ETNOLINGWISTYKA – FILOLOGIA INDONEZYJSKO-MALAJSKA – FILOLOGIA KOREAŃSKA – FILOLOGIA NOWOGRECKA – FILOLOGIA WIETNAMSKO-TAJSKA
W Instytucie Językoznawstwa
możesz wybierać spośród 13 specjalności filologicznych.
Studia dzienne to w większości bardzo rzadkie
Fot. Filip Gołąb
w Polsce specjalności filologiczne: ➟➟ etnolingwistyka, ➟➟ językoznawstwo i nauka o informacji, ➟➟ filologia koreańska, ➟➟ filologia nowogrecka. Dwie filologie Azji Południowo-Wschodniej: ➟➟ wietnamsko-tajska, ➟➟ indonezyjsko-malajska. Dwie filologie w ramach ugrofinistyki: ➟➟ węgierska, ➟➟ fińska*. Dwie filologie w ramach bałtologii: ➟➟ litewska, ➟➟ łotewska*. *najbliższy nabór: 2010/11
INSTYTUT JĘZYKOZNAWSTWA STUDIA - STYPENDIA - SZANSE
Studia zaoczne
to komunikacja i zarządzanie zasobami informacji (studia II stopnia), a studia podyplomowe to podyplomowe studium interlingwistyki i podyplomowe studium dla kandydatów na tłumaczy przysięgłych.
Jesteś zainteresowany kulturą i językami Europy, Azji lub Afryki? Chcesz być filologiem, tłumaczem lub nauczycielem? Wybierz swoją filologię!
Nauczamy ponad 20 języków obcych.
WYDZIAŁ NEOFILOLOGII UAM INSTYTUT JĘZYKOZNAWSTWA COLLEGIUM NOVUM AL. NIEPODLEGŁOŚCI 4 61-874 POZNAŃ TEL. 618293663 FAX. 618293662 WWW.IJ.AMU.EDU.PL
[email protected] SEKRETARIAT: 218B WWW.AMU.EDU.PL
Chcesz być poliglotą? A może dyplomatą? Chcesz poznać związki języka i kultury? Wybierz etnolingwistykę!
Fot. Marcin Męczyński
Większość z nich to języki nieczęsto spotykane na innych uniwersytetach w Polsce. Są to języki Azji: khmerski, indonezyjski, malajski, hindi, farsi (nowoperski), chiński, japoński, wietnamski, tajski i koreański, a także języki Afryki: suahili i amharski oraz arabski. Ponadto uczymy języków europejskich, takich jak angielski, niemiecki, szwedzki, francuski, włoski, hiszpański, baskijski, rosyjski, litewski, łotewski, nowogrecki, węgierski i fiński. Wszystkie języki są nauczane przez mówców rodzimych (lektorów) oraz przez dyplomowanych nauczycieli polskojęzycznych.
Chcesz zostać specjalistą od zarządzania wiedzą i zasobami językowymi lub administratorem sieci i stron internetowych? Wybierz językoznawstwo i naukę o informacji!
JĘZYKOZNAWSTWO I NAUKA O INFORMACJI – FILOLOGIA LITEWSKA – FILOLOGIA ŁOTEWSKA – FILOLOGIA FIŃSKA – FILOLOGIA WĘGIERSKA ULOTKAwow2.indd 1
09-03-07 17:00
ETNOLINGWISTYKA – FILOLOGIA INDONEZYJSKO-MALAJSKA – FILOLOGIA KOREAŃSKA – FILOLOGIA NOWOGRECKA – FILOLOGIA WIETNAMSKO-TAJSKA
W Instytucie Językoznawstwa
poznasz języki świata i spotkasz się z kulturą wielu krajów. Podstawą każdej specjalności jest językoznawstwo oraz nauka języków obcych wraz z wykładami o kulturze, literaturze i cywilizacji krajów, których języki są nauczane. Ponadto na etnolingwistyce wprowadzimy cię w naukę o związkach języka i kultury, a na językoznawstwie i nauce o informacji zapoznamy cię z zastosowaniami informatykii matematyki w zarządzaniu informacją i wiedzą.
U nas poznasz języki i kulturę nie
tylko na wykładach i lektoratach. Spotykamy się także na licznych Dniach kultur, gdzie smakujemy egzotyczne potrawy i poznajemy orientalne zwyczaje. Organizujemy Dni języka portugalskiego, Dzień węgierski, Dni khmerskie, tajskie, chińskie, wietnamskie, szwedzkie (dzień św. Łucji), etiopskie, indonezyjskie, arabskie i perskie (Dni Iranu). W organizacji Dni kultur zawsze wspierają nas władze uczelni oraz ambasady i instytucje kulturalne.
Studia w Instytucie Językoznawstwa są interaktywne. Studenci uczestniczą w wirtu-
alnych wykładach na stronach internetowych i portalu edukacyjnym PAULA (Platforma Akademicko-Uniwersytecka Lekcji Asynchronicznych). Działają w grupach dyskusyjnych i udzielają się na forach, korzystają z pracowni komputerowej i sali multimedialnej, a tłumaczenia ustne ćwiczą w kabinach. Występują w hiszpańskim teatrze Cuentacuentos oraz w Studenckim Kole Językoznawczym REMAT.
Dołącz do tysięcy studentów studiujących na całym świecie. Skorzystaj z bogatej oferty stypen-
dialnej w ramach programu ERASMUS – Lifelong Learning Programme. Możesz wybierać spośród parunastu uczelni w Belgii, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii oraz na Łotwie, Litwie, Węgrzech i we Włoszech. Dodatkowo nasi studenci, dzięki licznym umowom międzyuczelnianym z całym światem, co roku wyjeżdżają na Węgry, do Grecji i do Kraju Basków. Odwiedzają także kraje Azji: Koreę, Wietnam, Indonezję oraz Tajlandię. Korzystają ze stypendiów rządowych i studiują na Litwie i Łotwie oraz w Chinach, Tunezji i Iranie. Oferujemy także stypendium w USA (Waszyngton) oraz czteroletnie stypendium magistersko–doktorskie w Korei. Wolontariusze mogą się wybrać na ekspedycje językowe (połączone z kursem językowym) do Kambodży, Etiopii i Iranu. Nasi studenci, jako tłumacze języka koreańskiego, odbywają płatne praktyki w LG Electronics Polska.
Dzięki studiom w Instytucie Językoznawstwa możecie stać się potrzebnymi
i poszukiwanymi na rynku pracy poliglotami i specjalistami od współpracy kulturowej i biznesowej z krajami całego świata, a także znawcami współczesnych technologii zarządzania informacją.
Będziecie władać biegle co najmniej dwoma językami. Będziecie przygotowani do pracy w instytucjach kulturalnych,
rządowych, gospodarczych, edukacyjnych oraz w różnorodnych ośrodkach przetwarzania informacji.
Ponadto współpracujemy
z uczelniami w Korei (Seul): ➟➟ Korea National Open University, ➟➟ Hankuk University of Foreign Studies, Indonezji (Bandung): ➟➟ Institute of Technology, ➟➟ Universitas Padjadjaran, ➟➟ Universitas Pasundan, Tajlandii: ➟➟ Rajamangala University of Technology, Wietnamie (Hanoi): ➟➟ Hanoi University.
JĘZYKOZNAWSTWO I NAUKA O INFORMACJI – FILOLOGIA LITEWSKA – FILOLOGIA ŁOTEWSKA – FILOLOGIA FIŃSKA – FILOLOGIA WĘGIERSKA ULOTKAwow2.indd 2
09-03-07 17:00