UNIVERZITET U SARAJEVU Fakultet za saobraćaj i komunikacije
Predmet: Špeditersko poslovanje
Tema: Uloga međunarodnog špeditera u carinskom posredovanju
Studenti: Mentori: Huseinović Damir Plećan Kemal Ferizović
Prof.dr. Alija Behmen Viši ass. Mr. Azra
Uvod
Pravovremeno uključivanje špeditera u sve aktivnosti oko uvoza, izvoza ili transporta robe ima veliku ulogu, jer on svojim znanjem i iskustvom može pomoći i spriječiti kasnije probleme zbog nedovoljnog poznavanja pravila međunarodnog poslovanja od strane izvoznika, odnosno uvoznika.
Pojam carinskog posredovanja možemo objasniti ukoliko kažemo da carinsko posredovanje obuhvata sve radnje na organizaciji i izvršenju procesa transporta robe iz jedne države u drugu, kao i sve radnje neophodne za carinjenje robe ili pružanje uputa ili pomoći nalogodavcu pri izvršenju carinskog postupka.
Špedicija - specijalizirana privredna djelatnost koja se bavi organizacijom uvoza, izvoza i tranzita robe i drugim poslovima koji su s tim u vezi.
o Vrste špedicije prema teritorijalnom djelokrugu poslovanja: nacionalna i međunarodna špedicija
Nacionalna špedicija - obavlja poslove organiziranja otpreme i dopreme robe isključivo unutar granica jedne države pri čemu se koristi isključivo domaćim prijevoznim sredstvima
Međunarodna špedicija - bavi se organiziranjem otpreme robe iz vlastite u strane zemlje, dopreme robe iz stranih u vlastitu zemlju i provoza robe između stranih zemalja preko vlastite zemlje.
POSLOVI MEĐUNARODNOG ŠPEDITERA:
Osnovni zadatak međunarodnog špeditera jeste da svog nalogodavca osloboditi cjelokupnog napora i brige oko otpreme, dopreme i provoza robe u međunarodnom prometu.
Poslovi međunarodnog špeditera se mogu kategorizirati u dvije osnovne skupine i to: u osnovne specijalne poslove.
OSNOVNI POSLOVI MEĐUNARODNOG ŠPEDITERA stručni savjeti i sudjelovanje u pregovorima radi zaključivanja ugovora o međunarodnoj kupoprodaji Instradacija doziv robe zaključivanje ugovora o prijevozu robe na klasičan način ili multimodalnom prijevozu robe prihvat robe radi otpreme otprema, doprema i provoz robe u užem smislu zaključivanje ugovora o ukrcaju, iskrcaju i prekrcaju robe zaključivanje ugovora o transportnom osiguranju, o uskladištenju robe ispostavljanje i pribavljanje potrebnih isprava obavljanje poslova u vezi s carinjenjem robe kontrola ispravnosti dokumenata i obračun vozarine, carine i drugih pristojbi i troškova te informiranje nalogodavca
SPECIJALNI POSLOVI MEĐUNARODNOG ŠPEDITERA
zaključivanje ugovora o pakiranju i signiranju i izvršenje tih poslova zaključivanje ugovora o vaganju i sortiranju i izvršenje tih poslova izdavanje jamčevnih pisama izdavanje špediterskih potvrda uzorkovanje robe zastupanje nalogodavca u regresnom postupku prema trećim osobama ugovorna kontrola kvalitete i kvantitete robe u međunarodnom prometu doleđivanje robe hranjenje i pojenje živih životinja sajamski poslovi lizing poslovi konsignacijski poslovi kreditiranje nalogodavca
Kako započinje špediterska aktivnost
Svaki špediterski posao započinje sklapanjem ugovora o špediciji. Ugovor o špediciji je dvostrani ugovor na temelju kojeg se špediter obavezuje da će nalogodavcu izvršiti jedan ili više špediterskih poslova svim prijevoznim putevima i sredstvima, a nalogodavac se obavezuje da će špediteru za obavljenu uslugu platiti određenu naknadu. Ugovor između špeditera i nalogodavca se na temelju zaključenih pregovora za izvoz ili uvoz daje u pismenoj formi ili faksom ali i ispunjavajući obrazac tzv. DISPOZICIJU.
Dispozicija Komitent ispunjava dispoziciju i dostavlja je špediteru. Dispozicija je nalog i ovlaštenje špediteru za dopremu robe iz inostranstva, kao i za obavljanje svih radnji u vezi s tim. Predstavlja podlogu za zaključivanje ugovora. Ona se daje u pismenom obliku, i mora biti ovjerena originalnim žigom uvoznika i potpisom ovlaštene osobe.
Osnovni podaci koje komite nt navodi u dispoziciji:
• podaci o uvozniku i korisniku robe • podaci o stranom dobavljaču • broj uvoznog zaključka • podaci o robi • paritet isporuke • podaci o instradaciji • podaci o osiguranju • podaci o carinskom postupku i plaćanju carinskog duga • uputstvo za daljnju otpremu nakon carinjenja • popis dokumenata (atesti, certifikati o kakvoći, uvozne dozvole,…)
INSTRADACIJA
najteži, najsloženiji i najodgovorniji posao međunarodnog špeditera.
Pod instradacijom se smatra: izbor optimalnog prijevoznog puta, prijevoznog sredstva, optimalne tehnologije transporta izbor najpovoljnijeg vremena u kojem treba robu otpremiti, dopremiti ili tranzitirati od otpremnog do dopremnog mjesta
PRIHVAT ROBE RADI OTPREME
Radi organizacije otpreme robe, špediter prvo sam prima robu i provjerava, odnosno upozorava nalogodavca na nedostatke pakiranja, oštećenja ambalaže, oštećenja ili manjak sadržaja.
Roba koju špediter primi i predaje na daljnji prijevoz mora biti pripremljena od strane nalogodavca tako da je spremna za prijevoz – mora biti propisno pakirana i pravovremeno stavljena na raspolaganje špediteru.
Kod otpre me robe g lavni zadaci špe dite ra su:
• Naručiti vozila i pri tome voditi računa da ona budu pogodna za prijevoz određene robe • Poduzeti sve potrebne radnje da vozila budu na vrijeme postavljena i spremna za utovar robe koja se otprema • Poduzeti sve potrebne radnje da se pravovremeno dopremi roba do vozila i da se stručno utovari u vozila • Ispuniti i podnijeti vozaru teretni list na potvrdu
DOZIV ROBE
Doziv robe Kod otpreme robe morskim putem međunarodni špediter dužan je izvršiti doziv robe Dozivom robe špediter daje pošiljatelju potrebne upute kada će i na koji način uputiti robu u luku, prispijeće robe usklađuje s dolaskom broda u luku odnosno početkom ukrcaja robe na brod pravodobnim dozivom robe izbjegava se dugo zadržavanje robe u skladištu.
UTOVARNO-PRETOVARNE MANIPULACIJE ROBOM Sastavni dio otpreme, dopreme i provoza robe su : poslovi ukrcaja iskrcaja prekrcaja robe. Ove poslove ne obavljaju sami špediteri već oni zaključuju ugovore sa specijaliziranim organizacijama koje se bave obavljanjem ovakvih poslova.
INFORMIRANJE NALOGODAVCA
Špediter treba izvještavati nalogodavca o tijeku organizacije i izvršenja otpreme, dopreme i provoza robe Nalogodavac povjerava svoju robu špediteru, roba često ima veliku vrijednost pa je potpuno razumljiv interes nalogodavca da o svim događajima vezanim uz otpremu, dopremu i provoz robe bude pravovremeno informiran.
Carinsko posredovanje
Špediter je dužan da uputi transportno sredstvo prema mjestu carinjenja neposredno nakon ulaska sredstava sa robom na teritoriju države konačne destinacije. Nesmije se izvršiti nikakva manipulacija na sredstvu niti na robi prije završetka postupka carinjenja, osim ako se radi o skladištenju robe u prostorijama carinskog skladišta i to uz prisustvo carinskih službenika.
Carinsko posredovanje
Carinjenje se obavlja na temelju carinske deklaracije koja se popunjava na propisanom formularu. Deklaraciju podnosi špeditersko preduzeće koje izvozi/uvozi robu, tj. koje ima pismeno ovlaštenje i dispoziciju nalogodavatelja.
Carinjenje se može obaviti: u prijevoznom sredstvu (ukoliko se roba otprema tim sredstvom do krajnjeg korisnika), u carinskim skladištima, a u iznimnim slučajevima u prostorima
Carinsko posredovanje Na osnovu deklaracije provjerava se da li se stvarno radi o navedenoj količini, vrsti i vrijednosti robe koja se upućuje u inozemstvo, odnosno iz inozemstva. Podaci o deklaraciji moraju se u potpunosti slagati sa činjeničnim stanjem robe, kao i s podacima u drugim dokumentima koji se prilažu uz deklaraciju (tovarni list, faktura,...). Carinska deklaracija podnosi se u 6 primjeraka. Kada su u pitanju ostale isprave potrebne za carinjenje, špediter se mora pobrinuti da ih pravovremeno nabavi od nalogodavca, a neke i sam da ispostavi.
Carinsko posredovanje
Carinjenje robeizvršava državna institucija. To je postupak na koji špediter nema nikakvog uticaja. Postupak provode carinici, stručnjaci specijalizovani za carinjenje robe. Na kraju svakog carinskog postupka slijedi plaćanje određene carinske tarife za robu koju uvozimo, a ta tarifa se određuje upravo carinskim postupkom a na osnovu robe o kojoj se radi i u kakvom je stanju roba. Carinski postupak u sebi uključuje i pregled robe.
Carinsko posredovanje
Nakon izvršenog pregleda robe, carinarnica obračunava i naplačuje carinu i druge uvozne dadžbine. Podnositelj deklaracije ne može podići robu ispod carinskog nadzora prije nego što carinarnici, kojoj je podnio deklaraciju, plati carinu i druge uvozne dadžbine.
Zaključak Uloga međunarodnog špeditera u carinskom posredovanju je veoma značajna, jer iz navedenih tematskih jedinica vidimo da je to veoma složen zadatak. Od špediterskog preduzeća se zahtjeva visoka efikasnost, profesionalnost, kompatibilnost, odgovornost i to sve uz nisku cijenu špediterske usluge. Poslovi u carinskom posredovanju su specifični, zahtijevni i takođe podložni stalnim promjenama. Ukoliko nalogodavac ne poznaje sve detalje poslovanja, u tom slučaju špediterska preduzeća osnivaju posebne organizacijske jedinice, često posebno za izvoz i posebno za uvoz, koje stalno prate zakonske propise i pojave u carinskoj praksi, jer su špediteri ustvari, profesionalni pomoćnici svojih nalogodavaca.
Hvala za pažnju !!!