinau, kad nuskriaudžiu save, bet dėl nuolatinės laiko stokos verčiau renkuosi kurti kitiems, ne sau. Ką dar veiki be drabužių kūrimo? Aštuonias valandas per dieną dirbu kitą darbą – esu vitrinų dizainerė. Likęs laikas – atostogos, savaitgaliai, laisvi vakarai ir naktys – paskiriamas eskizams. Tavo svajonė? Svajoju išvažiuoti į užsienį. Kirba noras išbandyti jėgas jaunųjų dizainerių konkursuose, bet vis laiko nėra. Todėl šiuos norus pasidedu į stalčiukus, kuriuose jie ramiai lauks tinkamo meto.

Ina Polotniak ir Olga Prytkova Kiek svarbus jums buvo laimėjimas „Injekcijoje“? Gyvenime visi laimėjimai labai svarbūs, ypač tie, kurie susiję su aistra kurti drabužius ir su nuostabiais žmonėmis. „Mados infekcija“ mūsų duetui buvo ne tik viena iš ryškiausių inspiracijų, bet ir paskata tolimesnei kūrybai. Kokie pokyčiai jūsų kūryboje įvyko per pastaruosius metus? Daug pasikeitimų neįvyko. Šiais metais žadame bandyti laimę Londone, dalyvausime „Fashion Fringe 2009“. Taip pat pristatysime savo kolekciją labdaros renginyje „Sunrise in Baku“ Fashion Night. Ką norite pasakyti savo kolekcijomis? Drabužiai – tai transformuojamos emocijos, svarbios tiek jų kūrėjams, tiek žmonėms, kurie juos dėvės. Kaip vertinate lietuvių gebėjimą gražiai rengtis? „Neštampuokime mes savęs pilkais „cepelinais“ – viename iš lietuviškų žurnalų kadaise perskaityta frazė taikliai apibūdina lietuvių rengimosi ypatumus. Visgi, nepaisant to, kad Vakarų tendencijos bei spalvų įvairovė jau niekam nėra paslaptis, lietuvaitės rengiasi praktiškai. Kiek dėmesio skiriate savo pačių aprangai? Mes rengiamės kukliai ir tai nėra blogai. :) Ar dėvite savo kurtus drabužius? Turime ir savų, bet dažniausiai drabužius perkame. Paradoksalu, tačiau kartais sau pačiam išsiuvinėti drabužį neužtenka kantrybės. Kas Jums yra drabužių kūrimas? Tai nauji žmonės, įspūdžiai, emocijos, išbandymai, ieškojimai ir atradimai – viskas, kas stumia tave natūraliai judėti. Tai ne tik procesas, ne tik produktas (dizainerio Stepheno Joneso žodžiai), tai – mūsų ir visų kitų dizainerių gyvenimas. Aišku, labai sunku kurti pinigais pagrįstoje rinkoje, bet tai – jau kita istorija. Per šiuos metus kurdamos drabužius išlaikėte tą patį braižą ar kažkas keitėsi? Braižas nepasikeitė ir nesikeis – tai viena iš savybių, kurią mes stengsimės išlaikyti.

23

24

žvaigždė

Denisas Simachevas

Iki pat šios akimirkos „Mados infekcija“ paslaptyje laikė dar vieną naujieną. Į festivalį atvyksta vienas garsiausių Rusijos dizainerių Denisas Simachevas. Tiesa, šį kartą jis ne pristatinės savo kolekciją, o debiutuos kaip didžėjus, uždarantis 2009-ųjų didžiausią mados renginį Lietuvoje. Didžėjaus setą jis sugros kovo 21 d. uždarame „Mados infekcijos“ renginyje „Nautimus After Party“. „Denisas yra senas mano draugas ir, kai pakviečiu, visada mielai atvyksta į Lietuvą. Jo kolekcijos jau du kartus buvo pristatytos „Mados infekcijoje“, o šiemet Denisas atvyksta pagroti festivalio afterpartyje. Jo kūrybą vertina ir garsūs Lietuvos dizaineriai. Vieno pristatymo metu Lietuvoje Deniso kurtus drabužius demonstravo ir pats Juozas Statkevičius“, – sakė „Mados infekcijos“ idėjos autorė Sandra Straukaitė. Viskas, prie ko prisiliečia Maskvos dizaineris Denisas Simachevas, tampa mada: marškinėliai su Putinu, kuriuos dėvėjo visi humoro jausmą turintys Rusijos oligarchai; iš jo kurtų sportinių kostiumų neišlenda dainininkas Timoti; avėdama lakuotus aukštakulnius linksminasi kas antra Maskvos vakarėlių „liūtė“. Žmogumi-brandu vadinamas D.Simachevas, kaip didžėjus, grojantis jau keletą metų, apie pirmąsias savo pasirinktas plokšteles juokavo: „Plokšteles rinkausi pagal paveikslėlius – aš juk dizaineris“. Jis unikalus tuo, kad iš bet kokio renginio sugeba padaryti smagų vakarėlį, kurio svečiai jį su pasimėgavimu „suvalgo“ tarsi saldainį. Taip kartu su bendraminčiais D.Simachevas sukūrė skirtingus muzikos stilius grojančią didžėjų kompaniją „Low Budget Family“. Didžėjavimas jiems nėra uždarbis, tai – malonumas. „Low Budget Family“ nariai nėra profesionalai, išskyrus DJ One Dollar, kuris kasmet kuria garso takelius pusei Rusijos mados savaitės pasirodymų.

25

26

Grožio infekcija Festivalio užkulisiai viešai – renginyje „Grožio infekcija“ Kovo 14 d., šeštadienį, „Mados infekcijos“ užkulisiai ir juose dirbantys profesionalai vienai dienai persikraustys į mados ir stiliaus centrą „Europa“ (Konstitucijos pr. 7, Vilnius), kur vyks renginys „Grožio infekcija“. Renginio lankytojai galės pamatyti, kaip atrodo festivalio užkulisiai, kuriuose ruošiamas makiažas modeliams. Festivalio „Mados infekcija“ prodiuserė Renata Mikailionytė ir nuolatinis festivalio makiažo meistras Aurimas Juodiškis renginio žiūrovus supažindins su naujausiomis šio pavasario makiažo tendencijomis. Grožio popietėje apsilankiusiųjų laukia pirmosios šiųmetinio festivalio parodos atidarymas. Profesionaliai per objektyvą žvelgiančia akimi įamžintas akimirkas iš praėjusių metų „Mados infekcijos“ pristatys ilgametis festivalio fotografas Gedmantas Kropis. Parodą atidarys „Mados infekcijos“ idėjos autorė Sandra Straukaitė, festivalio prodiuserė R.Mikailionytė ir parodos autorius G.Kropis. Renginio „Grožio infekcija“ dalyvius taip pat džiugins dekoratyvinės kosmetikos kompanijos „Max Factor“ ir prekybos centro „Europa“ dovanos. Renginys vyks kovo 14 d., šeštadienį, 13-17 val.

27

2009 03 20-21

Mada – tai daugiau nei drabužiai kūnui pridengti. Ji prisideda ir formuojant kultūrinį bei individualų identitetą. Mada daro įtaką jau esantiems daugiaplaniams įvaizdžiams, kuria naujus socialinius kodus bei nacionalinius ir asmeninius identitetus. „createurope: Mados dizaino apdovanojimas“ siekia parodyti Europos mados raidos gyvybingumą: šis konkursas kviečia dalyvauti jaunus, tik pradėjusius savo profesinę karjerą mados kūrėjus iš visos Europos. Jis skirtas padėti jiems žengti pasirinktu keliu, įsitvirtinti šioje srityje, užmegzti ryšį su jaunais kolegomis iš kitų Europos šalių per kultūrų dialogą. Keliaujantis Europoje jaunųjų mados kūrėjų konkursas „createurope: Mados dizaino apdovanojimas“ padės kūrybingiems žmonėms užmegzti ryšius, informuos visuomenę apie dalyvius, skatins naujas idėjas. Įgyvendinant šį sumanymą prisidės Europos mados ir dizaino mokyklos, Goethe‘s institutai projekte dalyvaujančiose šalyse, vietinės kultūros institucijos bei privatūs asmenys. Prizų nugalėtojai bus nustatyti per du etapus. Pirmajame bus išrinkta, kokie pretendentai iš šalių dalyvių prisistatys, o antrajame etape juos vertins autoritetinga tarptautinė komisija. Tokiu būdu žinomų Europos mados atstovų komisija atrinks 30 kūrėjų iš visų dalyvaujančių šalių – jie bus pakviesti į Berlyną pristatyti savo kolekcijas ir susirungti dėl „createurope: Mados dizaino apdovanojimas“.

„createurope: Mados dizaino apdovanojimas“ šansas jauniesiems mados kūrėjams

28

Konkursu susidomėję jaunieji mados kūrėjai iš Lietuvos dėl išsamesnės informacijos gali kreiptis į Vilniaus Goethe’s instituto kultūros programų koordinatorių Kristupą Šepkų:

Goethe-Institut Vilnius Gedimino pr. 5, Vilnius Tel. 8 5 2314433 Faks. 8 5 2314432 El. paštas: [email protected] www.goethe.de/vilnius

Pagrindinį „createurope: The Fashion Academy Award“ prizą jau yra pelniusi dizainerė iš Lietuvos – Agnė Kuzmickaitė. Jos kolekcija, pavadinta „Shopoholic“, buvo įvertinta pernai. A.Kuzmickaitė pirmiausia pateko į 30 finalininkų sąrašą. Šie finalininkai buvo atrinkti iš daugiau nei 1000 paraiškas konkursui teikusių jaunųjų mados kūrėjų ir dizainerių iš 39 Europos šalių. Praėjusių metų spalio 18-osios vakarą Berlyno kultūros centre „Radialsystem V“ renginio metu buvo pristatytos visų 30 finalistų kolekcijos. Kompetentinga žiuri komisija apdovanojimus skyrė 3 nugalėtojams. A.Kuzmickaitė buvo apdovanota pagrindiniu šio konkurso prizu kaip „Geriausia jaunoji dizainerė“ („Best Upcoming Designer Award“). „Agnė Kuzmickaitė turėtų ypač džiaugtis, nes jos apdovanojimo vertė yra 25 000 eurų ir prizas „Vieneri metai Berlyne“. Darbuojantis Berlyne jai patars mados profesionalai ir bus suteikta galimybė sukurti konkurso rėmėjams „Quelle“ kolekcijų. Viena iš komisijos narių, buvusi H&M vyriausioji dizainerė Margareta van den Bosch teigė, kad žiuri komisijos sprendimas buvo vienareikšmiškas - visi norėjo skatinti šią dizainerę. Jos kūryboje matėme aiškią kryptį“, - komentavo „Joop!“ kūrybos direktorius ir žiuri komisijos narys Dirkas Schönbergeris.

Agnė Kuzmickaitė 2008 m. „Mados infekcijoje“

Agnės Kuzmickaitės kolekcija „Shopoholic“

29

2009 03 20-21

žmogiena

Pirmą kartą festivalio „Mados infekcija“ istorijoje buvo sumanyta nufilmuoti renginio idėją įkūnijantį reklaminį vaizdo klipą. Tarsi iš savo nuogo kūno išsinerianti mergina, pasipuošusi lengva, plazdančia suknele, perteikia devintojo festivalio idėją – drabužis atspindi žmogaus vidų. „Rūbas yra tam tikra žmogaus vidinio pasaulio išraiška, jis geriausiai atspindi žmogaus vidų“, – apie klipo idėją pasakojo ilgametis festivalio vaizdo klipo režisierius Ignas Jonynas. Pasak režisieriaus, klipo idėja kilo iš „Mados infekcijos“ logotipo, kuriame galime įžvelgti šiek tiek agresijos: „Kiekviena gera reklama turi atkreipti dėmesį, ji negali palikti žiūrovo abejingo. Ši tikrai nepaliks, kai kuriuos gali netgi šiek tiek šokiruoti“. Iš perkirpto „kūno“ išnyrantis modelis aprengtas geriausia jaunąja Europos dizainere pripažintos Agnės Kuzmickaitės kurta suknele, taikliausiai atitikusia klipo koncepciją.

Aistės Valiūtės ir Daumanto Plechavičiaus / „Dualhead“ nuotraukos

Ankstesnes grafines reklamas šiemet pakeitęs vaizdo klipas buvo nufilmuotas naktiniame klube „Gravity“.

30

Rodyklė Benas Staškauskas tel. +370 6539 0096 [email protected] Dainius Bendikas tel. +370 67346350 [email protected] Diana Paukštytė Boutique „Trinitė“, Literatų g. 5, Vilnius tel. +370 608 30843 [email protected] www.dizainastau.lt Egidijus Sidaras tel. +370 650 39266 [email protected]

ne[mada]



mintys _ Kempinės ir Sugertuko

Dauguma chroniškai nori būti kažkuo kitu, tik ne savimi. Jei nuotraukoje – tai mažiausiai dešimčia metų jaunesni, gražesni, lieknesni, aišku, be raukšlių, elegantiški ir solidūs [protas šiame sąraše dažniausiai nefigūruoja, bet tikriausiai ne be reikalo. Kaip sakoma, viską galima paaiškinti moksliškai]. Jei darbe – tai tokie proto bokštai, kad visi aplinkui galėtų prilygti geriausiu atveju mažaaukštei statybai. Jei viešumoje – tai žavingi iš pirmo žvilgsnio džentelmenai ir damos. Vienąsyk atsitiktinio pokalbio metu teko ne juokais suabejoti, ar viena persona [gaila, kad daužta] nėra tuščia iškamša, kurios viduje įdėtas diktofonas, transliuojantis Makaulės, vis nesėkmingai bandančios užkariauti pasaulį, tekstą. Na, lyg ir gyva. Dar gyva. Svarbiausia, kad su elegantišku juodu kostiumu. Tokiam negėda ir į parankę įsikibti. Dar galima pridurti, kad svarbiausia ne pinigai, o dvasinis pasaulis. Užtenka pažiūrėti tiesiai į veidrodį ir visos iliuzijos dingsta. Atspindys tiesus ir negailestingas, nemeluoja, o kartais išdavikiškai pakiša koją demaskuodamas tai, ką ketinai nuslėpti. Jeigu fotografuojantis veidrodis – už nugaros, rankas laikykite prie šonų, nesimuistykite ir nesikasykite [tiesiog draugiškas patarimas]. Įdomu stebėti, kaip renkasi pirmieji žiūrovai į „Mados infekciją“. Jie pasipuošę, išsikvepinę [jeigu kas nors užklaus, drąsiai atsakykite, kad apsiperkate tik nišinių kvepalų parduotuvėse], meiliai sveikinasi ir žarsto bučinius. Tik susimildami, nebereikia tų įgrisusių klausimų apie madą, jos tendencijas ir naujoves, nes svarbiausia pagaliau suvokti, kad bent jau kol kas pasaulio matas tikrai esame ne mes. Todėl visiems, dizaineriams, o ir mums patiems, „Mados infekcijos“ podiumas yra saugi trasa pasitikrinti, ar

[email protected]

mąstai, ar matai, ar jauti, ar esi pasaulio žmogus. Mada apsiriboja paviršutiniu suflerio skatinamu materialiniu vartojimu. Ar vis tik šis reiškinys yra kokybinė minties raiška? Ar visi tų minčių turi? Jeigu prie jūsų prieis šveblenantis vyrukas, nebėkite šalin, susimilkite ir bent jau išklausykite [nepykite, ne visi gali kalbėti rišlia ir suprantama lietuvių kalba]. Jeigu pasidabinsite perlais, gal bent jau liksite pagirti už nemirštančią eleganciją. Niekas nepasakys, kas yra gerai, o kas blogai. Bet kur ir bet kada norisi tikrumo: kad suknelė būtų iš gerai išdirbtos vilnos, kad nuskintas gėlės žiedas natūraliai nuvystų [apima keistas jausmas, kai olandiškos tulpės sudžiūsta net neprasiskleidusios], kad nebūtų gaila dalintis idėjomis ir mintimis, kad nebūtų baisu pasirodyti kitokiam, kad nenustotum domėtis, ieškotum, brangintum klaidas ir jausmus, kad susikauptum, augtum, tobulėtum, neišsibarstytum pakeliui. Profesionalumas šiandien, ypač chaltūros sostinės širdyje, tampa dar labiau vertinamu deficitu [tiesa, viena dama, kuri tik dėl jai žinomų priežasčių visada kalba pašnibždomis, yra minėjusi, kad profesionalumas vis tik tampa nebemadingas, nes juk kiekvienas galime kurti ne tik tobulo grožio kaspinus po kaklu, bet ir sukneles, jau nekalbant apie interjerus, jų dekoravimą ir dar didesnio masto projektus]. Jeigu vis tik pasitvirtintų įtarimas, jog iš tiesų niekas nebeskaito spaudos [aišku, geltonoji sesuo yra absoliuti išimtis, bet mums labiau patinka baltas popierius – maloniau kvepia], šią laikraštinę makulatūrą be vargo kiekvienas galės sunaikinti savo namų WC. Panaudojimo galimybės - jūsų fantazijos patikrinimas.



Eglė Žiemytė („Injekcija“) tel. +370 687 99205 (Simonas) tel. +370 677 59966 (Eglė) [email protected] www.defect.lt Gabrielė Januškevičiūtė tel. +370 687 10822 [email protected] Giedrius Paulauskas Subačiaus g. 15/2-24, Vilnius [email protected] www.giedriuspaulauskas.com Giedrius Šarkauskas Krokuvos g. 6, Vilnius tel. 8 5 275 12 00 [email protected] www.linokopos.lt Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė „Studija LT“, Totorių g. 15, Vilnius www.studijalt.lt Tel. 8 5 262 96 94; +370 686 04607 [email protected] Jurgita Januškevičiūtė-Žiugždienė Didžioji g.13–10, Vilnius tel. +370 698 17313 [email protected] Jurga Sutkutė Elnio g. 23, Šiauliai tel. +370 682 54202 [email protected] www.jurgosoda.lt Kristina Kruopienytė tel. +370 688 02100 [email protected] Laura Dailidėnienė tel. +370 688 77792 www.daili.xxi.lt Ramunė Strazdaitė [email protected] Sandra Straukaitė tel. +370 687 10098 [email protected] www.sandra.lt Seržas Gandžumianas Subačiaus g. 15/2-24, Vilnius tel. +370 611 10999 [email protected] www.sgfashion.com Sonata Bylaitė tel. +370 610 06611 [email protected] Vitalis Čepkauskas [email protected] www.vitaliscepkauskas.lt

31

12– 02 30 90 02 sartnec onem oinikia louiŠ suinliV ,2 .g ųičeikoV tl.ajickefnisodam.www

0 0.91

21 AJICAZIROTNEVNI SODAM 41 AJICKEJNI 12-02 ORDAK ŽU 72-62 AJICKEFNI OIŽORG

Related Documents

200903
April 2020 9
200903
April 2020 13
Broadcast 200903
December 2019 27
200903 Newsletter
April 2020 4

More Documents from ""

April 2020 0
April 2020 0
April 2020 0