RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA MASALAH PEMBELAJARAN
Kelas
:
4 ( Empat )
Mata pelajaran
:
Bahasa Malaysia
Tarikh
:
04 September 2009 ( Jumaat )
Masa
:
Bilangan murid
0730 – 0830 pagi ( 60 minit )
:
10 orang (ADHD 3, Autisme 1, Autisme/ Speech
Delayed 1, Slow Learner 3, Speech Delayed/AHD 1, Minimal Intellectual Impairment 1)
Tajuk
:
3.3
Kemahiran
:
Pengecaman dan penggunaan huruf ‘i’ pada permulaan perkataan serta cara menulis huruf ‘i’ merupakan pelajaran pada hari ini.
:
6.1
isi
Mengenal dan mengecam bentuk dan bunyi huruf pada simbol yang dilihat.
Penggabungjalinan Isi Kandungan kata
Mengenal, menekap, meniru bentuk huruf, suku dan perkataan.
6.5.1 Perkataan
Objektif Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:
Perentasan Kurikulum :
Pengetahuan sedia ada
i.
Menyebut bunyi huruf vokal ‘i’ dengan sebutan yang betul.
ii.
Menulis huruf vokal ‘i’ mengikut arah yang betul.
Bahasa Malaysia, Pendidikan Seni dan Alam Sekitar
:
Penyerapan Nilai berdikari serta
Murid sudah tahu huruf vokal A dan E
:
Yakin diri, kasih sayang, hormat menghormati,
bertanggungjawab.
Unsur terapi
:
Pertuturan, pengamatan dan koordinasi tangan.
Bahan Bantu Mengajar Kerja.
:
Kad Perkataan, papan tulis, gambar dan Lembaran
LANGKAH /MASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI P & P
CATATAN
SET INDUKSI ( 5 MINIT )
Membantu Murid Mengingat Kembali Kemahiran Sedia Ada: 1. Murid diingatkan kembali kepada pengajaran lepas dengan menunjukkan kad perkataan ‘ayam’. 2. Guru menyatakan bahawa huruf yang akan dipelajari seterusnya ialah huruf ‘a’ yang juga terdapat di dalam perkataan ‘ayam’ yang telah dipelajarinya sebelum ini.
1. Guru menunjukkan gambar Ikan. 2. Guru dan murid berbincang tentang bentuk binatang atau haiwan yang ditunjukkan.
Teknik : Pemerhatian. sumbang-saran bersoaljawab Nilai :
Memperkenalkan Pelajaran Hari Ini Kepada Murid:
mendengar arahan
Terapi : pertuturan pendengaran pengamatan BBM :
Ibu. 1. Murid ditunjukkan kad gambar ‘ikan’. Guru meminta murid menyebut perkataan ‘itik’ dengan memberi tekanan suara pada bunyi awalnya. 2. Guru menyatakan bahawa pembelajaran pada hari itu adalah berkenaan dengan huruf ‘i’.
gambar
ayam LANGKAH 1 ( 15 MINIT )
Mempersembahkan Maklumat Baru Kepada Murid:
1. Murid ditunjukkan gambar yang bermula dengan huruf ’i’ (ikan, ibu). 2. Murid diminta menyebut dengan jelas gambar yang ditunjukkan. Murid diminta menekankan sebutan bunyi awal perkataan iaitu [i]. 3. Murid diimbas kembali huruf-huruf vokal yang telah dipelajari ‘i’. 4. Guru menerangkan bahawa huruf ‘i’ berbunyi [i].
Teknik : Tunjuk cara Sumbang-saran Terapi : pertuturan pendengaran Nilai :
BBM :
ISI KANDUNGAN LANGKAH
AKTIVITI P & P
mendengar arahan
gambar komputer riba CATATAN
/MASA
LANGKAH 2 ( 15 MINIT )
Kemahiran membentuk dan menulis huruf ‘i’.
1. Guru menunjukkan cara untuk membentuk huruf ’i’ menggunakan plastesin. 2. Murid diberikan manila kad berlubang yang akan digunakan sebagai template bagi membentuk huruf ‘i’. 3. Murid membentuk huruf ‚’i’ menggunakan plastesin. 4. Murid juga diminta menulis huruf ‘i’ di papan tulis.
LANGKAH 3 ( 10 MINIT )
Memadan gambar dan huruf vokal u. Contoh:
ibu
1. Murid diterangkan cara memadankan gambar dan huruf vokal ‘i’. 2. Murid memadankan gambar dan huruf ‘i’ tersebut dengan bantuan guru.
ikan
3. Guru meminta murid membacakan jawapan yang betul.
Teknik : Tunjuk cara soaljawab Terapi : pengamatan koordinasi tangan Nilai :
mendengar arahan kesabaran teliti BBM :
papan tulis plastesin huruf ‘i’
Teknik : Tunjuk cara Sumbang-saran Terapi : Cara kerja pengamatan Nilai :
mendengar arahan ketelitian
BBM :
iglu
itik
carta vokal ‘i’
LANGKAH /MASA LANGKAH 4
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI P & P
Huruf u. 1. Guru menunjukkan cara untuk melakukan aktiviti menulis huruf vokal yang telah dipelajari.
Penilaian
( 20 MINIT ) Latihan dengan Bimbingan:
i
i
i
i
i
i
2. Murid menulis huruf ‘i’ dalam lembaran kerja. Latihan Kendiri:
I
PENUTUP
I
I
I
Penutup Pengajaran
( 5 MINIT ) Rumusan tentang apa yang telah dipelajari.
I
Untuk murid yang dapat selesaikan latihan penulisan, lembaran kerja rumah pula diberikan.
1. Guru menasihatkan murid agar menulis huruf ‘i’ dengan cara yang betul. 2. Aktiviti Lanjutan Generalisasi/Aplikas i Kepada Kehidupan Seharian/Pelajaran Lanjutan: Murid boleh cuba mengenal pasti huruf ‘I-i’ yang terdapat dalam penulisan
CATATAN
Teknik : Tunjuk cara soaljawab Terapi : pengamatan koordinasi tangan Nilai :
mendengar arahan kesabaran ketelitian BBM :
papan tulis plastesin huruf ‘i’
Teknik :
Tunjuk cara
Nilai :
Keyakinan diri
BBM :
majalah dan juga surat khabar.
alat tulis lembaran kerja
Refleksi Guru Pelatih :
……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………
Ulasan Pensyarah/ Guru Pembimbing :
……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………. Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing