Zpravodaj 04

  • Uploaded by: Tomas Vacek
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Zpravodaj 04 as PDF for free.

More details

  • Words: 3,795
  • Pages: 20
ZPRAVOdAj

KonZuLtaČní a inŽenÝrsKá KanceLáŘ

téma

dOPRAVnÍ staVbY

ocenění – mostní díLo roku 2005 | dáLnice d | dáLnice d11 | optimaLizace trati zábřeh — krasíkov | studie tramvajové trati v Liberci | přeLožka siLnice i/33 | vizuaLizace – match movinG

04

květen | 2007

www.valbek.cz/o-firme/zpravodaj

Vážení přátelé, loňský rok byl rokem, který završil náš postup až na vrchol pomyslné pyramidy inženýrství. Po letech usilovné projektové přípravy byly podle našich návrhů a projektů realizovány stavby v rozsahu v naší zemi doposud nevídaném. Překonat dálnicí Krušné hory a vyřešit složité ekologické problémy v Polabí byla výzva, se kterou se generace před námi potýkaly celá desetiletí. Zdařilé návrhy tras, citlivé umístění do krajiny, architektonické ztvárnění objektů - to jsou atributy výsledků naší práce. Vznikla tak stavební díla, která svým rozsahem, rychlostí výstavby a použitými technologiemi výrazně převyšují rámec všech staveb, které až dosud naše země v tomto oboru pamatuje. Přes veškeré problémy, které tyto stavby doprovázejí, můžeme být na tato díla právem pyšní a můžeme se cítit velmi sebevědomě. Zároveň si uvědomme, že pouze svoboda, volnost a kreativita dávají možnost díla těchto dimenzí zdařile realizovat. Nahlédněte prosím na následující stránky a posuďte invenci, kvalitu a architekturu našich projektů. Ing. Roman Lenner ředitel společnosti

obsah Ocenění – mostní dílo roku 2005 | 03 Dálnice D8 | 04 — 09 Dálnice D11 | 10 — 11 Optimalizace trati Zábřeh — Krasíkov | 12 — 13 Studie tramvajové trati Sídliště Rochlice II — Vesec — Doubí | 14 — 15 Přeložka silnice I/33 | 16 Vizualizace – match moving | 17

důležitá data

10. ŘÍJNA 2006 Cena ministra dopravy – ocenění projektu rekonstrukce tramvajové trati Lidové sady - Horní Hanychov (Liberec) 29. BŘEZNA 2007 Konference Doprava v Euroregionu Nisa (Liberec) 3. — 4. KVĚTNA 2007 Cestná konferencia (Žilina) 22. — 24. KVĚTNA 2007 Roadware (Praha)

ocenění

Na 12. mezinárodním sympoziu MOSTY 2007 byly za projekty a realizaci ministerstvem dopravy ČR uděleny čestné tituly

MOSTNÍ DÍLO ROKU 2005 za realizované novostavby:

Estakáda na letišti Praha Ruzyně projektantům Ing. Milanu Kalnému, Ing. Janu Komancovi Pontex s.r.o., Ing. Vladimíru Englerovi NOVÁK & PARTNER, s.r.o. a architektu Ing. arch. Tomáši Janečkovi Nikodem a partner s.r.o. Objekty estakády a plošiny se nacházejí v prostoru přednádraží nynějšího terminálu Letiště Praha Ruzyně a nového terminálu Sever 2. Mostní konstrukce se skládá z příjezdové estakády a plošiny u terminálu. Plošina se sestupnou rampou má charakter plošné stavby s podporami v dvousměrné pravoúhlé modulové síti. Vjezd na plošinu umožňuje příjezdová estakáda se vzestupnou rampou jako liniová stavba. K mostním konstrukcím patří také dvě přístupové lávky pro pěší, odbočující kolmo z příjezdové estakády k parkingu C a k budoucímu hotelu.

Železniční most v km 27,340 trati Zábřeh – Krasíkov projektantovi Ing. Petru Novákovi a kol. Valbek® s.r.o., stř. Ústí n. Labem.

Železniční most na trati Česká Třebová - Olomouc, bezprostředně navazuje na nově vybudovaný tunel „Malá Huba“. Nosná konstrukce je ze železobetonu, vyztužená ocelí a spodní stavba je tvořena 3-mi mohutnými železobetonovými základy. Tento mostní objekt je součástí jednoho z nejsložitějších a stavebně nejnáročnějších úseků v rámci koridorových staveb ČD a jde o znamenité dílo nejen z hlediska architektonického, ale i po stránce technické.

03

0 INŽENÝRSKÉ STAVBY DOPRAVNÍ

dálnice d8

d8

praha –Ústí nad Labem – státní hranice ČR/SRN



V roce 2006 Ředitelství silnic a dálnic ČR uvedlo do provozu cca 70 km dálnic (úseky dálnic D5, D8, D11). Historicky největší počin v silničním stavitelství. Z uvedených 70 km se Valbek® podílel na projektech cca 45 km dálnic. Jednalo se o dálnice D8 a D11. Dálnice D8 Praha - Ústí nad Labem - státní hranice ČR/SRN představuje významný mezinárodní i vnitrostátní tah, propojující důležitá hospodářská centra středních a severních Čech. V návaznosti na dálnici A17 v SRN, je součástí VI. evropského multimodálního koridoru Berlín - Drážďany - Praha - Bratislava - Györ - Budapešť - Arad - Craiova - Sofie - Plovdiv - Istanbul, který byl schválen II. Panevropskou konferencí v roce 1994.

stavba

21. století

Valbek® vypracoval v tomtéž roce studii na vedení D8 jinou trasou, než byly první návrhy projekčních kanceláří, a to v úseku Trmice - státní hranice SRN. I přes silný odpor vysoce postavených a „renomovaných“ silničních odborníků studie našla slyšení u některých pracovníků ŘSD ČR a po koordinaci se záměry Dálničního úřadu SRN jsem byli pověřeni zpracováním dokumentace pro územní rozhodnutí. Poměrně podrobná dokumentace stabilizovala trasu a určila 250 objektů vyvolaných stavbou dálnice. Tento projekt je jedním z nejambicióznějších a nejprestižnějších silničních projektů 21. století. Na stavbě D8 bylo vybudováno 19 dálničních mostů a 14 mostů na přeložkách silnic a tratích ČD, dva dálniční tunely a jedna velká oboustranná odpočívka Varvažov. Dálnice je připojena na stávající silniční síť pěti mimoúrovňovými křižovatkami. Celková délka dálničních mostů činí 5 267,3 m, tunel Panenská byl vybudován v délce cca 2 150 m a tunel Libouchec v délce cca 500 m. Pro vydání stavebního povolení



investor rozdělil stavbu 0807 na dva přibližně stejné úseky : - Stavba 0807/I - Trmice - Knínice - Stavba 0807/II - Knínice - státní hranice ČR/SRN Valbek® získal formou veřejné soutěže zakázku na vypracování projektu pro stavební povolení a dokumentaci pro zadání stavby na úsek 0807/II. Pro některé vybrané objekty (most Knínice, tunel Libouchec, most přes Mordovu rokli) vypsal investor samostatnou soutěž a nám byly vítězné firmy určeny jako „nařízení“ subdodavatelé. Pro vlastní stavební práce jsme na celé stavbě vykonávali autorský dozor a byli zhotoviteli určeni jako generální projektant s funkcí koordinace postupu výstavby.

Námi projektovaný úsek byl rozdělen na části

05 ateLiÉr tunely

E, F, G, H, J, K

Galerie tunelu Libouchec |  

E F G

Most Knínice Dominantním objektem části „E“ je most Knínice. Ten byl navržen jako monolitická, částečně předpjatá železobetonová konstrukce. Délka přemostění - levý most 1 029,0 m, pravý most - 1 071,0 m s počtem polí u levého mostu 25 a pravého mostu 26. (zhotovitel fa SKANSKA DS a.s.)

Tunel Libouchec Do části „F“ byla zahrnuta trasa dálnice v délce 636,0 m, most Panenská (263,0 m), rozsáhlé zárubní zdi, tunel Libouchec a v průběhu stavby byla doplněna o galerii, která byla realizována v délce 160 m pouze u levého tubusu v návaznosti na severní portál. Rozhodujícím objektem byl vlastní tunel. Zde byl navržen, v podélném sklonu 4,2 % pro každý jízdní pás, jeden tunelový tubus, o délce 535 a 454 m, s osovou vzdáleností tubusů 21,0 m. Tunel byl navržen pro rychlost 80 km/hod s příčným uspořádáním - dva jízdní pruhy, vodící proužky a chodníky. Zároveň je vybaven osvětlením, větráním, bezpečnostním zařízením, spojovacím a dorozumívacím zařízením, požárním zabezpečením, centrálním řídícím systémem a napájením el. energií. (zhotovitel fy SKANSKA DS a.s., METROSTAV a.s.)

Tunel Panenská Význačná část tohoto úseku byla provedena v délce 2 980,0 m. Ze silničních objektů byla postavena část dálnice a mimoúrovňová křižovatka. Převážná část kapacity zhotovitele se soustředila na budování tunelu, o kterém se podrobněji píše dále ve Zpravodaji. Příčné uspořádání a vybavení tunelu je shodné s tunelem Libouchec. (zhotovitel fa METROSTAV a.s.)

Trasa Petrovic - Hraniční most

06

Jde o úsek dálnice navazující na část „G“ s koncem u „pražské“ opěry Hraničního mostu. Do stavby byla zahrnuta přeložka silnice III. třídy a osm mostních objektů. Po řadě jednání se zástupci investora dálnice A17 byla v části dálnice na některých mostních objektech navržena opatření na ochranu pitné vody přehrady Gottleuba. Význačnými objekty jsou:

H J

Most přes Mordovu rokli - monolitická, částečně předpjatá železobetonová konstrukce, délky 538,2 m s šířkou mezi zábradlím 12,5 m. Byl budován na posuvné skruži. Most pod Špičákem - železobetonová předpjatá dvoutrámová konstrukce budovaná na pevné skruži, o devíti polích, délky 358,0 m. Most přes Rybný potok - železobetonová příčně i podélně předpjatá konstrukce komorového průřezu o sedmi polích, celkové délky 379,30 m, s maximální výškou nad terénem 53,0 m. Nosná konstrukce byla vybetonována na terénu a vysunuta.

Průzkumné štoly pro tunel Panenská Z budoucího jižního i severního portálu tunelu Panenská byly vyhloubeny štoly délky 150 m v navrženém profilu tunelu s účelem potvrdit event. doplnit výsledky IG průzkumu. (zhotovitel fa METROSTAV a.s. )

Hraniční most

K

Část „K“ je poslední úsek dálnice D8 přes státní hranici, který zahrnoval most a zemní práce pro jeho stavbu. Most byl navržen jako spřažený ocelobetonový spojitý nosník komorového průřezu o šesti polích, samostatný pro každý dopravní směr. Celková délka mostu je 412,0 m a výška nad terénem 56,4 m. (zhotovitel fy FIŠER, REKONSTRUKCE, STAVBY a.s., JHP spol. s r.o.)

0 ateliér mosty

Investorem stavby bylo Ředitelství silnic a dálnic Praha. Části „E“ a „F“ byly financovány z půjčky ISPA, na části „H“ a Hraničním mostě se finančně podílela SRN. Všichni zhotovitelé byli vybráni formou soutěže. Stavba 0807 byla dána do provozu 21. 12. 2006 nákladem 14,6 mld. Kč a dokončena by měla být do 06/2007.

Projekční práce za společnost Valbek® a Novák & Partner provedli » Ing. R. Lenner, Ing. A. Kůstka, Ing. M. Koloušek, Ing. M. Dulák, Ing. J. Housa, Ing. J. Ehrenberger, Ing. E. Manco, Ing. F. Hanuš, Ing. J. Drašar, Ing. J. Pavlík, A. Landová, V. Matysová

Hraniční most | 

0

d8

Tunel Panenská Převážná část kapacity zhotovitele se v části „G“ soustředila na budování tunelu navrženého v parametrech: - podélném sklonu 3,2 % - délka levé tunelové trouby je 2 058 m,ražená část je dlouhá 1 992 m - pravá tunelová trouba je dlouhá 2 030 m,ražená část má délku 1 975 m - výška průjezdného průřezu 4,50 m Příčné uspořádání a vybavení tunelu je shodné s tunelem Libouchec. Pro řízení provozu v obou tunelech a údržbu dálnice byly postaveny dvě střediska - SSÚD Petrovice a Řehlovice.

0 ateliér tunely

10 inŽenÝrsKÉ staVbY dOPRAVnÍ

d11 dálnice d11

praha – hradec KráLoVÉ staVba 1104-1 Libice n. cidLinou – dobšice, staVba 1105-1 chÝšŤ – osiČKY

Další projekt, na jehož zpracování má Valbek® velký podíl, byla příprava a realizace dálničního tahu D11 Praha – Hradec Králové, a to konkrétně na úsecích staveb 1104-1 Libice n. C. – Dobšice a 1105-1 Chýšť – Osičky. V rámci přípravy projektu zpracovala pro investora stavby, kterým bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR, dokumentaci pro stavební povolení a dokumentaci pro zadání stavby. Pro zhotovitele stavby Valbek® zajišťoval realizační dokumentaci stavby jako její generální projektant.

Dálnice D11 Praha - Hradec Králové - Jaroměř a navazující rychlostní čtyřpruhová silnice R11 Jaroměř – Trutnov - státní hranice ČR/PL jsou součástí evropského dopravního koridoru vedoucího z Paříže přes Norimberk, Plzeň, Prahu, Hradec Králové na Wroclaw, Warszavu, Brest a Moskvu. Tento koridor spojuje západní a východní Evropu. Na českém území jsou dálnice D11 a rychlostní silnice R11 součástí dálniční a silniční sítě České republiky a spolu s ostatními dálnicemi, rychlostními silnicemi a silničním okruhem hlavního města Prahy budou propojovat jednotlivé aglomerace a regiony s hlavním městem

a mezi sebou. V roce 1978 byla zahájena stavba dálnice D11 začínající na mimoúrovňové křižovatce (dále MÚK) Praha-Horní Počernice s Pražským okruhem R1. Původní délka dálnice byla 42 km a skládala se ze tří staveb, kde poslední stavba 1103 Třebestovice – Libice byla otevřena v roce 1990. Dne 19. 12. 2006 bylo uvedeno do provozu následujících 42 km dálnice včetně zprovozněného úseku stavby 1105-2. Stavba 1104-1 tvořila výstavbu dálnice v celkové délce 9,7 km s krytem z asfaltového betonu. Součástí části B byla výstavba 2 dálničních mostů přes železniční tratě, zbylou část stavby tvořila část A.

11 ateLiÉr mOsty

Mezi nejzajímavější stavební objekty patří bezesporu na stavbě 1104-1 vlastní dálniční těleso vedené

| Zelený most  Stavba dálnice D11 zahrnovala kromě hlavní trasy výstavbu mostů a nadjezdů při křížení všech komunikací, biokoridorů (jako tento zelený most) a železničních tratí, dále přeložky vodotečí a inženýrských sítí a vegetační úpravy.

Trasa dálnice má západovýchodní orientaci a byla zde vybudována mimoúrovňová křižovatka MÚK Dobšice. Součástí stavby 1105-1 byla realizace dálnice (za MÚK Chýšť) v pokračování východním směrem. V tomto téměř 11 km dlouhém úseku byla v křížení se silnicí II/323 vybudována MÚK Dobřenice. Dálnice D11 byla v daných úsecích budována v kategorii D 27,5/120. Úsek 1105-1 má délku 10,910 km a konstrukce vozovky byla realizována na většině úseku s cementobetonovým krytem, v úseku od MÚK Dobřenice a na předpolí mostů pak s krytem z asfaltového betonu. Dálnice je vybavena

dálničním systémem SOS a nezbytným systémem odvodnění (dálniční dešťová kanalizace a dešťové usazovací nádrže). Stavba dálnice zahrnovala kromě hlavní trasy výstavbu mostů a nadjezdů při křížení všech komunikací (silnice II. a III. tříd, polní a lesní cesty), biokoridorů a železničních tratí, dále přeložky vodotečí a inženýrských sítí a vegetační úpravy.

v násypu se sklony svahů 1:1,25. Násyp byl vybudován netradičním způsobem s použitím geomříží a vápěním s cílem minimalizovat zábor a množství zeminy, které chybělo cca 750 tisíc m3

zelený most na nadregionálním biokoridoru (volná šířka 40 m) přesypaný železobetonový parabolický oblouk vetknutý do masivních základů

dálniční mosty přes železniční tratě • km 44,123 - konstrukce, z dodatečně předpjatých prefabrikátů spřažených s monolitickou železobetonovou deskou • km 45,161 - spřažená ocelobetonová konstrukce plnostěnnými hlavními nosníky

na stavbě 1105-1 zelený most na nadregionálním biokoridoru (volná šířka 40 m) • km 71,220 - přesypaný železobetonový parabolický oblouk vetknutý do masivních základů

3 železobetonové oblouky vetknuté do masivních základů v pátkách s táhly (km 69,337, km 73,895 a km 76,844) na přeložkách polních cest

| Tento most, na přeložce polní cesty, je jeden ze tří železobetonových oblouků vetknutých do masivních základů v pátkách s táhly.

12 inŽenÝrsKÉ staVbY dOPRAVnÍ

OPtimAliZAce tRAti ZábŘeh–KrasíKoV V rámci „Optimalizace traťového úseku Zábřeh – Krasíkov“, která je součástí tranzitního koridoru větve Přerov – Česká Třebová, realizovala firma FIRESTA Fišer mimo jiné také tři mostní objekty. Mezi ně patřil i železniční most v km 27,340 na trati Česká Třebová – Olomouc, projektovaný pracovníky střediska společnosti Valbek® v Ústí n. Labem, který bezprostředně navazuje na nově vybudovaný tunel „Malá Huba“. Most byl navržen na přeložce trati dle zásad modernizace a optimalizace vybrané železniční sítě. Přemosťovanou překážkou byl v tomto případě potok Moravská Sázava a polní cesta, vedoucí podél tohoto potoka a délka projektované trati mostu je 63,0 m.

Nosná železobetonová konstrukce byla navržena jako spojitá oblouková konstrukce proměnného průřezu o dvou polích světlosti rozpětí 2 x 23,50 m eliptického tvaru. Vnitřní líc oblouku je tvořen elipsou a vnější povrch nosné konstrukce kruhovým obloukem. Oblouk byl rozdělen na 5 pracovně dilatačních celků pro omezení vlivu smršťování a dotvarování betonu oblouků. Nosná konstrukce je ze železobetonu a vyztužená ocelí. Vlastní obloukové konstrukce jsou v příčném směru zeštíhleny náběhy poprsních zdí, a to válcovou plochou o R = 5,2 m, z čehož vyplývá šířka spodní stavby 6,6 m. Vlastní obloukové konstrukce proměnného průřezu jsou vetknuty do masivních základů šířky 10,6 m a výšky 2,0 m u pilíře a 2,2 m u opěr. Vlastní konstrukce mostu je navržena jako jeden dilatační celek bez podélných a příčných spár. Spodní stavba je tvořena 3-mi mohutnými železobetonovými základy. Třebovská opěra a pilíř jsou hlubinně založeny na velkoprůměrových pilotách průměru 800 mm. Základ olomoucké opěry je vetknut do skalního podloží. Klasický zásyp mostu je nahrazen výplní z popílkobetonu. Celá mostní konstrukce je celoplošně izolovaná natavovanými izolačními pásy s tvrdou ochranou z betonu. Tento mostní objekt je součástí jednoho z nejsložitějších a stavebně nejnáročnějších úseků v rámci koridorových staveb ČD (v tomto případě šlo o propojení I. a II. koridoru.) a je patrné, že projektanti odvedli výbornou práci nejen po stránce technické, ale i architektonické.

déLka projektovaného Úseku: 1, km (zahrnuje ceLý Úsek tratě) investor: České dráhy s.o., ddc o.z. stavební správa oLomouc dodavateL: Firesta Fišer, rekonstrukce, stavby a.s., brno zahájení stavby: duben 200 uvedení do provozu: Listopad 2005 ceLkové nákLady stavby: 6 miL. kč

Traťová rychlost

130 km/hod pro klasické soupravy, 160 km/hod pro soupravy s naklápěcí skříní

Počet kolejí

2

Směrové a sklonové poměry

přechodnice k R1=854 m, R2=850 m, p=101 mm, p=135 mm, kolej č. 1 klesá 4,229 ‰, kolej č. 2 4,220 ‰

Délka mostu

63,0 m

Rozpětí

2x24,75 m

Stavební výška

1,302 m

Šikmost mostu

90�

Šířka mostu

11,30 m

Volná výška

3,85 – polní cesta, 5,57 – Moravská Sázava

| Počítačová vizualizace nového řešení přemostění Moravské Sázavy. V pozadí je vidět původní, již nepoužívané vedení trati.

13 ateLiÉr mOsty

14 INŽENÝRSKÉ STAVBY DOPRAVNÍ

Studie tramvajové trati Sídliště Rochlice II – Vesec – Doubí

Studie tramvajové trati sídliště Rochlice II – Vesec – Doubí navazuje na dříve zpracovanou studii centrum – sídliště Rochlice II. Cílem bylo nalézt technicky realizovatelnou trasu pro možné prodloužení tramvajové trati z centra přes sídliště Rochlice II do Vesce a Doubí. Navržené řešení umožní plnou náhradu současných autobusových linek pro obsluhu předmětného území tramvajovou dopravou, disponující větší kapacitou a zároveň větší spolehlivostí a větším komfortem.

Základní údaje o stavbě Navržena byla jako dvojkolejná v celkové délce 2,94 km, z toho 56 % na samostatném tělese. Začátek tramvajové trati je v lokalitě Zelené údolí, ukončení je navrženo smyčkou v prostoru obchodní zóny Doubí (u stávajícího obchodu MAKRO). Největší komplikace představuje začátek úseku, kde trať třemi mostními objekty mimoúrovňově kříží ulici Vratislavickou, silnici I/14 (ve čtyřpruhovém uspořádání), železniční trať Liberec – Tanvald, Lužickou Nisu a ulici Veseckou. Zbývající část trasy je vedena již buď na samostatném zemním tělese nebo v silnici. Dotčené komunikace budou v rámci stavby rekonstruovány. Největší podélný sklon 60 ‰ je v ulici Kaplického. Výškový rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem trati je 30,7 m.

15 VIZUALIZACE MATCH MOVING

název stavby: Tramvajová trať v  Liberci Sídliště Rochlice II – Vesec – Doubí místo Město Liberec INVESTOR: Dopravní podnik města Liberce, a.s. / Statutární město Liberec odhadované NÁKLADY: 433 MIL. Kč

Souhrnné údaje o stavbě Základní výměry: 2 940 m dvojkolejné tramvajové trati 26 320 m2 vozovek Související úpravy: 3 mostní objekty o celkové ploše 2 200 m2 přeložky vedení inženýrských sítí – pára, plyn, elektro, sdělovací atd.

16 INŽENÝRSKÉ STAVBY DOPRAVNÍ

Přeložka silnice I/33 obchvat České Skalice Jednou z nejvýznamnějších silničních tras v Královehradeckém kraji silnice I/33, procházející městem Česká Skalice, je součástí hlavního mezinárodního silničního tahu Praha – Hradec Králové – Náchod – státní hranice ČR/PL. Přeložka této silnice je budována v kategorii dvoupruhové komunikace S 11,5/80 a Českou Skalici obchází z jihu a jihovýchodu v délce 6,318 km.

název stavby Projekt E II-6: Přeložka silnice I/33 Česká Skalice DÉLKA PROJEKTOVANÉHO ÚSEKU: 6 318 m INVESTOR: Ředitelství silnic a  dálnic ČR DODAVATEL: Stavby silnic a  železnic, a.s., odštěpný závod Hradec Králové ZAHÁJENÍ STAVBY: leden 2003 UVEDENÍ DO PROVOZU: prosinec 2007 CELKOVÉ NÁKLADY STAVBY: 780 MIL. Kč

| Železniční most na trati Jaroměř - Trutnov, přes přeložku silnice I/33.

Součástí stavby jsou 4 úrovňové a 1 mimoúrovňová křižovatka (dále MÚK), most přes řeku Úpu, železniční most a přeložky inženýrských sítí. Před obcí Velký Třebešov se trasa přeložky odklání vpravo od stávající silnice I/33 a je vedena mimo zastavěné území přes polní pozemky. Poté následuje napojení opět na silnici I/33 a trasa pokračuje jižním obchvatem Jaroměře, kde kříží silnici III. třídy Velký Třebešov – Říkov, mostním objektem přechází řeku Úpu a silnici III. třídy Česká Skalice - Říkov. V úseku ZÚ je přeložka silnice I/33 vedena v násypu a trasa dále přechází do zářezu v lesních pozemcích.   Následuje MÚK se silnicí II/304. Trasa dále podchází železniční trať Jaroměř – Trutnov pod ocelovým mostním objektem a zhruba v polovině trasy je vybudována průsečná křižovatka se silnicí III/28517 Česká Skalice – Zahořany. Silnice pokračuje na násypovém tělese podél vodní nádrže Rozkoš. V km 5,5 stavby je navržen třípólový mostní objekt přes koryto Úpského přivaděče a před autokempem bude postavena průsečná křižovatka se stávající silnicí I/33. Stavba končí napojením na stávající silnici I/33 před odbočkou na Zlíč. Celkové investiční náklady na stavbu jsou plánovány na cca 780 milionů Kč a v roce 2006 bylo na stavbu vyčleněno 132 milionů Kč.

ateliér mosty

17

matchmoving

VIZUALIZACE MATCH MOVING

Za nejpůsobivější a svým způsobem vrcholný výstup vizualizace daného projektu, se dá považovat vsazení hotového modelu do natočeného videa z daného místa stavby.

Tento postup jsme poprvé využili při realizaci jednoho z našich projektů. Jednalo se o vizualizaci okružní křižovatky Mileta v Hradci Králové, kde jsme stávající úrovňovou, světelně řízenou křižovatku natáčeli na kameru s vysokým rozlišením 1080i HDTV z letadla ve výšce okolo 300 m. Nalétávali jsme jak ze směru budoucích ramen okružní křižovatky, tak jsme kroužili i nad jejím středem. Digitální formát HDTV jsme zvolili z mnoha důvodů. Jako na nejdůležitější faktor hledíme na vysoké rozlišení snímku 1920 x 1080 px, které pětinásobně převyšuje dnešní, již dosluhující, přesto stále hojně používaný formát PAL o rozlišení 720 x 576 px. Vyjádřeno v poměru použitých pixelů se jednalo o poměr 2073600 px ku 414720 px. Tato vysoká podrobnost

nám umožnila mnohem přesněji umístit vytvořený model do videa pomocí tzv. matchmovingu. Tato technologie se dá ve zkratce popsat jako výpočet trajektorie kamery z hloubkové analýzy každého snímku videa. Na každém ze snímků jsou sledovány zvolené jedinečné pixely, jsou vytvářeny jejich pohybové trajektorie a při využití principu rozdílné rychlosti v pohybu bližších a vzdálenějších objektů je následně vypočítáván prostorový model videa a vytvořena kamera. Je tedy zřejmé, že pětinásobný počet pixelů je výhodou, která zajistí daleko pevnější a přesnější umístění modelu do animace a minimalizuje se tím výskyt tzv. plovoucích, nepřesně zasazených modelů. Po vytvoření této kamery jsme ji přenesli do našeho hlavního modelovacího programu, kterým je Autodesk 3DS MAX. Dále bylo nutné

provést texturovací práce, kdy se dodatečně zakrývaly rušené objekty a vytvářely se nově vznikající stavby. Celkově jsme takto vytvořili 7 různých leteckých pohledů na stávající křižovatku překrytou novým modelem budoucí okružní křižovatky, a to i s vymodelovaným realistickým dopravním provozem. Tyto záběry byly použity jako hlavní část celkové prezentace stavby a postupně doplněny o doprovodné schématické záběry a zaznamenaný současný stav. Spolu s komentářem k plánované stavbě se jedná o přesvědčivě vypovídající vizualizaci zamýšlené stavby okružní křižovatky na vysoké technologické úrovni. Praktické zkušenosti, které jsme získali při realizaci tohoto projektu, nyní využíváme při zpracování prezentace projektu dálnice D11.

1

| D8 - tunel Panenská  

| D8 - tunel Panenská  

| Optimalizace trati Zábřeh — Krasíkov (vizualizace)

| Optimalizace trati Zábřeh — Krasíkov

1

| D8 - tunel Libouchec   

| Optimalizace trati Zábřeh — Krasíkov (vizualizace)

Valbek, spol. s r.o.

STRUKTURA &KONTAKTY

ČINNOSTI

STŘEDISKO LIBEREC

DOPRAVNÍ STAVBY

VAŇUROVA 505/17

Kutuzovova 3

MOSTY A TUNELY

460 01  LIBEREC

831 03 Bratislava

VODOHOSPODÁŘSKÉ STAVBY

TEL./FAX: +420 485 103 336

Slovenská Republika

POZEMNÍ STAVBY, ARCHITEKTURA

+420 485 103 346

TEL.: +421 244 643 077

INŽENÝRING, GEODÉZIE

+420 485 106 447

E-MAIL: [email protected]

PORADENSTVÍ ŘÍZENÍ PROJEKTŮ

+420 485 103 687

VIZUALIZACE

E-MAIL: i [email protected]

SOFTWARE PRO ŘÍZENÍ STAVEB ASPE ®

STŘEDISKA LIBEREC ÚSTÍ NAD LABEM KARLOVY VARY PLZEŇ ASPE

valbek-sk

valbek-ru E-MAIL: [email protected]

STŘEDISKO ÚSTÍ NAD LABEM DĚČÍNSKÁ 717/21 400 03  ÚSTÍ NAD LABEM TEL.: +420 475 531 077 E-MAIL: [email protected]

novák & partner, s.r.o. Perucká 1 120 00 Praha 2 tel.: +420 221 592 050 fax: +420 221 592 070

®

STŘEDISKO PLZEŇ

e-mail: [email protected]

DCEŘINÉ SPOLEČNOSTI

RADYŇSKÁ 21

www.novak-partner.cz

Valbek-Ru

326 00  PLZEŇ

Valbek-SK

TEL.: +420 377 448 158

NOVÁK & PARTNER, s.r.o.

E-MAIL: [email protected]

STŘEDISKO KARLOVY VARY PŘÍČNÁ 333/12 360 17  KARLOVY VARY TEL.: +420 353 568 984 E-MAIL: [email protected]

STŘEDISKO ASPE ® VAŇUROVA 505/17 460 01  LIBEREC TEL./FAX: +420 485 103 336 E-MAIL: [email protected] www.aspe.cz

www.valbek.cz www.aspe.cz

Related Documents

Zpravodaj 04
December 2019 10
Zpravodaj 02
December 2019 10
Zpravodaj 05
December 2019 16
Zpravodaj 03
December 2019 17
Zpravodaj 01
December 2019 15
Zpravodaj Az Duben 2019
December 2019 11

More Documents from ""

Zvaci_dopis
November 2019 14
December 2019 20
Zpravodaj 05
December 2019 16
Izopol_katalog_scribd
October 2019 17
Zpravodaj 03
December 2019 17
Zpravodaj 01
December 2019 15