TRIANGLE OFFENSE (a háromszög-támadás)
A háromszög támadás: TRIANGLE OFFENSE ( Tex Winter, Sam Barry, Phil Jackson)
*Az írás Fran Fraschilla espn.comon megjelent Take it from Tex, the 'triangle' wins titles c. írása alapján készült, melynek az alapjául Tex Winter "The Triangular Sideline Series" c. cikke szolgált. A fordítás tartalom szerint történt a „szerző” saját kiegészítésével(LATDF). Az esetleges fogalmi hibákért
A háromszög-támadás alapfelállása (néhány lehetőség):
1-2-2-es alapfelállás, ahol a játékosok körülbelül 15 láb távolságra helyezkednek el egymástól. A háromszög lényege a viszonylag kis távolság miatt könnyű gyors passzok alkalmazása, könnyű egy-egyezések és gyenge oldali játék. Az 5-ös alapvonali center a kiscsatárral(3) ill. az egyik hátvéddel(1) alkotja a háromszöget. A másik gyenge oldalon két játékos marad felső poszton, az erőcsatár(4) és a másik hátvéd(2).
„Outside Cut”
Az „outside cut” felállás lényegében megegyezik az inside cuttal, de a sarokba befutó hátvéd fentről kerüli meg a kiscsatárt.
Egy következő lehetőség az, mikor az egyik erős oldali hátvéd(1) elindul a labdával (cselez) arra az oldalra, ahol korábban a kiscsatár(3) állt. Eközben a kiscsatár lemozog a sarokba, míg a gyenge oldali másik hátvéd(2) feljön az 1-es helyére.
„Inside Cut”
A háromszög felállításának egy másik módja az ún. „inside cut”, amikor az egyesnek nevezet hátvéd átfut a kiscsatár előtt a pálya sarkában és így a sarokban lévő 1-es, a fent levő 3-as és az alsó poszton lévő 5-ös alkotja a háromszöget.
A háromszög „futása” mozgása= RUNNING THE TRIANGLE „Line of deployment”
„Vonal hadrendbe állítás”: a kosár, az alapvonali center és a kiscsatár egy vonalban van. A háromszög-támadás alapja az ún. „post feed”.
Ennek a lényege, hogy az X5-el jelzett védőjátékosnak két lehetősége van a háromszöggel szemben. Vagy megpróbálja megakadályozni a labda bejátszását az alsó poszton lévő játékosnak, vagy szemtől-szembe farkasszemet nézve a labdát birtokló csatárral teret veszít a centerrel szemben. Az első esetben jól kipasszolható a védelem, míg a második esetben a center könnyű kosarat szerezhet vagy pedig további kiosztásokkal jó helyzetbe hozhatja társait.
Néhány jellemző háromszög támadás:
„The Post Split”
A labda bejátszásra kerül az alsó poszton lévő centernek(5), majd a kiscsatár egy elzárást ad a sarokban lévő hátvédnek aki az elzárást kihasználva a büntető vonalában berohan és két részre szakítja a hátsó udvar védelmét.
„The screen away”
A labdát birtokló kiscsatár bejátssza a labdát az alsó poszton lévő centerek, majd a büntető magasságában keresztül futva elzárást ad a gyenge oldalról befutó erőcsatárnak, aki így könnyű középtávoli dobást ereszthet el. Mindeközben a sarokban lévő hátvéd egy alapvonali átfutásba kezd, ezzel pedig mintegy tovább növeli a lehetséges opciók számát.
„Pass to the Corner ”
A labdát a kiscsatár a sarokban lévő hátvédnek adja, majd átfut a gyenge oldalra, úgy hogy a centert az alapvonal felé kerüli meg. Ha a kiscsatár tiszta helyzetben van a sarokban lévő hátvéd leosztja neki a labdát, más esetben az alsó poszton lévő center elzárást ad a labdát birtokló hátvédnek, aki betör.
„Back Door Lob ”
Ha a centert nem lehet megjátszani, de a védelem „túl van játszva”, akkor a gyenge oldalon lévő erőcsatár elindul a kint álló hátvéd irányába, majd egy hirtelen irányváltással palánkra tör.
„Pinch Post ”
A gyenge oldal megjátszása történik a fent lévő hátvédnek történő passzal, aki a felé mozgó erőcsatárnak passzolja a labdát, majd a helyére mozog. Mindeközben a kiscsatár és a center egy kettős elzárást ad a sarokban lévő hátvédnek aki bemozog a labda irányába.
„Screen and Roll ”
A kiscsatár a fent lévő hátvédnek passzolja a labdát, majd a gyenge oldali erőcsatár egy elzárással lehetőséget teremt a hátvédnek a gyenge oldali betörésre.
„Back Door For 2”
Ezt a variációt akkor játsszák, amikor a külső hátvéd megjátszhatatlanná válik, s az erőcsatár lép be a támadásba a büntető környékére történő bemozgással. Miután a labdát megkapta a külső hátvéd egy külső átfutással („backdoor cut”) megkerüli a labdát birtokló erőcsatárt majd kosárra tör.