Táplálkozás Helyes táplálkozásra nevelés az óvodában
Az óvodáskorban (3-6 éves korosztály) kialakított, elsajátított táplálkozási szokások, illetve ismeretek nagyon meghatározóak a későbbiekre, sokszor az egész felnőtt életre nézve is. A táplálkozási szokások már gyermekkorban kialakulnak, hiszen a kicsik ilyenkor tanulják meg a helyes ételválasztást, az étkezési ritmust, ebben a korban formálódik az ízlés, és rögzülnek a táplálkozási minták, valamint a táplálkozási magatartás is. Az óvodáskorban (3-6 éves korosztály) kialakított, elsajátított táplálkozási szokások, illetve ismeretek nagyon meghatározóak a későbbiekre, sokszor az egész felnőtt életre nézve is. Az óvodáskorú gyermekek többsége étkezései egy részét az óvodában folytatja, de emellett nagy a felelőssége a szülőknek is abban, hogy a gyermek mennyire táplálkozik egészségesen, a fejlődésének, korosztályának megfelelően. Emellett az otthon tanultakat az óvodában is alkalmazni fogja. Ha a szülők nem ismertetik és szerettetik meg a gyerekkel pl. a tejtermékeket, vagy a zöldségeket, akkor valószínű, hogy ezeket az óvodában sem fogja elfogyasztani. A gyermekek otthon általában együtt étkeznek a felnőttekkel, így az anyukának érdemes odafigyelnie arra, hogy az asztalra mindig tápláló ételek kerüljenek, és a menü összeállításánál vegyék figyelembe a gyermekek ízlését és szükségletét is. Az óvodáskorú gyermekek teste még intenzíven fejlődik, formálódik, ezért fontos hogy megfelelő mennyiségű és jó minőségű fehérjék (baromfihús, húskészítmények, szálkamentes hal, tojás, tejtermékek) szerepeljen az étrendben. A jó minőségű fehérjék mellett természetesen a gyermekeknek ugyanúgy szükségük van a többi tápanyagra is (szénhidrát, zsír), mint a felnőtteknek. Az óvodáskorúak energiaszükségletének fedeznie kell a szervezet fenntartásához szükséges energiát, a fizikai aktivitásra, valamint a növekedésre fordított energiát. Természetesen az energiaszükségletük függ a koruktól, és testalkatuktól is. A fejlődés mértéke, üteme, valamint a gyerek egészségi állapota nagyon jó jelzője az energia- és tápanyag ellátottságnak. http://www.ma.hu/tart/rcikk/j/0/118148/1 A táplálkozás alapjai
Az optimális táplálkozás elsődleges célja az egészség biztosítása, amely „a teljes fizikai, szellemi és társadalmi jólét állapota és nem egyszerűen a betegség és a fogyatékosság hiánya” (WHO, 1974).
1. Egészséges életmód 1
A minőségi táplálkozás fontos az egészséges élet megvalósításában. Az egészséggel való törődés már a táplálkozással elkezdődik. Felgyorsult világunkban a hajszolt életmód gyakran vezet energiahiányhoz, fáradékonysághoz, stresszes állapothoz, egészségügyi probléma kialakulásához. A történelem folyamán az embernek mindig alkalmazkodnia kellett a környezetében bekövetkező változásokhoz. A mai világban ezek a változások felgyorsultak és erőteljesen jelentkeznek. 1.1. Egészséges táplálkozás fogalmi meghatározása Egészséges táplálkozásról sokat hallunk mostanában, mégis nehéz eligazodni az egymásnak ellentmondó információhalmazban. Első lépésként tisztázzuk le mit is jelent az „egészséges táplálkozás” fogalma. Sokan egészséges ételek fogyasztását értik alatta. Az „egészséges étel” nem megfelelő kifejezés, hiszen a forgalomban lévő élelmiszerek mindegyike egészségesnek tekinthető. Viszont vannak olyan ételek, italok, amelyek fogyasztása gyakrabban, másoké jóval ritkábban ajánlott. Az egészséges táplálkozás a különféle ételek és italok megfelelő arányban és mennyiségben, kellő változatossággal történő rendszeres fogyasztása. Ezáltal a betegségek kockázatát minimálisra csökkenthetjük. Az egészséges étrendnek megfelelő mennyiségben kell tartalmaznia a szervezetünk számára fontos energiát adó tápanyagokat (fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat) és energiát nem adó tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket). Próbáljunk változatosan táplálkozni minél többféle nyersanyag felhasználásával, a lehető legtöbbféle készítési módot alkalmazva.
1.3. A helyes táplálkozás szerepe a gyermek életében Nap mint nap halljuk, hogy milyen fontos szerepet tölt be az egészséges táplálkozás a betegségek megelőzésében, s mégis, rendkívül nehéz a már rögzült táplálkozási szokásainkon változtatni. Szülőként sokat tehetünk azért, hogy a gyermek kialakuló egészségtudata a saját egészségét szolgálja.
2