Proiect didactic al lecţiei teoretice
Injecţia intramusculară
BAZELE ŞTIINŢEI NURSING PROFESOR: DURATA: 90 min
Asistent medical SUBIECTUL: Injecţia intramusculară COMPETENŢA SPECIFICĂ: Utilizarea tehnicilor actuale de asistare a pacientului TIPUL LECŢIEI: Mixtă CALIFICAREA:
Designul instrucţional STRATEGIA DIDACTICĂ ETAPELE LECŢIEI
OBIECTIVE OPERAŢIONALE SARCINA DIDACTICĂ S1.Comentaţi în 2-3 propoziţii citatul.
EVOCAREA Crearea climatului favorabil pentru învăţarea eficientă Reactualiz cunoştinţelor anterioare studiate . Stabilirea punctului de plecare bazat pe cunoştinţele şi experienţa proprie a elevului. Încurajarea stabilirii de către elevi a obiectivelor proprii de învăţare.
FORMA DE ORGANIZARE Frontal
METODA DE PREDAREÎNVĂŢARE Discuţie ghidată
INDICATORI DE REALIZARE RESURSE
Citat
(Anexa 1)
(Anexa 1) O1. Indicarea avantajelor şi dezavantajelor administrării prenterale a medicamentelor
S2. Indicaţi
METODA DE EVALUARE
Se vor aprecia comentariile ce argumentează importanţa promovării sănătăţii.
Metoda: Chestionare orală In prechi
avantajele şi dezavantajele administrării prenterale a medicamentelor.
Graficul T
Prezentare Power-Point Lecţia ştiinţifică
Se vor evalua cunoştinţele elevilor referitoare la avantajele şi dezavantajele administrării prenterale a medicamentelor
Metoda: Chestionare orală
Anunţarea temei S3. Formulaţi şi notaţi oboective proprii de învăţare pentru lecţie.
Individual Frontal
Tablă, cretă.
Se va aprecia caracterul obiectivelor propuse de către elevi. Metoda: Chestionare orală
REALIZAREA SENSULUI Menţinerea implicării şi a interesului, stabilite în faza de evocare
Motivarea elevului pentru explorarea subiectului Susţinerea eforturilor elevilor în monitorizarea propriei înţelegeri
O2.Definirea injecţiei intramusculare
S4. Definiţi injecţia
O4. Descrierea algoritmului administrării injecţiei intramusculare
O5.Identificarea incidentelor şi complicaţiilor posibile in cazul administrării injecţiei intradermice şi intervenţiile asistentului medical.
Fişe (Anexa 2)
Va fi evaluată corectitudinea definiţiei.
Frontalal
Explicaţie
Prezentare Power-Point
Se vor aprecia răspunsurile elevilor referitoare la scopul injecţiei intramusculare . Metoda: Chestionare orală
Frontal
Demonstraţie Explicaţie
Prezentare Power-Point, Utilaj necesar pentru injecţia
Vor fi apreciate răspunsurile elevilor referitoare la utilajul necesar
intramusculară.
S5. Indicaţi scopul O3. Enumerarea utilajului necesar pentru injecţia intramusculară
Asamblarea definiţiei
Individual
injecţiei intramusculare.
S.6. Enumeraţi utilajul necesar pentru injecţia intramusculară.
intramusculară
Metoda: Chestionare orală
pentru injecţia intramusculară.
Metoda: Chestionare orală Se va evalua corectitudinea indicării locurilor administrării injecţiei intramusculare. Metoda: Chestionare orală
S.7. Indicaţi locurile de administrare a injecţiei intramusculare.
Frontalal
Demonstraţie Explicaţie
Film didactic Prezentare Power-Point
S.8.Aranjaţi logic etapele administrării injecţiei intramusculare.
Frontalal In grup
Demonstraţie Algoritmizare
Va fi evaluată capacitatea Prezentare Power-Point, elevilor de a aranja logic Fişe(Anexa 3) acţiunile in injecţia intramusculară.
Metoda: Observare curentă Chestionare orală S.9. În baza informaţiei prezentate explicaţi cum se dizolvă antibioticele pentru injecţii.
In grup
S.9. Identificaţi incidentele şi complicaţiile posibile in cazul administrării injecţiei intramusculare şi
Frontal
Explicaţie
Lecţie ştiinţifică
Se vor aprecia răspunsurile referitoare la dizolvarea antibioticelor pentru injecţii.
Metoda: Chestionare orală
Miniprelegere
Prezentare Power-Point, Lecţie ştiinţifică
Vor fi evaluate răspunsurile elevilor referitor la incidentele şi complicaţiile posibile in cazul administrării injecţiei intramusculare
Metoda: Chestionare orală
intervenţiile asistentului medical. REFLECŢIA Consolidarea cunoştinţelor şi crearea condiţiilor pentru ca elevii să exprime în propriile lor cuvinte ideile şi cunoştinţele asimilate.
S.9. În baza temei studiate expuneți în scris un lucru pe care l-aţi învăţat la lecţia respectivă şi formulaţi o întrebare pe care o aveţi în legătură cu acesta.
Individual
Eseul în cinci minute
Caiet, pix
Se vor aprecia nivelul de învaţare legat de subiectul propus şi întrebările pe care le au elevii în legătură cu acesta. Metoda: Chestionare scrisă Autoevaluare
Bibliografie de specialitate: Carol Mozes, Tehnica îngrijirii bolnavului Bucureşti 2006. Negrean M., coordonator de ediţie, Standarde/protocoale a deprinderilor practice, Chişinău 2008 Stempovscaia E., responsabil de ediţie, Standarde de îngrijiri nursing pentru asistente medicale şi moaşe, Chişinău 2007 Lucreţia Titircă, Tehnici de evaluare şi îngrijiri acordate de asistenţii medicali Viaţa medicală românească 1997 Bibliografie psihopedagogică 1. CartaleanuT.,Cosovan O., Goraş-Postică V., Lîsenco S., Sclifos, Formarea de competenţe prin strategii didactice interactive, Chişinău, 2008 2. SclifosL.,Goraş - Postica V., Cosovan O., O competenţă–cheie: a învăţa să înveţi, ghid metodologic, Editura ProDidactica,Chişinău, 2010 3. www.didactic.ro
1. 2. 3. 4.