Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării al Republicii Moldova Direcţia Generală Educaţie, Tineret şi Sport a mun. Chișinău
PROIECT DIDACTIC Tema: „Limba, istoria şi pământul sunt cei trei piloni care ţin o naţiune – Ion Druţă la cei 90 de ani împliniţi”
Chișinău, 2018
Proiect didactic Data: 3 septembrie, 2018; Instituţia de învăţământ: Diriginte: Mîndrescu Aurelia Clasa: a VI-a ,,C,, Tema generală: Limba, istoria şi pământul sunt cei trei piloni care ţin o naţiune – Ion Druţă la cei 90 de ani împliniţi; Timp: 45 de minute; Scopurile lecţiei: Sensibilizarea elevilor prin prezentarea de ansamblu a operelor scriitorului Ion Druţă – adevăratul titan al literaturii române; Valorificarea dimensiunilor sacrale aprofundate în opera lui Ion Druţă; Conştientizarea învăţămintelor operelor druţiene; Obiective operaţionale: O1 – Să comunice despre personalitatea notorie a lui Ion Druţă (la cei 90 de ani împliniţi); O2 – Să identifice principalele teme şi elemente educative ale operei druţiene; O3 – Să caracterizeze prototipul personajului lui Ion Druţă ca un promotor al valorilor străbune; O4 – Să specifice trăsăturile distinctive ale operei lui Ion Druţă, valori generalumane, dimensiuni ale sacralităţii; O5 – Să argumenteze necesitatea studierii în şcoală a operelor lui Ion Druţă; O6 – Să manifeste o atitudine conştientă faţă de subiectul lecţiei, exprimându-şi liber opiniile;
Metode, procedee didactice Comunicarea în acţiune; Comunicare a ghidată; Argumentare a propriuzisă; Interogarea multiprocesual ă; Asaltul de idei; Exemplul; Descoperirea; Demonstraţia; Jocul didactic „Măştile”; Improvizare a; Audiţie; Lectura imaginilor; Lectura propriuzisă; Scrierea reflexivă.
Strategia lecţiei: Suport didactic auxiliar Măşti decupate; Videoproiecto r; Softuri tematice (PPT); Fişiere audio instrumentale specifice sarcinilor lecţiei; Imagini sugestive; Planşe; Schema rostogolului; Postere (materiale pentru realizarea posterului); Microfon; Fotografi a scriitorului Ion Druţă; Clopoţel, flori etc.
Forme de evaluare Frontală; Individuală ; În acţiune/ dirijat sau selectiv; În perechi. Strategia timpului: Timpul este estimat cu aproximaţie, în funcţie de complexitatea sarcinilor lecţiei; Bibliografie: Circulara MECC al RM, cărţi de analiză şi critică literară, opera lui Ion Druţă; Imaginile şi fişierele audio au fost selectate din internet.
Etapa lecţie i
Activitatea profesor-elev
Pe fondalul muzicii instrumentale: instrumentalnaya_-
Strategii didactice (metode, tehnici şi procedee, suport didactic) Audiţie
Evaluare Timp
1,19 min
_grustnaya_nezhnost-_poslushaj_ee.._(get-tune.net)
Iubiţi elevi, din nou picură frunzele una câte una, roua se scaldă tot mai impunător în răsărit de soare, păsările se cârduiesc, via aşteaptă culeasă, iar şcoala vă readuce în clasele voastre. Aici vă aşteaptă profesorii. Aici v-am aşteptat eu. Mi-a fost tare dor de voi, scumpii mei! Vă transmit o îmbrăţişare zburătoare către fiecare! (dirigintele)
Evocare
Ştiu că v-aţi odihnit de-a binelea, dar mai ştiu că încă mai duceţi dorul somnului dulce. E timpul să ne trezim la carte, să punem forţa şi să ne deschidem inimile spre lumină. Sunteţi gata de schimbare? Începem schimbarea acum? Vă propun să ne schimbăm măştile. Cele mai triste cu altele noi şi mai pline de culoare. Elevii primesc o mască. Punând-o ei spun cum au fost în vacanţă, iar când o scot de pe faţă – promit să devină mai buni, să fie mai străduitori, să înveţe, săşi ajute aproapele etc. Jocul didactic îl va începe dirigintele.
Discursul dirigintelui
Frontal
Fişier mp3 Slide nr.1
Slide nr. 2 Comunicare
Măşti Joc didactic Comunicare în acţiune
5 min În acţiune/ dirijat
Slide nr.3
Până acum am fost...; De azi înainte voi fi/ voi încerca să fiu...
Scumpi elevi, eu cred în cuvintele voastre. Eu ştiu puterea bunătăţii voastre, dar şi ambiţia fiecăruia. Să sune clopoţelul într-un ceas bun.
Sună clopoţelul (fişier audio);
Argumentarea propriu-zisă
1 min Fişier mp3 Clopoţel Improvizare
Genericul lecţiei noastre este „Limba, istoria şi pământul sunt cei trei piloni care ţin o naţiune – Ion Druţă la cei 90 de ani împliniţi” Subiectul lecţiei noastre: „Ion Druţă – rapsodul satului basarabean şi al valorilor patriarhale” Astăzi vom discuta despre Ion Druţă – Adevăratul titan al literaturii basarabene. Anul acesta scriitorul împlineşte 90 de ani. Anunţarea subiectului şi Să-i urăm multă sănătate, putere şi inspiraţie enunţarea creatoare nestăvilită. (elevii aplaudă) obiectivelor - Şi cum credeţi, de ce anume acest lecţiei subiect ne interesează mai mult? Elevii răspund: 1. Pentru că Ion Druţă este unul dintre cei mai de vază scriitori basarabeni; 2. Pentru că Ion Druţă este scriitorul nostru, al moldovenilor, al ţăranilor; 3. Pentru că opera lui Druţă ne învaţă să ne iubim patria, istoria şi valorile noastre naţionale; 4. Pentru că opera lui Ion Druţă ne educă ca cetăţeni conştienţi de trecutul şi viitorul ţării; 5. Pentru nuvelele şi romanele lui Ion Druţă cultivă sacrificiul ţăranului, ocupaţiile ţărăneşti, valorile străbune...
Planşe 1 min Lectura comunicativă
Comunicare ghidată
Frontal
3 min
Interogare Slide nr.4
Selectiv
Generalizarea datelor Slide nr.5
Într-adevăr, elevi! Ion Druţă - nuvelist, romancier, dramaturg, publicist, el reprezintă o personalitate marcantă a basarabiei literare din sec. XX. Opera lui Druţă, urmând linia tradiţiei crengiene şi sadoveniene, a constituit o revigorare a literaturii române de dincoace de Prut.1 Realizarea Şi pentru că ne-am referit la valorile sensului sublime, ce dimensiuni ale universalităţii Observarea datelor Exemple (desfăşurarea aprofundează în opera sa? conţinutului şi explicirea acestuia)
1
Asalt de idei
Categorii estetice Credinţa
1 min Frontal
5 min Frontal/ ghidat
Explicaţia propriu-zisă Ion
Druţă,
prin
Scriitorii români notorii. Viaţa. Activitatea. Opera // Ion Druţă – Chişinău, Editura Epigraf, 2010. Pag. 81
intermediul elementelor clopotniţă, biserică, icoană, chipuri bisericeşti, personalităţi biblice, ne îndeamnă să Slide nr.6-12 ne păstrăm credinţa şi să promovăm valorile creştine; Scriitorul valorifică Frumosul patrimoniul natural, În comun/ pitorescul, mediul rustic, selectiv elementele mioritice; Sublimul se manifestă Sublimul prin reîncarnarea dumnezeiescului în filiera Argumentarea operei druţiene, propriu-zisă promovarea valorilor spirituale; Ion Druţă ne prezintă în Adevărul detalii usturătoare despre drama prin care au trecut ţăranii noştri, un adevăr istoric; Scriitorul ne îndeamnă să Iubirea iubim neamul, necondiţionată ne tradiţiile, baştina, specificul notru, valorile noastre culturale, doinele şi cântecele bătrâneşti, de la mituri şi până în prezent; În comun/ Sacralitatea în opera lui Sacralitatea selectiv Druţă se exprimă prin introducerea elementelor Concluzionarea datelor de sacralitate, motivelor biblice, valorificarea dumnezeiescului, a credinţei, a smereniei şi Slide nr.13 modestiei ţăranului (chipul lui Hristos); Extrase din critica literară despre Şi ca o concluzie a celor spune de noi, opera lui Ion dragi elevi: „Lung e drumul textului druţian Druţă pînă la suflarea vie a actorului în scenă. Lung şi anevoios, pentru cel ce vrea să fie
stăpîn pe un spectacol după piesele lui Ion Druţă. Dar frumos e drumul acesta, căci te îmbogăţeşte...Enigma dramaturgiei lui Druţă e însuşi sufletul autorului, pe care fiecare îl sesizează, dar nu-l poate transpune aidoma scenic” (Veniamin Apostol, actor şi regizor)
Rostogolul Frontal Slide nr. 14
Elevi, linia subiectelor abordate de Druţă este desăvârşită. Ar fi păcat să nu-i cunoaştem opera şi esenţa acesteia.
1
2
3
4
Comunicare în acţiune
5 min
Expunerea părerilor
1- Istoria, neamul, tradiţiile; 2- Pământul, ţăranul (în toate ipostazele sale); 3- Familia, iubirea, relaţii interprersonale; 4- Valori general-umane aprofundate în operă;
Imagini sugestive În perechi
- La ce opere literare (din arsenalul druţian) poate fi raportată fiecare tematică? - Care mai mult v-a sensibilizat? - V-a schimbat atitudinea după citire? În continuare vă propun să facem o retrospectivă. Priviţi aceste imagini de mai jos. În care operă druţiană s-ar încadra?
Imagini sugestive
5 min
Lectura imaginilor Frontal/ selectiv
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
Slide nr.15-23
Descoperire
Exemplu
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
Argumentarea ideilor
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
(..., ..., ...)
Frontal/ selectiv
Compararea datelor
Comunicare ghidată
(..., ..., ...) (..., ..., ...) Elevi, de fapt, opera lui Ion Druţă este atotcuprinzătoare. Parcă fiecare element din
univers s-ar regăsi într-o părticică din creaţia sa incontestabilă. Totuşi, voi ce ştiţi despre această personalitate? Vă propun să creem un poster motivaţional despre viaţa, activitatea şi opera lui Ion Druţă. Laborator de creativitate Posterul va reprezenta o foaie A1 în centrul căreia va fi reprezentată fotografia lui Ion Druţă. Elevii vor avea câte două-trei stikere, pe care vor răspunde la întrebarea susadresată.
Poster
Stikere Fotografii (Ion Druţă)
5 min Slide nr. 24
CUNOAŞTE-L PE ION DRUŢĂ!
Frontal/ selectiv
Analiza produsului activităţii
Drept concluzie: „În aproape şase decenii de activitate scriitorul Ion Druţă şi-a rotunjit o formulă; şi-a întregit un univers; şi-a făurit un nume; a impus nişte tipologii.(...) Ceea ce nu putem să nu recunoaştem e faptul că în anii de uniformizare şi nivelare a individualităţilor creatoare Ion Druţă nu şi-a pierdut individualitatea” (Eliza Botezatu, critic literar, profesor universitar) Ştim că Ion Druţă, prin diversitatea operelor sale, ne învaţă multe lucruri frumoase. Să încercăm să rezumăm mesajul global
Slide nr.25 Concluzionarea datelor Citate despre opera lui Ion Druţă
Comunicare
1 min
al operei sale. Vă propun să alcătuim decalogul lui Ion Druţă, adresat cititorului fidel. Elevii propun învăţăminte: DECALOGUL DRUŢIAN: 1. Iubeşte-ţi neamul, istoria şi tot ce te leagă de rădăcinile tale; 2. Promovează tradiţiile şi obiceiurile poporului moldovenesc; 3. Nu uita drama care a marcat neamul nostru. Preţuieşte sacrificiul strămoşilor noştri; 4. Valorifică etosul naţiunii; 5. Învaţă-i şi pe alţii să facă fapte bune, să promoveze arta, să creeze în numele frumosului şi al sacralităţii; 6. Iubirea este un sentiment divin. Iubeşte-ţi părinţii, aproapele şi tot ce te înconjoară; 7. Fii devotat celor din jur. Zideşte lucruri frumoase, destoinice; 8. Nu uita de unde-ţi vin rădăcinile; 9. Fiecare om este un dar dumnezeiesc. Ajută-l să-şi găsească rostul în viaţă; 10.Să avem frică de mânia lui Dumnezeu. Să facem doar fapte bune.
Laborator de creaţie
Scriere reflexivă
Slide nr.26 Fişe
Poster
Individual Expunerea părerilor. Argumentare
Comunicarea de sinteză Evaluarea produsului în comun
Elevi, sunt sigur că lista învăţămintelor poate continua. Noi le-am enunţat doar pe cele mai principale. Însă fiecare poate să-şi extindă acest şir, căci binele şi frumosul trebuie să dăinuiască în veci. Reflecţie
ŢINTEŞTE PRIN PUTEREA CUVÂNTULUI! Aveţi posibilitatea de a face o recomandare generaţiei viitoare. Cum i-aţi motiva să-i citească opera Maestrului Ion Druţă?Aduceţi câteva sugestii convingătoare
5 min
Frontal
Imagini sugestive
Slide nr.27 Expunerea părerilor Comunicare în acţiune
5 min
Frontal/ selectiv
- Elevi, nu putem să terminăm lecţia noastră, fără a-i aduce un mesaj de felicitare Maestrului Ion Druţă. O puteţi face textual sau printr-un catren. LA MULŢI ANI, ION DRUŢĂ!
Scriere reflexivă 3 min Comunicare în acţiune
Individual
Imagini sugestive Slide nr. 28
- Elevi, fie ca această sămânţă de înţelepciune, depusă astăzi la prima lecţie, să vă fie o motivaţie pentru tot anul şcolar! Să manifestaţi doar valori, pentru a-i bucura pe părinţii voştri, pe aproapele nostru, dar şi pe Maestrul Ion Druţă. Felicitări!
Discursul dirigintelui
Frontal
1 min