Dokumen.tips_proiect-de-lectie-populatia-africii.docx

  • Uploaded by: pintea gabriel
  • 0
  • 0
  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Dokumen.tips_proiect-de-lectie-populatia-africii.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 924
  • Pages: 5
PROIECT DIDACTIC

DATA: 27.01.2014 CLASA a VII-a OBIECTUL: GEOGRAFIA CONTINETELOR EXTRAEUROPENE SUBIECTUL LECTIEI: AFRICA – POPULATIA SI ASEZARILE OMENESTI TIPUL LECTIEI: MIXTA (de predare-invatare, insusire de cunostiinte noi) PROFESOR – Alina Turbatu

COMPETENȚE SPECIFICE DOBÂNDITE 1.4. Construirea unui text coerent utilizand termeni geografici 2.1. Recunoaşterea denumirilor şi termenilor in geografia ţărilor extraeuropene în limbi străine 2.2. Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici in limbi străine 4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene 4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale 7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare)

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili, în condiţiile standardelor minime acceptate: a) Obiective cognitive: Oc1: sa indentifice pe harta din manual zonele cu "densitati mari "de populatie Oc2: sa indentifice principalele grupe de populatie care traiesc azi pe teritoriul acestuicontinent utilizand textul din manual Oc3: sa expuna informatii generale despre numarul locuitorilor (densitatea populatiei)areale cu densitate mare sau mica utilizand notiunile si harta din manual Oc4: sa enumere principalele religii ale Africii b) Obiective metodologice: Om1: să sistematizeze informaţiile din predare; Om2: să analizeze harta fizico-geografică explicand diferentele regionale privind repartitia populatiei; Om3: să localizeze la hartă elementele naturale şi socio-economice; c) Obiective atitudinale: Oa1: să efectueze o sarcină de lucru în timpul acordat; Oa2: să lucreze ordonat; Oa3: să adopte o poziţie personală faţă de cunoaşterea geografiei, civilizaţiei şi culturii altor persoane;

STRATEGII DIDACTICE – dirijata, cognitiva, euristica METODE SI PROCEDEE – expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucrul cu harta si manualul MATERIALUL DIDACTIC – Harta fizica si politica a Africii, reprezentari grafice, atlasul geografic, manualul, imagini. MATERIALUL BIBLIOGRAFIC – manualul „Geografia Continetelor”, clasa a VII-a, S. Negut. - „Statele Lumii”, Marius Lungu, ed. Steaua Nordului, 2008; - „Geografia Continetelor”, Ion Marin - „Didactica Geografiei”, M. Dulama

DESFASURAREA LECTIEI Ob. Tim Operat p .

Om3

Momentele lectiei

1’

Organizarea clasei

10’

Verif. Orala a cunostiintel or din lectia anterioara cu titlul „Africacadrul natural”prin intrebari scurte. Pregatirea aperceptiva:

1’2’

2’

Anuntarea lectiei noi si a

Activitati de predareinvatare Activitati Activitati prof. elevi Verificarea Pregatirea prezentei caietelor si a elevilor documentel Aranjarea or scolare materialului necesar lectiei Adreseaza Asculta, interogatii analizeaza, de control gandesc si privitoare la formuleaza continuturile raspunsurile predate si asteptate, invatate fiind anterior indrumati de prof.

Strategii didactice

Evaluare

Observatia

Atentionare Aprecieri

Dialogul

Analiza raspunsurilor , stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

Cer elevilor sa analizeze diagrama privind ponderea populatiei fiecarui continent. Scrie titlul lectiei pe tabla: „Populatia

Observ si raspund: Africa ocupa locul II pe plan mondial

Conversati a euristica

Asculta, recepteaza, noteaza

Expunere frontala

Observarea comportamentul ui elevilor, stimularea participarii elevilo la formularea raspunsului Observare, apreciere orala

obiectivelor operationale

Oc1 Om1 Om3

Oc2

Oc3

20’25’

Dirijarea predarii invatarii

si asezarile omenesti ale continentulu i Africa”enunta obiectivele Profesorul le expune primele notiuni generale cu privire la nr locuitorilor din Africa. Care sunt factorii care determina raspandirea populatiei? Sa analizam impreuna harta si sa identificam regiunile cu densitati mari de populatie. Sa analizam textul din manual si sa identificam principalele grupe de populatie din Africa Profesorul le cere elevilor sa identifice din tabelele din manual urmatoarele date: - nr. de locuitori ai continentulu i, si modul lor de repartizare

Asculta si noteaza. Citesc pe harta din atlasul geografic (sau manual) si formuleaza raspunsuri corecte sub indrumarea prof.

Expunerea

Lucrul cu harta Observarti a

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi

Citesc textul Idem din manual, identifica principalele grupe rasiale

Idem

-Citesc Idem documentele expuse spre analiza -Reflecteaza -Sub indrumarea prof, elevii explica faptele sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii

Idem

Oc4

Care sunt credintele si religiile din aceasta parte a lumii? Explicati contrastele geografice intalnite in Africa. V-ar placea sa locuiti pe teritoriul Africii? De ce ?

Om2 Oa3

3’4’

Atingerea feedbackului

Oa1 Oa2

10’

Asigurarea si intensificare a retentiei si transferului cunostiintel or

Completati fisa de evaluare cu informatiile azi

1’2’

Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu

cunostiintele invatate. Analizeaza Idem documentele expuse sub indrumarea profesorului Reanalizeaz a, sintetizeaza si explica varietatea geografica in functie de suprafata, diversitatea reliefului, a conditiilor de clima si de vegetatie, a modului de populare a teritorului Africii Selecteaza informatiile pentru completarea si formularea corecta a raspunsurilo r Asculta si noteaza

Exercitii geografice

Idem

Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, evaluarea prin note

Interogatiil Evaluare finala e de control si dialogul

Explicarea

SCHEMA LECTIEI (se va intocmi la tabla) POPULATIA SI ASEZARILE UMANE ALE AFRICII -

-

1.033 miliarde locuitori Factorii care determina raspandirea populatiei: clima, relief, raspandirea resurselor naturale Concentari ale populatiei: Nordul Africii (Maroc, N. Algeriei, Tunisia), Africa de Vest (Burkina, Coasa de Fildes, Ghana, Nigeria, Congo) jumatatea estica a Africii de Sud, Etiopia. Zone cu densitate redusa a populatiei: regiunile desertice si semidesertice, zona ecuatoriala Domina populatia rurala Organizare in triburi (masai, sudanezi, niloti, hotentoti, bosimani, zulusi) Nordul Africii = populatii berbero-arabe (musulmani) Restul africii = populatii de rasa neagra (animiste) Natalitatea > 20‰ ; Mortalitatea = 10‰ Populatie intinerita

Asezarile rurale -

> 75% Case rotunde, din lut, cu o singura incapere (lipsa strazilor, doar o piata centrala) In Africa de Nord => case din piatra In desert = cortul (exceptie Sahara =>in oaze = case din lut, cu acoperis drept)

Asezarile urbane -

Intemeiate de europeni in sec. XIX si XX (exceptie Egipt, litoralul estic si nordic) In regiuni cu resurse naturale Partea centrala moderna, periferiile = „cartierele saraciei” Orase: Cairo, Cape Town, Kinshasa (Congo)

More Documents from "pintea gabriel"