СЪДЪРЖАНИЕ
ТОПЛОИЗОЛАЦИОННА СИСТЕМА СЕРТИФИКАЦИЯ ТОПЛОИЗОЛАЦИОННА СИСТЕМА - EPS ТОПЛОИЗОЛАЦИОННА СИСТЕМА - КАМЕННОМИНЕРАЛНА ВАТА ЛЕПИЛА И ШПАКЛОВКИ ЗА ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ ИЗОЛИРАЩИ ПЛОЧИ АРМИРАЩА МРЕЖА ГРУНДОВЕ И МАЗИЛКИ ТОПЛОИЗОЛАЦИОННИ АКСЕСОАРИ ТОПЛОИЗОЛАЦИОННА СИСТЕМА - ИНСТРУМЕНТИ ТОПЛОИЗОЛАЦИОННА СИСТЕМА - ФАЗА МОНТАЖ EURO MIX - РЕГИОНАЛНО РАЗДЕЛЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ
стр. 3 6 7 8 9 - 13 14 - 18 19 20 - 23 23 - 25 26 27 - 29 30
ЛЕГЕНДА НА ЗНАЦИТЕ ПРИЛОЖЕНИЕ - ВЪН/ВЪТРЕ Продуктът се нанася “вън” или “вътре” ДОСТАВКА В торба ПРИЛОЖЕНИЕ - НАНАСЯНЕ Ръчно Машинни ИНСТРУМЕНТИ Инструменти за обработка при нанасянето
2
Система за външна изолация Системата за външна изолация служи за сигурно и непрекъснато изолиране на стените, дори ако са изградени от различни материали. Видът на материалите определя термичното поведение, механичните свойства и повърхностната структура. Такива различия са често срещани при строителните конструкции (типичен пример: армиран бетон и тухли) и са причина за различни явления, сред които образуването на термомост. Външната изолация може да бъде изпълнена с плочи (от полистирол, корк и др.) или чрез полагане на термомазилка. Термомост Термомостът е прекъсване в изолацията, което води до бърз пренос на топлина от един материал към друг. Появява се при прекъснатост на връзки, съединения (колони, греди, балкони, первази) и навсякъде, където се съединяват материали с различна топлопроводимост (хоросан между „термотухлите” на зидарията). Всичко това води до енергийни загуби и образуване на конденз именно поради резки локализирани промени в температурите. Изолация Това е комплекс от мерки за предотвратяване преноса на топлина през стена, разделяща помещения с различна температура. По-точното определение е топлоизолация или термоизолация. Подходящата топлоизолация на сградите позволява намаляване на топлинните загуби през студения сезон и икономия на енергия за отопляване на помещенията, възпрепятства образуването на термомостове и последващата поява на конденз и плесен. Изолирането се постига чрез използване на топлооизолационни материали, т.е. материали с ниска топлопроводимост. Коефициент на топлопроводимост λ (ламбда) Този параметър характеризира поведението на различните материали при предаване на топлината и се изразява в W/m•K. Топлинна мощност W (ват) Обменената топлинна енергия за единица време; 1 Kcal/h = 1,16 W. Температура K (по Келвин) Това е мерната единица за температура в термодинамиката. Единична топлопроводимост C Показва колко топлина губи една сграда, стена или друга част и се изразява в W/m2•K. Получава се, като се раздели относителната топлопроводност на дебелината (в м) на материала. Вътрешно термично съпротивление R Изразява се в m2•K/W и показва съпротивлението на материала при преминаването на топлинната енергия. Чрез термичното съпротивление на различните съставни материали на стената може да се определи общото термично съпротивление, както и температурите при контакта на различните материали.Към тях се прибавят повърхностните термични съпротивления, външни и вътрешни, на стената. Коефициент на топлопреминаване U Показва топлинната енергия, която се губи при определени условия през материал с определена дебелина. Изразява се в W/m2•K и е обратнопропорционална на R. (U = 1/R) Климатични зони Националната територия е разделена на девет климатични зони (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) в зависимост от “DD” „градусите на ден”, съгласно приложение N7 от 15.12.2004 год. Плочи от EPS Съкращението EPS означава „Експандиран пенополистирол”.
ТОПЛОИЗОЛАЦИОННА СИСТЕМА Енергия и опазване на природата Изграждането на сгради с нисък енергиен разход е не само задължение, а и неотменно изискване на този век, продиктувано от икономически и екологични съображения. Добрата топлоизолация на външните стени на сградите позволява значително намаляване загубите на топлина в посока навън, което води до съществени икономии поради снижаване на разходите както за отопление, така и за охлаждане. Поставянето на външна топлоизолация на сградата означава също, че през зимния период може да се използва по-добре топлинната инерция на зидарията. Акумулираната от стената топлина през часовете с работеща отоплителна инсталация се отдава постепенно в интервала, когато отоплението е изключено и прави температурата по-приятна, дори когато не се произвежда топлина. Ограничаването на енергийните разходи води не само до икономии, но и позволява намаляване емисиите от въглероден диоксид (СО2) в силно замърсената вече атмосфера.
Резултат от добрата термоизолация: по-топла зима, по-хладно лято.
Разпределение на топлинните загуби в сграда без топлоизолация. 1
10 - 12% Загуби от котела
4
20 - 25% Външни стени
2
10 - 15% Покрив/таван
5
20 - 25% Прозорци
3
20 - 30% Проветряване
6
5 - 6% Изба
3
ТОПЛОИЗОЛАЦИОННА СИСТЕМА В термография, направена на тази сграда, се забелязват местата, характеризиращи се с поголяма топлинна загуба (зоните, оцветени в зелено, жълто, оранжево и червено).
Топлинен комфорт и топлоизолация Видът и свойствата на външните стени влияят съществено на температурата и относителната влажност в сградите, като определят комфорта на помещенията. Поведението на външната повърхност зависи от използваните материали и от наличието или липсата на изолиращ пласт. Въз основа на способността на човешкото тяло за топлинно регулиране, усещане за комфорт се постига, когато повърхностната температура на вътрешните стени и подове е максимално близка до температурата на помещението. Големите разлики в температурата на вътрешните повърхности и на помещението създават усещане за дискомфорт. Впоследствие, за да се подобри обстановката, се увеличава температурата на помещението, без да се постигне особен резултат по отношение на комфорта, а само се увеличават разходите за отопление. Добрата топлоизолация позволява поддържането на висока температура на вътрешните повърхности, като намалява или дори премахва разликата по отношение температурата на помещението, както и разхищението на енергия. Термомост
Недостатъчната топлинна изолация води до образуване на термомостове, най-вече при ниши, радиатори, външни ръбове, бетонни архитрави, колони и др., които допълнително увеличават топлинните загуби. Тази ситуация води до спадане на температурите на вътрешните повърхности на сградата и до образуване на конденз, а впоследствие и на плесен. Това неминуемо се отразява негативно на хигиенното състояние на помещенията. Целта на ефикасната топлоизолация е предотвратяване образуването на термомостове чрез поддържане на възможно най-високи температури на вътрешните повърхности. По този начин ще се избегне образуването на конденз и плесен.
Корекция на термомост
Определяне на идеални топлинни условия за постигането на топлинен комфорт в помещението.
Термомост и коригирането му с подходяща топлоизолация.
4
ТОПЛОИЗОЛАЦИОННА СИСТЕМА
Образуване на плесен поради наличие на термомостове.
Дълготрайност и защита на фасадите Температурните разлики са причина за възникването на напрежения по външната повърхност на структурите, дължащи се на различното топлинно разширение на съставните материали. Вероятно в резултат на това по фасадата да се образуват повече или по-малко видими процепи и пукнатини, които улесняват проникването на вода и разрушаването на покритията и мазилките. Качествената топлоизолация предотвратява появата на тези явления, предпазва и запазва мазилката и удължава живота на сградата. Опазване на климата и околната среда, ниска себестойност и топлинен комфорт са основните цели, които могат да се постигнат с подходяща топлоизолация като Системите за топлоизолация EURO MIX.
5
EURO MIX - Сертификати
Топлоизолационната системата EURO MIX е сертифицирана по БДС ЕN 13499 (ETICS) и БДС ЕN 13500 (ETICS), което гарантира годността ù при употреба за топлоизолации.
Продуктите EURO MIX съответстват на Директива 89/106 ЕЕС за строителните продукти, европейските технически спецификации и изискванията относно експлоатационните качества на знака CE. Продуктите MT-129, MT-130 и MT-131, AL-90, SAL-95 - лепило-шпакловъчни смеси за топлоизолации, съответстват на БДС EN 998-1, плочите EPS са класифицирани по БДС EN 13163, а каменно-минералната вата е класифицирана по БДС EN 13162 и са в съответствие с Наредбата за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти. Наредба ЛОС (VOC) Всички продукти от линията цветове Fassa съответстват на параметрите на Наредбата на ЕС за предотвратяване и/или ограничаване на атмосферното замърсяване. Продуктите FA 249, Fassil F 328 и FS 412, фиксиращи RAR 256, RTA 549, Fassil R 336 и RSR 421, цветни покрития, съответстват на предписанията на ЗП № 161 от 27/03/2006 г. (прилагане на Директива 2004/42/ЕС), която определя максималното съдържание на летливи органични съединения (ЛОС) в боите и пастообразните покрития.
6
Топлоизлационна система с EPS
Основа Лепила MT - 129 MT - 130 MT - 131
AL90 SAL95
Плочи EPS и плочи от графитен EPS
Дюбели Шпакловки MT - 129 MT - 130 MT - 131
AL90 SAL95
Армираща мрежа
Стъклофибърна мрежа 4 x 4,5 мм, грамаж 160 г/м2, третирана със специална смола за издръжливост.
Фиксиращ грунд FA-249 FASSIL F328 FS-412
Цветни мазилки RAR 256 RTA 549 FASSIL R 336 RSR 421
7
Топлоизлационна система с каменно-минерална вата Основа Лепила MT - 130 MT - 131
Плочи от каменна вата и ламелна каменна вата
Дюбели Шпакловки MT - 130 MT - 131
Армираща мрежа
Стъклофибърна мрежа 4 x 4,5 мм, грамаж 160 г/м2, третирана със специална смола за издръжливост.
Фиксиращ грунд FA-249 FASSIL F328 FS-412
Цветни мазилки RAR 256 RTA 549 FASSIL R 336 RSR 421
8
Топлоизолационна система: Лепилно-шпакловъчна смес Строително лепило на циментова основа, сиво ПОДГОТОВКА НА ОСНОВАТА Стената трябва да бъде почистена от прах и мърсотия. Евентуални следи от масла, мазилки, восък и т.н. трябва да бъдат предварително отстранени.
ЗА ПЛОЧИ EPS и XPS, СРЕДНОЕЛАСТИЧНО
ИНСТРУКЦИЯ ЗА УПОТРЕБА Към всяка 25 кг торба МТ-129 добавете около 7 литра чиста вода и разбъркайте ръчно или с механична бъркалка до получаването на смес с желаната консистенция. Нанесете МТ-129 върху панелите с назъбена шпакла или на ивици с ширина няколко сантиметра, успоредни на контура на панела, а в средата се поставят две-три топки от 5-10 см. Панелите трябва да бъдат плътно прилепени към стената и фиксирани със специални пирони. Върху прясната шпакловка поставете стъклофибърна мрежа отгоре надолу, като в краищата я прихлупите с 10 см. Финалното завършване се прави със стенна облицовка на силикатна, хидросиликатна, акрилна или циментова основа, след поне 1 седмица.
СЪСТАВ
МТ-129 е готова лепилна
смес на базата на сив “Портланд” цимент, пясък и специални подобрители на обработката и прилепването. ДОСТАВКА ● Специални торби с влагоизолация по 25 кг. СЪХРАНЕНИЕ Съхранявайте на сухо място не повече от 6 мес. КАЧЕСТВО МТ-129 се подлага на стриктен и постоянен контрол в нашите лаборатории. Използваните суровини старателно се подбират и проверяват.
СЪВЕТИ ● Влажната смес трябва да се пази от замръзване и бързо изсъхване. Температура +5ºС е минимално допустима за полагането и доброто втвърдяване на лепилото.Под тази температура съхненето прекалено се забавя, а под 0ºС прясното или невтвърдено лепило е изложено на разрушителното действие на замръзването. МТ-129 се използва в оригинален вид, без добавяне на други материали.
ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ Специфично тегло на праха Дебелина Зърнометричен състав Съотношение на вода Разход норма
1.300 кг/м 3 приблизително 2-5 мм < 0,6 мм 27 % - за шпакловане: 1,4 кг/м 2 при 1 мм деб. (средно 3-4 кг/м2) - за лепене на цяла плоскост: 4-6 кг/м 2; - за точково лепене: 3-4 кг/м 2 Време за работа 2 часа при + 20 оС Обемна плътност след 28 дни 1,500 кг/м3 Якост на огъване след 28 дни 4 N/мм 2 Якост на натиск след 28 дни 11 N/мм 2 Модул на еластичност след 28 дни 7.000 N/мм 2 Фактор на устойчивост на дифузия на пара μ = 35 (измерена стойност) (БДС EN 1015-19) Коефициент на абсорбиране на вода W2 c ≤ 0,20 kg/m min0,5 (БДС EN 1015-18) Коефициент на топлопроводимост λ = 0,67 W/m•0K (табул.стойност) (БДС EN 1745) Съответства на БДС EN 998-1 GP-CSIV-W2
9
Топлоизолационна система: Лепилно-шпакловъчна смес, средноеластична Строително лепило на циментова основа, сиво, с фибри
* КЛИМАФАСАДА ПОДГОТОВКА НА ОСНОВАТА Стената трябва да бъде почистена от прах и мърсотия. Евентуални следи от масла, мазилки, восък и т.н. трябва да бъдат предварително отстранени.
Изглаждащо лепило и шпакловка - сиво, еластично за EPS, графитен EPS, XPS и каменно-минерална вата СЪСТАВ МТ-130 е смесено сухо лепило на основата на цимент “Портланд”, селектиран пясък и специфични добавки, за да се подобрят работата и прилепването. ДОСТАВКА ● В силоз и специални торби с влагоизолация по 25 кг. СЪХРАНЕНИЕ Съхранявайте на сухо място не повече от 12 месеца. КАЧЕСТВО МТ-130 се подлага на стриктен и постоянен контрол в нашите лаборатории. Използваните суровини старателно се подбират и проверяват.
10
ИНСТРУКЦИЯ ЗА УПОТРЕБА Към всяка 25 кг торба МТ-130 добавете около 5 литра чиста вода и разбъркайте ръчно или с механична бъркалка до получаването на смес с желаната консистенция. МТ-130 се смесва чрез хоризонтален миксер, свързан директно със силоза (гравитационен). Нанесете МТ-130 върху панелите с назъбена шпакла или на ивици с ширина няколко сантиметра, успоредни на контура на панела, а в средата се поставят две-три топки от 5-10 см. Панелите трябва да бъдат плътно прилепени към стената и фиксирани със специални пирони. Върху прясната шпакловка поставете стъклофибърна мрежа отгоре надолу, като в краищата я прихлупите с 10 см. МТ-130 като шпакловка може да се полага и машинно, с машина тип ЕURO MIX, FASSA, PFT и др. Финалното завършване се прави със стенна облицовка на силикатна, хидросиликонова, акрилна или циментова основа, след поне 1 седмица. СЪВЕТИ ● Влажната смес трябва да се пази от замръзване и бързо изсъхване. Температура +5ºС се препоръчва като минимално допустима за полагането и доброто втвърдяване на лепилото. Под тази температура съхненето прекалено се забавя, а под 0ºС прясното или невтвърдено лепило е изложено на разрушителното действие на замръзването. МТ-130 трябва да се използва в оригинален вид, без добавяне на други материали.
ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ Специфично тегло на праха Дебелина Зърнометричен състав Съотношение на вода Разходна норма
Време за работа Якост на огъване след 28 дни Якост на компресия след 28 дни Модул на еластичност след 28 дни Прилепване върху бетон на 28 ден Прилепване върху бетон на 28 ден +3 дни във вода Фактор на устойчивост на дифузия на пара (БДС EN 1015-19) Коефициент на абсорбиране на вода (БДС EN 1015-18) Коефициент на топлопроводимост (БДС EN 1745) Съответства на БДС EN 998-1
1.300 кг/м 3 приблизително 2-5 мм < 0,6 мм 22 % приблизително - за шпакловане: 1,4 кг/м 2 при 1 мм деб. (средно 3-4 кг/м2) - за лепене на цяла плоскост: 4-6 кг/м 2; - за точково лепене: 3-4 кг/м 2 2 часа при + 20 оС 6 N/мм 2 12 N/мм 2 6.000 N/мм 2 1,5 N/мм 2 0,7 N/мм 2 μ = 33 (измерена стойност) W2 c ≤ 0,20 kg/m min0,5 λ = 0,75 W/m•0K (табул.стойност) GP-CSIV-W2
Топлоизолационна система: Лепилно-шпакловъчни смеси, средноеластична Строително лепило на циментова основа, бяло, с фибри
* КЛИМАФАСАДА ПОДГОТОВКА НА ОСНОВАТА Стената трябва да бъде почистена от прах и мърсотия. Евентуални следи от масла, мазилки, восък и т.н. трябва да бъдат предварително отстранени.
Изглаждащо лепило и шпакловка - бяло, еластично за EPS, графитен EPS, XPS и каменно-минерална вата СЪСТАВ МТ-131 е смесено сухо лепило на основата на цимент “Портланд”, селектиран пясък и специфични добавки, за да се подобрят работата и прилепването. ДОСТАВКА ● В силоз и специални торби с влагоизолация по 25 кг. СЪХРАНЕНИЕ Съхранявайте на сухо място не повече от 12 месеца. КАЧЕСТВО МТ-131 се подлага на стриктен и постоянен контрол в нашите лаборатории. Използваните суровини старателно се подбират и проверяват.
ПРИГОТВЯНЕ Към всяка 25 кг торба МТ-131 добавете около 5 литра чиста вода и разбъркайте ръчно или с механична бъркалка до получаването на смес с желаната консистенция. МТ-131 се смесва чрез хоризонтален миксер, свързан директно със силоз (гравитационен). Нанесете МТ-131 върху панелите с назъбена шпакла или на ивици с ширина няколко сантиметра, успоредни на контура на панела, а в средата се поставят две-три топки от 5-10 см. Панелите трябва да бъдат плътно прилепени към стената и фиксирани със специални пирони. Върху прясната замазка поставете стъклофибърна мрежа отгоре надолу, като в краищата я прихлупите с 10 см. МТ-131 като шпакловка може да се полага и машинно, с машина тип ЕURO MIX, FASSA, PFT и др. Финалното завършване се прави със стенна облицовка на силикатна, хидросиликонова, акрилна или циментова основа, след поне 1 седмица. СЪВЕТИ ● Влажната смес трябва да се пази от замръзване и бързо изсъхване.Температура +5ºС се препоръчва като минимално допустима за полагането и доброто втвърдяване на лепилото. Под тази температура съхненето прекалено се забавя, а под 0ºС прясното или невтвърдено лепило е изложено на разрушителното действие на замръзването. ML-131 трябва да се използва в оригинален вид, без добавяне на други материали.
ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ Специфично тегло на праха Дебелина Зърнометричен състав Съотношение на вода Разходна норма
Време за работа Якост на огъване след 28 дни Якост на компресия след 28 дни Модул на еластичност след 28 дни Прилепване върху бетон на 28 ден Прилепване върху бетон на 28 ден +3 дни във вода Фактор на устойчивост на дифузия на пара (БДС EN 1015-19) Коефициент на абсорбиране на вода (БДС EN 1015-18) Коефициент на топлопроводимост (БДС EN 1745) Съответства на БДС EN 998-1
1.300 кг/м 3 приблизително 2-5 мм < 0,6 мм 22 % приблизително - за шпакловане: 1,4 кг/м 2 при 1 мм деб. (средно 3-4 кг/м2) - за лепене на цяла плоскост: 4-6 кг/м 2; - за точково лепене: 3-4 кг/м 2 2 часа при + 20 оС 6 N/мм 2 12 N/мм 2 6.000 N/мм 2 1,5 N/мм 2 0,7 N/мм 2 μ = 33 (измерена стойност) W2 c ≤ 0,20 kg/m min0,5 λ = 0,75 W/m•0K (табул.стойност) GP-CSIV-W2
11
Топлоизолационна система: Изглаждащо лепило и шпакловка, супер еластично Олекотено строително лепило, подсилено с фибри, на циментова основа, сиво
* КЛИМАФАСАДА
с 30
%
по-леки фасади ПОДГОТОВКА НА ОСНОВАТА Стената трябва да бъде почистена от прах и мърсотия. Евентуални следи от масла, мазилки, восък и т.н. трябва да бъдат предварително отстранени.
Изглаждащо лепило и шпакловка - сиво, еластично, за EPS, EPS (графит) и XPS. СЪСТАВ AL-90 е смесено сухо лепило на основата на сив цимент “Портланд”, селектиран пясък и специфични добавки, за да се подобрят работата и прилепването. ДОСТАВКА ● В специални торби с влагоизолация по 25 кг. СЪХРАНЕНИЕ Съхранявайте на сухо място не повече от 12 месеца. КАЧЕСТВО AL-90 се подлага на стриктен и постоянен контрол в нашите лаборатории. Използваните суровини старателно се подбират и проверяват.
12
ИНСТРУКЦИЯ ЗА УПОТРЕБА Към всяка 25 кг торба AL-90 добавете около 8 литра чиста вода и разбъркайте ръчно или с механична бъркалка до получаването на смес с желаната консистенция. Нанесете AL-90 върху панелите на ивици с ширина няколко сантиметра. успоредни на контура на панела, а в средата се поставят две-три топки от 5-10 см. Панелите трябва да бъдат плътно прилепени към стената и фиксирани със специални пирони. Върху прясната шпакловка поставете стъклофибърна мрежа отгоре надолу, като в краищата я прихлупите с 10 см. AL-90 като шпакловка може да се полага и машинно с машина тип ЕURO MIX, FASSA, PFT, и др. Финалното завършване се прави със стенна облицовка на силикатна, хидросиликонова, акрилна или циментова основа, след поне 1 седмица. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ • Пресният продукт трябва да се пази от замръзване и бързо изсъхване. Температура за работа от +5°С се посочва като минимална стойност за работа и стягане на продукта. Под тази стойност стягането ще се забави, под 0°С все още пресният материал може да бъде изложен на разрушителното действие на замръзването. AL 90 трябва да се използва в оригиналното му състояние, без да се добавят други материали. ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ Специфично тегло на праха Дебелина Зърнометричен състав Съотношение на вода Разходна норма
950 кг/м 3 приблизително 5-10 мм < 1,2 мм 33 % приблизително - за шпакловане: 1,3 кг/м 2 при 1 мм деб. (средно 3-4 кг/м2) - за лепене на цяла плоскост: 4-6 кг/м 2; - за точково лепене: 3-4 кг/м 2 Време за работа 2 часа при + 20 оС Якост на огъване след 28 дни 2,0 N/мм 2 Якост на компресия след 28 дни 3,5 N/мм 2 Модул на еластичност след 28 дни 4,200 N/мм 2 Фактор на устойчивост на дифузия на пара μ = 19 (измерена стойност) (БДС EN 1015-19) Коефициент на абсорбиране на вода W2 c ≤ 0,20 kg/m min0,5 (БДС EN 1015-18) Коефициент на топлопроводимост λ = 0,38 W/m•0K (табул.стойност) (БДС EN 1745) Съответства на БДС EN 998-1 GP-CSIV-W2
Топлоизолационна система: Изглаждащо лепило и шпакловка, супер еластично Строително лепило, подсилено с фибри, на циментова основа, бяло
* КЛИМАФАСАДА
с 30
%
по-леки фасади
ПОДГОТОВКА НА ОСНОВАТА Стената трябва да бъде почистена от прах и мърсотия. Евентуални следи от масла, мазилки, восък и т.н. трябва да бъдат предварително отстранени.
Изглаждащо лепило и шпакловка - бяло, еластично, за EPS, EPS (графит) и XPS. СЪСТАВ SAL-95 е смесено сухо лепило на основата на бял цимент “Портланд”, селектиран пясък и специфични добавки, за да се подобрят работата и прилепването. ДОСТАВКА ● В специални торби с влагоизолация по 25 кг. СЪХРАНЕНИЕ Съхранявайте на сухо място не повече от 12 месеца. КАЧЕСТВО SAL-95 се подлага на стриктен и постоянен контрол в нашите лаборатории. Използваните суровини старателно се подбират и проверяват.
ПРИГОТВЯНЕ Към всяка 25 кг торба SAL-95 добавете около 8 литра чиста вода и разбъркайте ръчно или с механична бъркалка до получаването на смес с желаната консистенция. Нанесете SAL-95 върху панелите на ивици с ширина няколко сантиметра, успоредни на контура на панела, а в средата се поставят две-три топки от 5-10 см. Панелите трябва да бъдат плътно прилепени към стената и фиксирани със специални пирони. Върху прясната шпакловка поставете стъклофибърна мрежа отгоре надолу, като в краищата я прихлупите с 10 см. SAL-95 като шпакловка може да се полага и машинно, с машина тип ЕURO MIX, FASSA, PFT и др. Финалното завършване се прави със стенна облицовка на силикатна, хидросиликонова, акрилна или циментова основа, след поне 1 седмица. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ • Пресният продукт трябва да се пази от замръзване и бързо изсъхване. Температура за работа от +5°С се посочва като минимална стойност за работа и стягане на продукта. Под тази стойност стягането ще се забави, под 0°С все още пресният материал може да бъде изложен на разрушителното действие на замръзването. SAL 95 трябва да се използва в оригиналното му състояние, без да се добавят други материали. ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ Специфично тегло на праха Дебелина Зърнометричен състав Съотношение на вода Разходна норма
950 кг/м 3 приблизително 5-10 мм < 1,2 мм 33 % приблизително - за шпакловане: 1,3 кг/м 2 при 1 мм деб. (средно 3-4 кг/м2) - за лепене на цяла плоскост: 4-6 кг/м 2; - за точково лепене: 3-4 кг/м 2 Време за работа 2 часа при + 20 оС Якост на огъване след 28 дни 2,0 N/мм 2 Якост на компресия след 28 дни 3,5 N/мм 2 Модул на еластичност след 28 дни 4,200 N/мм 2 Фактор на устойчивост на дифузия на пара μ = 19 (измерена стойност) (БДС EN 1015-19) Коефициент на абсорбиране на вода W2 c ≤ 0,20 kg/m min0,5 (БДС EN 1015-18) Коефициент на топлопроводимост λ = 0,38 W/m•0K (табул.стойност) (БДС EN 1745) Съответства на БДС EN 998-1 GP-CSIV-W2
13
Топлоизолационна система: Изолиращи плочи ПЛОЧИ ОТ EPS
СЪСТАВ Топлоизолационната плоча от експандиран пенополистирен (EPS) е произведена от висококачествени суровини и е получена чрез горещо нишково рязане на блоковете. ДОСТАВКА Топлоизолационните плочи от EPS се доставят в полиетиленова опаковка. По заявка на клиента могат да се изготвят следните формати: ● Плоча с шлиц - гарантира оптимално напасване между плочите; ● Набраздена плоча, с подобрена адхезия; ● Перфорирана плоча - по-добра средна паропропускливост на плочата; ● Скосена плоча, характеризираща се с профил тип V или Е. КАЧЕСТВО Топлоизолационните плочи от EPS се класифицират и маркират съгласно европейски стандарт EN 13163 и се подлагат на стриктна проверка в нашите заводи.
14
ПОДГОТОВКА НА ОСНОВАТА Основата трябва да бъде почистена от прах, замърсяване и др. Евентуалните остатъци от масла, грес, восък и др. трябва да бъдат предварително отстранени. Проверете дали основата е подравнена и отстранете евентуални неравности над 1 см. Бетонните части с влошено състояние трябва да бъдат възстановени със специални шпакловки, AL 90 или SAL 95. Отстранете старите напукани фасадни бои, подпухнали мазилки, лакирани или стъклени повърхности с помощта на телена четка или водоструйка. ПОЛАГАНЕ 1. Закрепването на плочите става с помощта на лепилата EURO MIX - MT-129, MT-130 , MT-131, AL90 и SAL95, които се нанасят с назъбена шпакла или на ивици с ширина няколко сантиметра, успоредни на контура на панела, а в средата се поставят две-три топки от 5-10 см, като се внимава лепилото да не излезе извън плочата след полагането. 2. След това се закрепват механично с полипропиленови дюбели, съобразени с основата, върху която се набиват. Дюбелът трябва да е с достатъчна дължина за анкериране в основата минимум 30 мм. 3. Шпакловането на плочите се извършва с продукти EURO MIX - MT-129, MT-130, MT131, AL90 и SAL95, армирани с алкално устойчива стъклофибърна мрежа 160 g/m2. 4. Тънкослойните цветни мазилки от Акрилната линия - RAR 256, RTA 549, от Силикатнта Fassil R 336, и от Силиконовата линия - RSR 421, нанесени върху фиксиращ грунд, завършват полагането на изолиращите плочи. СЪВЕТИ ●Полагането да се извършва при температури между +5ºС и +35ºС. ●При складирането пазете плочите от атмосферни влияния и най-вече от прякото въздействие на слънчевите лъчи, като ги съхранявате на покрито, сухо, добре проветрено място, далеч от светлината или други източници на топлина. ●Повърхностите на плочите трябва да бъдат чисти и здрави - свалете опаковката непосредствено преди полагането. ●Избягвайте полагането на повредени, разрушени или замърсени плочи. ●По време на полагане предпазвайте изолиращите плочи от попиване на дъждовна вода. ●Избягвайте полагането на изолиращи плочи EPS в контакт със земята.
ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ Дължина (L) 1 200 мм Ширина (W) 500 мм Дебелина (T) 20 - 100 мм Съществуват различни видове плочи EPS и класифицирането им по стандарт EN 13163 предвижда характеристиките им да се декларират чрез обозначителни кодове, които отразяват специфични горни или долни граници. Характеристики Напрежение на натиск при 10% деформация Дължина Ширина Дебелина Правоъгълност Коефициент на топлопроводимост
Кодове
М.Е.
EPS 80
EPS 100
EPS 120
EPS 150
CS (10)
KPa
≥ 80
≥ 100
≥ 120
≥ 150
L W T S
% % мм мм/м
λD
W/m k
≤ 0,031
≤ 0,032
≤ 0,032
≤ 0,032
Влагопоглъщане
WL
%
≤ 3,0
≤ 5,0
≤ 5,0
≤ 5,0
Якост на огъване Реакция на огън Плътност
BS ρ
KPa кг/м3
≥ 155 Клас E 15
≥ 210 Клас E 18
≥ 250 Клас E 20
≥ 250 Клас E 25
L1 (±0,6) L1 (±0,6) L1 (±0,6) L1 (±0,6) W1(±0,6) W1(±0,6) W1(±0,6) W1(±0,6) T2 (±1) T2 (±1) T2 (±1) T2 (±1) S2 (±2) S2 (±2) S2 (±2) S2 (±2)
Топлоизолационна система: Изолиращи плочи
ТЕРМИЧНО СЪПРОТИВЛЕНИЕ RD (m2•K/W) Топлоизолационните плочи от EPS могат да имат различни стойности на термично съпротивление в зависимост от дебелината на панела. Дебелина на EPS 80 EPS 100 EPS 120 EPS 150 панела (мм) 30 0,8 0.8 0.9 0.9 40 1.1 1.1 1.2 1.2 50 1.4 1.4 1.5 1.5 60 1.6 1.7 1.8 1.8 80 2.2 2.2 2.4 2.4 100 2.7 2.8 2.9 3.0 120 3.2 3.3 3.5 3.6 140 3.8 3.9 4.1 4.2
Спецификация “Топлоизолационни системи с плочи от EPS” Външната топлоизолация с плочи EPS се осъществява с панели от експандиран полистирол EPS 120, със знак CE, съгласно действащата Наредба EN 13163:2003, които имат следните характеристики: ● размери 1000 х 500 мм; ● коефициент на топлопроводимост λ ≤ 0.031 W/m•K; ● реакция на огън Клас Е (EN 13501)ì. Поставят се началните цокълни профили с необходимата дебелина. Закрепването на плочите става с помощта на лепило на циментова основа, тип МТ-129, МТ-130, МТ-131, АL90 и SAL95 - EURO MIX, съгласно инструкциите. След това се извършва механично закрепване чрез полипропиленови дюбели, съобразени с основата, в която ще се набиват, като дължината им трябва да е такава, че да се анкерират в основата на минимум 30 мм. Шпакловането на плочите се извършва с продукти тип МТ-129, МТ-130, МТ-131, АL90 и SAL95 - EURO MIX, подсилени с алкалноустойчива армираща стъклофибърна мрежа 160 g/m2. Ръбовете се изпълняват със специални ръбозащитни ъглови профили с мрежа, а на местата, където има стичане на дъждовна вода, се поставят шини с капкоотделител. Крайното покритие се извършва с мазилки тип RAR 256, RTA 549, RSR 421 или FASSIL R 336 – FASSA, като преди мазилката се нанася съответният фиксиращ грунд.
15
Топлоизолационна система: Изолиращи плочи ПЛОЧИ ОТ ГРАФИТЕН EPS
СЪСТАВ Топлоизолационната плоча от експандиран графитен полистирен се произвежда от висококачествени суровини и е получена чрез горещо жичково рязане на блокове. Добавянето на графитен прах в суровината намалява въздействието на лъчите върху топлопроводимостта на плочата. ДОСТАВКА Топлоизолационните графитни плочи от EPS се доставят в полиетиленова опаковка. По заявка могат да бъдат набраздени. КАЧЕСТВО Топлоизолационните плочи от графитен EPS се класифицират и маркират по европейски стандарт EN 13163 и се подлагат на стриктна проверка в нашите заводи.
16
ПОДГОТОВКА НА ОСНОВАТА Основата трябва да се почисти от прах, замърсяване и др. Евентуалните остатъци от масла, грес, восък и др. трябва да бъдат предварително отстранени. Проверете дали основата е подравнена и отстранете евентуални неравности над 1 см. Бетонните части в лошо състояние трябва да бъдат възстановени със специални замазки. Отстранете старите напукани фасадни бои, подпухнали мазилки, лакирани или стъклени повърхности с помощта на телена четка или водоструйка. ПОЛАГАНЕ Закрепването на плочите се извършва с лепилата EURO MIX - МТ-129, МТ-130, МТ-131, АL90 и SAL95, които се нанасят с назъбена шпакла или на ивици с ширина няколко сантиметра, успоредни на контура на панела, а в средата се поставят две-три топки от 5-10 см, като се внимава лепилото да не излезе извън плочата след полагането. Нанасянето на лепилото задължително да обхваща контура на плочата, т.е. зоната, подложена на евентуално движение на изолацията. Избягвайте лепенето на изолация по стените, изложени на пряка слънчева светлина, особено през летния сезон. Ако това е невъзможно, осигурете предпазване на скелето с помощта на засенчващи платна. След това се извършва механичното закрепване на плочите с полипропиленови дюбели, съобразени с основата, в която ще се набиват. Дължината им трябва да е такава, че да се анкерират на минимум 30 мм. Шпакловането на плочите се извършва с продукти EURO MIX - МТ-129, МТ-130, МТ-131, АL90 и SAL95, армирани с алкалноустойчива стъклофибърна мрежа 160 g/m2. Тънкослойните цветни мазилки от Акрилната линия RAR 256, RTA 549, от Силикатната - Fassil R 336, и от Хидросиликоновта линия RSR 421, нанесени след фиксиращи грундове, завършват полагането на изолиращите плочи.
СЪВЕТИ ● Полагането да се извършва при температури между +5ºС и +35ºС. ● При складирането избягвайте излагането на плочите на атмосферни влияния и най-вече да са защитени от прякото въздействие на слънчевите лъчи, като се съхраняват опаковани на покрито, сухо, добре проветрено място, далеч от светлина или други източници на топлина. ● Повърхностите на плочите трябва да бъдат чисти и здрави - свалете опаковката непосредствено преди полагането. ● Избягвайте полагането на повредени, разрушени или замърсени плочи. ● При полагане предпазвайте изолиращите плочи от просмукване на дъждовна вода. ● Избягвайте полагането на графитни EPS плочи в контакт със земята.
ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ Дължина (L) Ширина (W) Дебелина (T)
1 000 мм 500 мм 30-300 мм
Класификацията на графитните EPS плочи според стандарта EN 13163 предвижда характеристиките им да се декларират чрез обозначителни кодове, които отразяват специфични горни или долни граници. Характеристики Якост на натиск при 10% деформация Дължина Ширина Дебелина Равнинност Правоъгълност Коефициент на топлопроводимост Стабилност на размери Якост на огъване Реакция на огън
Кодове
М. Е
EPS 100
CS (10)
KPa
100
L W T P S
мм мм мм мм мм/м
L2 (±0,6) W2 (±2) T1 (±2) P4 (±5) S2 (±2)
λD
W/m k
0,029
DS BS -
% KPa -
DS(N)2 150 Клас E
Топлоизолационна система: Изолиращи плочи ТЕРМИЧНО СЪПРОТИВЛЕНИЕ RD (m2•K/W) Топлоизолационните графитни EPS плочи могат да имат различни стойности на термично съпротивление в зависимост от дебелината на панела. Дебелина на плочата (mm) 30 40 50 60 80 100 120 140
RD (m2•K/W) 1 1.3 1.6 1.9 2.6 3.2 3.9 4.5
Спецификация “Топлоизолационни системи с графитен EPS” Външната топлоизолация с плочи от графитен EPS се осъществява с панели от експандиран графитен полистирол EPS, със знак CE, съгласно действащата Наредба EN 13163:2003, които имат следните характеристики: ● размери 1000 х 500 мм; ● коефициент на топлопроводимост λ = 0.031 W/m•K; ● реакция на огън Клас Е (EN 13501)ì. Поставят се началните цокълни профили с необходимата дебелина. Закрепването на плочите става с помощта на лепило на циментова основа тип МТ-129, МТ-130, МТ-131, АL90 и SAL95 - EURO MIX, съгласно инструкциите. Да се избягва лепенето на изолация по стените, изложени на пряка слънчева светлина, особено през летния сезон. Ако е необходимо, да се осигури предпазване на скелето със засенчваща мрежа. След това се извършва механично закрепване чрез полипропиленови дюбели, съобразени с основата, в която ще се набиват, като дължината им трябва да е такава, че да се анкерират в основата на минимум 30 мм. Шпакловането на плочите се извършва с продукти тип МТ-129, МТ-130, МТ-131, АL90 и SAL95 - EURO MIX, подсилени с алкалноустойчива армираща стъклофибърна мрежа от 160 g/m2. Ръбовете се изпълняват с ръбозащитни ъглови профили с мрежа, а на местата, където има стичане на дъждовна вода, се поставят шини с водооткапващ ъгъл. Крайното покритие се извършва с мазилки тип RAR 256, RTA 549, RSR 421 или FASSIL R 336 – FASSA, като преди мазилката се нанася съответният фиксиращ грунд.
17
Топлоизолационна система: Изолиращи плочи ПЛОЧИ ОТ КАМЕННА ВАТА
СЪСТАВ Топлоизолационната плоча от каменна вата се произвежда чрез топене и смилане до влакна на скални материали. Добавянето на свързваща смола стабилизира структурата на материала и улеснява формирането му на плочи. ДОСТАВКА Топлоизолационните плочи от каменна вата се доставят в полиетиленова опаковка. КАЧЕСТВО Топлоизолационните плочи от каменна вата се класифицират и маркират по европейски стандарт EN 13162 и се подлагат на стриктна проверка в нашите заводи.
ПОДГОТОВКА НА ОСНОВАТА Основата трябва да се почисти от прах, замърсяване и др. Евентуалните остатъци от масла, грес, восък и др. да се отстранят предварително. Основата трябва да е с якост на опън над 0,02 N/mm2. Проверете дали основата е подравнена и отстранете евентуални неравности над 1 см. Бетонните части в лошо състояние трябва да бъдат възстановени със специални мазилки. Отстранете старите напукани фасадни бои, подпухнали мазилки, лакирани или стъклени повърхности с помощта на телена четка или водоструйка. ПОЛАГАНЕ Закрепването на плочите се извършва с помощта на лепилата EURO MIX - МТ-129, МТ-130, МТ-131, АL90 и SAL95, които се нанасят по цялата плоскост на панела с назъбена шпакла, като се внимава лепилото да не излезе извън контура на панела след полагането. След това се извършва механичното закрепване с дюбели, съобразени с основата, в която се набиват 5 бр. дюбели на плоча; стеблото на дюбела да е с достатъчна дължина, така че да проникне в основата минимум 30 мм, а главата да е с шайба за каменна вата. Шпакловането на плочите (дебелина 4-6 мм) се извършва с продуктите МТ129, МТ-130, МТ-131, АL90 и SAL95, подсилени с алкалноустойчива армираща стъклотекстилна мрежа от 160 g/m2. Плътните цветни мазилки от Акрилната линия - RAR 256, RTA 549, Силикатната - Fassil R 336, и от Силиконовта линия - RSR 421, нанесени след съответния фиксиращ грунд, завършват полагането на изолиращите плочи. СЪВЕТИ ● Полагането да се извършва при температури между +5ºС и +35ºС. ● При складиране предпазвайте плочите от атмосферни влияния, съхранявайте ги опаковани, на покрити, сухи, добре проветрени места, защитени от светлина или други източници на топлина. ● Повърхностите на плочите трябва да бъдат чисти и здрави - свалете опаковката непосредствено преди полагането. ● Избягвайте полагането на повредени, разрушени или замърсени плочи. ● При полагане предпазвайте изолиращите плочи от просмукване на дъждовна вода. ● Избягвайте полагането на изолиращи плочи от каменна вата в контакт със земята.
ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ Дължина Ширина Специфично тегло Дебелина Коефициент на топлопроводимост Коефициент на паропропускливост Якост на опън Реакция на огън
18
1.000 мм 600 мм 130 кг/м3 прибл. 20-120 мм λ = 0,039 W/m•K μ = 1,4 > 15 KPa B
Топлоизолационна система: Мрежи АРМИРАЩА МРЕЖА ПРИЛОЖЕНИЕ Армиращата мрежа се използва за укрепване на шпакловъчния пласт, нанесен върху топлоизолиращите плочи преди полагането на финишното покритие. Предназначението й е да увеличи устойчивостта на системата на удари, както и да издържа на напреженията, дължащи се на температурните разлики и на свиването, като предотвратява образуването на пукнатини или капиляри по фасадата.
СЪСТАВ Армиращата мрежа за топлоизолации се произвежда от висококачествени прежди от стъкловлакна, които след това се подлагат на специално импрегниране, като по този начин мрежата става алкалноустойчива. ДОСТАВКА Армиращата мрежа за топлоизолации се доставя на ролки с дължина 50 м и ширина 1 м. КАЧЕСТВО Армиращата мрежа за топлоизолации се тества към ITC-CNR съгласно изискванията ETAG 004. Всяка доставена партида се подлага на строг контрол в нашите лаборатории.
ПОЛАГАНЕ Полагането на армиращата мрежа се извършва в първия пласт шпакловка на панелите, използвани за топлоизолация. След равномерното нанасяне с метална шпакла на шпакловка с дебелина 2-3 мм се преминава към полагането на армиращата мрежа. Тя се полага отгоре надолу, като се притиска в шпакловъчната смес и се внимава съседните ивици да се застъпват с минимум 10 см. На местата на ръбовете и отворите за врати и прозорци трябва да се вградят допълнителни парчета мрежа с наклон 45°, за да подсилят зоните, където усилията са по-концентрирани. СЪВЕТИ Полагането да се извършва при температури между +5ºС и +35ºС. При полагането на мрежата да се избягва образуването на мехури и/или гънки.
ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ Стъкловлакно Антиалкална апретура Тегло на стъклото (съдържание на пепел (необработена мрежа) Площна маса (апретирана мрежа) Ширина на бримката (основа) Ширина на бримката (вътък) Сила на скъсване (основа) Удължаване (вътък) Сила на скъсване (вътък) Удължаване (вътък) Остатъчна сила на скъсване след стареене в алкални йони
81% 19% 125 г/м2 ± 5% 155 г/м2 ± 5% 4,15 мм ± 5% 3,80 мм ± 5% >35 N/мм 5% >35 N/мм 5% > 50% от началната стойност и не по-малко от 20 N/мм
19
Топлоизолационна система: Грундове и мазилки * КЛИМАФАСАДА
с 30
%
по-леки фасади
FA 249 Фиксиращ грунд за акрилни покрития. Фиксиращ грунд на водна основа, съдържащ алкалноустойчиви акрилни смоли. Използва се за изолация, фиксиране и стабилизиране на основата преди нанасяне на финишните продукти от Акрилната линия - както бои, така и мазилки. * високоустойчив на мухъл, плесен, гъбички и водорасли
Специфично тегло Разходна норма
1,000 кг/л приблително 30-50 г/л2 ~ (0,03-0,05 л/м² ) в зависимост от попиваемостта на основата Покриваемост 25 м2/л приблизително Съответства на ПЗ №161 от 27/03/06 (прилагане на Директива 2004/42/CE) FASSIL F 328 Фиксиращ грунд за силикатни покрития. Минерален фиксиращ грунд с дълбоко проникване по стандарт DIN 18363 (синтетичен компонент под 5%), съдържа стабилизиран калиев силикат и специални свързващи съставки. Използва се за изолация, фиксиране или стабилизиране на основата преди нанасянето на финишните продукти от Силикатната линия, бои и мазилки.
* високоустойчива на мухъл, плесен, гъбички и водорасли
Специфично тегло Разходна норма
1,000 кг/л приблизително 100-150 г/м2 ~ (0,10-0,15 л/м² ) в зависимост от попиваемостта на основата Покриваемост 7-9 м2/л приблизително Съответства на ПЗ №161 от 27/03/06 (прилагане на Директива 2004/42/CE)
FS 412 Фиксиращ грунд за хидросиликонови покрития. Фиксиращ грунд на водна основа, съдържащ специални акрилсиликонови смоли. Използва се като изолация, за фиксиране или стабилизиране на основата преди нанасянето на финишните продукти от Хидросиликоновата линия - както бои, така и мазилки. * високоустойчива на мухъл, плесен, гъбички и водорасли
20
Специфично тегло Разход
1,000 кг/л приблизително 100-150 г/м2 ~ (0,10-0,15 л/м² ) в зависимост от попиваемостта на основата Разходна норма 7-9 м2/л приблизително Съответства на ПЗ №161 от 27/03/06 (прилагане на Директива 2004/42/CE)
Топлоизолационна система: Грундове и мазилки * супер еластична и високоустойчива на мухъл, плесен, гъбички и водорасли
с 30
%
* еластична и високоустойчива на мухъл, плесен, гъбички и водорасли
по-леки фасади
RTA 549 Акрилна мазилка с рустикален ефект. Финишно пастообразно покритие, съдържащо специални еластични свързващи вещества, подбрани пълнители, молекули, които предотвратяват появата на плесени и водорасли, устойчиви пигменти, гарантиращи стабилност и дълготрайност на цветовете. Използва се като защитно и декоративно покритие, бяла и цветна. При използването й се постига рустикален ефект. Специфично тегло Разреждане Разход
Паропропускливост (DIN 53122)
1,850 кг/л приблизително добавете до 2% вода, ако е необходимо 1 мм: 1,5-1,7 кг/м 2 прибл. 1,5 мм: 2,3-2,5 кг/м 2 прибл. 2 мм: 2,8-3 кг/м 2 прибл. 3 мм: 3,8-4 кг/м 2 прибл. 18 - 35 г/м 2 за 24 часа в зависимост от зърнометрията μ = 415 - 640 в зависимост от зърнометрията w = 0,05 - 0,1 kg/(m 2 1/2 h ) в зависимост от зърнометрията Sd = 0,64 - 1,25 m прибл. в зависимост от зърнометрията Sd•w < 0,0875 kg/(m•h ½) прибл. 600 часа на UV-конденз
Коефициент на паропропускливост (DIN 52615) Коефициент на водопоглъщане (DIN 52617) Плътност на въздушен еквивалент (DIN 18550) Sd x W < 0,1 (DIN 18550) Устойчивост на избеляване (ASTM-D 659) Стабилност на цвета 600 часа на UV-конденз (ISO 7724) Зърнометричен състав 1 - 1,5 - 2 - 3 мм Съответства на ПЗ №161 от 27/03/06 (прилагане на Директива 2004/42/CE) Съответства на Категория I, Стандарт ETAG 004, Глава 5.1.3.31
RAR 256 Акрилна мазилка с рустикален ефект Финишно пастообразно покритие, съдържащо специални средно еластични свързващи вещества, подбрани пълнители, молекули, които предотвратяват появата на плесени и водорасли, устойчиви пигменти, гарантиращи стабилност и дълготрайност на цветовете. Използва се като защитно и декоративно покритие, бяла и цветна. При използването й се постига рустикален ефект. Специфично тегло Разреждане Разход Дифузия на водни пари (DIN 53122) Фактор на устойчивост на дифузия на пара (DIN 52615) Коефициент на водопоглъщане (DIN 52617) Плътност на въздушен еквивалент (DIN 18550) Устойчивост при изронване (ASTM-D 659) Устойчивост на цвета (ISO 7724) Версия
1,850 кг/л готова за употреба 25 - 56 гр/м2 за 24 часа според зърнеността μ = 300 - 400 в зависимост от зърнометрията w = 0,05 - 0,1 kg/(m2h1/2) в зависимост от зърнометрията Sd = 0,4 - 0,9 m прибл. в зависимост от зърнометрията 600 часа на UV-конденз
600 часа на UV-конденз
Нормална зимна и за саниране Гранулометрии 0,6-1-1,5-2-3 мм В наличност при поръчка на версия “драскана” (RAG 237) при гранулометрия 1-2-3 мм Съответства на Законодателен указ 161 от 27.03.06 (актуализация с Директива 2004/42/CE)
21
Топлоизолационна система: Грундове и мазилки * супер еластична, с максимална устойчива против мухъл, плесен, гъбички и водорасли
с 30
%
по-леки фасади RSR 421 Хидросиликонова мазилка с рустикален ефект. Финишно пастообразно покритие, съдържащо специални акрилсиликонови свързващи съставки на водна основа, дишащо, водоотблъскващо и максимално устойчиво на външни въздействия. Светлоустойчивите пигменти гарантират стабилност на цветовете във времето. Използва се като защитна и декоративна мазилка, бяла или оцветена. При използването й се постига рустикален ефект. Специфично тегло Разреждане Разход
Паропропускливост (DIN 53122)
1,850 кг/л прибл. готов за ползване 0,6 мм: 2,5-2,7 кг/м 2 прибл. 1 мм: 2-2,3 кг/м 2 прибл. 1,5 мм: 2,3-2,5 кг/м 2 прибл. 2 мм: 3-3,3 кг/м 2 прибл. 3 мм: 3,8-4 кг/м 2 прибл. 160 - 190 г/м2 за 24 часа в зависимост зърнометрията
Коефициент на μ = 150 -200 в зависимост паропропускливост от зърнометрията (DIN 52615) Коефициент на w = 0,06 - 0,12 kg/(m2•h ) водопоглъщане в зависимост от (DIN 52617) зърнометрията Плътност на Sd = 0,12 - 0,14 m прибл. въздушен еквивалент в зависимост от (DIN 18550) зърнометрията Sd x W < 0,1 Sd•w < 0,016 kg/(m•h½) (DIN 18550) приблизително Устойчивост на 600 часа на UV-конденз избеляване (ASTM-D 659) Стабилност на цвета 600 часа на UV-конденз (ISO 7724) Зърнометричен състав 1 - 1,5 - 2 - 3 мм По заявка се изготвя „драскана” мазилка (FASSIL G 447) със зърнометричен състав 1-2-3 мм Съответства на ПЗ №161 от 27/03/06 (прилагане на Директива 2004/42/CE)
22
FASSIL R 336 Силикатна мазилка с рустикален ефект. Пастообразно финишно покритие на база на стабилизиран калиев силикат, с висока паропропускливост, съответства на DIN 18363 (синтетичен компонент под 5%). Светлоустойчивите пигменти гарантират трайност на цветовете във времето. Използва се като минерално защитно и декоративно покритие, бяло или цвет-но. При използването й се постига рустикален ефект. * високоустойчива на мухъл, плесен, гъбички и водорасли
с 30
%
по-леки фасади
Специфично тегло
1,850 кг/л прибл.
Разреждане
готов за ползване
Разход
0,6 мм: 2,5-2,7 кг/м 2 прибл. 1 мм: 2-2,3 кг/м 2 прибл. 1,5 mm: 2,3-2,5 кг/м 2 прибл. 2 mm: 3-3,3 кг/м 2 прибл. 3 mm: 3,8-4 кг/м 2 прибл.
Паропропускливост (DIN 53122)
160 - 240 г/м 2 за 24 часа в зависимост от зърнометрията
Коефициент на паропропускливост (DIN 52615)
μ = 80 -140 в зависимост от зърнометрията
Коефициент на водопоглъщане (DIN 52617)
w = 0,08 - 0,12 kg/(m2•h ) в зависимост от зърнометрията
Плътност на въздушен еквивалент (DIN 18550)
Sd = 0,09 - 0,14 m прибл. в зависимост от зърнометрията
Sd x W < 0,1 (DIN 18550)
Sd•w < 0,017 kg/(m•h½) прибл.
Устойчивост на избеляване (ASTM-D 659)
600 часа на UV-конденз
Стабилност на цвета (ISO 7724)
600 часа на UV-конденз
Зърнометричен състав 1 - 1,5 - 2 - 3 мм По заявка се изготвя „драскана” мазилка (FASSIL G 345) със зърнометричен състав 1-2-3 мм Съответства на ПЗ №161 от 27/03/06 (прилагане на Директива 2004/42/CE)
Топлоизолационна система: Аксесоари Цокълен профил от алуминий Характеристики: Широчини от 3 до 14 cm; Дължина 250 см. Доставка: На единични елементи. Крепежни дюбели Доставка: Кутии по 200 бр.
Експандиращ дюбел със стоманена игла и капачка от EPS “без термомост” Характеристики: Дължина от 13 до 25 см за бетон, плътни и кухи тухли и дървени основи. Доставка: Кутии по 100 бр.
Цокълен профил от боядисан алуминий Характеристики: Широчини от 3 до 14 cm; Дължина 250 см. Доставка: Връзки по 10 бр. Крепежни дюбели Доставка: Кутии по 200 бр.
Плоча от експанди-ран екструдиран полистирен Характеристики Дебелини от 3 до 14 cm Размери 125x60 см Доставка: На квадратура
23
Топлоизолационна система: Аксесоари
Експандиращ дюбел от РР Характеристики: Дължина от 7 до 21 см. Доставка: Кутии по 300 бр. (7 - 15 см); Кутии по 200 бр. (18 см); Кутии по 150 бр. (21 см).
Експандиращи дюбели от PE със стоманена игла и капаче от EPS “без термомост” Характеристики: Дължина от 11,5 до 29,5 см за бетон, плътни и кухи тухли и от 8 до 22 за дървени основи. Доставка: Кутии по 100 бр. Експандиращ дюбел от PE със стоманена игла с пластмасова термозащита Характеристики: Дължина от 12 до 42 см. Доставка: Кутии по 100 бр.
24
Алуминиев ръбозащитен профил, боядисан Характеристики: Дължина 250 см. Доставка: Връзки по 20 бр.
Алуминиев ръбозащитен профил с мрежа Характеристики: Дължина 250 см; Ширина на мрежата 8 и 12 см. Доставка: На единични бройки.
Алуминиев боядисан ръбозащитен профил с мрежа Характеристики: Дължина 250 см; Ширина на мрежата 8 и 12 см. Доставка: На единични бройки.
Ръбозащитен профил от РVС с мрежа Характеристики: Дължина 250 см; Ширина на мрежата 8 и 12 см или 10 и 15 см. Доставка: На единични бройки.
Армираща мрежа за разделителни ивици тип V и тип Е Характеристики: Дължина 200 см. Доставка: На единични бройки.
Ръбозащитен РVС профил с мрежа и капкоотделител Характеристики: Дължина 250 см; Ширина на мрежата 8 и 12 см. Доставка: На единични бройки.
Алуминиев завършващ профил, боядисан, с капкоотделител Характеристики: Дължина 250 см. Доставка: Връзки по 10 бр.
Топлоизолационна система: Аксесоари Ръбозащитен PVC профил с мрежа за дъги Характеристики: Дължина 250 см; Ширина на мрежата 8 и 12 см. Доставка: На единични бройки.
Алуминиев завършващ профил, боядисан Характеристики: Широчини от 4, 6 и 8 см; Дължина 250 см. Доставка: Връзки по 10 бр.
Ръбозащитен PVC профил с мрежа за различни ъгли Характеристики: Ширина на мрежата 12,5 см. Доставка: Ролки по 25 метра.
РVС профил за дилатационни фуги с мрежа Характеристики: Дължина 250 см. Доставка: Връзки по 10 бр.
Профилирана армираща мрежа за ъгли Доставка: Кутии по 25 бр.
PVC ъглов профил с мрежа за врати и прозорци Характеристики: Дължина 140 и 240 см . Доставка: На единични бройки.
25
Топлоизолационна система: Инструменти Машина за рязане Cutmaster Maxi Предвидена за рязане на изолиращи плочи от полистирол, гарантира бързо и прецизно рязане дори при сложни конфигурации.
Мазилкополагаща еднофазна машина Ritmo Опростена, универсална машина за смесване и полагане на лепила и шпакловки за топлоизолационни системи.
Примерно приложение на принадлежностите
PVC ръбозащитен профил с мрежа.
PVC ръбозащитен профил PVC ръбозащитен профил с с мрежа и капкоотделител. мрежа за различни ъгли.
Армираща мрежа за Завършващ профил с разделителни ивици тип Е. капкоотделител. 26
PVC профил с мрежа за дилатационни фуги.
Топлоизолационна система: Фази на монтаж Преди да опишем начина на монтиране на топлоизолационната система Fassa, да припомним някои съвети за правилно полагане, за да се избегнат грешки, които могат да нарушат функционалността на системата и дълготрайността й: ● Полагането на системата да се извършва при температури между +5ºС и +30ºС. ● Повърхностите трябва да са чисти, в противен случай трябва да се отстранят прахта, замърсяванията, остатъци от кофраж, изронени и подпухнали места и др. ● Проверете равнинността на основата и отстранете неравности, надвишаващи 1 см. ● При валежи по време на монтажа да се предотвратява проникването на вода под изолиращия пласт. ● Бетонните части с влошено качество трябва да бъдат възстановени със специални замазки. ● Наличието на стари, частично излющени или избелели бои изисква пълното им отстраняване с четки или водоструйка. ● При сгради с керамични покрития да се отстранят отлепените плочи и да се прецени дали е нужно пясъкоструйно почистване в зависимост от наличието или не на лакирани или стъклени повърхности. Фаза 1 Преди монтирането на плочите трябва да се определи височината на цокъла. Основата трябва да бъде подравнена (подмазана), като за тази цел се монтират началните профили, които се хоризонтират с нивелир и се закрепват със специалните дюбели. Фаза 2 Лепилната маса трябва да се нанесе направо върху плочите, като в зависимост от вида на основата се използват два начина: - когато основата е идеално гладка, продуктът се нанася по цялата плоскост на плочата с назъбена шпакла; - когато основата не е гладка и има неравности, които все пак не трябва да надвишават 1см, продуктът се нанася на ивици с ширина няколко сантиметра, успоредни на контура на панела, а в средата се поставят топки с диаметър около 5-10 см. Независимо от начина на нанасяне на лепилото, трябва да се избягва нанасяне на лепило по краищата на плочите, тъй като това може да доведе до проблеми (образуване на термомост) поради некачествено напасване на плочите една до друга.
Фаза 3 Лепенето на плочите върху стената се извършва отдолу нагоре с разминаване на фугите, без да се оставят отворени пространства между плоскостите, като се притискат леко с ръце. В областта на ъглите плочите трябва да се кръстосват, така че да са устойчиви на напреженията. Линиите на подреждане (фугите) между плоскостите не трябва да са продължения на очертанията на отворите по фасадата.
27
Топлоизолационна система: Фази на монтаж Фаза 4 След това се начукват с дървена или пластмасова маламашка, за да прилепнат здраво към основата. Важно е периодично да се проверява равнинността на повърхността с метална летва.
Фаза 5 На местата подложени на удари могат да се използват полистиролни плочи с гофрирана повърхност, които имат по-голяма механична здравина в сравнение с плочите от експандиран пенополистирол.
Фаза 6 След около 1 ден и задължително след втвърдяване на лепилото може да се пристъпи към механичното закрепване на плочите, което се извършва със специални дюбели. Главата на дюбела служи да притиска плоскостта към основата, а стеблото осигурява свързването към самата основа. Забиването на дюбела в основната (зидария, мазилка, бетон) трябва да е минимум 3 см.
Фаза 7 Дюбелите се набиват на всички места на свързване, като при набиването главата на дюбела трябва леко да потъне в EPS-a и да се зашпаклова отгоре, за да не пречи впоследствие при полагането на шпакловката, а ако е необходимо укрепване с лепило, два или три дюбела трябва да се поставят в центъра (не трябва да се прилагат никога по-малко от 5 дюбела на м 2). След залепването и дюбелирането на плоскостите трябва да се загладят всички издатини и неравности на материала, положен върху дюбела.
28
Топлоизолационна система: Фази на монтаж Фаза 8 Всички ръбове трябва да бъдат изработени със специалните ъглови профили с интегрирана мрежа, като задължително се поставят ъглови профили с капкоотделител на местата на стичане на дъждовна вода. Ръбовете при отворите за врати и прозорци, където има максимално концентриране на напрежения, е препоръчително да се подсилят допълнително с армираща мрежа под ъгъл 45°. Като алтернатива се предлагат и специални профили от армираща мрежа. Фаза 9 Между монтирането на плочите и шпакловката трябва да има минимум 2 дни - при топъл и сух климат, или максимум една седмица при студен и влажен климат. Шпакловката се нанася равномерно върху плоскостите с метална шпакла, като се използват продуктите МТ-130, МТ-131 и SAL-95.
Фаза 10 След това се пристъпва към полагането отгоре надолу на алкалноустойчивата армираща стъклотекстилна мрежа от 160 г/м 2, която трябва да се застъпва от съседните ивици най-малко 10 см и да е вградена в шпакловката. Накрая се нанася втора ръка шпакловка, така че да се получи гладка и равна повърхност. Местата, изложени на удари, могат да се армират с двоен пласт мрежа. Фаза 11 Пет дни след нанасяне на шпакловката и след пълното втвърдяване на шпакловъчния слой се нанася фиксиращият грунд с валяк или четка. Той е необходим за следващото нанасяне на оцветена мазилка, което се извършва след 16-24 часа. Финишното оцветено покритие се избира между следните продукти: Хидросиликонова мазилка - RSR 421, акрилна мазилка RTA 549, акрилна мазилка - RAR 256, силикатна мазилка - R 336. При стени без навеси и силно изложени на въздействия препоръчваме мазилките RTA 549 или RSR 421 заради високата водоотблъскваща способност в сравнение със силикатните продукти (FASSIL R 336). Не е препоръчително използването на тъмни цветове, които през летния сезон могат да доведат до силно повишаване на повърхностната температура.
29
Регионално разделение на България и контакт
7
9
8 3
4 5
11
6 13
2
14
1
17
16
15
Офис: гр. Дупница, п.к. 2600 ул. “Самоковско шосе“ 30 Контакти: тел.: 0701/50 445 тел.: 0701/50 608 факс: 0701/50 778 GSM: 0889/293 010 E-mail:
[email protected] E-mail:
[email protected]
Отдел “Оферти и договори”: тел.: 0701 / 50445 факс: 0701 / 50778 GSM: 0889 / 293010
[email protected]
30
12
10
Отдел “Заявки”: тел: 0701/51 656 GSM: 0886/116 610 факс: 0701/51 625
[email protected]
Търговски отдел: тел..: 0701 / 51625 тел.: 0701 / 51656 GSM: 0888/193 939
[email protected]
Регион 1: GSM: 0887 701 707 1@еuromix-bg.com Регион 2: GSM: 0888 229 870
[email protected] Регион 3: GSM: 0888 001 444
[email protected] Регион 4: GSM: 0888 001 444
[email protected] Регион 5: GSM: 0886 698 616
[email protected] Регион 6: GSM: 0889 902999
[email protected] Регион 7: GSM: 0886 698 515
[email protected] Регион 8: GSM: 0886 767 696
[email protected] Регион 9: GSM: 0886 698 518
[email protected] Регион 10: GSM: 0886 698 516
[email protected] Регион 11: GSM: 0887 727 202
[email protected] Регион 12: GSM: 0884 507 208
[email protected] Регион 13: GSM: 0888 727 279
[email protected] Регион 14: GSM: 0886 701117
[email protected] Регион 15: GSM: 0886 698 517
[email protected] Регион 16: GSM: 0885 750 689
[email protected] Регион 17: GSM: 0888 031 734
[email protected]
Бележки:... ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................... 31