Proiect-didactic-a-xii-a.docx

  • Uploaded by: Sava Daniel
  • 0
  • 0
  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect-didactic-a-xii-a.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,055
  • Pages: 7
Proiect didactic DATA: 28 noiembrie 2018 CLASA: a XII-a A ȘCOALA: Liceul Teoretic ,,DECEBAL”, Sector 3, București STUDENT: Nistor Valentin UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Spiritualitate și viață creștină DISCIPLINA: Religie – cultul ortodox TITLUL LECŢIEI: Rolul dialogului ecumenic și inter-religios TIPUL DE LECŢIE: mixtă SCOPUL LECŢIEI: Dobândirea de cunoştinţe despre dialogul ecumenic şi inter-religios Competențe generale:  Definirea specificului propriei credinţe în raport cu alte credinţe şi convingeri  Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii Competențe specifice:  Analizarea responsabilităţilor şi a modului de implicarea a tânărului creştin, în familie şi în societatea contemporană  Analizarea consecinţelor negative ale comportamentelor care încalcă morala creştină, asupra vieţii personale şi asupra comunităţii Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să: O1: definească termenii: ecumenic, inter-religios O2: precizeze rolului Bisericii Ortodoxe în dialogul ecumenic cu alte confesiuni sau religii O3: indice situații de implicare a bisericilor creștine pentru realizarea dialogului ecumenic Strategia didactică: 1. Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, lectura, interpretare de text, expunerea 2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, auxiliarul didactic, fişa de lucru 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală

1

Resurse: 1.Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a XII-a, aprobată prin O.M. nr. 5230/01.09.2008; • Planificarea calendaristică orientativă, clasa a XII-a; • Proiectarea unităţii de învăţare: Spiritualitate și viață creștină. 2.Temporale: • număr de lecţii: 1 • durata: 50 de minute 3. Bibliografice: 1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune Ortodoxă, Bucureşti, 2013; 2. ŞEBU, Sebastian, OPRIŞ, Monica, OPRIŞ, Dorin, Metodica predării religiei, Ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2017; 3. MUHA,Corneliu, Religie - clasa a XII-a. Auxiliar didactic pentru elevi (fişe de lucru), Ed. Sf. Mina, Iaşi, 2009.

2

Scenariul didactic

Nr. crt.

Etapele lecţiei

1

2

1.

2.

Momentul organizatoric

Reactualizarea cunoştinţelor însuşite

Ob. Timp Op. 3

4

3'

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

5

6

Profesorul salută elevii. Profesorul rostește împreună rugăciunea ,,Tatăl nostru”. Se face prezența.

cu

Salutul. elevii Rostesc rugăciunea. Se pregătesc pentru începerea lecţiei.

Metode Mijloace şi de procedee învăţământ 7

Rugăciunea

Se reactualizează cunoştinţele dobândite din Elevii răspund cerințelor lecția anterioară: și întrebărilor Conver3'  Ce este asceza creștină? saţia  Ce înțelegem prin rugăciune, post și milostenie?

3

8

Forme de Evaluare organizare 9 10

Activitate frontală

Biblia

Activitate Aprecieri frontală verbale

3.

Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştinţe

5'

Profesorul îi întreabă pe elevi când a fost întemeiată Biserica? Dar când s-au despărțit? Elevii ascultă cu atenţie. Apoi elevii sunt întrebați dacă există rugăciune, Conver- Fișă de lucru Activitate Aprecieri post şi milostenie şi în celelalte confesiuni sau saţia frontală verbale religii. Elevii răspund la Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor întrebări Videoproieccunoștințe se realizează prin vizionarea unui Explicația tor filmuleț despre rolul Bisericii pe baza căruia se va rezolva Fișa Nr. 1 Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Elevii notează lecţiei în caiete. Rolul dialogului ecumenic și inter-religios.

4.

5.

Anunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei

Comunicarea noilor cunoştinţe

1'

20'

Se precizează obiectivele lecţiei: - definirea termenilor ecumenic, inter-religios - precizarea rolului Bisericii Ortodoxe în dialogul confesional cu alte confesiuni sau religii - indice situații de implicare a bisericilor creștine pentru realizarea dialogului ecumenic

titlul

Explicaţia

Profesorul precizează și explică termenii: ecumenic și inter-religios: Expunerea Ecumenismul reprezintă efortul lumii creștine de a ajunge la o unire într-o singură Biserică. Prin termenul de inter-religios se înțelege Converdorința creștinilor de a-i apropia și pe cei sația necreștini de creștinism și de a-i integra. Este ajutorul pentru cei necreștini de a deveni parte Elevii ascultă cu mare componentă din Biserica Creștină. atenție și își notează în Explicația Dialogul ecumenic a început în secolul al XX- caiete. lea și se încearcă prin conferințe, discuții, 4

Activitate frontală

Activitate Aprecieri frontală verbale

O1 O2 O3

congrese să ajungă la o unire mult dorită. Din nefericire aceasta nu s-a realizat până acum din diferite motive. La începutul creștinismului exista o singură Biserică. Cu trecerea timpului, au apărut fisuri, adică au început să se audă voci contrarii credinței creștine. Prima voce anticreștinism cu o mare amploare a fost după anul 300. Atunci Arie aduce prima erezie, greșeală de credință ce privește a doua Persoană a Sfintei Treimi. În 325 prin Sinod Ecumenic se rezolvă această greșeală, formulându-se adevărul. Ceva mai târziu, tot în seculul 4, este atacată Persoana Duhului Sfânt. În 381 se formulează dogma despre Duhul Sfânt și astfel apare Crezul. Așa s-a întâmplat pe tot parcursul istoriei, până când, în 1054 apare ruptura dintre biserici, Marea Schismă. Din acel an s-au numit Biserica Ortodoxă și cea Catolică. După ani și ani s-au mai divizat din catolicism și alte biserici. Aceste acțiuni nu au făcut decât să dezbine poporul. Motivele destrămării acestei legături sunt de mai multe tipuri. Putem spune că toate se datorează unui orgoliu, unei mândrii care nu face decât să îi asemene pe oameni cu cel dintâi înger căzut. Din acest motiv, bisericile creștine încearcă un dialog continuu. Problemele dogmatice au fost lăsate deoparte deocamdată, tocmai datorită necompatibilității, însă toți sunt de acord cu 5

Manualul

Activitate Aprecieri frontală verbale

combaterea viloenței de toate felurile, drogurilor, alcoolului, războaielor. Toate aceste acțiuni au ca bază un singur sentiment: iubirea. Din iubire pleacă toate faptele noastre. Într-adevăr, iubirea poate fi manifestată în orice fel, iar adevărata iubire vine de la Dumnezeu, Care niciodată nu încetează să-L iubească pe om. Dumnezeu are grijă de creația Sa, dar mai ales de copiii Lui.

6.

7.

8.

Fixarea noilor O3 cunoştinţe

Asocierea şi generalizarea O2 cunoştinţelor

Aprecierea activităţii elevului

8’

Profesorul le adresează câteva întrebări: Elevii răspund întrebărilor fixând  Este important dialogul acesta ecumenic?  Credeți că există o luptă împotriva credinței noile cunoștințe. astăzi?  Biserica acționează pozitiv în vederea menținerii păcii?

7’

Fiecare elev va trebui să își imagineze că Elevii rezolvă participă la o conferință a bisericilor, unde se propusă. dezbat problemele actuale ale societății; Da-ți exemple de câteva probleme pentru care să și găsiți soluția.

1’

Conversaţia Exercițiul

sarcina Conver- Fișa de lucru Activitate Aprecieri saţia frontală verbale

Se fac aprecieri generale şi individuale privind pregătirea elevilor pentru lecţie, dar şi pentru Elevii ascultă aprecierile Explicaţia implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. făcute de profesor. Se notează elevii care au participat la lecţie.

6

Activitate Aprecieri frontală verbale

Activitate Notarea frontală

9.

Încheierea activităţii

2’

Rugăciunea. Salutul.

Rugăciunea. Salutul.

7

More Documents from "Sava Daniel"