Literatura Tema

  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Literatura Tema as PDF for free.

More details

  • Words: 1,411
  • Pages: 4
Obraz človeka od najstarších čias: ANTICKÁ LITERATÚRA: (9. st. pnl - 5. st. nl) - hrdina je spätý s prírodou, má pre neho význam pozemský život - úlohu zohrávajú bohovia, kt. majú ľudské vlastnosti a človek je voči ním bezmocný GRÉCKA: Homér, Sofokles (Platón, Sokrates, Ezop...) HOMÉR - Ilias, Odysea -hrdinské eposy, v kt. hl. témou je Trójska vojna - hrdinský epos- oslavná epická báseň - veršovaný epický žáner veľkého rozsahu - jedna hl. postava, veľkú úlohu hrajú bohovia - hl. postava sa vyznačuje mimoriadnymi vlastnosťami, na ktoré pôsobia bohovia, ktorí zasahujú do deja - autori opisujú prostredie, bitky /odbočenie od deja/ - význam- zárodky dobrodružného románu - prameň poznania starovekej gréckej spoločnosti - Odysea - zobrazuje posledné dni 10ročného putovania itackého kráľa pri návrate z trójskej vojny - jeho návrat je predlhá, ťažká a úmorná cesta plná nečakaných zvratov a nebezpečenstiev - je to cesta v znamení priazne i nepriazne bohov - Odyseus je hrdina, kt. sa vyznamenal už pod hradbami Tróje, keď dal postaviť „Trójskeho koňa" je silný, víťazí nad bohmi, pretvára prírodu, oslava šikovnosti hrdinu SOFOKLES - Antigona - tragédia, v kt. hl. hrdinka i napriek zákazu kráľa pochová sv. otca, za čo je zatvorená do skalnej hrobky - je odvážna, hrdá, spravodlivá, za česť otca je ochotná dať svoj život - obesí sa RÍMSKA: Ovídius, Horatius, Vergilius OVÍDIUS - Metamorfózy (premeny) -spracované grécke a rímske báje a povesti s motívom premeny - mnohé básne symbolizujú ľud. túžby a vášne (Daidalos a Ikaros) - hrdina túži po slobode, vlasti HORATIUS - Ódy - básnická zbierka, kde sa básnik zamýšľa nad ľud. šťastím a zmyslom života - báseň - Ak chceš priateľ, múdro žiť - básnik vyjadruje svoj ideál - život v ústraní, tichý, skromný = zlatá stredná cesta VERGILIUS -Bucolica, Georgica -pastierske idyly, kde opisuje pastiersky život STREDOVEKÁ LITERATÚRA: (5. - 15. stor. nl) NÁBOŽENSKÁ: zdôrazňovala kresťanské cnosti - príbehy zo života, s dôrazom na zázraky /legendy/,piesne, kázne.. - hl. hrdina je svätec Legenda o sv. Svoradovi a Benediktovi (napísal biskup Maurus)

- oslavuje Svoradov a Benediktov pustovnícky život na Skalke pri Trenčíne. Zázrakmi a idealizáciou je opradená najmä Svoradova osoba. Maurus zachytil veľa z ľudového podania (epizódy o Svoradovej pracovitosti a o sympatiách k zbojníkom - utečencom pred feudálnou svojvôľou) SVETSKÁ: hrdina je zidealizovaný bojovník, šľachtic, rytier, kt. je odvážny, oddaný pánovi a ochranca ženy - hrdinský + rytiersky epos - Pieseň o Rolandovi + O kráľovi Artušovi HUMANIZMUS A RENESANCIA: (14. - 17. stor.) - obroda, znovuzrodenie antiky - zdôrazňuje zmyslové poznanie (nie je cit) - význam jednotlivca, demokratizačné tendencie, racionalizmus, senzualizmus, individualizmus - právo človeka na plné prežitie života SHAKESPEARE - Hamlet - tragický príbeh kráľovskej rodiny - chce pomstiť smrť otca, kt. zavraždil vl. brat - popri vinníkoch zomierajú aj nevinní - renesančný hrdina, kt. chce spravodlivosť, verí vo veľké myšlienky, čisté ľudské vzťahy, ale styk s drsnou skutočnosťou v ňom vyvoláva sklamanie, pesimizmus - človek s ideálmi, za kt. bojuje - pomsta - zamýšľa sa nad zmyslom života Byť, či nebyť - to je otázka" - pomstí sa pomocou divadla - zahrajú smrť Hamletovho otca Rómeo a Júlia (čiták) MIGUEL DE CERVANTES SAAVEDRA - Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha - satira na rytierske romány - tragikomický rozpor skutočnosť - ideály (kritický obraz spoloč.) - hrdina je starnúci rytier, kt. paroduje rytierske cnosti, chce sa podobať rytierom z kníh, jeho túžby sú komické DANTE ALIGIERI -Božská komédia- epická báseň s 3 časťami -Peklo, Očistec, Raj - Peklom ho sprev. Vergílius, stretáva sa so známymi ľuďmi, skt. vedie dialóg - Rajom ho sprevádza milá Beatrice, opisuje alegorickú príťaž jednotlivca - sveta k Bohu GIOVANI BOCCACCIO - Dekameron - 100 poviedok, kt. rozpráva 10 ľudí 10 dní - vyjadruje úsilie človeka uchopiť osud do vl. rúk a sám si ho usporiadať - poviedky sú zábavné, ironické, nemravné MARTIN RAKOVSKÝ - O spol. vrstvách v štáte - príčiny prevratov v štátoch O svetskej vrchnosti - pôvod vrchnosti, humanistický ideál spravodlivého panovníka BAROK (2. polovica 16. stor.)- protireformačné boje, sociálny útlak beznádej, bezmocnosť, zúfalstvo, pesimizmus, viera v nadpozemský život, kontrasty - emocionálnosť, patetickosť, pesimizmus, beznádej, zúfalstvo - viera v nadpozemský svet JOHN MILTON - Stratený raj, Raj znovu nájdený - biblické eposy TORQUATO TASSO - Oslobodený Jeruzalem- epos o prvej križiackej výprave

HUGOLÍN GAVLOVIČ - Valašská škola mravúv stodola - životné múdrosti, skúsenosti pastierov (Valašská škola), mravné ponaučenia, rady do života (Mravúv stodola), odsudzuje vlastizradu („Velmi je hlúpý, kdo vlast svú tupí“), opilstvo („Hle, človek opilý - žádnému nemilý“), vojnu („Voják dvúm bohúm na obet se krmí“) - láska k chudobnému ľudu, antipatia voči boháčom KLASICIZMUS (17.- 18. storočie) - kríza feudalizmu - vychádza z racionalizmu, viera v rozum, ľud. myslenie, túžba po poznaní - iba rozumom môže človek poznať svet „Myslím, teda som" (Descartes) - druhý návrat k antike, pravidlá ako písať, nezaujíma ich aký je človek, ale aký by mal byť - ideálom jasné a presné myslenie J.B.P.MOLIERE - Lakomec - komický príbeh lakomca, kt. za peniaze vymení čokoľvek na svete, peniaze sú mu prednejšie ako rodina, šťastie rodiny - majetok je božstvom, pre kt. je meštiak tyranom sv. okolia (čiták) PIERRE CORNEILLE - Cid -konflikt drámy (tragédie) je založený na rozpore, konflikte cit povinnosť = víťazí povinnosť - Cid zabije otca svojej milej, pre ukážku sv. otca - dielo bolo zakázané pre nedostatočné uplatnenie klasicistických pravidiel (napr. zmierlivé zakončenie) ANTON BERNOLÁK - Slovár..., Gramatica Slavica JOZEF IGNÁC BAJZA - René mládenca príhody a skúsenosti JURAJ FÁNDLY - Dúverná zmluva medzi mňíchom a diáblom KOLLÁR, ŠAFÁRIK, HOLLÝ ROMANTIZMUS: (koniec 18. stor. - začiatok 19. stor.) -pocit samoty, pesimizmu - rozpor hrdina - spoločnosť = individualizmus - rozpor sen - skutočnosť, protiklady v harmónii - hl. postavy- ľudia z najnižších vrstiev (zbojník, žobrák, väzeň) - čl. nemôže uskutočniť sv. sny, prítomnosť je neriešiteľná - zobrazujú minulosť, víziu budúcnosti - hoci je to človek túžiaci po živote a láske, často v zápase o uskut. zahynie G.G.BYRON - Childe Heroldova púť -obraz hrdinu, kt. pohŕda veľkomestskou spoločnosťou a sympatizuje s bojom národov za slobodu, odchádza z domu putovať po Európe, vidí ľudské utrpenie, pustošenie vojny, vyjadruje túžbu po slobode VICTOR HUGO - Chrám Matky božej v Paríži - epický, dramatický, lyrický román - Quasimodo - mrzák, škaredý zvonár, milý, mal dobré srdce, zaľúbil sa do krásnej cigánky Esmeraldy - harmónia konfliktov - krása - škaredosť A. S. PUŠKIN - Eugen Onegin - mladý statkár, je unavený životom, zomiera mu strýko, po kt. dedí - odchádza na vidiek - poukázanie na bezcieľny život mladých ľudí "zbytoční ľudia", nepriazeň doby ničí najkrajší ľud.

cit - lásku REALIZMUS (pol. 19.stor.- zač. 20.stor.) - zobrazuje postavy zo vš. spoloč. vrstiev, všedný život na základe vl. skúseností, autori zostávajú v prítomnosti, vplyv prostredia - snažai sa zobraziť v konfliktoch - zákon moci peňazí je zdrojom konfliktov, ľudia sú produktom prírody HONORÉ DE BALZAC - Otec Goriot - obraz chorobnej rodičovskej lásky a cynickej nevďačnosti detí voči rodičom, vykreslenie skutoč. sveta, vzťahov spol.- otec -dcéry vzťah je určený peniazmi - Goriot- starček skromnej povahy, nezhovorčivý, obetavý, miluje svoje deti, kt. však idú i po peniazoch F. M. DOSTOJEVSKIJ - Zločin a trest - psychologický román - hl. postava je študent, kt. je chudobný a preto prerušuje štúdium, utiahne sa do samoty, je zničený, chorý, potuluje sa - zabil starenu a jej sestru "Nezabil som čl., ale princíp" - nepriznáva sa, ale jeho milá ho k tomu donúti - ide do vyhnanstva, s milou sa nerozchádza, majú sa radi CHARLES DICKENS - Kronika klubu Pickwickovcov LITERÁRNA MODERNA (1890 - 1918) - rozvoj poézie, hl. postava je samotárska, je v konflikte so spol., jeho pocity sú zobrazené cez symboly /rozvoj modern. smerov/ - lyrický hrdina - pocit bezmocnosti, pesimizmus, mihilizmus /nedôvera/, individualizmus - CHARLES BAUDELAIRE - Kvety zla - zbierka, báseň Človek a more -porovnáva- nie cez symboly more a človek, morský živel a psychika, problémy človeka, majú spoločné: tajomnosť, nepoznateľnosť majú radi smrť, vedú medzi sebou boj - J. A. RIMBAUD - Pobyt v pekle - túžba po nepoznanom, plod fantázie -báseň Opitý koráb - symbol - koráb, kt. je obrazom samotného básnika, snaží sa uniknúť os skutok., hľadá slobodu, dochádza k záveru, že život nemožno zmeniť MEDZIVOJNOVÁ LITERATÚRA (1918 - 1945) - vznik avantgardných smerov (dadaizmus, surrealizmus...) - Stratená generácia - strácajú ilúzie vo vojne, nežijú vo vlasti, aktívne sa zúčastňujú bojov, dezilúzia, sklamanie, užívajú život naplno, individualizmus HEMINGWAY - Komu zvonia do hrobu, Starec a more - postavy si uvedomujú nevyhnutnosť discipolíny a podriadenia sa vyššiemu cielu. Nevyhrávajú, ani nie sú porazení.

Related Documents

Literatura Tema
June 2020 10
Tema 1 Literatura Medieva I
November 2019 6
Literatura
May 2020 17
Literatura
June 2020 15