SARJANA MUDA PENGAJARAN (SEKOLAH RENDAH) AMBILAN KHAS OKTOBER 2007
PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203 Nama : MOHD ASRI BIN CHE AWANG No. Matriks : 650118035343002 No. Telefon : 019-9773886 Tutor : ENCIK TAN KA KEONG PPW : Pahang Semester : September 2008
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
ISI KANDUNGAN Halaman Sekapur Sirih
2
1. PENDAHUL UAN 1.1
Soalan Tugasan
3
1.2
Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Kesihatan
5
Tahun 5 (Hanya tunjang pembelajaran yang dipilih) 2. TUGASAN
6
2.1 Rancangan Pengajaran Harian 3. PENERANGAN PENGKAEDAHAN
13
4. RUMUSAN
14
5. LAMPIRAN
15
6. BIBLIOGRAFI
21
Persembahan MS Power Point di e-mail.
1
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
Bismillahirrahmanirrahim
Assalamualaikum Warahmatullahi Wabarakatuh, segala puji bagi Allah tuhan sekalian alam, selawat dan salam ke atas junjungan besar nabi Muhammad S.A.W.
Syukur Alhamdulillah ke hadrat Allah s.w.t kerana dengan izin dan rahmat-Nya, dapat saya menyiapkan tugasan ini. Keupayaan yang terbatas selaku manusia biasa serta cabaran dan dugaan yang dihadapi telah dilalui, meskipun memerlukan ketabahan dan kesabaran. Setinggi – tinggi penghargaan dan jutaan terima kasih saya ucapkan kepada tutor saya iaitu En. Tan Ka Keong atas segala sumbangan ilmu, kepakaran dan tenaga beliau dalam memberi tunjuk ajar, bimbingan dan nasihat sehingga saya berjaya menyempurnakan tugasan ini. Hanya Tuhan jua yang dapat membalas jasa baik tuan.
Terima kasih yang tak terhingga juga saya ucapkan kepada semua tutor dan rakan – rakan di Fakulti Pendidikan dan Bahasa OUM yang telah menyumbang ilmu yang tidak ternilai harganya sepanjang semester ini.
Penghargaan ini juga buat keluarga tercinta kerana memahami serta membantu saya di dalam meneruskan cabaran untuk membawa pulang segulung ijazah. Sesungguhnya segala kesabaran, penat jerih dan lelah pasti ada hikmah disebaliknya.
Terima Kasih.
MOHD ASRI CHE AWANG 650118035343
2
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
3
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
Rancangan Mengajar atau juga dikenali rancangan kerja merupakan rancangan untuk melaksanakan sukatan pelajaran secara terperinci mengikut keperluan kelas yang di ajar oleh seseorang guru.
Persediaan mengajar hendaklah dibuat berdasarkan Sukatan Pelajaran, dengan cara mengubahsuai kannya kepada unit pengajaran. Semasa merancang sesuatu pengajaran, guru perlu memikirkan perkara berikut:
Apakah perkara yang perlu dipelajari murid? (Kemahiran, fakta, konsep, sikap, nilai, dan sebagainya; di mana melibatkan aspek kognitif, psikomotor dan afektif).
Apakah yang perlu dipelajari atau dicapai murid? (Merangkumi objektif pengajaran).
Apakah urutan yang paling sesuai untuk tajuk dan tugasan yang dirancang?
Apakah kaedah penyampai an yang paling sesuai digunakan supaya objektif pengajaran tercapai dengan mudah dan berkesan?
Bagaimanakah cara terbaik untuk menilai pengajaran (guru) dan pembelajaran (murid)?
Seterus dipaparkan sedutan huraian sukatan pelajaran Pendidikan Kesihatan Tahun 5 dan tunjang yang dipilih. Kemudian iikuti pula satu rancangan pengajaran harian yang lengkap yang menekankan konsep pembelajaran konstruktif dan pengaplikasian kemahiran berfikir.
4
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
5
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN
Mata Pelajaran
:
Pendidikan kesihatan
Tarikh
:
20/10/2008
Hari
:
Isnin
Masa
:
7.40 a.m – 8.40 a.m
Tahun
:
Tahun 5
Bil. Murid
:
24 orang
Tunjang Pembelajaran
:
Kesihatan Diri dan Keluarga
Tajuk
:
Kesihatan Diri
Sub Tajuk
:
Seksuali ti
Hasil Pembelajaran
: Aras 1 : Memahami maksud akil baligh, haid dan ihtilam. : Menerangkan perubahan fizikal semasa akil baligh. : Menerangkan langkah penjagaan kebersihan yang diambil semasa haid dan ihtilam.
Objektif
:
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menerangkan maksud akil baligh, haid dan ihtilam dengan tepat dan jelas. 2. Menyenar aikan 7 daripada 12 perubahan fizikal yang berlaku selepas akil baligh. 3. Menyatakan langkah-langkah penjagaan kebersihan semasa haid dan ihtilam. 4. Murid dapat mengamalkan cara hidup sihat dan bersih khususnya semasa haid.
6
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
Pengetahuan sedia ada murid:
1. Bagi murid muslim, mereka pernah melihat ibu atau kakak mereka tidak solat atau berpuasa dengan alasan uzur. 2. Murid pernah menghadiri majlis berkhatan bagi kanak-kanak lelaki yang hampir baligh.
Penerapan nilai
:
Hormat-menghormati dan sopan santun
BBM
:
Petikan, kad manila, gambar, kad soalan, slaid power point
KBKK
:
Membuat urutan, perbandingan, menjana idea
TKP
:
Kecerdasan kinestatik, kecerdasan muzik, dan
kecerdasan linguistik
7
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
LANGKAH/MASA SET INDUKSI (5 Minit)
ISI PELAJARAN
Lagu – “Aku Dah Dewasa”
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Murid diminta menari dan
CATATAN/BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM) Slaid Powerpoint
menyanyikan bersamasama guru, lagu “Aku Dah
Rentak –
Dewasa”
“Old McDonald Had a Farm”
Guru membuat perkaitan
TKP :
antara lirik lagu dengan isi
Kecerdasan muzik
pembelajaran hari ini.
dan kinestatik
LANGKAH 1 (15 Minit)
Contoh Soalan:
Guru bertanya secara
Apakah maksud akil
rambang kepada murid
baligh.?
tentang maksud akil baligh,
Apakah maksud haid?
haid dan ihtilam.
Apakah maksud ihtilam?
Murid diminta memberi maksud berdasarkan pemahaman sedia ada
Maksud :
mereka.
Akil baligh - Satu proses yang berlaku
Guru menerangkan
semasa proses
maksud akil baligh, haid
pertumbuhan dan
dan ihtilam dengan
pembesaran manusia.
menayangkan slaid
Slaid Powerpoint
powerpoint. Haid - Darah yang keluar dari rahim. 8
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
Ihtilam - Suatu
AKTIVITI PENGAJARA N DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)
Murid diminta mencatat
keadaan apabila air setiap maksud tersebut mani keluar secara
sebagai bahan hafazan.
tidak sedar semasa bermimpi sesuatu yang memberahikan
LANGKAH 2 (20 Minit)
Menyenar aikan
Murid dibahagikan kepada
perubahan-perubahan
4 kumpulan yang terdiri
fizikal yang berlaku
daripada 2 kumpulan murid
selepas akil baligh.
lelaki dan 2 kumpulan murid perempuan. Setiap
KBKK : Proses
ahli kumpulan adalah
Perbandingan
seramai 6 orang.
Kumpulan murid lelaki akan
Kad Gambar
dibekalkan dengan kad gambar L manakala kumpulan murid perempuan dibekalkan dengan kad gambar P.
9
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARA N DAN PEMBELAJARAN
Pembentangan
Setiap kumpulan diminta
oleh wakil
berdiskusi dan menyenaraikan
kumpulan
perubahan-perubahan fizikal
TKP : Kecerdasan
yang mereka nampak di dalam
linguistik
kad gambar masing-masing.
CATATAN/BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)
Wakil kumpulan akan menyusun Rumusan
dan membacakan hasil dapatan
perubahan-
kumpulan masing-masing.
perubahan fizikal selepas akil baligh.
Setiap kumpulan diedarkan dengan modul pengajaran untuk dibuat perbandingan dan juga catatan. (Bahan pengukuhan)
Guru membimbing murid
Slaid
membuat rumusan tentang
Powerpoint
perubahan-perubahan yang berlaku selepas akil baligh. Lembaran Murid diedarkan dengan
aktiviti
lembaran aktiviti.
Hasil dapatan murid disemak oleh guru.
10
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
LANGKAH/MASA
LANGKAH 3 (15 Minit)
ISI PELAJARAN
Menyatakan langkah-langkah penjagaan kebersihan semasa haid dan ihtilam
AKTIVITI PENGAJARA N DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)
Guru bertanyakan murid jika ada di antara mereka yang mengenali produk dengan jenama “stayfree”, “kotex”, “whisper”, “laurier” dan lain-lain jenama. Bersoal jawab dengan murid
KBKK : Poses menyusun ikut kriteria
tentang kegunaan tuala pelekat wanita dan iklannya di kaca televisyen.
Murid diedarkan dengan satu petikan karangan.
Murid menyenar aikan langkahlangkah penjagaan kebersihan berdasarkan petikan yang dibaca
Guru membantu murid membina pengukuhan yang peripentingnya menjaga kebersihan khususnya semasa haid.
11
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
PENUTUP / PENILAIAN (5 minit)
Mengulangi dan
Guru meminta murid menyebut
ingat kembali
dan mengingat kembali maksud
maksud akil baligh,
akil baligh, haid dan ihtilam.
haid dan ihtilam.
Generalisasi
Murid menyatakan yang mereka
tentang perubahan- akan mengalami perubahan perubahan fizikal
fizikal apabila mencapai akil
semasa akil baligh.
baligh.
Kepentingan
Guru mengingatkan dan
menjaga
menegaskan kepada murid agar
kebersihan semasa
memahami situasi semasa haid
haid.
dan bersedia menghadapinya. Guru menegaskan perbuatan mengejek kawan yang dalam
KBKK : Membina
haid adalah perbuatan tidak
rumusan
matang dan tiada sopan serta tidak menghormati perasaan orang lain. Lagipun, haid adalah fungsi normal badan perempuan yang sihat dan bersifat peribadi.
Guru menggalakan murid menambah pengetahuan melalui pembacaan buku-buku mengenai akil baligh, haid dan ihtilam.
12
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
Penerangan tentang kaedah dan kemahiran bernilai tambah yang dipilih dalam setiap langkah pengajaran yang dirancang dengan berkesan. Pada set induksi, guru memilih agar murid nyanyikan lagu “Aku dah dewasa” yang liriknya ada kaitan dengan isi pelajaran. Guru mudah untuk kaitkan dengan isi pelajaran untuk langkah seterusnya. Murid dapat memperlihatkan kecerdasan muzik dan kinestatik masingmasing. Murid yang berbakat boleh diserap dalam pasukan koir sekolah.
Langkah pertama, guru menggunakan kaedah bersoal jawab dan memberi peluang murid menjana idea. Guru cuba kaitkan dengan pengalaman sedia ada murid (konstruktivisme). Guru menggunakan kaedah resepsi iaitu penerangan secara kelas maksud haid dan ihtilam dengan jelas.
Langkah 2, di samping mencerap gambar yang diberikan dan membuat perbandingan (KBKK), murid juga dikehendaki berdiskusi ( berbincang) dalam kumpulan untuk mendapatkan hasil tugasan. Wujudlah percambahan fikiran dan murid dapat memperlihatkan kecerdasan interpersonal yang masing-masing miliki. Modul pembelajaran disediakan oleh guru sebagai bahan pengukuhan. Murid menjawab lembaran kerja secara individu.
Langkah 3, guru mulakan dengan kaedah bersoal jawab tentang jenama tuala pelekat. Seterusnya murid membaca petikan yang disediakan. Beberapa orang muid diminta membaca secara mekanis dengan nada dan intonasi yang betul (kecerdasan verba linguistik) Daripada petikan, murid menyenarai langkah-langkah penjagaan kebersihan (KBKK : proses menyusun ikut kriteria).
Penutup secara kognitif dengan membuat rumusan semula dan afektif agar murid menambah pengetahuan melalui bacaan.
13
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
RUMUSAN
Kepentingan persediaan mengajar tidak boleh dipertikaikan bagi setiap orang guru. Persediaan pengajaran dapat meningkatkan keyakinan guru untuk mengajar, di samping dapat membantu guru menilai pembelajaran murid di akhir pengajaran dengan lebih berkesan. Melalui penulisan persediaan mengajar, kompetensi dan komitmen guru dapat dinilai dan seterusnya dapat membimbing guru ke arah melahirkan guru yang profesional.
Guru perlu merancang pengajarannya, dengan mengambilkira segara aspek yang berkaitan iaitu objektif, pengetahuan sedia, bahan (isi pelajaran dan peralatan), dan aktiviti - yang sesuai dengan tajuk yang akan diajar serta latar belakang murid. Segala pengetahuan, kemahiran serta nilai yang perlu dikuasai dan diterap kepada murid perlu digariskan terlebih dahulu dengan jelas, pada peringkat awal perancangan. Semasa merancang pengajaran, guru perlu memberi tumpuan kepada aktiviti yang akan dijalankan murid, bagi memberi perluang kepada mereka memperolehi pengetahuan dan kemahiran, melalui pengalaman sebenar , secara hands-on dan minds-on.
Aktiviti pengajaranpembelajran yang dicadang hendaklah mempunyai perkaitan jelas dengan setiap objektif pengajaran dan isi pelajaran, berasaskan pengetahuan sedia ada 14
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
murid. Bagi membantu murid mempelajari sesuatu konsep dengan mudah dan berkesan, guru perlu menggunakan bahan bantu pengajaran yang sesuai. Guru perlu menilai pembelajaran murid, sama ada secara langsung atau tidak langsung, di sepanjang proses pengajaran. Melalui penilaian yang konsisten dan berterusan, guru dapat mengesan sebarang masalah pembelajaran yang dihadapi murid, seterusnya mengambil tindakan segera untuk mengatasinya. Di samping menilai pemahaman murid, guru perlu menganali sis dan menilai keberkesanan perancangan dan pengajarannya (iaitu, refleksi kendiri), sebaik sahaja sesuatu pengajaran tamat.
LAMPIRAN 1
Aku Dah Dewasa Semasa kanak-kanak, Badanku kecil. Kini kudewasa, Oh badanku sasa. Dulu kukecil Emak selalu Menghiasku. Kini kudewasa Melawa jadi hobiku. Lihatlah kami semakin tinggi, Suara dah berubah Itulah tanda Kami kini Dah dewasa.
Murid lelaki
Murid perempuan
Semua
15
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
Rentak ”Old McDonald Had A Farm”
LAMPIRAN 2 KAD AKTIVITI P
16
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
LAMPIRAN 3 KAD AKTIVITI L
17
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
LAMPIRAN 4
PETIKAN Ani seorang murid tahun 6 Bestari di sebuah sekolah di Daerah Jerantut. Ani seorang murid yang aktif dalam kokurikulum dan dalam masa yang sama sangat cemerlang dalam akademik. Beliau dilantik sebagai Penolong Ketua Murid sesi persekolahan tahun 2008. Seperti murid-murid lain yang sebaya dengannya, Ani sudah mula didatangi haid. Walaupun pada mulanya Ani agak tidak selesa dan bermasalah namun semua terkawal kerana Ani sudah bersedia untuk menghadapinya. Ani sentiasa nampak ceria dan cergas walaupun semasa haid. Ani bijak menjaga kebersihan dirinya semasa dala keadaan haid. Badannya sentiasa bersih. Kebersihan pakaiannya sentiasa dijaga. Ani menggunakan tuala pelekat yang sesuai untuk dirinya. Ani selalu memastikan tuala pelekat yang telah digunakan dibuang di tempat yang betul. Ani tetap aktif dalam gerak kerja kokurikulum walaupun semasa haid. Pendek kata haid tidak mengganggu rutin hariannya. 18
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
LAMPIRAN 5
19
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
LAMPIRAN 5
LEMBARAN AKTIVITI
PERUBAHAN FIZIKAL LELAKI
PERUBAHAN FIZIKAL PEREMPUAN
PERUBAHAN FIZIKAL DIRI SAYA
20
MOHD ASRI BIN CHE AWANG (650118035343002) PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN HBHE1203
BIBLIOGRAFI HBHA1203 Pedagogi Pendidikan Kesihatan. Prof. Dr Ansary Ahmed. (2007). Meteor Doc Sdn. Bhd. Selangor. Modul Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Konstruktivisme; Julai 2001: Pusat Perkembangan Kurikulum, Kementerian Pelajaran Malaysia, Kuala Lumpur. Mohd Sani Ibrahim, (1998) Perancangan Dan Strategi Pelaksanaan Latihan Guru-guru Sekolah Bestari. Prosiding Seminar Isu-isu Pendidikan Negara. Universiti Kebangsaan Malaysia. http://www.pdfcoke.com
21