KaHo Sint-Lieven Bachelor in het Onderwijs: Lager Onderwijs Stagecoördinatie: Lieve Heylen Campus WAAS Hospitaalstraat 23, 9100 Sint-Niklaas Tel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03 E-mail:
[email protected]
VERKORTE LESVOORBEREIDING Student(e): Evelien Laureys
Stageschool: OLVP Boskesschool Lokeren
Klas (LO): 2 LOB
Stageklas: 5B
Vaklector: Mr. Van Lokeren
Mentor: Mevr. Marleen Coussens
Stagelector: Mevr. Jacobs
Datum stageles: 24 april 2008 Begin- en einduur: 14.45u – 15.40u
LEERGEBIED: Omgaan met informatie
ONDERDEEL:
LESONDERWERP: Egypte
2_LOB_L_Evelien_1_ICT
Academiejaar: 2007-2008
p. 1/4
Beoordeling van de lesvoorbereiding: Attitudes (verantwoordelijkheidszin, correct taalgebruik) – administratie (identificatiegegevens, lesgeven onder de juiste noemer, bronnen, bijlagen) – beginsituatie bepalen, doelstellingen kiezen en formuleren met verwijzing naar leerplan – krachtige leeromgeving uitwerken (correcte leerinhouden selecteren en leerervaringen structureren in lesfases, timing, werkvormen en organisatie bepalen; onderwijsleermiddelen uitwerken) Positieve punten:
Leerpunten:
Voorbereiding nagezien op: door mentor: volstrekt onvoldoende
lector:
onvoldoende
voldoende
Herwerking afgegeven op: aan mentor: volstrekt onvoldoende
ruim voldoende
goed
zeer goed
goed
zeer goed
lector:
onvoldoende
voldoende
ruim voldoende
LEERPLANSITUERING:
Leerplan wereldoriëntatie: Mens en techniek 6.8) Kinderen zien in dat hun omgeving verschillende informatieverwerkende toestellen voorkomen, waarvan ze er zelf enkele kunnen instellen en/of bedienen.
BEGINSITUATIE:
•
Heterogeniteit van de klasgroep: zie portfolio beginsituatie.
•
De klas bestaat uit 23 kinderen, waarvan 12 meisjes en 11 jongens.
•
De leerlingen krijgen elke week computerles.
•
De meeste leerlingen zijn het gewoon om thuis ook nog op de computer te spelen.
DOELEN:
1. De leerlingen kunnen op een correcte manier een documentje opstellen in Word. 2. De leerlingen maken kennis met het Oude Egypte aan de hand van een reclamefolder. 3. De leerlingen denken na over wat juist aantrekkelijk is aan een reclamefolder. 4. De kinderen stellen hun eigen folder tentoon.
DIDACTISCH MATERIAAL:
•
Computer (23)
•
Word
•
Internetaansluiting
•
Stappenplan (23) zie bijlage
•
Enkele reclamefolders
•
www.geschiedenisvoorkinderen.nl
BRONNEN: 2_LOB_L_Evelien_1_ICT
Laatst gewijzigd : dd/03/yyyy
p. 2/4
AANTAL BIJLAGEN:
1
BORDSCHEMA
Egypte
We maken eerst volgende afspraken: Je mag eens overleggen met je buur, maar jullie houden het rustig. Op het internet gaan we enkel op zoek naar sites die te maken hebben met ons thema ‘Egypte’. Wie op andere sites surft, krijgt een andere (minder plezante) opdracht. We dragen zorg voor de computers. We helpen onze buurman of vrouw met plezier als die even in de problemen zit met Word of een ander probleempje.
2_LOB_L_Evelien_1_ICT
Laatst gewijzigd : dd/03/yyyy
p. 3/4
1
Inleiding: enkele belangrijke handelingen in word.
5 min.
2/3 40 min.
Computers + word
OG: Typ je voornaam in het document. OG: Selecteer je voornaam. (Lk. kijkt of de lln. dit kunnen, als die ziet dat er lln. problemen mee hebben, wordt klassikaal uitgelegd hoe dat moet.) OG: Kopieer je voornaam eens en plak die daaronder, zodat je naam twee keer op dat blad staat. OG.: Zet je eerste naam eens in het rood. OG: Zet de tweede naam eens in het lettertype Arial, grootte 16. Bij de lln. waar dat niet lukt, helpt een buur of de lk. Kern: het maken van een reclamefolder over het Oude Egypte. Informatie geven over: - het Oude Egypte in het algemeen - goden - schrift - maatschappij - piramides - …
4 5 min.
Lk. laat de kinderen een worddocument openen.
Slot: tentoonstelling van de reclamefolders.
2_LOB_L_Evelien_1_ICT
Lk.: De komende dagen gaan we heel wat bijleren over het Egypte van vroeger of het Oude Egypte. Om nu alvast wat kennis op te doen, maken we vandaag een reclamefolder!
Stappenplan per leerling Enkele reclamefolders
Lk. hangt enkele reclamefolders aan bord en bespreekt met de lln. wat opvalt. Zorg ervoor dat je echt reclame maakt voor het land door er zoveel mogelijk informatie over mee te geven. VS: Waarover zou je zaken vertellen? VS: Wat zou je zoal vertellen? VS: Hoe zou jij dat aanpakken? VS: Welke reclame valt het meest op? VS: Waarop zouden we moeten letten? VS: Nog anderen leuke ideetjes? Lk. deelt de stappenplannen uit. Deze wordt klassikaal voorgelezen. Vragen worden samen beantwoord. Lk. wijst de lln. erop dat ze eventueel wel mogen overleggen. En dat ze altijd vragen mogen stellen aan de leerkracht. De lk. geeft de kinderen even tijd om eens rond te gaan / in de computerklas en de andere reclamefolders te bezichtigen. Als er iemand vragen heeft over de reclamefolder van een leerling, mogen die zeker en vast gesteld worden.
Laatst gewijzigd: 14-3-yyyy
p. 4/4