PANEVROPSKI APEIRON UNIVERZITET FAKULTET PRAVNIH NAUKA
Šeovac Davor
RETORIKA Tema besjede: Europa tako blizu, a tako daleko
Mentor: Prof.dr.Branimir Čović
Travnik, 12.07.2008.godine 2
Po prvi u povijesti, na evropskom jugoistoku, u torn širokom i bogatom prostoru otvara se prostor i osječa interes za suradnjom samostalnih i nezavisnih drzava uključenih i upučenih u Europsku uniju i Euroatlansku zajednicu slobodnog demokratskog i razvijenog svijeta. Danas sve nase zemlje povezane s Europskom unijom - kao punopravne članice, kao zemlje u pregovorima koje ce uskoro postati članice ili kao zemlje s raznim stupnjem pristupnih institucionalnih veza s Unijom. Ta činjenica svakako otklanja ponegdje još postojeca nerazumjevanja ili dvojbe. Vrijedi podsjetiti da je ta najveća i povjesno najtrajnija europska integracija, koja je kontinentu osigurala najduže razdoblje mira i blagostanja u povijesti, krenula od dalekosežne vizije. Danas kad su svi europski prostori, pa i oni koji su najviše osječali dramu one stare Europe podjela i ratova - nasli svoje mjesto i svoje poveznice sa europskom idejom i europskim institucijama, danas je vrijeme i za nas dio kontinenta. Vračam se dalekoseznoj viziji koja je pokrenula Europu. Vjerujem da ni projekt nove Europe ne moze biti povijesno dovrsen, pa niti stabilan i pravican, bez perspektive ukljucenja svih zemalja europskog jugoistoka. Što vise u toj uzajamnosti vidim trajan zalog prosperiteta i mira pa i duboke povijesne promjene. Europska i Euroatlanska perspektiva je najbolji i najpoticajniji okvir za pravladavanje teškog naslijedža i izazova nedavne prošlosti ovih prostora. Pokazuje se da to ostaje i najboljim ako ne i jednim ozbiljnim okvirom i za suočavanje s preostalim otvorenim pitanjima i izazovima. Potvrdilo se uostalom, da ta europska ideja unosi nove dimenzije i tamo gdje su ne treba skrivati, odnosi izmedu pojedinih država ovog procesa takoder bremeniti prošlošću, nepovjerenjem ili neriješenim pitanjima. Na kraju potvrdilo se da je i u toj okrenutosti prema suradnji na zajedničkoj europskoj viziji, osobito u ovom dijelu Europe potrebno je i iskreno suočiavanje s prosloscu. Upravo je u tome najvažnija uloga parlamenta. Pred parlamentima je zadača da usvajaju zakone koji u sebi sadrže nove vrijednosti a time i odgovornost za usmjeravanje cjelokupnog razvoja društva. Oni su najvise ustanove narodne volje. I ako narodi našeg dijela Europe danas iskazuju svoje puno opredjeljenje i interes da se sve naše zemlje uključe u europsku i euroatlansku zajednicu, tada najviši demokratski narodni predstavnici imaju jasan cilj i zadaču.
Ta zadača najviših zakonodavnih tijela svakako je stvaranje pravnih temelja za duboke reformske preobrazbe naših društava, u skladu sa europskom pravnom stečevinom. Uz ostalo, to pretpostavlja i političku saglasnost tih najvaznijih strateških ciljeva. Europske standarde moramo usvajati - zbog nas samih, - reforme provoditi - zbog nas samih, zakonodavstvo prilagodavati - zbog nas samih...
3
Politički okvir suradnje - Proces za suradnju Jugoistocne Europe - dobiva sve čvršće konture. U njemu se zemlje - vec etablirane u EU ili sasvim nove članice - potiču na saradnju, medžusobnu podrsku, kompetitivnost odnosno partnerstvo sa zemljama koje bi tek trebale postati članicama Unije. Europeizirati regiju znači učiniti je sukladnom europskim standardima. Tvoriti medusobne granice i učlaniti sve zemlje regije u Europsku uniju znači trajno uspostaviti mir i stabilnost na ovim prostorima. To medžutim ni u kojem slučaju ne treba značiti istovremeni ulazak svih zemalja uže regije u članstva.
4