RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran:
Kokurikulum
Kelas:
Tingkatan 2
Bilangan murid:
10 orang
Tarikh:
13 mac 2019
Tajuk:
Sepak Takraw (sepak sila)
Masa:
3.00 Petang – 4.00 Petang
Pengetahuan sedia ada
Pelajar pernah bermain takraw di luar waktu persekolahan
Objektif pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat: 1. Menerangkan dengan betul dan tepat kemahiran sepak sila selepas aktiviti simulasi dari guru 2. Mengaplikasikan kemahiran sepak sila dalam sukan sepak takraw dengan betul selepas aktivti secara berpasangan 3. Menambahkan keyakinan di dalam gelanggang sepak takraw selepas aktiviti yang dijalankan
Nilai:
Fokus, dan keyakinan diri
Bahan bantu mengajar:
Bola sepak takraw, Wisel dan Kon
MASA Persediaan ( 15 Minit)
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN
1. Memanaskan Badan
CATATAN Kaedah: Memanaskan badan dan regangan
Pelajar diminta untuk berlari perlahan sambil regangan di dalam
Nilai: Kerjasama dan
kawasan yang bertanda
fokus
kon .
Grid: 30 cm X 20 cm
Pelajar akan bermula larian dan berhenti
ABM: Kon,Wisel
sehingga wisel ditiupkan -Aktiviti ini dijalankan bagi memastikan pelajar dalam keadaan suhu badan yang cergas dan bersedia
Petunjuk: Gambar bulat = pelajar Anak panah = laluan yang harus dikuti oleh pelajar
2. Aktiviti regangan
Leher
Tangan
Kaki
Kepala
-Aktiviti ini dijalankan bagi memastikan otot-otot dibahagian-bahagian tersebut tidak mengalami sebarang kecederaan
Aktiviti regangan : secara individu
Perkembangan /
1. Statik (5 minit)
Kaedah : Statik,
Aktivti
Prosedur:
Dinamik dan Lari
Pengukuhan
a. Melambung bola dan
berganti
(20 minit)
melakukan b. Sepak sila secara
Nilai : Bekerjasama dan
perseorangan
fokus
c. Menggunakan kaki kiri / kanan d. Mulakan sepak sila dengan bola rendah, sederhana dan tinggi
ABM: Bola, Kon dan -Pelajar akan akan melakukan sepak sila secara berseorang. -Aktiviti dimulakan dengan tiupan wisel -Aktiviti akan berakhir sehingga wisel dibunyikan -Pelajar akan melakukan secara bergilir-gilir bergantung kepada kuantiti bola
2. Dinamik : ( 8 Minit) a. Menerima dan menghantar bola secara berpasangan b. Melakukan dalam berbagai arah –kiri / kanan / depan / belakang c. Menggunakan kaki secara
Aktiviti berpasangan sepak sila Salah seorang akan membaling terlebih dahulu dan kemudian seorang
Wisel
Grid : 30cm X 20cm
berselang seli d. Kawal bola dahulu kemudian buat hantaran tepat ke arah sasaran
lagi akan melakukan sepak sila. Ia dilakukan secara bergilir-gilir sehingga pelajar dapat melakukan dengan lebih tepat secara berpasangan
e. Tingkatkan aras ketinggian bola dan kawal lakuan sepakan tersebut f.
Bergerak ke arah bola yang dilontar dan buat kawalan
g. Menerima dari gelanggang lawan dan teruskawal h. Menggunakan kaki kiri kanan secara berselang seli i.
-Pergerakan pelajar kea rah kiri dan kanan mengikut arah bola yang diberikan oleh pasangan
Variasikan corak pergerakan melalui kreativiti jurulatih.
3. Lari berganti menggunakan sepak sila: ( 7 minit) a. Setiap kumpulanpelajar seramai 4 orang. b. Peserta pertama membuat sepak sila dalam jarak 5m dan berpatah balik untuk disambut oleh peserta kedua.
-Pelajar aka membuat larian perlahan sambil melakukan sepak sila antara satu sama lain
c. Peserta seterusnya akan melakukan aktivti yang sama sehingga tamat. Kumuncak (20 Minit)
1. Secara berkumpulan – dalam bulatan 2. Permainan gelanggang a. 6 Orang ( 3 sentuhan menggunakan sepak sila sahaja) b. 4 Orang (3 sentuhan menggunakan sepak sila sahaja) c. 3 Orang ( 3 sentuhan menggunakan sepak sila
Pelajar akan berada di dalam gelanggang bermula dengan 6 orang dan akan dikurangka sehingga menjadi 3 orang, serta mereka melakukan sepak sila sahaja.
sahaja)
Penutup (5 minit)
1. Perbincangan tentang sepak sila dengan tepat dan betul
Kaedah : Bimbingan dan tunjuk ajar
2. Guru akan membuat tunjuk ajar Nilai: Fokus dan tumpuan serta
bersungguh-sungguh, keyakinan diri
ABM : Bola takraw
Refleksi: ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ulasan Guru Pembimbing: -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ulasan Pensyarah Penyelia: -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------