Racunovodstvo

  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Racunovodstvo as PDF for free.

More details

  • Words: 1,172
  • Pages: 3
RAČUNOVODSTVENO PLANIRANJE Sagledava poslove budućnosti i tek sad dobija na značaju. Planirati, znači pretpostaviti kakav će biti finansijski rezultat, likvidnost ili finansijska struktura, značajni instriment upravljanja peduzećem. Razlikujemo tri tipa plana :

1.

2.

3.

Plan rezultata- planski bilans uspeha podrazumeva izrada planova prodaje, ali oni su uslovljeni i izradom pojedinačnih planova, zatim plan proizvodnje, plan troškova, plan razvoja, plan usavršavanja... Obično se vrši kontrila planiranja po knigama na mesec dana, ali praksa je pokazala da je kontrola na tri meseca bolja (zatim na šest meseci,pa i godišnji završnio računi). Plan likvidnosti-predstavlja planiranje bilansa novčanih tokova (priliva i odliva ), obuhvata stanje gotovine na početku planiranog perioda, zatim obuhvata sve planirane prihode, ali obuhvata i odlivr novčanih sredstava (zarade zaposlenih, računi zakupnina , obaveze dobavljačima ). Plan likvidnosti pokazuje da li imamo dovoljno novčanih sredstava da izmirimo sve dospele obaveze u odeđenom roku i kako ih je najisplativije plasirati. Plan finansijske strukture- Planirani bilans uspeha na kraju planskog perioda pokazuje rezultat rashoda i prihoda (plan rashoda i prihoda ). Ovaj plan mora da se bazira na prethodna dva plana.

RAČUNOVODSTVENO INFORMISANJE Delim ona interno i eksterno. Interni korisnici su organi upravljanja i rukovođenja preduzeća i njih najviše interesuje likvidnost zbog izmirenja obaveza u roku, kao i finansijsko poslovanje . Ekstertni korisnici su akcionari, ortaci, kreditori, poslovni partneri, poreski organi... Oni također imaju za cilj finansijsko poslovanje preduzeća ali iz drugih razloga. Informacije mogu biti : 1. kvalitativne 2. kvantitativne a) računovodstvene b) neračunovodstvene Računovodstvene su : 1. Informacije finansijskog računovodstva 2. Informacije upravljačkog računovodstva

3.

Informacije analitičke evidencije (ove evidencije se sastoje od prethodne dve informacije ). Informacije finansijskog računovodstva odnosi se na finansijski položaj preduzeća, uspešnost poslovanja i promena finansijskog položaja. Osn. karakteristika finan. računovod. je orijentisanost ka tržištu, da nabavi resurse, kapital i da proda to što se nabavi. Beleži sve promene na imovini i kapitalu , sastavlja osn. računske izveštaje ( bilans stanja , uspeha, tokova imovine ), a aneks je dodatak koji bliže određuje ove bilanse i striktno se pridržava propisa i zakona.

FAZE UOPŠTENOG POSTUPKA RAČUNA 1- faza (sastavljanje početnog bilansa 2- faza (definis. poslovnih tj. knjigovodstvenih promena 3- faza (otvaranje računa ili rasčlanjavanje bilansa stanjai bilansa uspeha 4- faza (kniženje ili beleženje poslovnih promena u skladu sa pravilima) 5- faza (sastavljanje probnog bilansa, bilansa stanja i bilansa uspeha) KAPITAL I REZERVE Osnov. org. privrednog sistema je preduzeće. Po zakonu o preduzećima one mogu biti : Društvena, državna, privatna, mešovita ....Osnivač preduzeća je dužan da obezbedi sredsva potrebna za rad preduzeća u obliku stvari, prava i novca. Ovaj početni kapital obezbeđuje se iz sopstvenih ili pozajmljenih izvora. Sopstveni kapital kod privatnih preduzeća je kapital vlasnika preduzeća, gde je vlasnik ujedno i osnivač, tako da za poslovanje preduzeća vlasnik odgovara kako uloženim kapitalom tako i celokupnom svojom imovinom. Početni kapital formira se ulaganjem vlasnika i svako uvećanje tog kapitala predstavlja uvećanje vlasnikovog ličnog

kapitala. Pojedinačni kapital (inokosni kapital) može biti državni ili društveni i on sačinjava konto aktive ( građ. objekti, oprema, zemljište, šume , novčana sredst...) Osn. kapital može biti : 1. Akcijski-formira se emisijom i prodajom akcija 2. Državni-kapital javnih preduzeća čiji su osnivači državni organi 3. Društveni-izvor poslovnih sredstava u društvenim preduzećima. 4. Ostali kapital-trajni ulozi, udeli REZERVE- trajni izvor sredstava. Oni se formiraju raspodelom dobitka radi poboljšanja finansijske situacije preduzeća i jačanje njegove sigurnosti. Sobzirom na način formiranja razlikujemo : 1. Zakonske rezerve-formiraju se na osnovu zakonskih propisa

2. 3.

4.

Statutarne i slobodne rezerve-imaju obavezni karakter Kapitalne rezerve-emisiona prodaja, ažio, javljaju se prilikom prve emisije akcija Revalorizacione rezerve-usled inflacije određene aktivne i pasivne pozicije podležu revalorizaciji prema Zakonu o računovodstvu na dan sastavljanja polugodišnjeg i godišnjeg obračuna.

OBAVEZE PREDUZEĆA Obaveze predstavljaju privremene izvore sredstava i svrstavaju se u pasivu bilansa stanja. Prema roku dospeća obaveze mogu biti : a) kratkoročne-rok dospeća do godinu dana b) dugoročne-rok dospeća preko godinu dana U važnije obaveze spadaju : obaveze po kreditima, obaveze po hartijama od vrednosti, Obaveze prema dobavljačima, obaveze za zarade i naknade, obaveze za poreze, doprinose i druge dažbine, obaveze za primljene avanse, pasivna vremenska razgraničenja. POTRAŽIVANJA Mogu se grupisati u nekoliko kategorija kao što su : 1. POTRAŽIVANJA OD KUPACA-nastaju prilikom realizacije proizvoda, usluga, robe 2. POTRAŽIVANJA U HARTIJAMA OD VREDNOSTI-čekovima, menicama, akcijama, obvezncama 3. POTRAŽIVANJA PREMA FINANSIJSKIM PLASMANIMA-razni vidovi angažovanjaslobodnih sredstava preduzeća u druga preduzeća, banke 4. OSTALA POTRAŽIVANJA-od državnih i drugih institucija po osnovu premija, za pretplaćene poreze, od radnika..

5.

AKTIVNA VREMENSKA RAZGRANIČENJA-poseban vid potraživanja koja prilikom bilansiranja, kao i troškova potraživanja ulaze u aktivu bilansa. Uloga AVR-a je vremensko razgraničenje troškova i prihoda za period do jedne godine, tako da se oni knjigovodstveno obuhvataju u periodu za koji se odnose bez obzira da li su isplaćeni, odnosno naplaćeni. To se o0dnosi, uglavnom na : - unapred isplaćene troškove za : stručne časopise, zakupninu, premiju osiguranja, reklamu, propagandu - prihode tekućeg perioda koji nisu naplaćeni ili fakturisani, tj. za koje nije dobijen odgovarajući dokument za knjiženje (prihod od premije, dotacija, subvencija). Prema roku dospeća za naplatu potraživanja se razlikuju na dugoročna i kratkoročna potraživanja. NAČELA ZA VOĆENJE POSLOVNIH KNJIGA Uloga načela je u tome što omogućavaju pravilno, efikasno i ekonomično vođenje knjiga. U važnija načela spadaju :

1. 2. 3. 4. 5. 6.

Ažurnost-svakodnevno registrovanje nastalih promena Urednost- da se osigura njihova trajnost i spreče prepravljanja i malverzacija povezanost-treba da bude prisutno u svim fazama zbog tačnosti knjig. dokumenata Zakonitost- da pravilno primenjuje normativne regulative, zakonske propise ... Preglednost-radi dobijanja brzih i tačnih saznanja o stanju i promenama u poslovnim knjigama Ekonomičnost- da eferkat vođenja bude veći od troškova za njihovo vođenje.

BILANS STANJA Osn. zadatak knjig. je da prati promene u imovini preduz. i povremeno utvrđuje stanje imovine i rezultate poslovanja.. Ako stanje imovine jednog preduz. iskažemo u vidu pregleda dobijamo bilans stanja. Dakle bil. st. predstavlja prgled celokupne imovine jednog preduz. na određ. dan. Bilans stanja se sastavlja u formi dvostranog računa. Na levoj strani je aktiva na desnoj pasiva. Tako da se aktiva i pasiva nalaze jedna prema drugoj. Ovakav raspored akt. i pas. u bil. stanju je posledica dugotrajne navike. Aktiva pedstavlja sred. sa kojima preduzeće raspolaže na dan bilansiranja. Pasiva predstavlja izvore tih sredstava odn. njihovo poreklo i pripadnost sa gledišta prava. Aktiva obuhvata poslovna sredstva ( osn. i obr.) Osn. sred. obuhvatju građ. objekte, opremu i ostala osn. sred. Obrtna sred. obuhvataju novč. sred. ,zalihe, potraživanja. Pasiva obuhvata izvore poslovnih sredstava kao što su : kapital, rezerve, dugoročne obaveze, kratkoročne obaveze... PODELA STALNIH (OSN.) SREDSTAVA Osnovna sredstva možemo razvrstati prema : oblicima, karakteru, prirodnim vrstama, prema funkcionalnosti.

1. 2. 3. 4.

Prema oblicima : u obliku stvari ( oruđe za rad, građ. obj., dugoročni zasadi, osn. stado). U obliku prava ( patenti i licence). Prema karakteru : proizvodna osn. sred. (mašine , hale, transportna sredstva ). Neproizvodna osn. sred. ( nameštaj, mehanografska sred.) Prema prirodnim vrstama : Privredno zemljište, privredno zemljište, šume i zasadi, građ. objekti i rudarski radovi, oruđa za rad, osn. stado, patenti licence , osnivačka ulaganja. Prema funkcionalnosti : osn. sred. u funkciji, osn. sred van funkcije, osn. sredstva u pripremi.

Related Documents