Ti Si Ljepota

  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Ti Si Ljepota as PDF for free.

More details

  • Words: 692
  • Pages: 20
Ti si Ljepota

Čitajmo zajedno ikonu

Bizantska estetika mudro je u vremenu oblikovala figurativan jezik koji preobražava vanjski izgled stvarnosti kako bi istaknuo iščekivanje kršćanske vjere u uskrsnuću i preobraženju svega stvorenog u Kristu. Udaljujući se od naturalističke slike, slikar sakralnog pribjegava stilizaciji slike koja, ostajući figurativna i povijesno vjerojatna, dobiva misterijski karakter. Valjanom simboličkom analogijom slika uvjerava vjernika u sakralnost prikaza, njegovu transcedentnu i vječnu narav. Stilizacija, među ostalim, omogućuje slici da nadiđe preosobni, slučajni, izvanjski, psihički, subjektivni izričaj u korist veće univerzalnosti i jedinstva, gdje se detalj nalazi unisono sa cjelinom, kao u zboru. Stilizacija nije samo kulturološki element koji ikoni određuje pripadajuće razdoblje, školu i podrijetlo. U sakralnoj umjetnosti ona je neodvojiva od sadržaja i nikada sama sebi svrhom. Zahvaljujući oštroumnoj “mudrosti znaka”, tajnovitoj simboličkoj djelotvornosti koja je utisnuta i u slikarsku gestu, ona pridonosi davanju života sadržaju sakralne slike koji je često toliko neizreciv da nema drugih izvora izričaja.

Ova ikona Krista Pantokratora nalazi se u samostanu sv. Katarine na Gori Sinaj.

1961. prilikom restauracije jedne od ovakvih ikona, naslikanoj u 13. stoljeću s prikazom Krista Pantokratora (Svevladara), otkrivena je u pozadini druga ikona iz polovice 6.stoljeća: dosada najstarija pronađena ikona Spasitelja.

Isus je prikazan kao mladić, kao u vrijeme svoga propovijedanja. Jednom rukom blagoslivlje, dok drugom drži knjigu.

U gesti blagoslova položaj prstiju, osim svog očitog značenja, upućuje na: Trojstvo, sa tri spuštena prsta te božansku i ljudsku narav Kristovu sa preostala dva podignuta prsta.

Isus nas na ovoj ikoni blagoslivlja, blagoslivlja naš život, našu svakodnevnicu, podsijećajući nas da je uvijek s nama.

Svoje sam ti riječi stavio u usta, u sjenu svoje ruke sakrio sam te kad sam razastro nebesa, utemeljio zemlju i rekao Sionu: “Ti si narod moj”. Izaija 51,16

Knjiga je čvrsto u ruci i ima korice ukrašene dragocijenim ornamentima.

Blago čovjeku koji je stekao mudrost i čovjeku koji je zadobio razboritost. Jer bolje je steći nju nego steći srebro, i veći je dobitak ona i od zlata. Skupocijenija je i od bisera i što je god tvojih dragocijenosti, s njome se porediti ne mogu. Izreke 3,13-15

Knjiga je zatvorena u iščekivanju dana Posljednjeg suda i slika je novog zakona darovanog ljudima te upućuje na knjigu (otvorenu) života Otkrivenja.

«Dostojan si uzeti knjigu i otvoriti pečate njezine, jer si bio zaklan i otkupio krvlju svojom za Boga ljude iz svakog plemena i jezika, puka i naroda.» (Otkrivenje 5,9)

Kiton, koji se preklapa sa plavom bojom plašta, trebao je biti crvene boje i simbolizirati božansku narav. Pozlaćeno lice (stikos ili klavus) označava Krista, božanskog Kralja, koji se zaodijenuo ljudskom naravi simboliziranom zeleno-plavom bojom plašta.

Slika lica je uzeta iz Otkrivenja (1,13):

“Vidjeh nekoga kao Sina Čovječjeg; odjeven u dugu haljinu, oko prsiju opasan zlatnim pojasom”

Iza njega zidine Jeruzalema...

“Vidjeh i Sveti grad, novi Jeruzalem, silazi s neba od Boga, opremljen kao zaručnica nakićena za svoga muža.“ (Otkrivenje 21,2 )

Nimbus (zlatni krug koji okružuje lice Kristovo) je simbol nadnaravne božanske svjetlosti koju je Spasitelj otkrio učenicima na gori Tabor:

“I preobrazi se pred njima; zasja mu lice kao Sunce, a haljine mu postadoše bijele kao svjetlost”.

Ikona prenosi na figurativnu razinu ono što Crkva brani teološki boreći se protiv monofizitske hereze: jedinstva bez spoja dviju naravi, ljudske i božanske, što je naglašeno asimetrijom lica, očiju, sve do obraza i brkova. Čak i sa slikarskog stajališta obrisi su potpuno različiti u dvjema polovicama.

Desna strana lica je u vječnom miru, neslomljiva i moćna, puna milosrđa; Lijeva strana prikazuje čovjeka boli, čovjeka koji dijeli patnju ljudskog roda. No lice je to iste osobe, Isusa Krista.

Desna strana zrači božanskim Mirom; silinom pogleda Boga koji nas nikada ne napušta...

Lijeva strana ne skriva ljudsku patnju života darovanog za svoje bližnje.

«slava Božja svijetli na Njegovom licu». Usp. 2 Korinćanima 4,6

Pogled je uzvišen i upravljen u beskraj, oči raširene izvan granica vremena i prostora.

“Oko je tijelu svjetiljka; ako je oko bistro sve će tvoje tijelo biti svijetlo” (Mt 6,22).

Jedan bizantski opis ikone glasi:

“njegove oči su radosne i pružaju dobrodošlicu onima koje ne kori vlastita savjest, no za one koje osuđuje vlastiti sud postaju srdite i neprijateljske."

don Luciano Cantini Prijevod sa talijanskog: Mirna Bagić

Related Documents

Ti Si Ljepota
October 2019 3
Ljepota Mjeseca
November 2019 2
Ljepota Zene
November 2019 3
Ti Si Mi Prijatelj
November 2019 18
Ti Si Andjeo
November 2019 8
Da Li Si Ti Gnostik
May 2020 8