Kik Boks

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Kik Boks as PDF for free.

More details

  • Words: 6,562
  • Pages: 33
SADRZAJ:

1.KIK BOKS SPORT BUDUĆNOSTI 2.ISTORIJAT NASTANAKA KIK BOKSA 3.DISCIPLINE KIK BOKSA 4.FIZIOLOŠKE KARAKTERISTIKE KIK BOKSA 5. METODIKA PLANIRANJA TRENINGA U KIK BOKSU 6.SUDISKI PRAVILNIK 7. DISKUSIJA 8.ZAKLJUCAK 9.LITERATURA

KIK BOKS SPORT BUDUĆNOSTI

Kik boks je nastao u SAD početkom sedamdesetih godina prošlog vijeka. To znači da se radi o mladom sportu, koji je za kratko vrijeme osvojio mlade širom svijeta i npravio pravu revoluciju u borilačkim vještinama. Idealna sinteza boksa i nožne tehnike karatea i tekvandoa, dala je novi sport koji je nazvan ful-kontaktom, za razliku od karatea gdje se udarci izvode sa kontrolom. Borci koji su na rukama nosili rukavice slične bokserskim i na nogama sunđeraste papuče bez đona , čija je uloga ista kao i rukavica odmah su izazvali pažnju sportske javnosti u čitavom svijetu prije svega zbog ljepote i atraktivnosti tehnika koje su izvodili. Sport se naglo razvija i širi, a prva promocija ovog sporta se dešava susretom SAD-EVROPA koji se desio u Francuskoj. Od tada je razvoj sporta nezadrživ, a brzo taj sport dolazi u Jugoslaviju gdje dobija veliki broj pristalica, počinju da niču prvi klubovi i u njima prvi šampioni: Branko Cikatić, Miodrag Jotić, Neven Dondur, Veljko Balać itd. Pioniri ovog sporta u našoj zemlji veoma brzo odlaze u inostranstvo na usavršavanje i nakon dugih i čestih seminara dobijamo i prve međunarodno priznate instruktore: Mijodrag jotić, Borislav Pelević, Velibor Miletić. Danas taj sport na prostorima bivše Jugoslavije ima veliki broj poklonika i klubova koji su udruženi u nekoliko državnih saveza i koji prave vrhunske rezultate u čitavom svijetu. Svi klubovi djeluju u dvije svjetske asocijacije WAKO i WKA. WAKO je mnogobrojnija amaterska asocijacija, dok je WKA ja ča kada su profesionalni borci u pitanju.

ISTORIJAT NASTANKA KIK BOKSA

Kik boks kao sportska disciplina je nastao u SAD. Godine ekspanzije borilačkih vještina u Americi su šezdesete i sedamdesete godine prošlog vijeka, pošto je Amerika bila primamljiva raznim instruktorima istočnjačkih borilačkih vještina, zbog visogog standarda i dobrih uslova za život. Amerikanci poznati po svojoj praktičnosti su sve te razne borikačke vještine nazvali i svrstali pod jednim imenom KARATE. U Evropi se karate uglavnom zatvorio u uskim stilskim granicama gdje je odlučujući moment bio finansiski, odnosno što veća kontrola teritorije, što je u početku održavanja raznih seminara i dodijeljivanja pojaseva bio jako unosan posao. Tako su u evropi održavana stereotipna takmičenja po strogo odrđenim japanskim pravilima. Takva takmičenj nisu privlačila mnogo publike u sportske dvorane. Sa druge strane u Americi je živio jedan mnogo atraktivniji i efikasniji sport pod nazivom POINT KARATE koji je privlačio publiku na takmičenja. Taj KARATE se od Evropskog razlikova u tome što broj pojena nije bio ograničen, a sama pravila dosuđivanja pojena bila su slobodnija od Evropski, tako i da je tehnika bila raznovrsnija. Da bi se spriječile povrede na ovim takmičenjima često se eksperimentisalo sa razno zaštitnom opremom. Naj značajniju prekretnicu u razvoju zaštitne opreme učinio je koreanski terner Tae Kwon Do-a JOON RHEE, pčetkom 70-ih godina on konstrujiše laganu spužvastu opremu namijenjenu za istočnjačke borilačke vještine koja se sastoji od rukavica sličnih bokserskim, papuča za noge i zaštitna kaciga za glavu. Ova oprema je brzo prihvaćena od svih boraca kji je počinju koristiti na turnirima, i ovim se može smatrati početkom jedne nove discipline koja će kasnije postati sastavni dio kik boksa a to je SEMI CONTACT. Pord toga što je ova oprema stvorila jedan realniji sport od karatea, kod određenih boraca se javlja ideja o pkretanju sporta u kome nebi bilo kontrolisanih udaraca, slično boksu, gdje bi se udarci izvodili punom snagom. Osnivačem novog sporta sa nazivom FULL CONTACT se smatra mike Anderson koji je uspjeo da animira tadašnje najbolje borce iz karatea da počnu da se takmiče u toj novoj disciplini.

Mike Anderson je 14. septembra 1974. godine organizuje prvo profesionalno prvenstvo svijeta u FULL CONTACT-u uz veliku medisku prtnju i prenos na televiziji preko koje je taj novi sport velikim koracima stupio na svjetsku sportsku scenu. Ubrzo u evropi jedan od pionira tog sporta u Evropi, Nijemac Georg Bruckner iz Berlina počinje da sarađuje sa Mike Andersenom. Sa novim sportom se upoznaje i tada najveće ime evropsko karatea francuz Dminiqe Valera koji se jako brz odlučuje uključiti u novi sport. U Parizu 1974.godine se u Valrinoj organizaciji održava taj istoriski susret SAD-EVROPA gdje Amerikanci ubjedljivo triumfuju, i tu dolazi do nagle ekspanzije novog sporta. Ujedno Anderson i Bruckner organizuju i svetsku asocijacjiu danas poznatu kao WAKO. Prvo amatersko svjetsko prvenstvo u organizaciji WAKO-a se održava u Berlinu 1978. godine uz učešće 18 nacionalnih selekcija. Nagla ekspanzija Full Contacta i njegov populnarnost u svijetu skrenula je pažnju na neke slične sportove koji uživaju veliku ali lokalnu popularnost. Tu se prije svega misli na Tajlandsi boks MUAY THAI, koji se od Full Contacta razlikuje u par udaraca koji u Full Contactu nisu dozvoljeni. Pored udaraca koljenom i laktom tu postoji još jedan nožni udarac, koji se zove LOW KICK. Spajanjem Full Contacta i Muay thai-a dobijamo dvije nove discipline i to: LOW KICK gdje je ubačen smo taj udarac na postojeće tehnike i dobijamo tu disciplinu i THAI KICK BOKSING gdje su pored low kicka dozvoljeni i udarci lakotom i koljenom. Dugo su ove discipline bile rezervisane samo za profesionalne borce. Prvo amatersko svjetsko prvenstvo u ovim disciplinama se održalo u Francuskoj, u Parizu 1991. gdine na kojim su i dva predstavnika iz bivše Jugoslavije uzela dvije medalje, Dragan nerić srebro i Dušan Plećaš Bronzu i time najavili brz razvoj Kick Boksinga u bivšoj Jugoslaviji.

DISCIPLINE KIK BOKSA

Osnove discipline kik boksa se dijele na tvrde: full contact, low kick, thai kik boksing ( o kijim smo već govorili) i meke discipline:

1. SEMI KONTAKT ( Semi Contact)

2. MUZIČKE FORME 3. LAJT KONTAKT (Lajt contact) SEMI CONTACT Semi Contact je najblaža disciplina Kikk Boksa. Borbe se izvode na koje nije oivičeno konopcima, već je prekriveno strunjačama i površine je 8x8 metara. Takmičari nose gornji i donji dio kimona, odnosno semi contact uniforme, u bojama po želji takmičara. Takođe je dozvoljeno i nošenje pojasa, srazmjerno zvanju koje takmičar ima. Zaštitna oprema se sastoji iz rukavica koje su otvorene sa unutrašnje strane , kacige za glavu i papuča za noge. Borba traje dva puta po dva minuta, samo se zaustavlja kada takmičar napravi pojen da se on dodijeli. Borba se može završiti prije kraja ako je neki borac napravio razliku o 10 pojena i samim tim je automatski i pobijedio. Svi udarci u semi contactu moraju biti kontrolisani i bez ikakve snage.

MUZIČKE FORME

Muzičke forme su nalik katam u karateu, samo što se izvode uz pratnju muzike, i mnogo su atraktivnije. Muzičke forme su najčešće slobodnog stava i uz koreografiju takmičara, dok u karateu sve kate imaju strogi redosled pokreta kojih se takmičari moraju pridržavati. Takmičenja se održavaju u muškoj i ženskoj konkurenciji. Ocjenjuje se. Sinhronizacija, atraktivnost, težina forme, balans i snaga. Takmičari mogu imati najmanje 16 godina. LAJT CONTACT Lajt contact predstavlja prelaz između semi contacta i full contacta. Sama riječ lajt znači blag, što znači da su udarci sa blagim kontakotom, dok je svaki udarac punom snagom zabranjen i podložan kazni ili čak diskvalifikaciji borca iz borbe. Ova disciplina je idealna za mlađe uzraste: pionire, kadete, junoire i predstavlja idealnu podlogu za tvrde discipline, full contact i low kick. Za razliku od semi contacta sudija u ringu ne prekida borbu kada jedan takmičar napravi pojen već tri bodovne sudije bilježe pojene u svojim listam. Borilište je isto kao u semi contactu dimenzije 8x8. zaštitna oprema je ista osim rukavica koje su zatvorene odnosno iste kao u boksu.

FIZIOLOŠKE KARAKTERISTIKE KIK BOKSERA Osnovne fiziološke karkteristike kik boksera su. 1. SNAGA

2. BRZINA 3. IZDRŽLJIVOST SNAGA je nophodna u svim sportovima pa i u kik boksu. Nju treba razvijati i unapređivati primjenjujući odgovarajuće vježbe tipa snage, koje su naravno različite, zavisno od pripremnog perioda takmičara. Snaga zavisi od poprečnog fiziološkog presjeka mišića i brojnosti mišićnih vlakana koji se angažuju u radu mišića. Snaga se u kik boksu dijeli na: dinamičku i statičku. Statička snaga se manifestuje kroz držanje, guranj, hvatanje u klinč sa protivnikom isl. Dinamička snaga koja je bitnija jer služi za izvođenje napada, blokiranje udaraca, manevrisanja u ringu se dijeli n: a. brzinsku b. eksplozivnu Brzinska snaga se manifestuje kod kretanja, kada borac brzo manevriše po ringu i zadaje pojedinačne ili seriske udarce. Eksplozivna snaga je primjerna kik bokserima koji slove kao nokauteri, jer se kod eksplozivne snage u jedan udarac unosi u tom trenutku najsnažnija maksimalna kontrakcija svih mišićnih grupa koji učestvuju u udarcu. Ovde se naravno ne treba naravno pomisliti na tipične nokautere koji se oslanjaju na jedan udarac nego na sve kik boksere koji su u stanju da jednim udarcem u koji koncetrišu svu svoju snagu, riješe borbu u svoju korist. BRZINA je sposobnost izvođenja tehnike za maksimalno kratko vrijeme. U kik boksu brzinu dijelimo na: a. opštu b. specifičnu Opšta brzina je je brzina koja je neophodna svim sportistima pa i kik bokserima. Njen značaj se ogleda u početnim kretnjama i sl. Specifična brzina je specifična po tome što nije ista za napad i odbranu. Svaka tehnika ima svoju specifičnu brzinu. Na primjer ako kik bokser savlada brzo izvođenje pojedinačnih udaraca ne mora da znači da će i serije da radi brzo. Zato je neophodno da svaki kik bokser zna da mora da radi na povećanju specifične brzine svih tehnika podjednako.

IZDRŽLJIVOST je sposobnost takmičara da dugotrajno izvodiakcije napada ili odbrane ne snižavajući efikasnost i pored nastupanja zamora. Izdržljivost je u stvari otpornost organizma na zamor izazvan fuizičkom aktivnošću. METODIKA PLANIRANJA TRENINGA U KIK BOKSU U svim sportovima osnovni cilj je postizanje sportskih rezultata, pa tako i u kik boksu. Svaki uspjeh i osvajanje medalja u kik boksu, zahtjeva izradu polu godišnjih, godišnjih i vše godišnih planova treninga. Da bi izrada plana treninga imala svoju logičnu cjelinu, mora biti izrađen plan i program sastavljen od tri nivoa. Prvi nivo je sastavljen od malih ciklusa u vremenskom trajanju od 2-7 dana i on se naziva mikro ciklus. Drugi nivo je nivo srednjih ciklusa koji traju oko mjesec dana i naziva se mezociklus i on u svom sastavu sadrži 4-6 mikrociklusa. Treći nivo je nivo velikih trenažnih ciklusa koji se zove makrociklusi i koji traju pola godine, godinu dana ili četiri godine. Sva tri ciklusa su međusobno povezana i zavisna, tako da se svaki ciklus sastoji od većeg broja manjih ciklusa, a cilj i sadržaj manjih ciklusa određuje veći ciklus čiji su oni sastavni dijelovi. Naravno cilj svih ciklusa podizanje sportske forme kod sportista. Vrhunski kik bokseri moraju trenirati najmanje dva puta dnevno u jednom makrociklusu. Sadržaj i struktura treninga zavise od broja treninga, ukupnog opterećenja i odmora. Odnos između dva dnevna treninga mora da obuhvati osnovni i dopunski trening. Najidealnije je planirati trening kada se sprovode pripreme van mjesta stanovanja takmičara, kada su oslobođeni redovnih dnevnih obaveza. Nažalost opšti režim života bitno utiče na planiranje strukture mikrociklusa, jer kik boks kao i mnogi drugi sportovi, amaterskog tipa, veoma je teško planirati strukturu mikrosoklusa. Utvrđivanje mikrociklusa možemo ponavljati i nekoliko puta, ukoliko je to potrebno za rešavanje zadatih ciljeva, a kada se to završi prelazimo na nove sadržaje mikrocilklusa. Kada dođe do velikog zamora takmičara posle velikih opterećenja treba primijeniti sistem treninga malog do srednjeg opterćenja, ali sa drugačijim vježbama, jer ukoliko primijenimo iste vježbe manjeg intenizitea koje su dovele do zamora, doće do još većeg zamora. Vrlo je bitno promijeniti vježbe i smanjiti intenzitet i vrlo će brzo doći do oporavka zamorenog organizma.

SUDIJSKI PRAVILNIK ZA FULL CONTACT, LOW KICK I K-1 OPREMA ZA RING Član 1.

Ring je izdignuti podijum 8 puta 8 metara oivičen sa tri ili četiri konopca, debljina filca mora biti 3-4 santimetra, sa jednim uglom crvene a drugim plave boje. Oko ringa mora postojati (biti dostupna) sledeća oprema: po dve stolice u svakom uglu, dve pljuvaonice sa crevom, dve pokretne stolice bez naslona na preklapanje za odmor boraca između rundi, dve plastične flaše vode, dve kofe vode, stolovi i stolice za sudije, lekara i druga službena lica, gong ili zvono, jedna ili dve štoperice, sudijske listesa veza, oprema za prvu pomoć, mikrofon koji je povezan sa ozvučenjem. Treneri obučeni u trenerke, koji svoju dužnost obavljaju u uglovima ringa, treba da imaju peškir i sunđer da bi se na odgovarajući način brinuli o borcima, kao i ostalu pripadajuću opremu. KATEGORIJE Član 2. PIONIRI: -28, -31, -34, -37, -40, -43, -46, -49, -52, -55, +55 KADETI: -42, -47, -51, -54, -57, -60, -63.5, -67, -71, -75, +75 KADETKINJE: -42, -46, -50, -55, -60, -65, +65 JUNIORI, SENIORI: -51,-54,-57,-60,-63.5,-67,-71,-75,-81,-86,-91,+91 JUNIORKE, SENIORKE: -48, -52, -56, -60, -65, -70, +70

MERENJE Član 3. Prilikom održavanja svih nacionalnih i međunarodnih takmičenja moraju se poštovati sledeća pravila: 1. Borci svake kategorije će biti izmereni jedan dan pre samog takmičenja ili ujutru između 8:00 i 10:00 časova na sam dan takmičenja kada je predviđeno da se oni bore. Komisija ili neki drugi organ saveza mogu izmeniti ove uslove u slučajevima neizbežnog odlaganja. Borbe će početi najmanje 4 časa posle vremena merenja ili u kraćem vremenskom periodu ako tako odluči komisija ili delegat, posle obaveznog konsultovanja sa lekarskom komisijom i to samo ako ta odluka nije na štetu bilo kojeg borca da uzme koji treba da učestvuje u prvom kolu dotičnog takmičenja. 2. Merenje izvode takmičarska komisija i delegat kojeg savez ovlasti. Na merenju mogu biti prisutni predstavnici saveza ili klubova ali njima nije dozvoljeno da intervenišu ni u jednom slučaju. 3. Svaki borac će biti zvanično meren samo jedanput. Težina koja bude registrovana tom prilikom je konačna. Dozvoljeno je, samo na nacionalnim prvenstvima u A klasi, da predstavnik kluba čiji borac nije imao odgovarajuću težinu u toku zvaničnog merenja, istog prebaci u drugu, odgovarajuću kategoriju. 4. Pre nego što pristupi merenju svaki borac mora imati overen lekarski pregled, ne stariji od 6 meseci, upisan u takmičarsku knjižicu. 5. Težina je ono što vaga pokazuje kada su borci nagi. Težina mora biti određena u kilogramima i gramima. Borcu je dozvoljeno da se bori samo u onoj kategoriji koja je određena na osnovu njegove težine. Na zvaničnim prvenstvima nije dozvoljeno prekoračenje težine. 6. Težina koja je registrovana tokom prvog dana zvaničnog merenja određuje kategoriju borca tokom čitavog trajanja takmičenja. 7. Ukoliko se takmičenje ne završava u jednom danu borci se ponovo mereg svakog dana kada nastupaju. Tog dana borbe počinju najmanje 3 časa po završetku merenja.

RUNDE Član 4. Na državnim takmičenjima borbe traju: 1. Pioniri: eliminacione i finalne borbe traju 2 puta po 1.5 minuta 2. Kadeti: eliminacione i finalne 3 puta 1.5 minuta 3. Juniori: eliminacione i finalne 3 puta 1.5 minuta 4. Seniori, B klasa: eliminacione i finalne 3 puta po 2 minuta 5. Seniori, A klasa: eliminacione i finalne 3 puta po 2 minuta Internacionalni mečevi mogu, u zavisnosti od kategorije takmičenja, trajati 3,5,7,8,10 ili 12 rundi po 2 minuta ili 3 minuta. Odmor između rundi je uvek 1 minut.

Član 5.

Svakom borcu mogu pomagati trener i sekundant koji se moraju pridržavati sledećih pravila: - samo trener i sekundant mogu stajati pored ringa i samo jedan od njih može ući među konopce - za vreme runde borcu se ne mogu davati saveti, pružati pomoć i podrška (navijati) dok traje runda - sekundant u ime svog borca može predati borbu (AB), ukoliko je borac u teškom položaju, bacanjem sunđera ili peškira na ring, osim u trenucima kada ringovni sudija broji - za vreme meča ni trener ni sekundant ne smeju biti na platformi ringa. Oni moraju pre početka runde ukloniti pokretnu stolicu i svoje rekvizite sa ringa i platforme - svaki trener, sekundant ili drugi funkcioner koji nagovara i usmerava publiku da navija za njhegovog borca ili da mu daje savete, ili sam podržava ili savetuje borca u ringu dok traje borba mora biti opomenut ili suspendovan sa svoje funkcije za takmičenje koje je u toku, a može biti i sa celog takmičenja. SUDIJE (BODOVNE I RINGOVNE) Član 6. 1. Za vreme republičkih i saveznih takmičenja, svaki meč će biti pod supervizijom (nadzorom) VRHOVNOG sudije saveza(internacionalni ili savezni) koji će službeno dozvoliti korišćenje ringa. Vrhovni sudija ne ispunjava bodovne liste. 2. Svaki meč moraju ocenjivati najmanje trojica sudija saveza, koji će sedeti na propisanoj udaljenosti od publike i bliže ringu. Svaki od sudija mora sedeti na sredini svoje od tri strane ringa koje im pripadaju. 3. Sudija je lice koje je licencirano od strane saveza za dato sudijsko zvanje. 4. Osobe koje su zadužene za suđenje meča ili serije mečeva ne mogu ni jednog trenutka meča ili mečeva delovati kao treneri, sekundanti pojedinih boraca ili ekipa koje učestvuju na tom meču ili da učestvuju kao funkcioneri na tom meču u kojem se bori borac iz njegovog kluba. 5. Vrhovni sudija može suspendovati sa funkcije, privremeno ili stalno, za vreme tog takmičenja svakog sudiju

koji po njegovom mišljenju, ne poštuje pravila saveza ili svakog sudiju čije se ocene ne smatraju zadovoljavajućim. 6. Ako se ringovni sudija za vreme meča u ringu na bilo koji način nedolično ponaša, vrhovni sudija će ga sprečiti i zaustaviti meč. Sledeći sudija na listi saveza dobiće neophodne instrukcije da vodi ostatak meča i druge službene instrukcije.

RINGOVNI SUDIJA Član 7. Ringovni sudija će rukovoditi borbom u ringu. On, tokom celog takmičenja, nosi uniformu saveza koja se sastoji od crnih mekanih cipela ili patika, sivih pantalona, bez kaiša, bele košulje sa kratkim rukavima, crne leptir mašne i sakoa tamnoplave boje. 1. On mora da: - proveri opremu borca - obezbedi da slabiji borac ne zadobije nepravedne i nepotrebne udarce - obezbedi da se striktno poštuju pravila fer pleja - nadgleda celinu meča - na kraju meča prikupi i proveri bodovne liste. Posle verifikacije on mora da ih preda vrhovnom sudiji ili zvaničnom spikeru. Ringovni sudija ne može da proglasi pobednika, podizaNJem ruke boraca ili na bilo koji način, pre nego što je objavljen zvaničan rezultat. Ukoliko ringovni sudija diskvalifikuje borca ili prekine meč, on prvo mora vrhovnom sudiji a zatim bodovnim sudijama da ukaže na borca koji je diskvalifikovan i da objasni razloge zbog kojih je prekinuo borbu, tako da vrhovni sudija može da obavesti spikera koji će zatim to objaviti publici. 2. On mora da koristi tri komande (reči) STOP, BREK I FAJT - STOP kada naređuje borcima prestanak borbe - BREK kada hoće da razdvoji borce koji se nalaze u poziciji telo uz telo, posle čega će svaki borac morati da se povuče korak unazad pre nego što se borba nastavi - FAJT za početak ili nastavak borbe 3. On mora ukazati borcima odgovarajućim znacima ili gestovima za svaku povredu pravila.

OVLAŠĆENJA RINGOVNOG SUDIJE Ringovni sudija ima pravo: - u svakom trenutku da prekine borbu kada zaključi da nije izjednačena. - U svakom momentu da prekine borbu ako je jedan od boraca primio nedozvoljen udarac ili ako je povređen ili ako on zaključi da borac nije u stanju da nastavi borbu. - U svakom momentu da prekine borbu ako zaključi da se borci nesportski ponašaju. U takvom slučaju on može diskvalifikovati borca ili borce. - Upozori borca ili da prekine borbu i da da jedan minus poen ili opomenu borcu za prekršaj - Diskvalifikuje borca koji propusti da odmah izvrši njegovo naređenje ili koji se ponaša agresivno ili prekršajno. - Diskvalifikuje trenera ili sekundanta koji ne poštuju pravila ili samoga borca ukoliko njegov trener ili sekundant ne budu poslušali naređenja. - Diskvalifikuje, sa ili bez opomene, borca koji je napravio prekršaj. - U slučaju K.O. (nokaut), prekine brojanje ukoliko borac namerno odbija da se povuče u neutralni ugao ili ukoliko to čini sa oklevanjem (odugovlačenjem). - Tumači pravila onoliko koliko se ona mogu primeniti na borbu i onoliko koliko se odnose na borbu dok ona traje; ili da se u posebnom momentu odluči na korak koji se ne pojavljuje u pravilima. 4. Ako takmičar prekrši pravila i ako taj prekršaj ne traži neophodnu diskvalifikaciju, ringovni sudija mora zaustaviti borbu i opomenuti borca u meču. Pre opomene, ringovni sudija mora narediti borcima da prekinu borbu. Opomena mora biti jasno data tako da borac može da razume razlog i neophodnost kažnjavanja. Ringovni sudija rukom mora dati svakom od bodovnih sudija znak da je data određena opomena i mora jasno pokazati koji je borac kažnjen. Pošto je dao opomenu, naređuje borcima da nastave sa borbom. - ringovni sudija može dati internu opomenu borcu. Opomena predstavlja upozorenje koje ringovni sudija daje borcu zbog kršenja pravila za vreme borbe, ali se ta interna opomena ne signalizira bodovnim sudijama.

5. Medicinska provera sudija - Pre nego što stupi na dužnost na zvaničnom takmičenju koje se vodi na osnovu gore pomenutih pravila, ringovni sudija se mora podbrgnuti medicinskoj proveri u nastojanju da dokaže svoju fizičku spremnost da ispuni svoju ulogu na ringu. njegov vid mora biti u granici do šest dioptrija po oku. Ringovnom sudiji nije dozvoljeno da ima naočare ali može nositi kontaktna sočiva.

BODOVNE SUDIJE Član 8. - Svaki bodovni sudija nezavisno razmatra kvalitet dva borca i mora izabrati pobednika shodno pravilima - Za vreme meča, on se neće obraćati borcima, drugim sudijama ili bilo kome drugom, osim izuzetno ringovnim sudijama. On može, ukoliko je to neophodno, na kraju runde upoznati ringovnog sudiju sa svakim incidentom kojeg je ringovni sudija propustio, kao na primer obavestiti ga o neodgovarajućem ponašanju sekundanta, labavljenju konopca... - Bodovni sudija na svojoj bodovnoj listi beleži broj poena koje je dao svakom od boraca i njegova odluka će biti javno proglašena, a na poleđini bodovne liste beleži svaki poen odgovarajućom crticom. - On neće napustiti svoje mesto sve dok se odluka ne objavi. MERILAC VREMENA Član 9. - Zadatak merioca vremena je da vodi računa o broju i trajaNJu rundi, kao i o prekidima tokom borbe. - Merilac vremena sedi odmah pored ringa - Pet sekundi pre početka svake runde, on će raščistiti ring udarom o tvrdu površinu pet puta uz komandu RING SLOBODAN. - On će najaviti redni broj runde pre nego što ona počne - On će privremeno zaustaviti borbu kada to od njega zatraži ringovni sudija - On će voditi računa o ekstra vremenu - U slučaju K.O. on će rukom dati signal ringovnom sudiji za odbrojavanje dok će ringovni sudija odbrojavati - Ako je na kraju runde borac na podu i ringovni sudija mu broji, gong neće označiti kraj runde već će to biti učiNJeno samo posle komande ringovnog sudije FAJT koji označava nastavak meča. Intervali između rundi traju jedan minut.

ODLUKE Član 10. - Odluke će se donositi na sledeći način: - Pobeda na poene: na kraju borbe, za pobednika će biti proglašen onaj borac koji je postigao pobedu na osnovu odluke većine sudija. - Ako su oba borca istovremeno povređena ili nokautirana i ne mogu stoga nastaviti borbu, sudija će obračunati poene koje su oba borca do tada postigli i ringovni sudija će proglasiti pobednika. - Pobeda predajom: ukoliko se jedan od boraca dobrovoljno preda zbog povrede ili zbog bilo kojeg drugog razloga ili ako on propusti da nastavi borbu posle odmora od jednog minuta između rundi, njegov protivnik će biti proglašen za pobednika. - Pobeda prekidom na osnovu naređenja ringovnog sudije: - Udaljavanje: ako je borac udaljen na osnovu odluke ringovnog sudije ili ako dobije izuzetnu kaznu, borba će biti prekinuta i njegov protivnik će biti proglašen za pobednika. - Povreda: ako ringovni sudija proceni da borac nije sposoban da nastavi borbu, zbog povrede ili bilo kojeg drugog fizičkog razloga, borba će biti prekinuta i njegov protivnik će biti proglašen za pobednika. Pravo na takvu odluku ima ringovni sudija koji može konsultovati doktora. Ako tako postupi, ringovni sudija će slediti doktorovu preporuku. Kada ringovni sudija zatraži intervenciju od doktora, oni će biti jedini funkcioneri koji se nalaze na ringu. - Pobeda zbog diskvalifikacije: ako je borac diskvalifikovan njegov protivnik će biti proglašen za pobednika. Ako su oba borca diskvalifikovana odluka će biti doneta shodno tome. Diskvalifikovani borac ne može primiti nikakvu nagradu na tom takmičenju, osim u slučaju kada vrhovni sudija drugačije odluči ili delegat koji je odgovoran za takmičenje. Takva odluka koju nije doneo vrhovni sudija može biti, na osnovu određenog zahteva, podneta na reviziju i potvrdu od strane sudijske porote. - Pobeda nokautom (KO): ako je borac na podu i ne može da nastavi borbu posle brojanja od deset sekundi, njegov protivnik će biti proglašen za pobednika.

- Bez borbe: ringovni sudija može prekinuti borbu pre predviđenog vremena zbog razloga za koje nisu odgovorni ni ringovni sudija ni borci, kao što su na primer: oštećeni ring, nestanak struje, izuzetni vremenski uslovi. U takvim slučajevima biće proglašena “situacija bez borbe” i onda kada se radi o šampionatima, delegat takmičeNJa će odlučiti o neophodnim merama koje treba preduzeti. - Pobeda zbog nedolaska (NJ.O.): kada se borac pojavi na ringu i spreman je za borbu a njegov protivnik se ne pojavi kada ga najavi spiker preko ozvučeNJa u roku od dva minuta, udarac o gong će označiti kraj i ringovni sudija će označiti pobedu borca u ringu. Ringovni sudija će zatražiti od bodovnih sudija da ispune bodovne liste i na osnovu NJih on će pozvati borca u centar ringa i podići će mu ruku kao pobedniku.

DODELJIVANJE POENA Član 11. Kod dodeljivanja poena, sledeća pravila se moraju poštovati: - Tokom svake runde sudija će praviti određeni skor poena za svakog borca shodno broju udaraca koje je svaki od njih primio. Da bi se udarci računali, oni moraju da zadovoljavaju određenu definiciju udarca i to: da bude dovoljne jačine, brzine, pravovremenosti, da bude upućen sa odgovarajuće distance i da pogodi dozvoljenu udarnu površinu kao i da ne budu blokirani ili zaustavljeni. Poeni se beleže na poleđini liste u toku runde, a na kraju runde, u pauzi se upisuju u kolone na licu liste i to od 8 do 10. - Vrednost ubeleženih poena u borbi računaće se na kraju svake runde i pripisivaće se borcu shodno stepenu njegove superiornosti. - Udarci borca koji se neće uzimati u obzir: - Ako su suprotni pravilima - Ako su blokirani - Ako su slabi i ako ne dolaze iz tela ili iz ramena Član 12. - Za vreme runde bodovni sudija će kažnjavati svaki prekršaj koji vidi bez obzira na to da li je ringovni sudija uočio taj prekršaj ili ne. - Ukoliko ringovni sudija daje zvaničnu opomenu sudije moraju upisati opomenu u bodovne liste. - Ako bodovni sudija uoči prekršaj koji ringovni sudija očigledno nije video i ako kazni borca, on mora jasno naznačiti da je tako postupio stavljajući znak J u svoju kolonu, uz naznačavanje svojih razloga za takvu odluku. Član 13. - U svakoj rundi se može dati deset poena. Na kraju svake runde bolji borac će dobiti deset poena, dok će njegov protivnik dobiti srazmerno manje (9 ili 8 minimum). Kada bodovni sudija proceni da su oba borca istog nivoa, svaki od njih će dobiti po deset poena. - Ako su oba borca na kraju borbe, posle suđeNJa svake runde po bodovima imali isti broj poena sudija će dati

prednost onome koji je imao veću aktivnost, više nožnih udaraca, bolju odbranu, bolji stil ili drugo.. - Pobednik se mora proglasiti - Svaki pravilan udarac rukom ili nogom boduje se jednim poenom bez obzira da li je plasiran u glavu ili telo.

PREKRŠAJ Član 14. - Borac koji ne posluša naređenje i komande ringovnog sudije, koji se nesportski ponaša ili na neki drugi način krši pravila može dobiti interne opomene, javnu opomenu, minus poen ili biti diskvalifikovan od strane ringovnog sudije. - Borcu se mogu dati samo tri zvanične opomene tokom jedne runde meča. Treća zvanična opomena je diskvalifikacija takmičara. - Opomene koje su date sekundantu se računaju kao opomene koje su date borcu. - Ringovni sudija može bez prekidaNJa borbe u bilo kojem momentu da upozori internom opomenom borca. - Ako on želi da da javnu opomenu borcu on će zaustaviti borbu i objaviti prekršaj, tako što će bodovnim sudijama pokazati o kakvom se prekršaju radi, pokazujući svojim kažiprstom na borca koji je načinio prekršaj. - Svaki borac je obavezan da u toku runde izvede minimum 6 pravilnih nožnih udaraca. Ukoliko to ne izvede dobiće nakon prve runde javnu opomenu, nakon druge minus poen i nakon treće drugi minus poen. Ukoliko u prvoj nije imao propisani minimum ostavlja mu se mogućnost da taj nedostatak nadoknadi u toku druge runde. Ukoliko je u toku prve runde imao minimum 6 nožnih udaraca a u toku druge nije, na kraju druge runde dobija minus poen. Ukoliko je u prve dve imao minimum od 12 udaraca a u toku treće nije imao 6 udarca na kraju treće dobija minus poen. - Ukoliko se borba odvija u dve runde primenjuje se isto pravilo. Ako borac u toku prve runde ne izvede dovoljan broj nožnih udaraca dobija javnu opomenu sa mogućnošću nadoknade u drugoj rundi. Ukoliko ne uspe da nadoknadi zaostatak iz prve runde na kraju druge dobija minus poen. Ako borac u toku prve runde ostvari propisani minimum a u toku druge to ne uspe na kraju druge će dobiti minus poen.

AKCIJE KOJE SE SMATRAJU FAULOVIMA - udaranje ispod pojasa, otvoreni (široki) udarci, saplitanje, udaranje laktovima - nabadanje glavom, ramenima, podlakticama i laktovima, davljenje protivnika, gnječenje njegovog lica rukama ili laktovima, guranje njegove glave na konopac. - Udaranje otvorenom rukavicom, udaranje unutrašnjom stranom rukavice, udaranje ručnim zglobom. - Udaranje protivnika u leđa (u predelu kičme), u potiljak, zadnji deo glave i bubrega - Pljeskanje - Napad uz odbacivanje od konopaca i uopšte njihovo nepravilno korišćenje - Ležanje, rvanje ili izbegavanje borbe - Napadanje protivnika koji je na podu ili koji ustaje - Držanje protivnika - Vučenje i istovremeno udaranje protivnika ili navlačenje (guranje) protivnika na udarac - Vučenje ili držanje protivnikove ruke - Spuštanje glave ispod pojasa kao i guranje protivnika glavom - Korišćenje veštačkih sredstava za pasivnu odbranu i namerno padanje u nastojanju da se izbegne udarac - Dobacivanje različitih uvreda i agresivnih reči u toku runde - Odbijanje da se povuče posle komande BREK - Pokušaj da se zada udarac protivniku odmah posle komande BREK i pre povlačenja unazad - Svađanje sa sudijom ili vređanje sudije u bilo kojem trenutku - Namerno izbacivanje gume za zube ili učestalo popravljanje opreme bez potrebe - Kada je borac već dobio opomenu za određeni prekršaj, na primer držanje, posle drugog upozorenja za isti prekršaj uslediće javna opomena. Ako ringovni sudija misli da je načinjen neki prekršaj kojeg on nije primetio (bez njegovog znanja) on će morati da se konsultuje sa sudijama.

NOKDAUN Član 15. - Ako takmičar posle primljenog jednog ili serije udaraca dotakne pod nekim drugim delom tela osim stopala - Ako se beznadežno okači na konopce posle primljenog jednog ili serije udaraca - Ako se nađe izvan konopaca, delimično ili potpuno, posle primljenog jednog ili serije udaraca - Ako okrene leđa protivniku bez razloga, zbog umora, udarca ili sl. - Ako posle snažnog udarca ne padne na pod ili na (kroz) konopce već ostane da stoji u polusvesnom stanju i po mišljenju ringovnog sudije nije u stanju da nastavi borbu - U slučaju nokdauna sudija mora odmah da počne da odbrojava sekunde. Kada je borac na podu, njegov protivnik mora istog trenutka da ode u neutralni ugao, što će mu pokazati ringovni sudija. On će nastaviti da se bori sa svojim protivnikom koji je pao samo ako on bude ustao i tek onda kada ringovni sudija bude naredio nastavljanje borbe. Ako protivnik ne ode u neutralni ugao, na osnovu naređenja ringovnog sudije, ringovni sudija će prestati da broji sve dok se to naređenje ne izvrši. Brojanje će biti nastavljeno na mestu (brojki) na kojem je bilo zaustavljeno sve do okončanja. - Kada je borac na podu ringovni sudija će brojati od jedan do deset sa sekundom razmaka između svake brojke i svaku sekundu će pokazivati svojom rukom tako da borac koji je pao može da vidi (čuje) koliko je sekundi prošlo od otpočinjanja brojanja. Između pada borca i otpočinjanja brojanja mora proći sekunda. - Kada je borac na podu, usled udarca, borba se neće nastaviti pre nego što ringovni sudija bude odbrojao do osam čak i onda kada je borac spreman da nastavi borbu pre toga. Pošto ringovni sudija bude odbrojao do DESET runda će biti završena i biće objavljen K.O. - Ako je borac na podu pošto je primio udarac i ako se borba nastavi pošto je bilo odbrojano do osam sekundi, pa onda borac padne ponovo na pod bez da je primio ijedan udarac, ringovni sudija će nastaviti da broji otpočinjući od osam.

- Ako borci padnu istovremeno, brojanje će se nastaviti sve dok se jedan od njih bude nalazio na podu. Ako obojica ostanu na podu posle odbrojanih deset sekundi, borba će biti prekinuta i biće doneta odluka, pri čemu će se uzeti u obzir poeni koji su dodeljeni pre nokauta. - Borac koji ne nastavi borbu posle breka ili posle nokauta, gubi tu borbu. - Nokdaun bodovni sudija ne upisuje u bodovnu listu kao minus poen ali se uzima u obzir prilikom ocene opšteg utiska oba borca.

POSTUPAK POSLE NOKAUTA Član 16. - Ako borac ostane nesvestan dozvoljeno je samo ringovnom sudiji i ovlašćenom doktoru da ostanu u ringu, osim u slučaju kada je doktoru potrebna pomoć - Borac koji je bio nokautiran zbog udarca u glavu tokom borbe ili ako je ringovni sudija zaustavio borbu zbog ozbiljnih udara (povreda) glave koji ga sprečava da nastavi borbu, biće ispitan od strane doktora odmah posle toga i biće odveden kući ili na neko drugo odgovarajuće mesto, što će učiniti jedan od funkcionera koji je na dužnosti u to vreme. - Borcu koji je bio nokautiran zbog udarca u glavu tokom borbe ili je ringovni sudija zaustavio borbu zbog ozbiljnih udaraca (povreda) glave koje ga sprečavaju da nastavi borbu, neće biti dozvoljeno učešće na takmičenjima ili u mečevima u periodu najmanje četiri nedelje od nokauta, ukoliko se ovo ponovi dva puta u roku od osam meseci takmičaru neće biti dozvoljen nastup u periodu od najmanje šest meseci od drugog nokauta i kada je takmičar ovakav nokaut doživeo tri puta u periodu od osam meseci neće imati pravo nastupa najmanje godinu dana od trećeg nokauta. - Ringovni sudija će proglasiti odluku R.S.C.H. ukoliko je prekinuo borbu zbog nesposobnosti borca da nastavi meč usled povrede glave ili udarca u glavu - Pre nego takav borac nastavi sa svojom karijerom posle neke od gore navedenih zabrana mora biti, posle specijalnih medicinskih ispitivaNJa proglašen za spremnog (sposobnog) za učešće na takmičenjima od strane sportskog doktora. RUKOVANJE Član 17. - Pre i posle borbe borci će se rukovati, što predstavlja znak čistog i prijateljskog rivalstva, shodno pravilima borenja. Borci se rukuju pre početka i posle donošenja odluke. Rukovanje nije dozvoljeno između rundi. UZIMANJE NARKOTIKA

Član 18. - Borcima je zabranjeno uzimanje bilo kakvih narkotika ili hemijskih supstanci koje nisu uključene u normalni jelovnik borca. Svaki borac ili funkcioner koji krši ovaj kodeks može biti diskvalifikovan ili suspendovan od strane. Svaki borac koji posle borbe odbije da se podvrgne medicinskom ispitivanju, čiji je cilj da se utvrdi da ovo pravilo nije prekršeno, može biti diskvalifikovan ili suspendovan. Isto će se dogoditi i u slučaju da neki funkcioner podstiče (ohrabruje) takvo odbijanje. Dozvoljeno je korišćenje lokalnih anestetika ako se time saglasi predsednik Lekarske.

ZDRAVSTVENA SPOSOBNOST Član 19. - Borcu će biti dozvoljeno da se bori na takmičenju tek pošto bude proglašen sposobnim za to od strane sportskog doktora, kojeg priznaje savez pod čijim se imenom takmičenje organizuje. - Svi borci koji nastupaju u takmičenju moraju imati odgovarajuću lekarsku potvrdu o sposobnosti za takmičenje. Ova potvrda je upisana u takmičarsku knjižicu i pokazuje se prilikom merenja. - Borcima koji su gluvi, nemi, koji imaju samo jedno oko ili imaju epilepsiju nije dozvoljeno da se bore. Zabranjeno je i korišćenje čvrstih kontaktnih sočiva dok se borac nalazi u ringu. - Borcu neće biti dozvoljeno da uzme učešće u meču ukoliko ima neku previjenu ruku, ukoliko ima posekotinu, povredu, čir (gnojenje) ili mu iz nekih povreda teče krv, posebno kada je reč o glavi ili licu, nosu i ušima. njemu može biti dozvoljeno da se bori ukoliko je zaštićen na odgovarajući način a tu odluku donosi doktor na sam dan takmičenja. LJEKARSKA POMOĆ Član 20. Priznati sportski doktor mora biti prisutan tokom čitavog takmičenja i ne sme napuštati svoje mesto pre kraja posledNJe borbe i pre nego što se vidi sa borcima koji su učestvovali na tom takmičenju. PRAVILA ZA LOW KICK Član 21. Pravila za lou kik ista su kao i za ful kontakt sa tim što u ovoj disciplini takmičari koriste i niske nožne udarce u predelu butine sa spoljne i unutrašnje strane. Svi nožni udarci izvode se potkolenicom na sve dozvoljene udarne površine. Takmičari moraju nositi štitnike za potkolenice. PRAVILA ZA K-1 Član 22.

Pravila za K-1 su ista kao i za lou kik sa tim što su dozvoljeni niski nožni udarci po celoj površini noge (potkolenica, koleno), dozvoljeni su udarci kolenom u sve dozvoljene udarne površine, dozvoljeno je držanje za vrat, savijanje protivnika u cilju izvođenja udarca kolenom u glavu. Takođe je dozvoljeno i hvatanje protivnikove noge ali samo u slučaju ako se istovremeno zadaje jedan kontra udarac, kao i klinč ali samo ako je aktivan I ne traje duže od 5 sekundi. Nisu dozvoljena bacanja bilo kog oblika.

SPORTSKA OPREMA Član 23. U svim disciplinama takmičari nastupaju goli do pasa. U disciplini ful kontakt takmičari su obavezni da nose dugačke pantalone za nastup, suspenzor za genitalije, štitnike za potkolenice, zaštitne papuče, rukavice od 10 unci, gumu za zube a u pionirskoj, kadetskoj i juniorskoj konkurenciji i zaštitnu kacigu. U disciplini lou kik takmičari su obavezni da nose šorts, suspenzor za genitalije, štitnike za potkolenice, zaštitne papuče, rukavice od 10 unci, gumu za zube, a u kadetskoj i juniorskoj konkurenciji i zaštitnu kacigu. U disciplini K-1 takmičari su obavezni da nose šorts, suspenzor za genitalije (po mogućnosti metalni), štitnike za potkolenice sa produžetkom za ris, rukavice od deset unci, gumu za zube. Član 24. Ovaj pravilnik je usaglašen sa WAKO pravilnikom suđenja, sa tim što se na domaćim zvaničnim amaterskim prvenstvima ne upotrebljava kaciga u seniorskoj konkurenciji. Ona je obavezna na međunarodnim prvenstvima. Član 25. 7. DISKUSIJA Kik boks je sport,ili vid rekreacije u kome je cilj da čovjeka se dovede u stanje potpune emocionalne, psihičke a svakako i fizičke zrelosti i stabilnosti. Put da se postane vrhunski majstor ovog borilačkog sporta nije nimalo lak,potrebna su mnoga odricanja,ali je moguć za svakoga bez obzira na pol i uzrast,a nagrada je maksimalno ovladavanje svojim tjelom,svojom psihom i licnosću u cjelini. Kik boks postaje način života, umjetnost življenja, a za neke možda i život sam. Kik boks sport je sport pun dinamike, i zahtjeva od takmičara da u potpunosti i podjednako ovladaju tehnikom,taktikom i fizičkom pripremom.

8. ZAKLJUČAK 1.Upoznati i razraditi šta znači kik boks i kako se vježba. 2.Upoznati suštinski sve principe kik boksa 3.Razraditi svaki princip po naosob. 4.Praktično naučiti svaki princip. 5.Razraditi princip vježbanja sa svim uzrasnim kategorijama. 6.Objasniti razliku vježbanja i uvježbavanja mladih uzrasnih kategorija i seniora. 7.Objasniti cilj i način stvaranja vrhunskog takmičara. 8.Praktično pokazati i objasniti vježbanje vrhunskih sportista. 9.Objasniti način i cilj kako doći do prvilnosti u izvođenju tehnika, uvezivanju tehnika,kao i način prenošenja znanja. Važno je napomenuti da je kik boks naporan i opasan sport ali da se uz pravi trening, gdje se borci pravilno i kvalitetno fizički pripreme, izostaju povede koje bi bitno mogle uticati na takmičare. Još je bitno naglasiti da je kik boks sport koji zbog svoje ljepote i privlačnosti i ima toliki broj poklonika u čitavom svijetu, pa i kod nas.

9. LITERATURA 1. Borislav Pelević, Kik boks teorija i metodika, zavod fizičke kultre Novi Sad 2. Derviš Selhanović, Kik boks

3. Sudiski pravilnik

Related Documents