R E P U B L I K A HRVATSKA MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, RIBARSTVA I RURALNOG RAZVOJA
NACRT Prijedlog zakona br.
Prijedlog Zakona o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom Zakona
- interna podloga za članove Povjerenstva
Zagreb, veljača 2009.
JL&BBM.
I.USTA VNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI Ocjena stanja Pitanja koja se uređuju ovim Zakonom Posljedice koje će donošenjem Zakona proisteći ///.
OCJENA POTREBNIH SREDSTA VA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
IV.
TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
Uz Prijedlog za donošenje ovoga Zakona dostavlja se Prijedlog Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi i ruralnom razvoju s konačnim prijedlogom Zakona. V.
PRIJEDLOG DA SE OVAJ ZAKON DONESE PO HITNOM POSTUPKU
PRIJEDLOG ZAKONA O DRŽAVNOJ POTPORI POLJOPRIVREDI I RURALNOM RAZVOJU, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA 1. OPĆE ODREDBE Članak 1. Ovim se Zakonom propisuju vrste državne potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju, uvjeti za ostvarivanje državne potpore i korisnici državne potpore. Članak 2.
(1)Državna potpora u smislu ovoga Zakona obuhvaća izravna plaćanja te mjere ruralnog razvoja. (2)Izravna plaćanja jesu plaćanja poljoprivrednim gospodarstvima za poljoprivrednih aktivnosti radi potpore dohotku. (3) Državna potpora ruralnom razvoju obuhvaća sljedeće mjere: - mjere za unaprjeđenje konkurentnosti poljoprivrede, mjere za očuvanje okoliša i seoskog prostora, mjere za unaprjeđenje života u ruralnim područjima.
potporu za obavljanj e
Članak 3.
(1)Korisnici izravnih plaćanja jesu poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, sukladno Zakonu o poljoprivredi, koja obavljaju poljoprivrednu aktivnost. (2)Poljoprivredna aktivnost podrazumijeva uzgoj poljoprivrednih kultura, držanje i uzgoj stoke i proizvodnju stočarskih proizvoda uz održavanje zemljišta u stanju pogodnim za poljoprivrednu proizvodnju. (3)Korisnici državne potpore ruralnom razvoju jesu fizičke i pravne osobe koje ispunjavaju uvjete propisane ovim Zakonom. Članak 4.
(1)Korisnici državne potpore ostvaruju pravo na državnu potporu sukladno odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega. (2)Korisnik državne potpore ne smije davati netočne podatke u namjeri da ostvari sredstva državne potpore. (3)Korisnik državne potpore dužan je vratiti sredstva državne potpore dobivena na temelju netočnih podataka i/ili ako ih je ostvario protivno uvjetima i odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega. (4)U slučaju da korisnik državne potpore iz stavka 3. ovoga članka ne vrati sredstva državne potpore u naređenom roku, dužan je platiti zakonske zatezne kamate u roku od 30 dana od konačnosti rješenja kojim poljoprivredni inspektor naređuje korisniku povrat sredstava. (5)Korisnik državne potpore koji nije vratio novčana sredstva iz stavaka 3. i 4. ovoga članka na račun Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) ne ostvaruje pravo na isplatu državne potpore određene ovim Zakonom do podmirenja nastalih novčanih obveza. (6)Korisnik državne potpore iz stavka 3. ovoga članka može podnijeti novi zahtjev za stjecanje prava na državnu potporu određenu ovim Zakonom po proteku jedne godine
računajući od dana konačnosti rješenja kojim poljoprivredni inspektor naređuje korisniku povrat sredstava. (7)Za državne potpore koje se isplaćuju po poljoprivrednoj površini, nezasijanost ili nezasađenost površine manja od prijavljene površine u zahtjevu za plaćanja za do uključujući 5% za pojedinu poljoprivrednu kulturu nema za posljedicu gubitak prava iz stavka 6. ovoga članka niti se smatra prekršajem, a pravo na državnu potporu utvrđuje se u skladu sa stvarnim stanjem. (8)Korisnici državne potpore moraju čuvati isprave, na temelju kojih su ostvarili državnu potporu, četiri godine od dana podnošenja zahtjeva temeljem kojeg su ostvarili pravo na državnu potporu. Potpora poljoprivredi i ruralnom razvoju na lokalnoj razini Članak 5. (1)U okviru svojih programa potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave mogu financirati mjere ruralnog razvoja. (2)Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ne mogu financirati programe potpore poljoprivredi koje se temelje na cijeni, količini, jedinici proizvodnje i/ili jedinici sredstava za proizvodnju. (3)Jedinice lokalne i područne samouprave za svoje programe potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju dužne su zatražiti odobrenje Ministarstva. (4)Ministarstvo vodi Registar potpora poljoprivredi i ruralnom razvoju Jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. (5)Ministarstvo će, sukladno uvjetima propisanim ovim Zakonom i pratećim propisima, donijeti odluku o odobrenju programa ili odluku o odbijanju zahtjeva. (6)Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave podnose Ministarstvu izvješće o provedbi programa potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju. (7)Uvjete za financiranje mjera iz stavka 1. ovoga članka te način njihove provedbe i izvješćivanja propisuje ministar nadležan za poljoprivredu i ruralni razvoj (u daljnjem tekstu: Ministar). (8)Jednice lokalne i područne (regionalne) samouprave mogu stvarati obveze vezane uz dodjelu lokalnih potpora poljoprivredi zaključno s 31. 12. 2010. godine, sukladno posebnim propisima(9)Odredbe sadržane u stavcima 1. do 6. ovoga članka primjenjuju se od 1. siječnja 2011. godine, (za prijelazne odredbe). Ovrha Članak 6. Sredstva državne potpore iz članka 2. stavka 1. ne mogu biti predmet ovrhe. 2. IZRAVNA PLAĆANJA 2.1.
Zajedničke odredbe
Poljoprivredno zemljište Članak 7. Poljoprivredno zemljište prijavljeno u zahtjevima za izravna plaćanja je ono na kojem se uzgajaju kulture, a obuhvaća oranice, vinograde, voćnjake, maslinike, livade i pašnjake.
OBRAZLOŽENJE: Uz članke 15. do 21. Tim člancima uređen je nadzor nad provedbom zakona (članak 15.), uvjeti kojima mora udovoljavati osoba koja obavlja poslove poljoprivrednog inspektora (članak 16.), način dokazivanja službenog svojstva, identiteta i ovlasti (članak 17.), prava, dužnosti i ovlasti poljoprivrednog inspektora (članak 18.) i način provođenja inspekcijskog nadzora (članci 19., 20. i 21.). Uz članke 22. do 24. Člancima 22. do 24. propisana su prava i obveze poljoprivrednog inspektora kada utvrdi da je povrijeđen zakon ili propisi doneseni na temelju njega. Ukoliko poljoprivredni inspektora nađe da je povrijeđen zakon ili propis donesen na temelju njega ima pravo i obvezu: narediti rješenjem otklanjanje utvrđenih nepravilnosti odnosno nedostataka u određenom roku; provesti postupak sukladno Prekršajnom zakonu; podnijeti kaznenu prijavu za kaznena djela za koja se progoni po službenoj dužnosti. Ako poljoprivredni inspektor utvrdi da je povrijeđen zakon ili drugi propis iz djelokruga drugog tijela dužan je bez odgode obavijestiti drugo tijelo Uz članak 25. Ovim člankom propisano je da poljoprivredni inspektor može privremeno oduzeti, do donošenja rješenja o izvršenom prekršaju ili presude za kazneno djelo, dokumentaciju i predmete koji u prekršajnom ili sudskom postupku mogu poslužiti kao dokaz o čemu se izdaje potvrda. Uz članak 26. Protiv rješenja poljoprivrednog inspektora, kojim naređuje da se utvrđene nepravilnosti odnosno nedostaci otklone u određenom roku, može se izjaviti žalba posebnom povjerenstvu Ministarstva. Žalba ne odgađa izvršenje rješenja. Uz članak 27. i 28. Člancima 27. i 28. propisane su novčane kazne za prekršaje počinitelja korisnika državne potpore te za počinitelja prekršaja odgovornu osobu u pravnoj osobi. Visina kazni usklađena je sa Prekršajnim zakonom ("Narodne novine", broj 107/07).
Višestruka sukladnost Članak 8. (1) Korisnici izravnih plaćanja obavezni su ispunjavati uvjete višestruke sukladnosti u poljoprivrednoj proizvodnji, i to: -uvjete vezane uz zaštitu okoliša, zdravlje ljudi, životinja i bilja te dobrobit životinja, utvrđene posebnim propisima i -posebne uvjete vezane uz dobru poljoprivrednu praksu. (2) Ministar posebnim propisom određuje uvjete iz stavka 1. točke 1. ovoga članka i propisuje posebne uvjete za dobru poljoprivrednu praksu. Savjetovanje poljoprivrednika vezano uz višestruku sukladnost Članak 9. (1)Korisnici koji ostvaruju pravo na izravna plaćanja u iznosu većem od 36.000,00 kn na razini jedne proizvodne godine uključeni su u sustav savjetovanja poljoprivrednika u pogledu ispunjavanja uvjeta višestruke sukladnosti. (2)Hrvatski zavod za poljoprivrednu savjetodavnu službu provodi sustav savjetovanja korisnika iz stavka 1. ovoga članka. (3)Način i uvjete provedbe sustava savjetovanja poljoprivrednika vezano uz višestruku sukladnost propisuje ministar posebnim propisom. Integrirani sustav za administraciju izravnih plaćanja Članak 10. (1) Integrirani sustav za administraciju izravnih plaćanja (u daljnjem tekstu: ISAP) čine postupci nužni za pravilnu provedbu izravnih plaćanja, a to su: -jedinstvena identifikacija poljoprivrednog gospodarstva koje predaje zahtjev -sustav za identifikaciju zemljišnih parcela (u daljenjem tekstu: ARKOD sustav) -podnošenje zahtjeva -administrativna kontrola zahtjeva i -kontrola na terenu. (2) Pri provedbi drugih vrsta državne potpore mogu se koristiti dijelovi ISAP-a iz stavka 1. ovoga članka. Jedinstveni sustav za identifikaciju poljoprivrednog gospodarstva Članak 11. Jedinstveni matični identifikacijski broj poljoprivrednog gospodarstva (MIBPG) koji se dodjeljuje prilikom upisa u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava koristi se kao jedinstveni broj za identifikaciju poljoprivrednog gospodarstva koje predaje zahtjev za izravna plaćanja. ARKOD sustav Članak 12. (1)ARKOD sustav je evidencija uporabe poljoprivrednog zemljišta u digitalnom grafičkom obliku. (2)ARKOD sustav uspostavlja i vodi Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanje). (3)Do uspostave ARKOD sustava za identifikaciju zemljišnih parcela, referentna čestica za ostvarivanje prava na izravna plaćanja je katastarska čestica. (4)Uvjeti, sadržaj, način uspostave i vođenje ARKOD sustava propisati će ministar posebnim propisom.
Podnošenje zahtjeva Članak 13. (1)Zahtjev za izravna plaćanja podnosi nositelj poljoprivrednog gospodarstva Agenciji za plaćanje. (2)Način i uvjete podnošenja zahtjeva propisati će ministar posebnim propisom. Nositelj poljoprivrednog gospodarstva Članak 14. (1)Nositelj poljoprivrednog gospodarstva odgovorna je osoba na poljoprivrednom gospodarstvu u smislu ovoga Zakona. (2)Nositelj seljačkog gospodarstva ili obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva je punoljetna osoba koja radi stalno ili povremeno na gospodarstvu i odgovorna je za njegovo poslovanje, a biraju je članovi kućanstva. (3)Nositelj poljoprivrednog gospodarstva koje djeluje kao obrt je vlasnik obrta. (4)Nositelj poljoprivrednog gospodarstva koje djeluje kao trgovačko društvo ili zadruga je njihov ovlašteni zastupnik. Administrativna kontrola Članak 15. (1)Administrativnu kontrolu zahtjeva za izravna plaćanja provodi Agencija za plaćanje. (2)Administrativna kontrola zahtjeva za izravna plaćanja obuhvaća kontrolu usklađenosti svih podnesenih zahtjeva za potpore s zakonskim i podzakonskim propisima. Kontrola na terenu Članak 16. (1)Kontrolu zahtjeva za izravna plaćanja na terenu provodi Agencija za plaćanje. (2)Poslove kontrole na terenu Agencija za plaćanje može delegirati. (3)Kontrolom na terenu tijekom jedne godine mora biti obuhvaćeno najmanje 5% od svih korisnika koji su podnijeli zahtjev za izravna plaćanja za tu proizvodnu godinu. (4)Ako se kontrolom na terenu otkriju bitne nepravilnosti u vezi s odobrenom vrstom izravnih plaćanja ili s odobrenim izravnim plaćanjima ili dijelom izravnih plaćanja povećati će se broj kontrola na terenu u tekućoj godini kao i postotak korisnika koje treba kontrolirati u sljedećoj godini. (5)Uzorak na kojem će biti provedena kontrola na terenu podnesenih zahtjeva odabire se na podlozi analize rizika i elemenata reprezentativnosti koje za svaku godinu odobrava ministar. (6)Agencija za plaćanje će na temelju rezultata provedenih kontrola za svaku godinu ocijeniti učinkovitost parametara koji su korišteni pri analizi rizika u prethodnoj godini, te prema potrebi unaprijediti metode analize rizika koje će biti korištene za iduću godinu. (7)Način i uvjete kontrole na terenu propisat će ministar posebnim propisom. Financijski okvir i modulacija Članak 17. (1)Ukupna vrijednost predviđena za izravna plaćanja (u daljenjem tekstu: Ukupna omotnica) utvrđuje se na razini pojedine proizvodne godine, sukladno sredstvima osiguranim u Državnom proračunu. (2)Proizvodna godina obuhvaća razdoblje kalendarske godine, a znači godinu: -žetve ratarskih kultura -berbe povrća, grožđa i voća -korištenja livada i pašnjaka
-prodaje sadnog materijala -isporuke maslina na preradu -prodaje maslinovog ulja -isporuke utovljene junadi i svinja -držanja stoke i pčela -proizvodnje mlijeka.
(3)
Ukupna omotnica dijeli se na omotnice za: -osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini -posebna plaćanja u biljnoj proizvodnji -ostala plaćanja u biljnoj proizvodnji -plaćanja po grlu stoke i -ostala plaćanja u stočarstvu.
(4)Obuhvat
omotnica po vrstama izravnih plaćanja i njihovi predviđeni udjeli u Ukupnoj omotnici po godinama prikazani su u Dodatku 1., koji je sastavni dio ovoga Zakona. (5)Ukoliko zahtjevi za izravna plaćanja unutar jedne omotnice prekorače predviđena sredstva, jedinični iznosi izravnih plaćanja u toj omotnici utvrđeni Dodatkom 2. koji je sastavni dio ovoga Zakona, proporcionalno se smanjuju. (6)Eventualne uštede ostvarene u pojedinim omotnicama preusmjeravaju se proporcionalno u one omotnice kod kojih je došlo do prekoračenja zahtjeva. (7)Eventualne ukupne uštede od izravnih plaćanja ostvarene na razini proizvodne godine koriste se za financiranje mjera ruralnog razvoja. (8)Preraspodjele sredstava iz stavaka 6. i 7. ovoga članka vrši Ministarstvo. Članak 18. isplata izravnih plaćanja (u daljnjem tekstu: modulacija) obuhvaćena su ona prava na razini proizvodne godine po korisniku koja prelaze iznos od 36.000,00 kn. (2)Modulacija se primjenjuje po stopi od: 1.5%, za prava u rasponu od 36.000,01 kn do 360.000,00 kn 2.10%, za prava u rasponu od 360.000,01 kn do 2.160.000,00 kn 3.15%, za prava u rasponu od 2.160.000,01 do 7.200.000,00 kn 4.20%, za prava veća od 7.200.000.00 kn. (3)Modulacija se primjenjuje na svaku isplatu izravnih plaćanja, a konačni obračun i isplata po korisniku vrši se do konca lipnja iduće godine. (4)Sredstva prikupljena modulacijom koriste se za financiranje mjera ruralnog razvoja.
(1)Umanjenjem
Članak 19. Od 1. siječnja 2010. godine, uvjet za podnošenje zahtjeva za izravna plaćanja kod obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava jest status obveznika poreza na dohodak nositelja gospodarstva. 2.2.
Vrste izravnih plaćanja
Članak 20. plaćanja obuhvaćaju osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini i proizvodno vezana plaćanja. (2)Proizvodno vezana plaćanja jesu: -posebna plaćanja u biljnoj proizvodnji -ostala plaćanja u biljnoj proizvodnji -plaćanja po grlu stoke -posebna plaćanja po grlu stoke
(1)Izravna
-dodatna plaćanja za proizvodnju rasplodnog materijala -plaćanja za goveđe i teleće meso -plaćanja za mlijeko -ostala plaćanja u stočarstvu (3)Vrste izravnih plaćanja po godinama i pripadajući jedinični iznosi prikazani su u Dodatku 1. (4)Jedinični iznos izravnih plaćanja predstavlja najviši iznos po jedinici proizvodnje koji se može isplatiti korisniku za pravo ostvareno unutar jedne proizvodne godine. (5)Iznimno od stavka 4. ovoga članka, jedinični iznosi prikazani u Dodatku 1. za kravlje, ovčje i kozje mlijeko i duhan odnose se na najviši prosječni iznos svih isplata s obzirom na prilagodbu jediničnih iznosa vezano uz kakvoću. Minimalno poticane količine Članak 21. Korisnici ostvaruju pravo na izravna plaćanja ukoliko im obujam pojedinih proizvodnji na razini proizvodne godine zadovoljava minimume (u daljnjem tekstu: minimalno poticane količine) navedene u Dodatku 2., koji je sastavni dio ovoga Zakona. 2.2.1. Plaćanja u biljnoj proizvodnji 2.2.1.1.
Osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini Članak 22. (1)Korisnici osnovnog plaćanja po poljoprivrednoj površini jesu posjednici zemljišta. (2)Korisnici podnose godišnje zahtjev za osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini, i to za: -livade i pašnjake i -sve ostale vrste korištenja zemljišta. (3) Uvjet za ostvarenje osnovnog plaćanja za livade i pašnjake je držanje prosječnog broja uvjetnih grla po hektaru livade ili pašnjaka koji nije manji od: -0,5 goveda i/ili konja i/ili -5 ovaca i/ili koza. (4)Jedinični iznos osnovnog plaćanja po poljoprivrednoj površini različit je za livade i pašnjake i ostale vrste korištenja zemljišta. (5)Jedinični iznos osnovnog plaćanja za livade i pašnjake dobiva se dijeljenjem dijela omotnice za osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini s ukupnim brojem prijavljenih hektara livada i pašnjaka iz zahtjeva u pojedinoj godini. (6)Jedinični iznos osnovnog plaćanja za sve ostale vrste korištenja zemljišta dobiva se dijeljenjem dijela omotnice za osnovno plaćanje po poljoprivredno površini s ukupnim brojem prijavljenih hektara ostalog zemljišta iz zahtjeva u pojedinoj godini. (7)Ostale vrste korištenja zemljišta iz stavka 2. ovoga članka znače uzgoj: -žitarica, i to: pšenice, raži, kukuruza, ječma, zobi, prosa, pšenoraži (triticale), sirka i ostalih žitarica. -uljarica, i to: suncokreta, uljane repice, tikve uljanice i ostalih uljarica, -krmnog bilja, i to: kukuruza za silažu, stočnog kelja, stočnog graška, stočnog sirka, djeteline, lucerne, sudanske trave, djetelinsko-travne smjese, travno-djetelinske smjese, travne smjese, trava, grahorice, stočne repe, rotkve, korabe, krmne repice, lupine i ostalog krmnog bilja, -šećerne repe, -ljekovitog bilja, i to: kamilice, mente, kadulje, ružmarina, stolisnika, komorača, timijana i ostalog ljekovitog bilja uzgojenog na oranicama,
-duhana, -ostalog industrijskog bilja, i to: uljane gorušice, ricinusa, lana, konoplje, cikorije i ostalog industrijskog bilja, -povrća, i to: rajčice, paprike, krastavca, luka, mrkve, pastrnjaka, peršina, kupusa, cikle, graha, graška, boba, češnjaka, poriluka, tikve, tikvice, blitve, špinata, kelja, korabice, salate, patlidžana, merkantilnog krumpira, mahuna, slanutka, cvjetače, brokule, kelja pupčara, korabe, kukuruza šećerca, lubenice, dinje i ostalih vrsta povrća, -povrća za industrijsku preradu, i to: rajčice, paprike, krastavca, luka, mrkve, pastrnjaka, peršina, kupusa, cikle, repe bijele, krumpira, mahuna, feferona, cvjetače i graška i ostalih vrsta povrća za industrijsku preradu, -sjemenskih usjeva, i to: pšenice, pšenoraži, raži, ječma, zobi, kukuruza, šećerne repe, soje, suncokreta, uljane repice, duhana, krumpira, krmnog bilja, povrća i ostalog bilja, -plemenite vinove loze, -voćnih vrsta, i to: jabuke, kruške, mandarine, kupine, maline, kivija, limuna i naranče, breskve, nektarine, marelice, trešnje, višnje, šljive, oraha, badema, lijeske, kestena, smokve, rogača i šipka, dunja, jagoda, ribiza, ogrozda, borovnica i brusnica i ostalih voćnih vrsta, -maslina, -matičnih nasada podloge i plemke, i to: vinove loze, voćnih vrsta i maslina. 2.2.1.2.
Posebna plaćanja u biljnoj proizvodnji Članak 23. (1)Korisnici posebnog plaćanja u biljnoj proizvodnji jesu posjednici zemljišta. (2)Korisnici podnose godišnje zahtjev za posebno plaćanje u biljnoj proizvodnji, zajedno sa zahtjevom za osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini, i to za: -vinograde, voćnjake, maslinike -sjeme -šećernu repu -povrće, ljekovito bilje, jagode, hmelj, lavandu i buhač -ekološku proizvodnju. Vinogradi Članak 24. (1)Korisnici ostvaruju posebno plaćanje za vinograde po hektaru vinograda zasađenog vinskim i stolnim sortama. (2)Korisnici ostvaruju posebno plaćanje za vinograde zasađene vinskim sortama, ukoliko su površine vinograda upisane u Upisnik proizvođača grožđa i vina. (3)Korisnici ostvaruju posebno plaćanje za vinograde po hektaru vinograda, osim u godini sadnje. (4)Korisnici ostvaruju posebno plaćanje za vinograde koji se nalaze na područjima s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi za 2009. proizvodnu godinu. Sjeme Članak 25. (1) Korisnici ostvaruju posebno plaćanje za sjeme po hektaru sjemenskog usjeva, ako su registrirani za djelatnost proizvodnje sjemena i upisani u Upisnik dobavljača poljoprivrednog sjemena.
(2)Usjev
za koji se ostvaruje posebno plaćanje za sjeme mora biti priznat sjemenskim usjevom nakon obavljenog stručnog nadzora Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo (u daljenjem tekstu: Zavod) ili nadzora pod stručnom kontrolom dobavljača kojem je Zavod odobrio obavljanje nadzora sukladno posebnom propisu. (3)Pravo na posebno plaćanje za sjeme kukuruza, soje i uljane repice ostvaruje se za 2009. i 2010. proizvodnu godinu. (4)Pravo na posebno plaćanje za sjeme krmnog bilja i ostalog bilja te sjeme pšenice, pšenoraži, raži, ječma i zobi ostvaruje se za 2009. proizvodnu godinu. Ekološka proizvodnja Članak 26. (1)Korisnici ostvaruju posebno plaćanje za ekološku proizvodnju po hektaru ukoliko su upisani u Upisnik proizvođača u ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, posjeduju potvrdnicu o sukladnosti s temeljnim zahtjevima za ekološku proizvodnju ili potvrdu ovlaštene nadzorne stanice o statusu prijelaznog razdoblja u ekološkoj proizvodnji. (2)Pravo na posebno plaćanje za ekološku proizvodnju ostvaruje se za oranice, višegodišnje nasade, livade i pašnjake. (3)Pravo na posebno plaćanje za ekološku proizvodnju ostvaruje se za 2009. i 2010. proizvodnu godinu. 2.2.1.3.
Ostala plaćanja u biljnoj proizvodnji
Članak 27. Korisnici podnose godišnje zahtjev za ostala plaćanja u biljnoj proizvodnji, i to za: -preradu ploda maslina po kilogramu i -duhan po kilogramu. (2) Iznimno u 2009. godini, korisnik podnosi zahtjev za ostala plaćanja u biljnoj proizvodnji, i to za: -maslinovo ulje po litri i -sadni materijal po komadu. (1)
Prerada ploda maslina i ulje Članak 28. (1)Korisnici ostvaruju ostalo plaćanje za preradu ploda maslina za predane i prerađene količine maslina u uljarama. (2)Korisnici ostvaruju ostalo plaćanje za preradu ploda maslina, ukoliko posjeduju najmanje 30 stabala maslina. Duhan Članak 29. (1)Korisnici ostvaruju ostalo plaćanje za duhan za predani list duhana na preradu registriranom obrađivaču duhana. (2)Prilagodbu jediničnog iznosa po kilogramu duhana iz Dodatka 1. s obzirom na kakvoću propisati će ministar posebnim propisom.
Sadni materijal Članak 30. (1)Korisnia ostvaruju ostalo plaćanje za sadni materijal za proizvedene i prodane količine sadnog materijala, ako su registrirani za djelatnost proizvodnje sadnog materijala i upisani u Upisnik dobavljača poljoprivrednog sadnog materijala. (2)Sadni materijal za koji se ostvaruje ostalo plaćanje za sadni materijal mora biti priznat kao sadni materijal nakon obavljenog stručnog nadzora Zavoda ili nadzora pod stručnom kontrolom dobavljača kojem je Zavod odobrio obavljanje nadzora sukladno posebnom propisu. 2.2.2. Plaćanja u stočarstvu Članak 31.
(1)Korisnik plaćanja u stočarstvu jest posjednik životinja. (2)Korisnik podnosi zahtjev za:
-krave dojilje, godišnje
-krave dojilje - dodatno, godišnje -ovce i koze, godišnje -mliječne krave, godišnje -krmače, godišnje -tov svinja, polugodišnje i -klanje utovljenih svinja, polugodišnje -pčelinje zajednice, godišnje i -mliječne krave - dodatno, godišnje -ovce i koze - dodatno, godišnje -krmače - dodatno, godišnje -držanje goveda, godišnje -klanje odraslih goveda, polugodišnje -klanje teladi, polugodišnje -kravlje mlijeko, kvartalno -ovčje i kozje mlijeko, kvartalno -med, godišnje. i * i A
r
i
2.2.2.1.
Plaćanja po grlu stoke
Krave dojilje Članak 32. (1)Korisnici ostvaruju plaćanje za krave dojilje po kravi mesne ili kombinirane pasmine te njihovih križanaca, ukoliko im godišnja isporuka mlijeka tijekom jedne proizvodne godine ne prelazi 120.000 kilograma. (2)Korisnici ostvaruju dodatno plaćanje za krave dojilje u ekstenzivnom uzgoju, ukoliko ne isporučuju mlijeko s gospodarstva. (3)Pravo na plaćanje za krave dojilje isključuje pravo na plaćanje za mliječne krave. Ovce i koze Članak 33. Korisnici ostvaruju plaćanje za ovce i koze po odraslom ženskom grlu.
2.2.2.2.
Posebna plaćanja po grlu stoke
Mliječne krave Članak 34. Korisnici ostvaruju plaćanje za mliječne krave po kravi mliječne ili kombinirane pasmine u proizvodnji mlijeka. Krmače Članak 35. Korisnici ostvaruju plaćanje za krmače po krmači. Tov svinja Članak 36. (1) Korisnici ostvaruju plaćanje za tov svinja po grlu, uz uvjet da je grlo: -iz domaćeg uzgoja i -držano u tovu najmanje 80 dana. (2) Pravo na plaćanje ostvaruje se jednom u životu grla. Klanje utovljenih svinja Članak 37. (1) Korisnici ostvaruju plaćanje za klanje utovljenih svinja po grlu, uz uvjet da je grlo: -držano u tovu najmanje 80 dana i -isporučeno na klanje u ovlaštene objekte. (2) Pravo na plaćanje ostvaruje se za 2009. i 2010. proizvodnu godinu. PčeHnje zajednice Članak 38. Korisnici ostvaruju plaćanje za pčelinje zajednice po pčelinjoj zajednici. 2.2.2.3.
Dodatna plaćanja za proizvodnju rasplodnog materijala
Mliječne krave - dodatno Članak 39. (1)Korisnici ostvaruju dodatno plaćanje za mliječne krave iz članka 34. pod kontrolom mliječnosti koju provodi Hrvatski stočarski centar. (2)Pravo na dodatno plaćanje za mliječne krave ostvaruje se za 2009. i 2010. proizvodnu godinu. Ovce i koze - dodatno Članak 40. (1)Korisnici ostvaruju dodatno plaćanje za odrasla ženska grla iz članka 33. pod-kontrolom podrijetla i proizvodnih osobina koju provodi Hrvatski stočarski centar. (2)Pravo na dodatno plaćanje za ovce i koze ostvaruje se za 2009. i 2010. proizvodnu godinu. Krmače - dodatno Članak 41. (1)Korisnici ostvaruju dodatno plaćanje za krmače iz članka 35. pod kontrolom podrijetla i proizvodnih osobina koju provodi Hrvatski stočarski centar. (2)Pravo na dodatno plaćanje za krmače ostvaruje se za 2009. i 2010. proizvodnu godinu.
2.2.2.4.
Plaćanja za goveđe i teleće meso
Držanje goveda Članak 42. (1) Korisnici ostvaruju plaćanje za držanje goveda po grlu goveda, uz uvjet da je grlo: - starije od 9 mjeseci i -■- držano na gospodarstvu najmanje 210 dana. (2) Pravo na plaćanje ostvaruje se jednom u životu grla. Klanje odraslih goveda Članak 43. Korisnici ostvaruju plaćanje za klanje odraslih grla, uz uvjet da je grlo: -držano u tovu najmanje 210 dana - za ženska grla i 240 dana - za muška grla i -isporučeno na klanje u ovlaštene objekte. Klanje teladi Članak 44. Korisnici ostvaruju plaćanje za klanje teladi po grlu domaćeg podrijetla mliječne pasmine, uz uvjet da je grlo: -stavljeno u tov u dobi do 45 dana i -držano u tovu najmanje 120 dana i -kod klanja mlađe od 240 dana i -isporučeno na klanje u ovlaštene objekte za klanje. 2.2.2.5.
Plaćanja za mlijeko
Mlijeko kravlje, ovčje i kozje Članak 45. (1)Korisnici ostvaruju plaćanje za mlijeko po kilogramu proizvedenog i isporučenog kravljeg, ovčjeg ili kozjeg mlijeka ovlaštenim objektima za poslovanje s hranom životinjskog podrijetla. (2)Korisnici ostvaruju dodatno plaćanje za kravlje mlijeko proizvedeno na područjima s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi. (3)Pravo na dodatno plaćanje za kravlje mlijeko ostvaruje se za 2009. i 2010. proizvodnu godinu. (4)Korisnici ostvaruju plaćanje za mlijeko EU kakvoće po kilogramu proizvedenog i isporučenog kravljeg mlijeka od 2010. proizvodne godine. (5)Prilagodbu jediničnog iznosa po kilogramu mlijeka iz Dodatka 1. s obzirom na kakvoću i minimalne uvjete EU kakvoće propisati će ministar posebnim propisom. 2.2.2.6.
Ostala plaćanja u stočarstvu
Med Članak 46. (1)Korisnici ostvaruju plaćanje za med po kilogramu proizvedenog i prodanog meda ovlaštenim objektima za poslovanje s hranom životinjskog podrijetla. (2)Korisnici ostvaruju plaćanje za najviše 40 kilograma meda po košnici. (3)Pravo na plaćanje ostvaruje se za 2009. i 2010. proizvodnu godinu.
2.3.
Ostale odredbe vezane za izravna plaćanja
Isplate izravnih plaćanja Članak 47. Isplate izravnih plaćanja za prava utvrđena u određenoj proizvodnoj godini vrše se izravno korisnicima prema sljedećoj dinamici: -1. godišnje - za osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini, specifična plaćanja po poljoprivrednoj površini, ostala specifična plaćanja u biljnoj proizvodnji, plaćanja po grlu stoke, osim za držanje goveda, klanje goveda, tov i klanje svinja 2.polugodišnje - za plaćanja za držanje i klanje goveda, tov i klanje svinja 3.kvartalno - za plaćanja za mlijeko. Članak 48. Način i uvjete provedbe izravnih plaćanja propisati će ministar posebnim propisom.
3. RURALNI RAZVOJ Članak 49. U smislu ovog Zakona pojedini izrazi imaju slijedeće značenje: 1. Programiranje - proces organizacije, odlučivanja i financiranja u različitim stupnjevima radi višegodišnje provedbe aktivnosti za dostizanje ciljeva politike ruralnog razvoja - ~ r 2. Program - sustav koji uključuje sustave upravljanja i provedbe ?????? 3. Plan -dokument koji osigurava višegodišnju provedbu programa s jasno definiranim osima, mjerama i aktivnostima, alokacijom sredstava, definicijom potencijalnih korisnika i uvjeta koje moraju zadovoljiti u svrhu korištenja sredstava. 4. Os - međusobno povezana grupa mjera s osobitim ciljevima koji doprinose ostvarivanju , provedbi strateških ciljeva 5. Mjera - niz aktivnosti koje doprinose provedbi osi 6. Korisnik - fizička ili pravna osoba, poslovni subjekt, u privatnom ili drugom vlasništvu odgovorna za provedbu neke aktivnosti, primatelj potpore. 7. Javna pomoć - svaki doprinos financiranju neke aktivnosti koji svoj izvor ima u državnom proračunu, proračunu područne, lokalne samouprave, iz drugih izvora proračunskih sredstava 8. Preuzimanje poljoprivrednog gospodarstva - je nasljeđivanje i/ili kupnja poljoprivrednog gospodarstva sukladno Zakonu o nasljeđivanju i Zakonu o obveznim odnosima. OS-1. Unaprijeđenje konkurentnosti poljoprivrednog i šumarskog sektora Mjere Članak 50. Potpora namijenjena unapređenju konkurentnosti poljoprivrednog i šumarskog sektora odnosi se na: 1. mjere edukacije krajnjih korisnika: - aktivnosti stručnog osposobljavanja i informiranja poljoprivrednih proizvođača uz inovativne pristupe; - korištenja savjetodavnih i drugih usluga za poljoprivrednike osim onih koje se odnose na višestruku sukladnost; 2. mjere za razvoj ljudskog potencijala: - rano umirovljenje nositelja i članova obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva; - potpora mladim poljoprivrednicima za preuzimanje poljoprivrednih gospodarstava; 3. mjere investicijskih potpora kapitalnim ulaganjima: - restrukturiranje i modernizacija poljoprivrednih gospodarstava; - usvajanje i primjena standarda zaštite okoliša, dobrobiti životinja, zaštite potrošača, sigurnosti hrane i standarda kvalitete u poljoprivrednom, ribarskom i prehrambenom sektoru; - dodavanje vrijednosti poljoprivrednim, šumskim i ribarskim proizvodima; - poboljšanje i razvijanje infrastrukture vezane za razvoj i prilagodbu poljoprivrede i ribarstva; - uređenje poljoprivrednog zemljišta kroz: sređivanje zemljišno-knjižnog stanja, okrupnjavanje poljoprivrednog posjeda i drugo.
I
-povećanje proizvodnje i korištenja obnovljivih izvora energije iz biomase i otpada animalnog podrijetla; -prevencija šteta nastalih od elementarnih nepogoda i njihova sanacija na poljoprivrednim gospodarstvima 4. mjere marketinške pripreme poljoprivredno-prehrambenih proizvoda: -Promocija hrvatskih tradicionalnih poljoprivredno-prehrambenih i obrtničkih proizvoda i hrvatske tradicionalne kuhinje -razvoj novih proizvoda, procesa i tehnologija u poljoprivrednom i prehrambenom sektoru; -potpora poljoprivrednicima koji sudjeluju u programima kvalitete hrane -potpora skupinama proizvođača za aktivnosti informiranja i promicanja proizvoda u programima kvalitete hrane; 5. mjere potpore osnivanju i razvoju proizvođačkih grupa i proizvođačkih organizacija -Potpora uspostavi, funkcioniranju i umrežavanju proizvođačkih grupa i proizvođačkih organizacija; -Potpora programima proizvođačkih grupa i proizvođačkih organizacija Uvjeti za korištenje i korisnici mjera Edukacija krajnjih korisnika Članak 51. (1)Potpora navedena u članku 46. točki 1 stavku a) ne uključuje redovite programe poljoprivrednog, veterinarskog, prehrambenog, šumarskog ili drugog povezanog smjera na srednjem, višem ili visokom stupnju obrazovanja. (2)Potpora navedena u članku 46 točki 1. stavku b) odobrava se poljoprivrednim gospodarstvima za troškove korištenja savjetodavnih usluga i druge pomoći za poboljšanje ukupnih rezultata poslovanja i upravljanja. (3)Korisnici mjere iz članka 1. točke 1. su poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava. Razvoj ljudskog potencijala Rano umirovljenje nositelja i članova obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Članak 52.
(1)Potpora iz članka 46. točke 2. stavka a) odobrava se poljoprivrednicima koji odluče prestati s poljoprivrednom djelatnosti (u daljnjem tekstu: prenositelj) zbog prijenosa gospodarstva na drugog poljoprivrednika (u daljnjem tekstu: preuzimatelj), koji je nositelj obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva kao i članovima obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva koji odluče potpuno prestati raditi na gospodarstvu nakon prijenosa. Obiteljska poljoprivredna gospodarstva mogu biti registrirana i kao obrti. (2)Prenositelj na dan prijenosa mora ispunjavati slijedeće uvjete: -da je stariji od 55 godina, ali još nije napunio potrebne godine za umirovljenje, -potpuno prestaje sa svim komerdjalnim poljoprivrednim djelatnostima, -da je minimalno 1 godinu koristio model potpore dohotku i/ili da je najmanje 4 godine nositelj poljoprivrednog gospodarstva upisanog u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava. -da nije umirovljen. (3) Preuzimatelj
-nasljeđuje prenositelja zasnivanjem gospodarstva sukladno članku 49. ili kupuje gospodarstvo -je poljoprivrednik ne mlađi od 16 godina i ne stariji od 50 godina ili pravna osoba nadležna za poslove poljoprivrednog zemljišta, te preuzima poljoprivredno gospodarstvo koje prenositelj napušta. (4) Član poljoprivrednog gospodarstva - korisnik mjere ranog umirovljenja: -je stariji od 55 godina za muškarce, odnosno 50 godina za žene, ali još nije napunio/la potrebne godine za umirovljenje u vrijeme prijenosa ili nije mlađi više od 10 godina od potrebnih godina za umirovljenje, -da je najmanje četiri godine član poljoprivrednog gospodarstva upisanog u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava. Potpora mladim poljoprivrednicima za preuzimanje poljoprivrednih gospodarstava Članak 53. Potpora iz članka 46. točke 2. stavka b) odobrava se osobama koje: -su starije od 16 godina i mlađe od 40 godina u godini podnošenja zahtjeva i prvi put postaju nositelji poljoprivrednog gospodarstva, -posjeduju odgovarajuću stručnu osposobljenost. Uvjete stručne osposobljenosti odredit će Ministar posebnim propisom. -podnesu poslovni plan za razvoj poljoprivrednog gospodarstva. Restrukturiranje i modernizacija poljoprivrednih gospodarstava ' • ■ ' ' • i Investicijska potpora kapitalnim ulaganjima Članak 54. Potpora iz članka 46. točke 3. stavka a) odobrava se za ulaganja koja poboljšavaju ukupne rezultate poljoprivrednog gospodarstva i poštuju propisane standarde primjenjive na dotično ulaganje. Pomoć poljoprivrednicima u prilagodbi zahtjevnim standardima zasnovanim na - zakonodavstvu EU Članak 55. (1)Potpora iz članka 46. točka 3. stavka b) odnosi se na troškove i izgubljeni prihod poljoprivrednika koji moraju primijeniti standarde na području zaštite okoliša, javnog zdravlja, zdravlja životinja i bilja, dobrobiti životinja i sigurnosti na radnom mjestu. (2)Takvi standardi moraju biti novouvedeni u nacionalno zakonodavstvo i moraju nametati nove obveze ifi ograničenja poljoprivrednoj proizvodnji, a koja imaju značajan učinak na uobičajene operativne troškove gospodarstva i pogađaju značajan broj poljoprivrednika. Dodavanje vrijednosti poljoprivrednim, šumskim i ribarskim proizvodima Članak 56. (1) Potpora iz članka 46. točka 3. stavka c) odobrava se za ulaganja koja poboljšavaju ukupne rezultate poslovanja, uz poštivanje višestruke sukladnosti, a odnose se na: -preradu i/ili trženje poljoprivrednih proizvoda i/ili šumskih proizvoda, i/ili ribarskih proizvoda -razvoja novih proizvoda, procesa i tehnologija vezanih uz poljoprivredne i/ili šumske proizvode (2) Potpora je ograničena maksimalnom stopom navedenom u Prilogu.
-nasljeđuje
prenositelja zasnivanjem gospodarstva sukladno članku 49. ili kupuje gospodarstvo -je poljoprivrednik ne mlađi od 16 godina i ne stariji od 50 godina ili pravna osoba nadležna za poslove poljoprivrednog zemljišta, te preuzima poljoprivredno gospodarstvo koje prenositelj napušta. (4) Član poljoprivrednog gospodarstva - korisnik mjere ranog umirovljenja: -je stariji od 55 godina za muškarce, odnosno 50 godina za žene, ali još-nije napunio/la potrebne godine za umirovljenje u vrijeme prijenosa ili nije mlađi više od 10 godina od potrebnih godina za umirovljenje, -da je najmanje četiri godine član poljoprivrednog gospodarstva upisanog u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava. Potpora mladim poljoprivrednicima za preuzimanje poljoprivrednih gospodarstava Članak 53. Potpora iz članka 46. točke 2. stavka b) odobrava se osobama koje: -su starije od 16 godina i mlađe od 40 godina u godini podnošenja zahtjeva i prvi put postaju nositelji poljoprivrednog gospodarstva, -posjeduju odgovarajuću stručnu osposobljenost. Uvjete stručne osposobljenosti odredit će Ministar posebnim propisom. -podnesu poslovni plan za razvoj poljoprivrednog gospodarstva. Restrukturiranje i modernizacija poljoprivrednih gospodarstava Investicijska potpora kapitalnim ulaganjima Članak 54. Potpora iz članka 46. točke 3. stavka a) odobrava se za ulaganja koja poboljšavaju ukupne rezultate poljoprivrednog gospodarstva i poštuju propisane standarde primjenjive na dotično ulaganje. Pomoć poljoprivrednicima u prilagodbi zahtjevnim standardima zasnovanim na zakonodavstvu EU Članak 55. (1)Potpora iz članka 46. točka 3. stavka b) odnosi se na troškove i izgubljeni prihod poljoprivrednika koji moraju primijeniti standarde na području zaštite okoliša, javnog zdravlja, zdravlja životinja i bilja, dobrobiti životinja i sigurnosti na radnom mjestu. (2)Takvi standardi moraju biti novouvedeni u nacionalno zakonodavstvo i moraju nametati nove obveze ili ograničenja poljoprivrednoj proizvodnji, a koja imaju značajan učinak na uobičajene operativne troškove gospodarstva i pogađaju značajan broj poljoprivrednika. Dodavanje vrijednosti poljoprivrednim, šumskim i ribarskim proizvodima Članak 56. (1) Potpora iz članka 46. točka 3. stavka c) odobrava se za ulaganja koja poboljšavaju ukupne rezultate poslovanja, uz poštivanje višestruke sukladnosti, a odnose se na: -preradu i/ili trženje poljoprivrednih proizvoda i/ili šumskih proizvoda, i/ili ribarskih proizvoda -razvoja novih proizvoda, procesa i tehnologija vezanih uz poljoprivredne i/ili šumske proizvode (2) Potpora je ograničena maksimalnom stopom navedenom u Prilogu.
(3) Potpora se ne odobrava poduzetnicima s poteškoćama u poslovanju, odnosno za spašavanje i restrukturiranje takvih poduzetnika. Poboljšanje i razvijanje infrastrukture vezane za razvoj i prilagodbu poljoprivrede i šumarstva Članak 57. Potpora navedena u članku 46. točki 3. stavak d) odobrava se za olakšanje pristupa poljoprivrednom i šumskom zemljištu, uređenje i poboljšanje kakvoće zemljišta, opskrbu energijom i upravljanje vodama. Uređenje poljoprivrednog zemljišta kroz sređivanje zemljišno-knjižnog stanja, okrupnjavanje poljoprivrednog posjeda i drugo. Članak 58. (1) Potpora navedena u članku 46. točki 3. stavak e) odobrava se za: -uređenje zemljišno knjižnog stanja poljoprivrednog i šumskog zemljišta -okrupnjavanje i povećanje poljoprivrednog zemljišta poljoprivrednih gospodarstava (2) Način i uvjete za ostvarivanje prava na potporu iz stavka 1. i 2. odrediti će Ministar posebnim propisom Povećanje proizvodnje i korištenja obnovljivih izvora energije iz biomase i otpada animalnog podrijetla Članak 59. (1)Potpora navedena u članku 46. točki 3. stavak f), odobrava se za proizvodnju biogoriva iz biomase i/ili otpada animalnog podrijetla, za vlastite potrebe poljoprivrednog gospodarstva i/ili za druge potrošače. (2)Potpora se odobrava i inovativnim i drugim rješenjima u korištenju obnovljivih izvora te za promociju i širenje znanja i povećanje javne svijesti. Prevencija šteta nastalih od elementarnih nepogoda i njihova sanacija na poljoprivrednim gospodarstvima Članak 60. (1)Potpora je namijenjena korištenju mehanizama osiguranja od elementarnih nepogoda, kao i sanaciji šteta od elementarnih nepogoda čije posljedice se nisu mogle otkloniti preventivnim aktivnostima. (2)Ministarstvo osigurava potporu osiguranju od mogućih šteta proizvodnji u poljoprivredi i ribarstvu sukladno predviđenim sredstvima u državnom proračunu za tekuću godinu. (3)Način i uvjete za ostvarivanje prava na potporu iz stavka 1. i 2. ovoga članka propisat će Ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja (u daljnjem tekstu: Ministar) posebnim propisom. Članak 61. Korisnici prava na nepovratna sredstva u sklopu mjera investicijskih potpora kapitalnim ulaganjima jesu poljoprivredna gospodarstva te fizičke i pravne osobe koje se bave poljoprivredom, preradom poljoprivrednih proizvoda, ribarstvom, te subjekti u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla.
Uvjeti za mjere marketinške pripreme poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i korisnici mjera Članak 62.
(1)Potpore iz članka 46 točke 4. stavak a) imaju cilj unapređenje i poticanje prodaje kroz marketinšku pripremu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda . (2)Potpora navedena u članku 46. točke 4. stavak b) odobrava se za promicanje suradnje i pokrivanje troškova nastalih suradnjom između primarnih proizvođača u sektoru poljoprivrede i šumarstva, prerađivačke industrije i/ili trećih strana. (3)Potpora poljoprivrednicima koji sudjeluju u programima kvalitete hrane odnose se samo na poljoprivredne proizvode namijenjene ishrani ljudi; (4)Programi kvalitete hrane čiji je jedini cilj ponuditi višu razinu kontrole poštivanja obvezatnih standarda neće imati pravo na potporu. (5)Ministar će posebnim propisom propisati uvjete korištenja marketinške pripreme poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Članak 63. Korisnici potpore iz članka 46 stavak 4 marketinške pripreme poljoprivrednoprehrambenih proizvoda jesu komercijalna poljoprivredna gospodarstava te druge fizičke i pravne osobe. Mjere usmjerene na potpore osnivanju i razvoju proizvođačkih organizacija Članak 64. (1)Proizvođačke organizacije odobrene od strane Ministarstva ostvaruju pravo na potporu uspostavi, funkcioniranju i umrežavanju. (2)Potpore programima proizvođačkih organizacija koje je odobrilo Ministarstvo uređuje Ministar posebnim propisom. OS 2 Očuvanje i unapređenje stanja okoliša i krajolika Članak 65. Mjere Potpora usmjerena očuvanju i unapređenju stanja okoliša i krajolika odnose se na: 1. mjere za održivo korištenja poljoprivrednog i šumskog zemljišta: -potpora poljoprivrednicima u područjima s otežanim uvjetima gospodarenja; -potpora vezana uz mrežu Natura 2000 i uz Direktivu 2000/60/EZ; -potpora za provedbu agro-okolišnog programa -potpora za provedbu standarda dobrobit životinja; -potpora za neproduktivna ulaganja; -prvog pošumljavanja nepoljoprivrednog zemljišta; 2. mjere za očuvanja biološke raznolikosti: -očuvanje izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja -očuvanje domaćih sorti -očuvanje genetskih resursa Uvjeti za korištenje i korisnici mjera Održivo korištenje poljoprivrednog i šumskog zemljišta Članak 66. (1) Potpore navedene u članku 61. točki 1. stavku a. i b. odobravaju se po hektaru korištene poljoprivredne površine. Plaćanje nadoknađuje dodatne troškove i
izgubljeni prihod poljoprivrednog gospodarstva nastao radi otežanih uvjeta poljoprivredne proizvodnje na navedenom području. (2) Područja s otežanim uvjetima gospodarenja donijeti će Vlada Republike Hrvatske. (određuje Ministar posebnim propisom.) Članak 67.
(1)Potpore navedene u članku 61. točki 1. stavku c.,d., i e. odobravaju se poljoprivrednim gospodarstvima koji dobrovoljno prihvate agro-okolišne obveze. Obveze se ugovaraju za period od pet do sedam godina a ako je opravdano mogu se ugovoriti i za dulje razdoblje. (2)Plaćanja se odobravaju godišnje i pokrivaju dodatne troškove i izgubljene prihode nastale ugovaranjem obveza. (3)Potpore se provode na temelju Agro-okolišnog programa kojeg donosi Vlada. Članak 68.
(1)Potpora navedena u članku 61. točki 1. stavku f. pokriva troškove osnivanja a u slučaju zapuštenog poljoprivrednog zemljišta potpora pokriva i godišnju premiju po pošumljenom hektaru uz pokrivanje troškova održavanja do najviše pet godina. (2)Potpora se ne odobrava za sadnju božičnih drvaca. Članak 69. Ukoliko korisnici plaćanja sukladno članku 61. točki 1. stavku a.do f. na cijelom gospodarstvu ne poštuju ili učine propuste koji im se mogu izravno pripisati, propisane zahtjeve može im se smanjiti ili ukinutu ukupni iznos plaćanja odobren u kalendarskoj godini u kojoj se dogodi prekršaj. Članak 70. Korisnici plaćanja sukladno članku 61. točki 1. stavku a.do f. su poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava i obavljaju poljoprivrednu i šumsku djelatnost. Očuvanje biološke raznolikosti Članak 71. (1)Potpora navedena u članku 61. točki 2. stavku a. odobrava se poljoprivrednim gospodarstvima godišnje po odraslom grlu ili kljunu upisane uzgojno valjane rasplodne izvorne i zaštićene pasmine domaćih životinja. (2)Uzgojno valjani podmladak izvornih i zaštićenih pasmina i sojeva domaćih životinja ostvaruje potporu iz stavka 1. ovog članka u godini njihovog rođenja. (3)Potporu iz stavka 1. i 2. ovoga članka ostvaruje poljoprivredno gospodarstvo koje drži minimalno poticanu količinu grla ili kljunova izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja. (4)Pravo na potporu u sklopu Programa, isključuje pravo na ostvarivanje potpore za iste životinje po drugim osnovama u kalendarskoj godini. Članak 72. navedena u članku 61. točki 2. stavku b. odobrava se odobrava se poljoprivrednim gospodarstvima godišnje po jedinici zasijane/posađene poljoprivredne površine. (2)Potpora iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje poljoprivredno gospodarstvo koje posjeduje minimalnu poticajnu površinu posijanu/zasađenu sa domaćom sortom.
(1)Potpora
(3) Pravo na potporu u sklopu Programa, isključuje pravo na ostvarivanje potpore za iste sorte po drugim osnovama u kalendarskoj godini. Članak 73. Potpora navedena u članku 61. točki 2. stavku c. odobrava se Članak 74. plaćanja sukladno članku 61. točki 2. stavku a., b. su poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava te obavljaju poljoprivrednu aktivnost. (2)Korisnici plaćanja sukladno članku 61. točka 2. stavak c. su
(1)Korisnici
OS 3 Poboljšanje kvalitete života u ruralnim područjima i diversifikacija ruralnog gospodarstva Članak 75. Mjere Potpora poboljšanju kvalitete života u ruralnim područjima i diversifikaciju ruralnog gospodarstva odnosi se na: 1. mjere diversifikacije ruralnog gospodarstva i to: -diversifikacija na nepoljoprivredne djelatnosti -stvaranje i razvoj mikro poduzeća s ciljem promicanja i razvoja poduzetništva -poticanje turističkih djelatnosti 2. mjere poboljšanja kvalitete života u ruralnim područjima i to: -osnovne usluge za gospodarstvo i stanovništvo u ruralnom području -obnova i razvoj sela, -očuvanje i poboljšanje ruralnog nasljeđa; 3.mjere edukacije za gospodarske čimbenike koji djeluju na područjima koja pokriva prioritet 3; 4.Leader pristup - mjere jačanja lokalne zajednice i to: -usvajanja vještina i animiranja u cilju pripreme i provedbe lokalne strategije razvoja -mjere upravljanja lokalnim akcijskim grupama -mjere suradnje između lokalnih akcijskih grupa Uvjeti za provođenje mjera diversifikacije ruralnog gospodarstva Članak 76. (1)Korisnik potpore navedene u članku u članku 71. točki 1. stavku a) je član poljoprivrednog gospodarstva. (2)Korisnici potpore navedene u članku 71. točki 1. stavku b) su mikro poduzetnici definirani Zakonom o poticanju razvoja malog gospodarstva. (3)Potpora navedena u članku 71. točki 1. stavku c) pokriva sljedeće: -infrastrukturu malog kapaciteta kao što su informacijski centri i označavanje turističkih lokaliteta, -rekreacijsku infrastrukturu poput one koja nudi pristup prirodnim područjima i smještaj malog kapaciteta, -razvoj i/ili plasiranje turističkih usluga vezanih uz seoski turizam. (4)Korisnici potpore su fizičke i pravne osobe. (5)Obuhvaćena područja diversifikacije te opis vrsta aktivnosti donijet će ministar posebnim propisom.
Uvjeti za provođenje mjera poboljšanja kvalitete života u ruralnim područjima Članak 77. Potpora navedena u članku 71. točki 2. stavku a) pokriva troškove osnivanja osnovnih uslužnih djelatnosti, uključujući djelatnosti iz područja kulture i djelatnosti vezane uz slobodno vrijeme koje se tiču sela ili skupine sela i pripadajuću infrastrukturu malog kapaciteta. Korisnici potpore navedene u članku 71. točki 2. stavku b) su jedinice lokalne samouprave. Potpora navedena u članku 71. točki 2. stavku c) pokriva troškove: -izrade planova za zaštitu i upravljanje vezano uz lokalitete Nature 2000 i drugih mjesta visoke prirodne vrijednosti, aktivnosti ekološkog osvješćivanja i ulaganja vezana uz održavanje, obnovu i poboljšanje prirodnog nasljeđa i razvoj lokaliteta visoke prirodne vrijednosti, -studije i ulaganja vezana uz održavanje, obnovu i poboljšanje kulturnog nasljeđa poput kulturnih značajki sela i ruralnih krajolika. Potpora navedena u članku 71. točki 3. ne uključuje edukaciju koja je dio uobičajenih obrazovnih programa ili sustava na razini srednje škole ili višim razinama. Stručna područja u kojima je predviđena edukacija te vrstu gospodarskih subjekata -korisnika predviđenih mjera donijet će ministar posebnim propisom. Potpora navedena u članku 71. točki 4. pokriva: -studije dotičnih područja, -pružanje informacija o području i strategiji lokalnog razvoja, -edukaciju osoblja uključenog u pripremu i provedbu strategije lokalnog razvoja, -promotivne događaje i edukaciju stručnjaka za provedbu, -provedbu putem javno-privatnih partnerstva. Članak 78. Za provedbu Leader pristupa ministar će posebnim propisom propisati: -način osnivanja lokalnih akcijskih grupa -sadržaj strategije razvoja pojedinog LAG-a -uvjete koje moraju ispunjavati LAG-ovi kako bi ostvarili pravo na korištenje financijskih sredstava. Članak 79. Republika Hrvatska osniva Mrežu za ruralni razvoj koja okuplja sve dionike razvoja u ruralnom prostoru. Program Članak 80. Vlada Republike Hrvatske donosi Program ruralnog razvoja na temelju Plana za poljoprivredu i ruralni razvoj. Program ruralnog razvoja provodi se na temelju Pravilnika za provedbu programa ruralnog razvoja koji svoje temelje ima u ovom Zakonu i u Planu za poljoprivredu i ruralni razvoj. Plan za poljoprivredu i ruralni razvoj uključuje: analizu stanja u smislu jakih i slabih strana te odabranu strategiju za postupanje prema njima objašnjenje odabranih prioriteta uzimajući u obzir nacionalni strateški plan kao i očekivani učinak
informacije o osovinama i predloženim mjerama za svaku osovinu i njihov opis uključujući specifične provjerljive ciljeve i pokazatelje, koji omogućuju procjenu napretka, učinkovitosti i uspješnosti programa; financijski plan informacije o nadopunjavanju s mjerama koje financiraju drugi instrumenti i programi, načine provedbe programa uključujući: -Sva tijela utvrđena u članku XY i, za informaciju, sažeti opis strukture uprave i nadzora, -opis sustava praćenja i evaluacije, -odredbe koje osiguravaju da se program objavljuje, -određenje partnera navedenih u članku XY. i rezultate dogovora partnera -pokazatelje kojima se prati napredak, učinkovitost i uspješnost programa ruralnog razvoja u odnosu na ciljeve. KONTROLA, UPRAVLJANJE I PROVEDBA Članak 81. (1)Republika Hrvatska poslove upravljanja programom ruralnog razvoja prenosi na organizacijsku jedinicu Ministarstva zaduženog za poljoprivredu i ruralni razvoj zaduženu za ruralni razvoj (u daljnjem tekstu: Upravna direkcija). (2)Republika Hrvatska poslove provedbe programa ruralnog razvoja prenosi na Agenciju zaduženu za plaćanje potpora u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Upravna direkcija Članak 82. Upravna direkcija odgovorna je za upravljanje i provedbu programa na uspješan, učinkovit i pravilan način, a posebice: da se aktivnosti financiraju u skladu s kriterijima primjenjivim na program ruralnog razvoja; da postoji sustav bilježenja i održavanja statističkih podataka o provedbi u računalnom obliku koji odgovara potrebama praćenja i evaluacije; da su korisnici i ostala tijela uključena u provedbu radnji: -upoznati sa svojim obvezama nastalih odobrenom pomoći, i da vode ili zasebni računovodstveni sustav ili odgovarajuće računovodstvene kodove za sve transakcije vezane uz tu radnju, -svjesni zahtjeva o pružanju podataka Upravnoj direkciji i bilježenju izlaznih pokazatelja i pokazatelja rezultata; -za vodstvo Odbora za praćenje i za slanje dotičnom odboru potrebnih dokumenata kako bi on nadzirao provedbu programa u svjetlu njegovih specifičnih ciljeva; -za sastavljanje godišnjih izvješća o napretku i, po odobrenju Odbora za praćenje, za predavanje tih izvješća javnosti; da Agencija za plaćanje prima sve nužne informacije, posebice o primijenjenim postupcima i svim provedenim kontrolama u svezi radnji odabranih za potporu, prije odobravanja plaćanja. za vodstvo Mreže za ruralni razvoj i za slanje dotičnoj Mreži potrebnih dokumenata kako bi ona obavljala svoje aktivnosti na najefikasniji način.
Odbor za praćenje programa ruralnog razvoja Članak 83. (1)Za program ruralnog razvoja ministar osniva Odbor za praćenje unutar najviše tri mjeseca nakon odobrenja programa (2)Odborom za praćenje predsjeda državni tajnik MPRRR-a tijela nadležnog za ruralni razvoj (3)O sastavu odbora za praćenje odlučuje ministar i u njega su uključeni svi relevantni partneri. Odgovornosti Odbora za praćenje Članak 84. Odbor za praćenje brine o uspješnosti provedbe programa ruralnog razvoja. U tu svrhu, Odbor za praćenje: -konzultira se, unutar četiri mjeseca od odluke o odobrenju programa, o kriterijima odabira za financirane radnje. Kriteriji odabira revidiraju se u skladu s potrebama programiranja; -periodično pregledava napredak prema ostvarenju specifičnih ciljeva programa, na osnovu dokumenata koje predaje Upravna direkcija; -ispituje rezultate provedbe, posebice ostvarenje ciljeva određenih za svaku osovinu; -razmatra i prihvaća godišnje izvješće o napretku i zadnje izvješće o napretku; -može predložiti Upravnoj direkciji bilo kakve prilagodbe ili pregledati program usmjeren ostvarenju ciljeva ili poboljšati upravljanje uključujući upravljanje financijama; Ograničenje Članak 85. Za ulaganja koja su predmet financiranja putem mjera ruralnog razvoja ukupni udio javne pomoći na smije prijeći maksimalni iznos, naveden za pojedinu mjeru. (za PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE) Članci 48.. i 49. ovog Zakona koje govore o ranom umirovljenju nositelja i članova obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva i potpori mladim poljoprivrednicima za preuzimanje poljoprivrednih gospodarstava (I SAMO-OPSKRBNIM GOSPODARSTVIMA -brisali ste ih iz članka što s njima???) primjenjuju se od 2011. godine, a do tada se primjenjuje se Pravilnik o provedbi modela potpore dohotku (Narodne novine 2/05, 137/07 i 90/08) Članci 50. do 57. ovog Zakona primjenjuju se od ulaska u Europsku uniju, a do tada se na kapitalna ulaganja primjenjuju odredbe Pravilnika o provedbi modela kapitalnih ulaganja u poljoprivredi i ribarstvu (Narodne novine 66/08 i 114/08), i odredbe Pravilnika o provedbi programa razvitka seoskog prostora (NN 71/05, 37/06,109/06, 96/07 i 86/08), koji ostaje važiti do donošenja novog Pravilnika.
4. UPRAVNI I INSPEKCIJSKI NADZOR Članak 86. (1)Upravni nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega obavlja Ministarstvo. (2)Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga Zakonom i propisima donesenim na temelju njega obavlja poljoprivredna inspekcija Ministarstva. (3)Poslove poljoprivredne inspekcije u prvom stupnju obavljaju poljoprivredni inspektori u područnim jedinicama Ministarstva sukladno Uredbi o unutarnjem ustrojstvu, a u drugom stupnju poslove obavlja posebno povjerenstvo Ministarstva čije članove imenuje ministar iz reda poljoprivrednih inspektora u Ministarstvu. Članak 87. Poslove poljoprivrednog inspektora može obavljati osoba koja ima visoku stručnu spremu poljoprivredne struke, položen državni stručni ispit za poljoprivrednog inspektora i najmanje četiri (4) godine radnog iskustva na odgovarajućim poslovima. Članak 88. inspektor ima službenu iskaznicu i znak kojim dokazuje službeno svojstvo, identitet i ovlasti. (2)Obrazac iskaznice i izgled znaka te način izdavanja i vođenja očevidnika o službenim iskaznicama i znakovima propisuje ministar.
(1)Poljoprivredni
Članak 89. U provedbi inspekcijskog nadzora poljoprivredni inspektor ima slijedeća prava, dužnosti i ovlasti: 1.pregledavati poljoprivredno zemljište, poslovne i proizvodne prostore, objekte, uređaje, robu, usjeve, nasade, stoku, poslovnu dokumentaciju i druge stvari kod nadziranih korisnika, 2.zatražiti i pregledati isprave s kojima se može utvrditi identitet osoba koje podliježu nadzoru i osoba zatečenih na mjestu nadzora, 3.fotografirati ili snimiti osobe, poljoprivredno zemljište, prostore, objekte i drugo iz točke 1. ovoga stavka, 4.besplatno uzimati uzorke robe i materijala za potrebe ispitivanja, 5.provoditi uvid u isprave korisnika, koje se odnose na ostvarivanje državne potpore, 6.pristupiti službenim evidencijama i bazama podataka, potrebnim za obavljanje nadzora, 7.provjeravati udovoljava li korisnik uvjetima za ostvarivanje državne potpore, 8.utvrđivati nezakonito ostvarivanje državne potpore, 9.prikupljati podatke i obavijesti od odgovornih osoba, svjedoka i drugih osoba, 10.nadzirati i ostalo propisano ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega. (2) Poljoprivredni inspektori u Ministarstvu mogu izravno obavljati poslove iz nadležnosti poljoprivrednih inspektora u područnim jedinica Ministarstva. (1)
Članak 90. (1)Poljoprivredni inspektor obavlja inspekcijski nadzor bez prethodne najave. (2)Pod uvjetom da se ne ugrožava svrha nadzor se može unaprijed najaviti. Ta najava ne smije prelaziti 48 sati.
(1)
Članak 91. Korisnici koji podliježu nadzoru poljoprivrednog inspektora dužni su mu omogućiti
i obavljanje nadzora, dopustiti uvid u poslovne knjige i drugu dokumentaciju, pružiti potrebne podatke i obavijest te osigurati uvjete za nesmetan rad. (2)Radi osiguranja nazočnosti prilikom obavljanja inspekcijskog nadzora, inspektor će neposredno prije početka obavljanja nadzora izvijestiti odgovornu osobu u pravoj osobi, odnosno fizičku osobu kod koje treba obaviti inspekcijski nadzor. (3)Ukoliko je osoba iz stavka 2. ovoga članka odsutna, poljoprivredni će inspektor obaviti nadzor u nazočnosti djelatnika kojeg je zatekao na radu u pravnoj osobi ili \ člana obitelji. (4)Korisnici iz stavka 1. ovoga članka dužni su na zahtjev poljoprivrednog inspektora j u određenom roku dostaviti ili pripremiti poslovnu dokumentaciju i podatke I potrebne za obavljanje inspekcijskog nadzora. (5)Rok iz stavka 2. ovoga članka mora biti primjeren vrsti zahtjeva. (1) (2)
Članak 92. Poljoprivredni inspektor o provedbi inspekcijskog nadzora vodi postupak i sastavlja zapisnik o utvrđenom stanju, kao i o podacima i obavijestima dobivenim kod obavljanja nadzora, čiji jedan primjerak uručuje stranci. i Korisnik potpisuje zapisnik i time potvrđuje svoju nazočnost pri nadzoru i dodaje j svoje primjedbe.
j Članak 93.
(1)
Ako
poljoprivredni
! inspektor
u
postupku
inspekcijskog
nadzora
utvrdi
da
je
j povrijeđen ovaj Zakon ili propisi doneseni na temelju njega, naredit će rješenjem da se utvrđene nepravilnosti odnosno nedostaci uklone u određenom roku. (2)Poljoprivredni inspektor donijet će rješenje iz stavka 1. ovoga članka bez I odgađanja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana završetka nadzora. (3)U slučaju iz stavka 1. ovog članka poljoprivredni inspektor je ovlašten: | -narediti povrat nezakonito ostvarenih sredstava; -utvrditi da korisnik potpore djelomično ili u cijelosti ne udovoljava uvjetima za ostvarivanje državne potpore; j -odrediti druge mjere i radnje za koje je ovlašten ovim Zakonom ili propisima I ! donesenim na temelju njega. (4) Na postupak poljoprivrednog inspektora primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno. Članak 94.
(1)Ako poljoprivredni inspektor utvrdi da je došlo do povrede odredaba ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega, provest će postupak sukladno Prekršajnom zakonu. (2)Poljoprivredni inspektor podnijet će kaznenu prijavu za kaznena djela za koja se progoni po službenoj dužnosti, koja su mu dojavljena ili za koja je sam saznao. Članak 95. Ako poljoprivredni inspektor tijekom obavljanja inspekcijskog nadzora utvrdi da je povrijeđen zakon ili drugi propis iz djelokruga drugog tijela, obvezan je o tome bez odgode obavijestiti drugo tijelo.
Članak 96. nadzora poljoprivredni inspektor može privremeno oduzeti, do donošenja rješenja o izvršenom prekršaju ili presude o kaznenom djelu, dokumentaciju i predmete koji u prekršajnom ili sudskom postupku mogu poslužiti kao dokaz. (2)O privremenom oduzimanju dokumentacije ili predmeta iz stavka 1. ovoga članka izdaje se potvrda.
(1)U obavljanju inspekcijskog
Članak 97.
(1)Protiv rješenja poljoprivrednog inspektora može se u roku od 15 dana od dana dostave rješenja izjaviti žalba povjerenstvu Ministarstva iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona čije članove imenuje ministar. (2)Žalba izjavljena protiv rješenja iz stavka 1. ovog članka ne odgađa izvršenje rješenja. 5. KAZNENE ODREDBE Članak 98. Novčanom kaznom od 15.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj korisnik državne potpore ako: 1.nezakonito ostvari sredstva državne potpore, 2.daje netočne podatke u namjeri da ostvari sredstva državne potpore. (2) Novčanom kaznom od 6.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka. (1)
Članak 99. Novčanom kaznom od 10.000,00 do 30.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj korisnik državne potpore ako: 1.ne čuva isprave sukladno odredbi članka 4. stavka 8. ovoga Zakona, 2.sprječava ili ometa poljoprivrednog inspektora u obavljaju inspekcijskog nadzora, 3.ne dopušta uvid u poslovne knjige i drugu dokumentaciju, 4.sprječava privremeno oduzimanje poslovnih knjiga i druge dokumentacije kao i oduzimanje predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz u sudskom postupku, 5.na zahtjev poljoprivrednog inspektora ne dostavi u određenom roku poslovnu dokumentaciju ili podatke koji su potrebni za obavljanje inspekcijskog nadzora, 6.ne postupi po izvršnom rješenju nadležnog poljoprivrednog inspektora. (2) Novčanom kaznom od 6.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka. (1)
6. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE Članak 100. Propise na temelju ovlaštenja iz ovoga Zakona donijet će Ministar: - u roku od XXX dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona Članak 101. Korisnici ostvaruju pravo na poticaje u skladu s odredbama Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi i ribarstvu (Narodne novine XXX) za: -sva grla goveda stavljena u tov do stupanja na snagu ovoga Zakona -svo mlijeko isporučeno do konca XXX
Dodatak 1. Vrste izravnih plaćanja po godinama i pripadajući jedinični iznosi izravno plaćanje
jedinica mjere
|
jedinični iznos, kn 2009.
|
2010.
I Biljna proizvodnja |
Osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini
osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini -livade i pašnjaci osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini -ostale vrste korištenja zemlj šta | Posebna plaćanja u biljnoj proizvodnji
ha
1.000,00
1.200,00
ha
2.250,00
2.250,00
| sjeme krumpira
ha
6.750,00
2.750,00
| sjeme suncokreta, šećerne repe i duhana
ha
4.750,00
2.750,00
| sjeme kukuruza
ha
2.750,00
750,00
I sjeme povrća
ha
550,00
250,00
sjeme soje i uljane repice
ha
550,00
250,00
sjeme krmnog bilja i ostalog bilja
ha
550,00
sjeme pšenice, pšenoraži, raži, ječma i zobi
ha
250,00
-
povrće za industrijsku preradu
ha
550,00
250,00
povrće
ha
250,00
šećerna repa
ha
vinogradi
ha
vinogradi, teži uvjeti gospodarenja
ha
voćnjaci
ha
250,00
250,00
maslinici
ha
250,00
250,00
ljekovito bilje
ha
250,00
250.00
jagode i hmelj
ha
250,00
250,00
lavanda i buhač
ha
250,00
ekološka proizvodnja - oranice, višegodišnji nasadi
ha
ekološka proizvodnja - livade i pašnjaci
ha
2.200,00 250,00 1.150,00
2.750,00 700,00
250.00 2.200,00 250,00
-
250,00 2.750,00 1.050,00
Ostala plaćanja u biljnoj proizvodnji prerada ploda maslina maslinovo ulje ekstra djevičansko
| kg
0,75
0,63
I
10,00
voćne sadnice - certificirane
kom
4.00
voćne sadnice - standard
kom
2,00
lozne sadnice - certificirane
kom
4,00
lozne sadnice - standard
kom
2,00
sadnice maslina
kom
5,00
-
kg
6,45
6,13
duhan Stočarstvo
I Plaćanja po grlu stoke
krave dojilje
j^.
krave dojilje - dodatno -jbnvyc\ - j^ $e ^C^L* ovce i koze
| grlo
1.300,00
1.400,00
grlo
1.2QQ,00
1.000,00
grlo
120,00
130,00
- masline prerada, ulje, sadni materijal, sjeme - dopuniti inspekcija Inspekcijski i prekršajni postupci pokrenuti prema odredbama Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi i ribarstvu ("Narodne novine" broj 87/02, 117/03, 82/04, 12/05ispravak, 85/06,141/06, 141/06, 85/08 i 4/09) dovršit će se prema odredbama toga Zakona. Članak 102. Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Narodnim novinama".
izravno plaćanje
jedinica mjere
jedinični iznos, kn 2009.
2010.
1 Posebna plaćanja po grlu stoke | mliječne krave grlo 900,00 1.200,00 1 krmače grlo 300,00 250,00 | tov svinja grlo 45,00 30,00 | klanje utovljenih svinja grlo 45,00 30,00 | pčelinje zajednice košnica 50,00 40,00 | Dodatna plaćanja za proizvodnju rasplodnog materijala mliječne krave - dodatno grlo 200,00 150,00 ovce i koze - dodatno grlo 100,00 80,00 krmače - dodatno grlo 250,00 150,00 Plaćanja za goveđe i ^eleće meso držanje goveda — 2^>&^ 4JEL , iujefc* grlo 1.400,00 1.500,00 klanje odraslih goveda v ^ grlo 500,00 500,00 klanje teladi grlo 400,00 400,00 Plaćanja za mlijeko mlijeko kravlje kg 0,65 0,55 mlijeko kravlje - dodatno kg 0,30 0,15 mlijeko ovčje i kozje kg 1,20 1,10 Ostala plaćanja u stočarstvu med | kg | 2,00 | 1,50
|
Dodatak 2. Minimalno poticane količine izravno plaćanje
minimalno poticane količine
jedinica mjere
I osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini -livade i pašnjaci
ha
osnovno plaćanje po poljoprivrednoj površini -ostale vrste korištenja zemljišta
ha
T^ooli
ha
minimum definiran kod specifičnog plaćanja po poljoprivrednoj površini svi priznati usjevi
| sjemenski usjevi
1
I povrće za industrijsku preradu
1
0,50
ha
0,50
ha
| vinogradi
ha
1 vinogradi, teži uvjeti gospodarenja
ha
1 voćnjaci
ha
1 maslinici
ha
1 ljekovito bilje___________
ha
1 jagode i hmelj
ha
| lavanda i buhač
ha
| ekološka proizvodnja - svi nasadi
ha
1 prerada ploda maslina
kg
| maslinovo ulje ekstra djevičansko
I
^
1.00
°' °
100 sav priznat sadni materijal
grlo
I 1
| krmače
grlo
I
grlo
1
grlo
1
1 pčelinje zajednice
j |
| ovce i koze - dodatno
| |
,1
i
grlo |
I
1
I
10 1 10 10 30
košnica | grlo
1
grlo
I
10
1
grlo
1
grlo
1
klanje odraslih goveda
grlo
1
klanje teladi
grlo
1
__________10
1
6.000
j
mlijeko ovčje i kozje
|
med
1
kg
1
I
10
tov goveda
mlijeko kravlje
~|
sve isporučene količine
1 mliječne krave__________ 1 tov svinja od domaće prasadi
~|
800,25
grlo
| tov svinja od uvozne prasadi
I
0,50 25
[ ovce i koze
[ krmače - dodatno
1
0,50
grlo
1 krave dojilje - dodatn'oC
l ~~|
°'
kg
mliječne krave - dodatno
1,00 25
0,50
kom
1 duhan
I
0,25
1
| sadnice - certificirane krave dojilje
1,00
ha
| povrće [ šećerna repa
J
_____
l
1
|
1
1
I
I I
500
~
450
I