RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 4 Mata Pelajaran
: Matematik
Tahun
: 4K
Bilangan Murid
: 35 orang
Tarikh/ Hari
: 14 Mac 2019 / Khamis
Masa/ Minit
: 7.45 am – 8.45 am (60 minit)
Bidang Pembelajaran
: Nombor dan Operasi
Tajuk
: Darab hingga 100 000
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid telah mengenali pendaraban sebarang nombor hingga empat digit dengan nombor satu digit.
Standard Kandungan
: 4.1 Mengaplikasikan pendaraban dua nombor.
Standard Pembelajaran
: (iv) Mendarab sebarang nombor dengan nombor hingga dua digit, 100 dan 1 000 dan hasil darabnya hingga 100 000 dengan pelbagai strategi termasuk membuat anggaran.
Hasil Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:
Pentaksiran
a) Mendarab sebarang nombor dengan nombor hingga dua digit, 100 dan 1 000 dan hasil darabnya hingga 100 000 dengan pelbagai strategi termasuk membuat anggaran . I. Semasa sesi soal jawab, guru akan memerhati jawapan penyelesaian yang diberi oleh murid. II.
Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
III.
Hasil kerja murid akan diguna sebagai indikator pencapaian standard pencapaian.
Elemen Merentasi
: Bahasa, Nilai murni
Kurikulum Nilai Dan Sikap
: Kerjasama, sistematik, adil, berani, jujur, ketepatan
Kemahiran Berfikir
: Banding dan beza, membuat pola, perkaitan
Elemen Abad Ke-21
: Kreativiti, Pemikiran kritikal dan penyelesaian masalah, kolaborasi, komunikasi
Kemahiran Proses
: Komunikasi, Penaakulan
Matematik Bahan Bantu Mengajar
: kad soalan
LANGKAH/ MASA Set Induksi
ISI KANDUNGAN Pemerhatian dan analisis
(5 minit)
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 1. Murid ditunjukkan
CATATAN Nilai &
beberapa kad imbasan
Sikap:
darab yang mudah.
Sistematik
2. Murid menjawab secara spontan.
KB: Banding beza, melihat pola, membuat perkaitan
Perkembangan
Penerangan Konsep
Langkah 1 (20 minit)
Contoh soalan:
1. Murid ditunjukkan cara
Nilai &
tentang pendaraban dua
Sikap:
nombor.
Sistematik, berani KB: Banding beza, melihat pola, membuat perkaitan
Perkembangan
1. Murid dikemukakan soalan
Nilai &
Langkah 2
darab kepada murid. Murid
Sikap:
(20 minit)
diberikan 2 minit untuk
Sistematik,
Penambahbaikan
menjawab secara
berani,
berpasangan.
kerjasama
2. Guru menerangkan cara menyelesaikan soalan
beza, melihat
tersebut di papan tulis.
pola,
3. Murid menyemak jawapan masing-masing.
Perkembangan
KB: Banding
membuat perkaitan
1. Bagi melihat penguasaan
Nilai &
Langkah 3
murid, guru mengedarkan
Sikap:
(15 minit)
lembaran kerja kepada
Sistematik,
setiap murid.
jujur,
Penutup (5 minit)
Lembaran Kerja (Lampiran 1)
Soalan: a) Apakah yang kita belajar hari ini?
2. Bincangkan hasil kerja
kerjasama,
murid dan lakukan
ketepatan
pembetulan serta merta
KB:
sekiranya murid melakukan
membuat
kesilapan.
perkaitan
1. Guru merumuskan isi
Nilai &
pelajaran dan bersoal
Sikap:
jawab bersama murid.
Sistematik, berani KB: Banding beza, membuat perkaitan
Lampiran 1