PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ TEMA ANUALA:,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?’’ DATA: 05.03.2019 EDUCATOARE: Todoran Cristina-Maria GRUPĂ: combinată SUBTEMA:Mama mea ,cea mai iubită ființă TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE:Inima mamei MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrată ADP+ALA1+(DȘ+DOS)+ALA2 TIPUL ACTIVITATII:însușire de noi cunoștințe DURATA: o zi SCOPUL ACTIVITATII: *stimularea creativității copiilor în timpul jocurilor și a altor activități la alegerea acestora, îndeosebi a gândirii și a imaginației creatoare; * verificarea, consolidarea și sistematizarea cunoștințelor cu privire la caracteristicile anotimpului primăvara; * activizarea vocabularului copiilor, formarea deprinderii de exprimare orală corectă din punct de vedere fonetic, lexical și sintactic; *dezvoltarea creativității și îndemânării; ADP: *ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: -SALUTUL ,,Bună dimineața și bine ați venit la gradiniță!’’ -ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI:discuție de grup referitoare la caracteristicile anotimpului primăvara; -PREZENȚA: identificăm copii care lipsesc de la grădiniță -NOUTATEA ZILEI: prezentarea unei imagini cu mama *RUTINE: Fiecare copil :-să coopereze și să colaboreze cu colegii; -să fie perseverenți în rezolvarea sarcinilor primite; -să respecte regulile impuse de fiecare moment al zilei *TRANZITII: -Suntem curioși acum Să știm tot ce ne înconjoară, Animale, bunăoară. Flori și fluturi și legume, Ce-ntâlnim în astă lume. - Jucăria de-ai lat Și cu ea tu te-ai jucat, Pune-o acum frumos la loc, Și poți trece la alt joc. - Să ai mâinile curate,
Bine-i pentru sănătate. Noi pe mâini ne-am murdărit, La chiuvetă am fugit. OBIECTIVE OPERATIONALE: ALA 1 *CONSTRUCȚII:„Inimioare -să enumere elementele componente ale unei inimi; -să creeze un model de inimă utilizând piesele din lemn; -să efectueze diferite exerciții de stimulare a mușchilor mici ai mainii; *ȘTIINȚĂ: „Fetița-mama și bunica -ramă” -să identifice din cadrul fișei de lucru fetița-mama și bunica; -să decupeze corespunzător fișa dată; -să coopereze în vederea realizării sarcinii propuse respectând indicațiile oferite de educatoare; * JOC DE ROL: „De vorbă cu bunica” -să mânuiască jucăriile puse la dispoziție respectând norme simple de protecție și securitate; -să participe activ la activitățile de relaționare cu bunica; -să interacționeze cu partenerii de joc raportându-se la experiența personală;
ADE: DȘ (Numărăm inimioare-jd) -să numere în concentrul 1-7 inimioarele de pe planșă; -să asocieze numărul de planșă cu elementele date -să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse; -să completeze fișa de lucru dată; DOS (Inimioare pentru mamici) -să lipească elementele, respectând cerințele educatoarei; -să identifice elementele utilizate în realizarea unei inimi pentru mămici; -să utilizeze materialele date adecvat; ALA 2: *Joc distractiv ,,Podul de piatră” -să respecte regulile jocului; -să participe activ la activitate; STRATEGII DIDACTICE: 1)METODE ȘI PROCEDEE:conversația,explicația,observația, exercițiul,demonstrația, activitate pe microgrupuri 2)ELEMENTE DE JOC:surpriză , aplauze 3)RESURSE MATERIALE: imagini, hartie colorată, panou, imagini, fișă de lucru, plastelină. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă HARTA PROIECTULUI Inima mamei ADE: DȘ+DOS Numărăm inimioare-j.d Confecționăm inimi pentru mămici
ALA1:
Joc de rol :De vorbă cu bunica Construții : Inimioare Știință: Fetița ,mama și bunica
ALA2: Podul de piatră
SCENARIUL ACTIVITĂȚII ADP Copiii se adună în sala de grupă. Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii și educatoare, prin intermediul salutului de dimineață ,,Bună dimineața și bine ați venit la gradiniță!’’ Copiii răspund salutului și se salută reciproc. Urmează prezența copiilor care se va face cu ajutorul calendarului naturii pe care sunt așezate imaginile preferate ale copiilor. Pozele copiilor absenți vor fi acoperite cu o bulină roșie iar cele ale copiilor prezenți vor fi descoperite. Calendarul naturii va fi completat împreună cu copiii, după ce se va purta o discuție referitoare la anotimpul în care ne aflăm, luna, ziua, anul, vremea. Noutatea zilei: în cadrul acestui moment va fi prezentată o scrisoare de la zâna primăvară. ALA 1: După întâlnirea de dimineață se face trecerea la activitățile liber alese unde vor fi deschise trei centre:construcții, joc de rol și știință. ADE: În cadrul activităților pe domenii experiențiale se vor număra elementele și vor identifica cifrele în concentrul 1-7 , mai apoi vor lipi utilizând lipiciul, hârtia colorată formând inimioare pentru cei mămici.. ALA 2: În cadrul activităților complementare va avea loc jocul„ Podul de piatră”la care vor participa toți copii.
EVENIMENTUL DIDACTIC MOMENT ORGANIZATORIC
CAPTAREA ATENȚIEI
ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Pregătirea mobilierului şi a materialelor didactice în vederea unei bune desfăşurări a activităţii. Se va realiza cu ajutorul unei imagini și cu ajutorul scrisorii de la zâna primăvară care ne cere ajutorul deoarece nu știe toate cifrele. Educatoarea anunță copii cu privire la tema de astăzi ”Inima mamei” se identifică caracteristicile mamelor noastre. Mai apoi se vor număra elementele și copii vor identifica cifrele în concentrul 1-7. În final îl vom realiza inimioare pentru mămici. Cadrul didactic îi aranjează pe copii în semicerc, mai apoi le pune la dispoziție câteva imagini cu mămici și bunici și caracteristicile acestora. Urmând ca preșcolarii să numere în limitele 1-7 inimioarele de pe planșă. În final vor completa fișa de lucru. Apoi se vor lipi utilizând lipiciul , foile colorate materialele pentru a forma un o inimă pentru mămica. Se face un bilanț asupra activității desfășurate pe parcursul întregii zile. Se fac aprecieri verbale cu privire la modul în care au răspuns și au lucrat și drept recompensă copiii primesc stiker cu față zâmbitoare.
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
Explicația Conversația
Conversația Explicația Observația
Conversația Explicația
Conversația Explicația Demonstrația
Conversația
Conversația
Observarea realizarii corecte a sarcinilor
Aprecieri verbale , individuale și pe grupe Aprecieri verbale generale
Mai apoi se realizează activitățile liber alese în cadrul cărora se desfășoară jocul distractiv„Podul de piatră”