922

  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 922 as PDF for free.

More details

  • Words: 930
  • Pages: 7
Druk nr 922 Warszawa, 22 lipca 2008 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji NPP-020-65-2008

Pan Bronisław Komorowski Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu, Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji wnosi projekt ustawy:

-

o zmianie ustawy Weterynaryjnej.

o

Inspekcji

Do reprezentowania stanowiska Komisji w pracach nad projektem ustawy został upoważniony poseł Wiesław Woda. Przewodniczący Komisji (-) Janusz Palikot

projekt

USTAWA z dnia ……….. o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej

Art. 1. W ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej ( Dz. U. z 2007 r. Nr 121 poz. 842) o Inspekcji Weterynaryjnej w art. 16 uchyla się ust. 7. Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia .

UZASADNIENIE 1. Uwagi ogólne – cel ekonomiczno-społeczny wprowadzenia ustawy Celem projektowanej ustawy jest poprawa jakości i spójności prawa w zakresie zawierania umów przez powiatowego lekarza weterynarii na wykonywanie czynności weterynaryjnych. Wpłynie na to zniesienie przepisu, określającego że zlecane przez powiatowego lekarza weterynarii czynności, nie mogą stanowić zatrudnienia w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. 2 . Przedstawienie stanu obecnego W chwili obecnej często treść i forma zawieranych umów wskazuje, że są one umowami o pracę (tj. określają czas i miejsce pracy oraz wynagrodzenie za godziny pracy), jednakże umowy te traktuje się jako umowy zlecenia, co nie jest korzystne dla zleceniobiorców. 3 . Różnice między dotychczasowym a przewidywanym stanem prawnym Proponowana zmiana wpłynie na umożliwienie zawierania przez powiatowych lekarzy weterynarii zarówno umów o pracę, jak i umów zleceń, co wpływać będzie na uelastycznienie form wykonywania czynności weterynaryjnych. Będzie to korzystne dla lekarzy weterynarii, zleceniobiorców zawieranych umów. 4. Wpływ regulacji na dochody i wydatki budżetu państwa (ew. jednostek samorządu terytorialnego) Projektowana regulacja nie będzie miała bezpośredniego wpływu na dochody i wydatki budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. 5. Wpływ regulacji na rynek pracy Projektowana ustawa nie zawiera przepisów, które mogą bezpośrednio i w istotny sposób wpływać na rynek pracy.

6.

Wpływ

na

konkurencyjność

gospodarki

i

przedsiębiorczość,

w

tym

na

funkcjonowanie przedsiębiorstw Projektowana ustawa nie zawiera przepisów, które mogą bezpośrednio wpływać na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość. 7. Wpływ na rozwój regionalny Projektowana regulacja nie będzie mieć istotnego wpływu na rozwój regionalny. 8. Konsultacje społeczne Projektowana regulacja jest zgodna z postulatami środowiska weterynaryjnego, zmierzającymi do takiego uściślenia przepisu dotyczącego sposobu zlecania czynności weterynaryjnych przez powiatowych lekarzy weterynarii, który umożliwiłby jego jednolitą interpretację i nie byłby sprzeczny z innymi przepisami prawa. 9. Ocena zgodności z prawem Unii Europejskiej Projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

Warszawa, 14 sierpnia 2008 r. BAS-WAEM-2236/08

Pan Bronisław Komorowski Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Opinia prawna w sprawie zgodności z prawem Unii Europejskiej komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej (przedstawiciel wnioskodawców: poseł Wiesław Woda) 1. Przedmiot projektu ustawy Projekt przewiduje uchylenie ustępu 7 w artykule 16 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 121, poz. 842). Uchylany przepisy zakłada, że wykonywanie czynności wynikających z zadań Inspekcji Weterynaryjnej przez określone osoby nie stanowi zatrudnienia w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Proponowana ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. 2. Stan prawa Unii Europejskiej w materii objętej projektem Odnosząc się do projektu ustawy, w prawie Unii Europejskiej można wskazać rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych prowadzonych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz. Urz. UE L 165 z 30.4.2004 r., str. 1, ze zmianami; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 3, t. 45, str. 200, ze zmianami) oraz dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego (Dz. Urz. WE L 395 z 30.12.1989, str. 13, ze zmianami; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 3, t. 9, str. 214, ze zmianami).

2

3. Analiza przepisów projektu pod kątem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady określa m.in. obowiązki właściwych organów państw członkowskich dotyczące kryteriów przeprowadzania kontroli urzędowych mających na celu sprawdzanie zgodności z regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i ich dobrostanu, ukierunkowanymi m.in. na zapobieganie, eliminowanie dopuszczalnych poziomów zagrożenia ludzi i zwierząt, bezpośrednio lub pośrednio przez środowisko naturalne, gwarantowanie ochrony interesów konsumenta. Dyrektywa Rady 89/662/EWG zobowiązuje państwa członkowskie do przeprowadzania kontroli weterynaryjnych zgodnie z regułami wspólnotowymi. Proponowana regulacja nie narusza przepisów rozporządzenia i dyrektywy. 4. Konkluzja Projekt ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

Sporządził: Zespół Prawa Europejskiego Akceptował: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Michał Królikowski

Deskryptory bazy REX: Unia Europejska, projekt ustawy, Inspekcja Weterynaryjna, kontrola, zwierzęta

Warszawa, dnia 14 sierpnia 2008 r. BAS-WAEM-2237/08

Pan Bronisław Komorowski Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna w sprawie stwierdzenia – w trybie art. 95a ust. 3 Regulaminu Sejmu – czy komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej (przedstawiciel wnioskodawców: poseł Wiesław Woda) jest projektem ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej Projekt przewiduje uchylenie ustępu 7 w artykule 16 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 121, poz. 842). Uchylany przepisy zakłada, że wykonywanie czynności wynikających z zadań Inspekcji Weterynaryjnej przez określone osoby nie stanowi zatrudnienia w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej nie jest projektem ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej. Sporządził: Zespół Prawa Europejskiego Akceptował: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Michał Królikowski

Deskryptory bazy REX: Unia Europejska, projekt ustawy, Inspekcja Weterynaryjna, kontrola, zwierzęta

Related Documents

922
October 2019 22
No 922
April 2020 10
922 Scope
June 2020 7
922-001
November 2019 6
922-s
November 2019 15
Mabuhay Issue No. 922
May 2020 13