Proiect_didactic_lectia_pacii.docx

  • Uploaded by: Robert Martinez
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect_didactic_lectia_pacii.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 482
  • Pages: 7
PROIECT DIDACTIC CLASA: a V-a SUBIECTUL: ”Pacea se consolidează prin toleranţă, negociere, acceptare”. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1Să definească conceptul de ”PACE”; O2Să conștientizeze necesitatea atitudinii civice în extinderea și protejarea păcii; STRATEGII DIDACTICE: Metode și procedee:discuție dirijată,GPP,citate,prezentare PP, graficul T; Forme de lucru:frontal, în grup , indvidual. DEMERSUL DIDACTIC: Activitatea profesorului și a elevilor

timp

Etapele lecției/ Obiectivele lecției EVOCARE/ O1

15 -Solicit elevilor sa audieze versurile :” Muțumim pentru pace” de G.Vieru. min -Inițiez o discuție în baza poeziei: 1.Care este cuvântul-chee al poeziei? 2.Care sunt caracteristicile păcii reeșind din poezie?(ideele se notează pe poster) 3. Ce caracteristici ale păcii ați mai adăuga? (ideele se notează pe poster)

Metode și Mijloace procedee didactice

Discuție dirijată/ activitate frontală GPP

Fișa cu versurile (anexa1) Poster

4. Solicit elevilor în perechi , folosind carcateristicele de pe poster să deducă noțiunea de ”PACE”. 5. Propun elevilor noțiunea de pace din DEX. -Anunț subiectul orei: Pacea se consolidează prin toleranţă, negociere, acceptare”. -Prezint elevilor simbolul-imagine a ”PACII” explic că: Simbolul porumbelului cu ramură de măslin, este izvorât tot din mitologia antică : alegând casca lui Ares( Marte), zeul războiului, pentru a cuibări, această pasăre sacră prelungi starea de pace, împiedicând zeul să-și îndeplinească funcția. REALIZAREA SENSULUI/ O2 REFLECȚIE/ O2

20 -Propun elevilor în grupe să cerceteze câte un citat conform modelului: Citate/ min autorul ideea Este un avantaj / dezavantaj pentru omenire activitate în grup -Fiecare grup prezintă citatul și comentariu. 10 -Solicit elevilor individual să completeze raspuns la întrebarile pe fișuțe Graficul min colorate(se propun două grafice) : T/activitat Daca v-ar propune să desenați noțiunile de ”pace” ,”război” ce culori ai e frontală alege ?De ce ? -Se face o concluzie a graficelor, se propun elevilor prezentare PP cu imagini despre ”PACE”

EXTINDERE

Anexa 2

Anexa 3

Anexa 4

Postere cu grafice (anexa5)

Prezentare leptop PP Propun elevilor în grupe ,timp de o săptămînă să elaboreze o gazetă de Activitate perete cu subiectul ”Pacea eternă”, care să conțină desene și mesaje în grup anti război.

Anexe : NR.1 Multumim pentru pace, de G. Vieru Mama pâine albă coace, Noi zburdăm voios. Pentru pace, pentru pace Mulțumim frumos. Tata fluiere ne face, Noi cântăm duios. Pentru pace, pentru pace Mulțumim frumos. Înfloresc în jur copacii, Ceru-i luminos. Pentru pace, pentru pace Mulumim frumos. NR . 2 Cuvântul pace derivă din latinescul pax. El în general, în sens pozitiv, o stare de liniște, o stare lipsită de conflicte militare.

Porumbelul cu ramură de măslin, simbolul Păcii.

NR.5 ”Pacea e capodopera raţiunii.” J.Muller ”Pacea înseamnă libertate înfăptuită, libertate și în același timp adevăr.”Aldous Huxley ”Tot ceea ce omenirea a găsit bun şi drept e aducător de pace, de progres şi de armonie”. Richard Byrd ”Este mai uşor să faci război decât să faci pace”. Georges Clementeau ”Războiul nu este o aventură. Este o boală. Este ca tifosul”. Antoine de Saint-Exupery

NR.6 PACE Culoarea

De ce?

RĂZBOI Culoarea

De ce?

More Documents from "Robert Martinez"

Transnistria.docx
December 2019 1
Fete Culori.docx
December 2019 5
Ed Digit.docx
December 2019 4
Ed Digit. Nr 11 26.docx
December 2019 4