Vedran Kebet
OSOBINE VIDA, OSNOVNE SVJETLOSNE VELIČINE, KOLORIMETRIJA
29.11.2018. 3.R/1.grupa
6
Oko je organ mnogih životinja i čovjeka koji služi pretvaranju svjetlosti u živčane impulse. Ljudsko oko je parni organ koji djeluje slično fotoaparatima i kamerama: prozirni prednji dijelovi oka lome zrake svjetlosti projicirajući umanjenu i obrnutu sliku na fotosenzitivnu mrežnicu gdje se u specijaliziranim živčanim stanicama obavlja pretvorba u električne živčane impulse. Oko je najvažnije ljudsko osjetilo jer njime primamo 90% svih informacija iz okoline. Svako oko pokreće po tri para očnih mišića: dva para ravnih, i jedan par kosih mišića. Očna jabučica je pokretljiva oko sve tri osi, poput kardanskog zgloba. Očna jabučica ima tri ovojnice. Vanjsku čine bjeličasto-poluprozirna bjeloočnica i prozirna rožnicu. Bjeloočnica daje oku stanovitu čvrstoću i oblik. Na nju se pripajaju vanjski očni.
Slika 1. Dijelovi oka
Tromost oka Jedna od važnih osobina oka. Svojstvo oka da kraće vrijeme zadržava sliku koja više ne postoji. Kada se pojavi svjetlost, štapići tu svjetlost registriraju, ali je nakon pojave potrebno neko vrijeme, da bi oko moglo primiti novu svjetlosnu informaciju pri čemu prethodno mora doći do smaljenja svjetlosti. Fotometrija Znanstveno područje koje se bavi mjerenjem osobina vidljivog dijela svjetlosnog spektra.
OSNOVNE SVJETLOSNE VELIČINE: Svjetlosni tok Ф Umnožak jakosti svjetlosti i prostornog kuta.
Vedran Kebet
OSOBINE VIDA, OSNOVNE SVJETLOSNE VELIČINE, KOLORIMETRIJA
29.11.2018. 3.R/1.grupa
6
Osvijetljenost Neka površina je bolje osvijetljena što je veći svjetlosni tok, a manja površina. Svjetlosna jakost (oznaka Is) Jedna od sedam osnovnih fizikalna veličina koja opisuje snagu elektromagnetskog zračenja točkastog izvora u području frekvencija vidljive svjetlosti. Određuje se kao količnik svjetlosnoga toka Фs koji emitira točkasti izvor svjetlosti i ugla ω.
Slika 2. Fotometar Sjaj (luminacija) Gustoća jakosti svjetlosti nekog svjetlosnog izvora.
KOLORIMETRIJA Kolorimetrija je znanost koja se bavi brojčanim opisom boja, te omogućuje podudaranje boja upotrebom raznih mjernih uređaja. Spektrofotometrija i kolorimetrija su grupa tehnika koje se baziraju na interakciji elektromagnetskog zračenja i tvari. Izvršene analize su u stvari kvantitativna analiza elektromagnetskog spektra.
Slika 3. Miješanje boja