Modul 1- MENGAMBAR Rancangan Pengajaran Harian Matapelajaran : Dunia Seni Visual Kelas/ Tahap : Tahun 5 (Sobirin) / Tahap 2 Bil. Murid : 30 orang Tarikh : 12/7/2017 Masa : 60 minit Bidang Kegiatan : Menggambar dan mencetak Tema/Tajuk : Siput (sampul buku) Kemahiran/Fokus : Mengambar dan mencetak Pengetahuan sedia ada : Murid pernah belajar tentang cetakan dan siput. Standard kandungan 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, warna, jalinan, kontra dan imbangan yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan gambar teknik cetakan. 2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan gambar teknik cetakan. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan gambar teknik cetakan 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya. Standard pembelajaran
1.1
Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada gambar teknik cetakan. 1.1.1 Unsur seni 1.1.1.1 Rupa - geometri dan organik 1.1.1.2 Warna - primer dan sekunder 1.1.1.3 Jalinan - tampak 1.1.2 Prinsisp Rekaan 1.1.2.1 Kontra - warna 1.1.2.2 Imbangan - tidak simetri
1.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilangambar teknik cetakan.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media 1.2.1.1 Berus lukisan, palet, tali parcel, straw board atau box board, gunting atau alatan lain yang sesuai. 1.2.1.2 Kertas lukisan, gam, dan cat poster atau cat tempera atau bahan lain yang sesuai.
1.2.2 Mengetahui penggunaan bahan serta proses dan teknik dalam penghasilan karya 1.2.2.1 Teknik - Kolograf 1.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat menzahirkan idea melalui pelbagai sumber kajian dan teknololgi dengan mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik cetakan yang kreatif.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif 1.3.2.Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya gambar teknik cetakan 1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan gambar teknik cetakan 1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual serta menghubung kait seni dengan disiplin ilmu yang lain, kehidupan, sejarah seni dan budaya . 3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan. 3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya. 3.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat: 1. Menghasilkan gambar menggunakan teknik cetakan dengan menekankan bahasa seni visual. 2. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif. 3. Membuat apresiasi terhadap karya. Pentaksiran Berasaskan Sekolah KBAT/ Tabiat Berfikir (HOM) Elemen Merentas Kurikulum Penerapan Nilai Sumber/ Bahan Bantu Mengajar
: Karya cetakan : KB, HOM, Peta Minda : TMK, Keusahawanan, Kreativiti, dan Inovasi (EK1,EK2,EK4,EK5) : Tekun, disiplin, gigih berusaha, berani, kreatif, sabar, berani bertanya, berhati-hati, cermat, jujur, menghargai dan teliti. : Gambar siput, lagu ikan, carta alir proses dan contoh karya.
LANGKAH/ MASA Set Induksi
ISI PELAJARAN Bermain teka perkataan
(5 minit)
Menerangkan tajuk yang diajar iaitu
C E T A K A N cetakan Permainan siput sedut
AKTIVITI PdP Murid mencari huruf dan menyusun semula dipapan putih untuk mengetahui tajuk pelajaran.
STRATEGI/ BBM/ NILAI/ CATATAN
Strategi: Main sambil belajar,
Murid berfikir dan memberi jawapan.
pembelajaran
Guru menerangkan berkenaan dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
penemuan
Guru memperkenalkan tajuk iaitu cetakan. Guru membuat aktiviti tepuk siput sedut bagi memberi gambaran tema yang mereka akan lukis G : 1 siput sedut M : ssuupppp! G : 2 siput sedut M : Suppp !! suuuppp!! G : 3 siput sedut M : ssuppp!! Suuppp!! Suppp!
secara inkuiri
Strategi DBAE: Menghasilkan produk seni
Pendekatan: konsep
TKP: Kecerdasan verbal linguistic
BBM Huruf perkataan
Nilai : Tekun, teliti
Persepsi Estetik
Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada cetakan.
Guru menerangkan cetakan dengan mempamerkan contoh karya.
KB: Pemerhatian,
Fasa Persediaan
HOM
(berfikir
fleksibel), KBAT (menganalisis,
(15 minit) Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan
menilai)
Teknik penyoalan
Contoh cetakan
BBM: bahan maujud contoh
Murid diterangkan tentang unsur rupa organik dan geometri.
corak cetakan
Guru menerangkan imej positif dan negatif
hasil karya,
yang sebenar /
Nilai: patuh, berani, teliti, tekun.
Murid diterangkan prinsip harmoni. Murid membuat analisis mudah. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan untuk kerja berkumpulan.
Aplikasi Seni Fasa Persediaan
Guru menyatakan media yang digunakan. -
Fasa Imaginasi (30 minit)
-
Guru mempekenalkan alat dan bahan untuk meghasilkan papan cetak.
Alat - tali, alat yang sesuai untuk digunkana atas rekaan plat cetakan, gunting
Kaedah: demonstrasi BBM: Overhead projektor (OHP), Power Point, Laptop, Carta Alir
Bahan - gam, kertas lukisan
Guru menunjuk cara menghasilkan papan cetak. Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan papan cetak.
Guru membuat 1 demonstrasi sebagai panduan bagi murid.
KBKK: Menjana idea
Guru menunjukkan carta alir cara-cara menghasilkan papan cetak.
Media: Alat : gunting
Murid bersoal jawab dengan guru tentang cara-cara membuat papan cetak.
Bahan : kertas lukisan, tali parcel, pensel, gum atau bahan lain yang sesuai
S : Kenapa perlu menggunakan tali pasel dalam penghasilan papan cetak. J : Supaya apabila mencetak, warna yang ada di tali pasel saja dicetak diatas kertas cetakan. Carta alir cara-cara menghasilkan papan cetak. Murid melakar siput dikertas lukisan
Murid meletakkan gam pada lakaran
Murid menampalkan tali pasel.
Strategi: Berasaskan guru
Nilai Murni: Bekerjasama, tekun dan teliti.
Apresiasi Seni Fasa Perkembangan Fasa Tindakan
Murid mempamerkan Papan cetak yang dihasilkan. Murid menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan diorama
(7 minit)
Guru membuat sesi penilaian dengan memilih beberapa karya murid. Guru memilih 3 orang murid untuk membuat sesi apresiasi. Guru mengajukan beberapa soalan kepada murid. Contoh soalan: S : Apakah yang kamu faham tentang Jalinan? J : Jalinan bermaksud kesan yang terdapat dalam seseuatu permukaan objek. Seperti contoh kita boleh sentuh papan cetak yang kami hasilkan S : Apakah aktiviti membentuk yang telah kamu laksanakan?
KB- Penilaian & pelaksanaan HOM- Penyoalan & permasalahan visual EMK : Kreativiti, Inovasi, Keusahawanan (EK2,EK4, EK5), TMK dan nilai murni TP1 - pengetahuan TP2 - kefahaman TP3 - menghasilkan TP4 –menghasilkan dengan betul TP5 –menghasilkan dengan betul, kreatif & inovatif TP6menghubungkait sejarah & adiguru
J : Membina papan cetak dengan penggunaan ruang yang tepat dan penegasan dibuat pada siput kerana ia merupakan subjek matter. Guru menghuraikan kriteria karya yang baik. Kriteria: - Penggunaan alat bahan - Kemahiran teknik - Keaslian idea berdasarkan bahasa seni visual - Kreativiti - Kemasan Penutup (3 minit)
Nilai Murni: Bekerjasama, tekun dan teliti.
Guru merumuskan isi pembelajaran dan menerap nilai murni yang bersesuaian.
KB- Membuat rumusan Bekerjasama, tekun dan teliti