SAVJETOVANJE SA ZAINTERESIRANOM JAVNOŠĆU Nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade Ministarstvo pravosuđa objavljuje objedinjene primjedbe zaprimljene od strane predstavnika zainteresirane javnosti koji su sudjelovali na okruglom stolu o Nacrtu prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade održanom 2. lipnja 2016. godine te očitovanja o prihvaćanju/neprihvaćanju istih.
Redni broj
1.
Naziv dionika (pojedinac, organizacija, institucija)
Odvjetnica Radmila Bonifačić
Članak na koji se odnosi primjedba/prijedlog
Tekst primjedbe/prijedloga
Razlog prihvaćanja/neprihvaćanja prijedloga ili primjedbe
Općenite primjedbe uz navođenje konkretnih slučajeva iz prakse. Ističe i strukturni problem kod postupanja Grada Zagreba u postupcima izvlaštenja.
Postavlja pitanje je li Radna skupina imala u vidu odredbe članka 6., članka 8. i članka 1. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Primljeno na znanje: Pristup sudu je osiguran, a trajanje postupka predloženim izmjenama maksimalno je skraćeno . Pravo na poštivanje doma je u postupcima izvlaštenja u proporcionalnom odnosu s javnim interesom jer se naknađuje vrijednost nekretnine (doma) prema tržišnim uvjetima. U odnosu na zaštitu prava vlasništva i ona je zagarantirana isplatom tržišne naknade.
Članak 3 i 4.
Uvođenje Visokog upravnog suda Republike Hrvatske kao prvostupanjskog suda smatra upitnim posebice imajući u vidu naprijed spomenutu Konvenciju.
Nema povrede prava na pristup sudu jer će Visoki upravni sud Republike Hrvatske postupati kao prvostupanjski sud te će stranke imati mogućnost rasprave pred sudom.
2.
Hrvatske vode-Ivan Šapina
3.
Hrvatsko društvo sudskih vještaka i procjeniteljapredsjednica Melita Bestvina
4.
Odvjetnik Hrvoje Vukosavić
Isprave potrebne za osiguranje vrijednosti
Navodi probleme iz prakse kod utvrđivanja Primljeno na znanje.: nije predmet uređenja u vrijednosti nekretnine koja je predmet ovom Zakonu. izvlaštenja. Predlaže uvođenje tablica za poljoprivredno zemljište.
Potrebno je jasno propisati i naglasiti da se Članak 15. naknada za izvlaštenu nekretninu određuje (kojim se mijenja čla- kao tržišna vrijednost. nak 46.) Primjedbe vezane uz Zakon o procjeni nekretnina i nepostojanje uredne baze podataka. Članak 3. i 4. Ne vidi razloge za propisivanje nadležnosti Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, kao prvostupanjskog suda, budući da se na taj način ukida mogućnost korištenja prava na žalbu koje je propisano Zakonom o upravnim sporovima u slučajevima kada je u prvom stupnju u upravnom sporu odlučivao nadležni upravni sud.
Prihvaćeno.
Članak 6. (sada članak 7.)
Ne prihvaća se. Naime, ne smatra se da je vlasnik ovakvim propisivanjem kojim nije predviđeno povođenje usmene rasprave radi očitovanja o izboru procjenitelja u postupku procjene vrijednosti nekretnine (u Nacrtu se koristio izraz osiguranje dokaza o stanju i vrijednosti nekretnine) sada manje zaštićen. Ovdje se ne radi o osiguranju dokaza iz članka 59. Zakona o općem upravnom postupku, već se radi o postupku koji se, radi objektivnosti, vodi pred
Smatra da je izbor vještaka veoma bitan za vlasnika nekretnine ali je on sada manje zaštićen jer se predloženim izmjenama i dopunama ukida usmena rasprava u postupku procjene o stanju i vrijednosti nekretnine.
Primljeno na znanje: nije predmet uređenja u ovom Zakonu. Nije prihvaćeno jer se na ovaj način omogućava jedinstvena sudska praksa, ubrzava se postupak i osigurava pravna sigurnost, a nije suprotno članku 18. stavka 2. i 19. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske.
nadležnim tijelom, a kojem je svrha stjecanje uvjeta da bi se postupak izvlaštenja uopće mogao pokrenuti.
5.
Odvjetnica Mira Matuško Blažević
Članak 10.
Primjedbe vezane za uvođenje instituta Nije prihvaćeno jer protiv tog rješenja žalba nije privremenog rješenja o izvlaštenju na dopuštena, a postupak izvlaštenja mora se temelju kojeg se vrši uknjižba prava nastaviti bez odgode. vlasništva korisnika izvlaštenja. Potrebno propisati posljedice.
Prijelazne i završne odredbe
Postavlja pitanje prijelaznih i završnih Prihvaćeno. odredbi, kako riješiti pitanje započetih, a nedovršenih postupaka.
Članak 15. (kojim se mijenja članak 46.)
Smatra da je suprotan s načelom učinka i da Prihvaćeno. je u suprotnosti s člankom 50. Ustava Republike Hrvatske.
Članak 10. (kojim se predlažu odredbe članka 36.a i 36.b
Postavlja pitanje zabrane izvlaštenom nekretninom.
raspolaganja Prihvaćeno.
Zašto se otvara poseban račun ako stranka Nije prihvaćeno jer će taj račun otvoriti samo na već ima svoj račun na koji se može izvršiti zahtjev korisnika izvlaštenja, ako vlasnik ne uplata. pristaje na isplatu. Članak 10.
6.
Podzemno skladište plina d.o.o. Branka Genzić Horvat
Primjedbe vezane za uvođenje instituta privremenog rješenja o izvlaštenju na temelju kojeg se vrši uknjižba prava vlasništva korisnika izvlaštenja. Postavlja pitanje načela povjerenja u zemljišne knjige.
Nije prihvaćena. Uvođenjem instituta privremenog rješenja o izvlaštenju propisuju se uvjeti za donošenje privremenog rješenja, pravne posljedice i sadržaj tog rješenja te nastavak postupka do donošenje rješenja o izvlaštenju. Uvjet za donošenje tog rješenja je isplata naknade prema procjeni
ovlaštenog procjenitelja koja s obzirom na važnost trajanja predstavlja realnu osnovu za izračun pune naknade koja će se utvrditi bez odgode u nastavku postupka. Privremeno rješenje se može donijeti samo ako je nesporno tko je vlasnik nekretnine. Članak 15. (kojim se Ukazuje da se korištenjem termina „u Prihvaćeno. mijenja članak 46.) pravilu“ odstupa od načela da se naknada za izvlaštenu nekretninu određuje kao tržišna vrijednost što je u suprotnosti s člankom 50. Ustava Republike Hrvatske.
7.
Državna geodetska uprava-Davorin Marinović
Članak 10.
Vezano za institut privremenog rješenja upozorava da Zakon o izvlaštenju i određivanju naknade ima učinke i na postupanje drugih tijela pa o tome treba voditi računa.
Primljeno na znanje, Zakon je sukladan s propisima o javnim upisima. Upis u katastru ili zemljišnoj knjizi moguć je temeljem izvršnog rješenja javnopravnog tijela.