Osnovno Oblikovanje Objekata Bela Pozadina

  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Osnovno Oblikovanje Objekata Bela Pozadina as PDF for free.

More details

  • Words: 685
  • Pages: 10
UTICAJ NA OBLIK SKLADIŠNIH OBJEKATA (ZA KOMADNU ROBU)

Oblik skladišnog objekta formira se, po pravilu, u funkciji zahteva za prostorom, u odnosu na međuzavisnost prisutnih skladišnih procesa u objektu (i sa njima povezanim tokovima materijala) uz respektovanje prisutnih ograničenja (okruženje, zakonska regulativa, norme i dr.)

Određivanje ukupnih zahteva za prostorom se bazira na analizi predviđenih procesa u skladištu, odnosno zonama za njihovu realizaciju. Skladište obuhvata (sadrži), tipično: zonu prijema (eventualno zonu kontrole/prerade na prijemu) zonu čuvanja (tzv. skladišnu zonu) zonu komisioniranja zonu nakupljanja i pripreme za otpremu cross – docking zonu ...... zonu otpreme kancelarije, sanitarne i dr. prostorije, prostor za osnovnu opremu, pomoćnu opremu ... saobraćajnu zonu Potreban prostor se definiše zbirom površina pojedinih zona, uz redukovanje te veličine zbog moguće ispomoći pojediniih zona korišćenja prostora jedne zone za više namena: - komisioniranje se realizuje u skladišnoj zoni, - objedinjene zone prijema i otpreme i dr.

Raspoređivanje zona u skladišnom objektu je i u funkciji OBLIKA OSNOVNIH TOKOVA MATERIJALA Najčešće se koristi “U” oblik, prolazni “I” oblik, modularni ili oblik toka uslovljen spratnom konstrukcijom objekta.

“U” oblik toka Kod ovog rešenja, tok proizvoda startuje od prijema, ide ka dubini skladišnog objekta i onda ka otpremi, koja je locirana u susednom delu u odnosu na prijem, sa iste strane zgrade.

Prijem

Odlaganje

Skladištenje paleta

Cross-docking Rukovanje materijalima

Otprema

Sortiranje i nakupljanje

Komisioniranje sa paleta

Sistemi za komisioniranje kutija

Prednosti : povoljnije iskorišćenje resursa na pretovarnim frontovima (vrata, opreme, prostora, radne snage i kontrolnih elemenata) - procesi prijema i otpreme mogu deliti resurse na frontu pretovara olakšavanje cross-docking-a - prijemni i otpremni pretovarni front su u susedstvu, sa iste strane i mogu da se zajednički koriste moguće odlično iskorišćenje sredstava mehanizacije - putevi uskladištenja i izuzimanja robe mogu lako da se kombinuju (složeni ciklus), a skladišne lokacije koje su najbliže prijemnom i otpremnom pretovarnom frontu su pogodne za robu sa velikim obrtom omogućava proširenje objekta u tri pravca olakšava nadzor, praćenje i bezbednost jer se samo jedna strana objekta koristi za ulaz i izlaz

Prolazni “I”oblik tokova Prolazna konfiguracija tokova ukazuje na objekte namenjene za realizaciju crossdocking-a ili za operacije u kojima se periodi sa vršnim zahtevima poklapaju.

P R I J E M

S K L A D I Š T E NJ E

P R E R A D A

O T P R E M A

Velika količina jedinica se sa prijemnog dela usmerava ka otpremnom (premošćava se skladištenje)

Snabdevač

Mala količina jedinica se čuva i meša sa jedinicama za koje se primenjuje cross-docking

Distributer

Varijanta cross-docking-a

Korisnik / potrošač

Modularni oblik Pogodan je kada su individualni procesi intenzivni - da mogu zahtevati sopstveni prostor i jedinstveno projektovan objekat. Tok paleta – od

Grupni koncept

Konvencionalno na-

Primeri – visokoregalna skladišta sa kamiona do kamiona Transportni Hub ručivanje (od malocentar prodajnih objekata) AS/RS sistemima, blokovi niskih kondicioniranih zgrada za operacije kao što su označavanje proizvoda CrossMala dock cenama, označavanje uopšte; ili Kontinualno količina, popunjavanje, niska zgrada za otpremu opremljena Proizvodi sa proizvodi protočni regali pravilnim obrtom sa sortirnim sistemima velike brzine. sporim obrtom

Moduli – različite vrste i za različite celine / procese; na primer, jedan modul je namenjen za operacije cross-dockinga za jedinice tipa A, jedan za kontinualan tok A/B jedinica, pravilne tokove B/C jedinica i spore tokove C/D jedinica.

Spratni objekti Obično se koriste kao distributivni objekti za više maloprodajnih objekata - grade se kada je zemljište ekstremno deficitarno (uobičajeni u Japanu i u nekim delovima Evrope) Najmanje poželjni od mogućih varijanti za tokove materijala jer su prisutni potencijalni problemi pri rukovanju materijalima Kod tokova materijala velika je mogućnost stvaranja “uskih grla” kada se roba transportuje po spratovima.

Uticaj ograničenja U praksi je prisutan niz uticaja koji su od značaja za projektovanje i funkcionisanje skladišta (okruženje, zakonska regulativa, norme i dr.). Neki od njih su: Urbanistički uslovi (tipično utiču na ograničenja u vezi sa namenom, oblikom i dimenzijama objekata) Seizmički uslovi (utiču na konstrukciju objekata) Postojeća infrastruktura – razne komunalne instalacije, energetski i drugi vodovi (dalekovodi, kablovi, cevovodi ... ) Saobraćajne veze – vidovi saobraćaja koji povezuju skladište sa okruženjem (drum, železnica, voda, vazduh)

Izgled jednog skladišnog objekta i saobraćajnih veza

Related Documents