Proiect didactic Unitatea școlară: Profesor: Data : 11.02.2015 Clasa : a – X – a Nivelul clasei: nivel mediu, clasa cu profil matematică – informatică, 1h / sapt. Disciplina : Istorie Unitate de învățare: Marile conflicte ale secolului XX Conținut: România în Primul Război Mondial Tipul lecției : de aprofundare de cunoștințe Timp: 50 min Locul de desfăşurare: cabinetul de istorie Competențe generale: 1. Utilizarea vocabularului şi a informaţiei în comunicarea orală sau scrisă 5. utilizarea surselor istorice a metodelor şi tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de probleme Competențe specifice 1.2 formularea de argumente referitoare la un subiect istoric 2.5 examinarea consecinţelor directe si indirecte ale acţiunii umane 5.3 plasarea evenimentelor si proceselor istorice într-un context istoric mai larg romanesc, european sau universal Obiective operaționale: O1 să plaseze in timp şi spaţiu evenimentele pe baza hărţii „Primul Război Mondial” O2 să selecteze minimum 4 perioade ale participării României la Primul Război Mondial pe baza ppt.
O3 sa enumere cel puţin 3 lupte purtate de români în Primul Război Mondial pe baza ppt O4 să argumenteze o opinie în privinţa participării României la Primul Război Mondial pe baza informaţiilor obţinute în oră O5 să caracterizeze imaginea Primul Război Mondial in romanul „Pădurea spânzuraţilor” de Liviu Rebreanu dupa studirea paginilor romanului Valori si atitudini: - Relaţionarea pozitivă cu ceilalţi. -Coerenţă şi rigoare în gândire şi acţiune - Gandire critică şi flexibilă Strategii didactice: Forme de organizare a activitații: frontală, individuală, pe grupe Metode: expunere, conversație catehetică, Cadrane, Ştiu – Vreau să ştiu – Am învăţat, Dezbatere, Învăţare prin descoperire, Investigaţie Mijloace: Manual istorie clasa a X a, coord. Alexandru Barnea, editura Corint Istorie Universală, suport de curs pentru clasele a IXa şi a Xa, filiera teoretică – profil umanist, autor Adrian-Nicolae Puiu, Editura „George Tofan” Suceava, 2013 Elemente de didactică a istoriei, coord. Felicia Adăscăliţei, Ediţia a – II –a, Editura Nonima, Bucureşti 2010-2013 Tabla Marker Prezentare power point Laptop Fişe Filme www.youtube.com www.didactic.ro
Momentele lecției
Momentul introductiv
Verificarea cunoștințelor anterioare
Detalieri de continut
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Pregătirea climatului socioafectiv necesar actului învățării. Notarea absențelor. Distribuirea mapelor de materiale. Solicita elevilor sa completeze fisa 1. Elevii sunt impărtiti in 2 grupe si primesc sarcini diferentiat : Grupa I: cauze, pretextul războiului Grupa II: tabere militare, fronturi
Elevul de absenții.
serviciu
Timp alocat
Strategii didactice
Metode
Forme
Evaluare
Pe grupe
predictivă
prezintă 2 min
Completeaza fisa 1 in functie de Conversație grupa in care se află: 6 Catehetica Grupa I: cauze, pretextul minute războiului cadrane Grupa II: tabere militare, fronturi
Desfășurarea activității Momentul introductiv
faormativă Solicita elevilor sa descrie Realizează sarcina ceruta de caricatura profesoara. Posibile raspunsuri : 30 Razboiul inseamnă sacrificiul unui numar mare de oameni, iar romanii min au trebuit „sa calce pe cadrave” pentru idealurile sale. Anunță titlul lecției și conținutul temei. Sunt enunțate obiectivele operaționale pornind de la competențele specifice.
frontală individuală
Conversație Catehetică
Expunere
Romania in Primul Război Mondial Solicită elevilor să completeze fisa 2.
Completează fisa 2 conform indicaţiilor date de cadrul didactic:
Tema: Ce informaţii aveţi despre participarea României la Primul Elevii completează în căsuţa ŞTIU: Război Mondial ? Cronologie Principale bătalii In căsuta ŞTIU elevii Enumera cateva etape completează ce informaţii cunosc despre participarea României în Primul Război Elevii completează în căsuţa VREAU SĂ ŞTIU, ce informaţii Mondial . îşi doresc să afle: Cauzele intrării României în război În căsuţa VREAU SĂ ŞTIU, Personalitati politice/militare elevii completează ce Viata soldaţilor informaţii ar dori să ştie despre Toate etapele războiului Urmările războiului subiectul amintit.
In căsuţa AM ÎNVĂŢAT elevii completează schema la tablă sau orice informaţie prezentată pe parcursul orei ce li se pare interesantă.
Expunere Conversație Catehetică Stiu – vreau să ştiu – Am invăţat
Va prezenta un film ce cuprinde principalele personalităti politice / militare care au participat la război. Deschide prezentarea ppt si Selectează informaţiile importante. prezintă elevilor etapele Comentează citatele selecţionate, filmele participării României la război. Analizează impreună cu elevii discursurile oamenilor politici ai vremii: Al. Marghiloman, P. Carp (S3, S6), Conventia cu Antanta (4 aug 1916) prezentata in S7 si expresia „pe aici nu se trece” (S12) Pe parcursul acestei prezentari, la capitolul lupte, va adăuga un film cu scene din lupta de la Mărăşeşti.
Conversaţie Catehetică Invăţare prin descoperire
Fixarea și Elevii se impart în 2 tabere Elevii care spun ca Romania putea 10 min Dezbatere sistematizarea egale omogene care vor analiza evita intrarea in război – tabara pro cunoștințelor tema propusă şi vor aduce argumente pro şi contra Elevii care spun ca România nu acesteia. putea evita intrarea in război – Tema: Putea fi evitată intrarea tabara contra României in Primul Război Mondial? Răspunsurile trebuiesc argumentate cu fapte istorice Elevii vor studia romanul si vor 2 min Tema pentru Tema : Solicita elevilor sa realiza o sinteză a informaţiilor acasă. caracterizeze imaginea analizate în romanul amintit. Aprecierea Primului Război Mondial in activității romanul „Pădurea elevilor Spânzuraţilor” de Liviu Rebreanu . Lucrarea obţinută trebuie să aibă aproximativ 3 pagini Apreciază activitatea elevilor. Solicita elevilor autoevaluarea activitatii lor.
investigaţie
Individuala sumativă Pe grupe
Romania in Primul Război Mondial - Schita la tabla- Încă de la începutul războiului Germania şi Austro – Ungaria au cerut României să intre în război alături de ele, în baza tratatului din 1883. - În urma Consiliului de Coroană, din 3 august 1914, guvernul român a hotărât să adopte o politică de neutralitate. - În perioada neutralităţii, ţările beligerante vor exercita presiuni diplomatice menite a obţine colaborarea militară a României. - Oamenii politici români s-au manifestat diferit: -germanofili -antantofili - socialiştii - neutralităţii. - Succesele din vara anului 1916 şi cererea ultimativă a Antantei - acum ori niciodată – au determinat guvernul român condus de I.C.Brătianu să declare război Austro - Ungariei, la 15 aug. 1916. OPERAŢIUNILE MILITARE Armata română a început trecerea Carpaţilor în noaptea de 14 – 15 august 1916, înaintînd până în apropiere de Sighişoara, Sibiu şi Hunedoara. Dar, nerespectarea angajamentelor asumate de Aliaţi i-au silit pe români să se retragă pe linia Carpaţilor. - În urma marilor bătălii de pe Jiu şi Neajlov – Argeş , armata română este înfrântă iar Bucureştiul ocupat ( 6 dec. 1916). Regele, Parlamentul şi Guvernul s-au mutat la Iaşi în timp ce frontul se stabiliza în sudul Moldovei. - În prima parte a anului 1917, armata română s-a refăcut şi cu ajutorul misiunii armatei franceze condusă de generalul BERTHELOT. - În vara anului 1917, armata română condusă de generalii Al. Averescu, Eremia Grigorescu, Constantin Cristescu, luptînd cu un elan deosebit au oprit ofensiva inamică la MĂRĂŞTI, MĂRĂŞEŞTI şi OITUZ. - Instaurarea regimului bolşevic în Rusia,a făcut imposibilă continuarea rezistenţei în România. - România este obligată să accepte pacea grea impusă de Germania, semnată la Buftea –Bucureşti (7 mai 1918). Prin acest tratat, Germania urma să controleze industria, comerţul, şi finanţele româneşti pe o perioadă de 90 de ani şi pierdea crestele cele mai importante ale Carpaţilor : Negoiul, Caraiman, Ceahlăul. - Tratatul nu a fost sancţionat de regele Ferdinand. -Victoria Aliaţilor a făcut ca armata română să treacă din nou munţii în Transilvania. Curând se va crea România Mare. -
Fişa 2 Tema : Participarea României la Primul Război Mondial ŞTIU
VREAU SĂ ŞTIU
AM ÎNVĂŢAT
Fisa 1 Completati!
Cauzele :
Pretextul războiului (descriere):
1. Divergentele coloniale dintre imperiile coloniale –nemultumirile coloniale ale Germaniei si Italiei, care doreau reimpartirea coloniilor detinute de Anglia si Franta. 2. Divergentele teritoriale dintre imperiile continentale europene: rivalitatea politica si teritoriala Rusia cu Austro-Ungaria si Imperiul Otoman in Peninsula Balcanica 3. Problema nationalitatilor (minoritati nationale) – dorinta popoarelor aflate in componenta impe riilor continentale europene de a se elibera si de a-si creea propiile state nationale (polonezi, cehi, slovaci, croati, sloveni, bosniaci, romani, bulgari).
Atentatul de la Sarajevo 28 iunie 1914 Printul mostenitor al Austro-Ungariei, Franz Ferdinand este omorât alături de soţia sa de către Gavrilo Prinţip, un tânăr student ce făcea parte din gruparea „Mână Neagră”. Serbia a fost considerată organizatoarea atentatului şi Austro-Ungaria i-a declarat război.
Tabere militare şi statele participante:
Fronturi:
-
Tabara Antantei: Serbia, Rusia, Franta, Marea Britanie, Belgia,
Japonia; Italia (1915), Romania (1916), Grecia, S.U.A (1917), -
Tabara Puterilor Centrale: Austro-Ungaria, Germania, Imperiul Otoman, Bulgaria
-
principale: frontul de vest (Belgia, Nordul Frantei) Frontul de est (Germania, Austro- Ungaria, Rusia) Secundare (Serbia, Italia, Romania, Grecia, Asia, Africa, Oc. Atlantic, Marea Mediterana, Marea Nordului)
Fisa 1 Completati!
Cauzele :
Pretextul războiului (descriere):
Tabere militare şi statele participante:
Fronturi: