PROIECT DIDACTIC UNITATEA: ȘCOALA GIMNAZIALĂ BIRSESTI, TIGVENI, ARGEȘ PROPUNATOR: DUMITRESCU MIHAELA CLASA: A VIII-A OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ SUBIECTUL: O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale TIPUL LECŢIEI: de evaluare a însuşirii noţiunilor despre genul dramatic OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă; Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris; OBIECTIVE DE REFERINŢÃ: 1.1 – să înţeleagă semnificaţia generală a mesajului operei dramatice studiate; 4.2 – să redacteze corect mesajul scris, utilizând cunoştinţele de morfosintaxă; 3.1 – să interpreteze un text literar, dovedind înţelegerea acestuia; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să recunoască specia literară căreia îi aparţine comedia O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale; O2 – să identifice tema comediei; O3 – să observe elementele structurale specifice comediei; O4 – să precizeze momentele subiectului comediei; O5 – să recunoască rolul didascaliilor; O6- să recunoască modul de expunere dominant; O7 - să ilustreze trăsăturile personajelor; O8 - să identifice comicul de limbaj; O9 -
să formuleze opinia personală, argumentată referitoare la apartenenţa textului la genul
dramatic,specia comedie. STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul; RESURSE UMANE: elevii clasei a VIII-a, cadrul didactic FORME DE ORGANIZARE: individuală; TIMP. SPAŢIU: 50 de minute; sala de clasă © 2013 Orizont Didactic- revistă educațională
1
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: 1. Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare, Editura Cicero, Bucureşti, 1999; 2. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999; 3. Goia Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002; 4. Alina Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2003; 5. Nicolae Eleftenie, Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române , Editura Paralela 45, Piteşti, 2001 DESFĂŞURAREA ACTIVITÃŢII EVENIMENTUL ACTIVITÃŢII
1. ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE ELEVI 2. CAPTAREA ATENŢIEI
3. ANUNŢAREA SUBIECTULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR EVALUĂRII
4.REZOLVAREA
OB.
ACTIVITATEA DE INSTRUIRE TIMP ACTIVITATEA ACTIVITATEA PROFESORULUI ELEVILOR Verificarea prezenţei elevilor Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei Stabilirea ordinii
Elevul de serviciu face prezenţa elevilor Fiecare elev îşi va pregăti obiectele de scris
2min
METOD E ŞI PROCE DEE conversaţ ia
Profesorul îi 3min informează pe elevi că vor desfăşura o Recepţionează lecţie de evaluare mesajul. scrisă a noţiunilor explicaţia studiate despre opera dramatică O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale. Scrie titlul lecţiei la tablă. Precizează în mod Exerciţiul clar obiectivele Primesc fişele şi 40min
© 2013 Orizont Didactic- revistă educațională
EVALUARE
-evaluare scrisă : -itemi cu răspuns scurt -itemi de completare -itemi cu alegere multiplă -itemi cu alegere duală -eseu 2
TESTULUI
5.DISCUTAREA RĂSPUNSURILOR
6. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI
urmărite pe rezolvă itemii parcursul activităţii. propuşi pentru evaluare. Profesorul împarte fişele cu subiectele .Dă informaţii Predau testele, necesare rezolvării confruntă subiectelor. indicaţiile profesorului cu Precizează propriile eventualele răspunsuri. dificultăţi pe care crede că le-au întâmpinat elevii în rezolvarea testului.
Precizez elevilor Notează sarcina sarcina pe care o pentru acasă. vor efectua acasă.
© 2013 Orizont Didactic- revistă educațională
semistructura t. conversaţ ia
4min
1’
3
EVALUARE SUMATIVĂ: Comedia Clasa a VIII-a
I. GEN ŞI SPECIE 1. Indică două trăsături ale operei dramatice.
(2x2=4p)
2. Precizează două argumente care să susţină apartenenţa la specia comedie a operei „O scrisoare pierdută” de I.L.Caragiale.
(2x2=4p)
II.CONSTRUCŢIA SUBIECTULUI DRAMATIC Având ca baza comedia „O SCRISOARE PIERDUTĂ” de I.L. Caragiale, răspunde la următoarele cerinţe: 1. Precizează timpul şi spaţiul acţiunii.
(4p)
2. Explică într-un enunţ de 3-5 rânduri intriga acţiunii. 3. Numeşte componenţa celor două grupări
(8p)
politice, menţionând reprezentanţii acestora
pentru Camera deputaţilor.
(8p)
4. Prezintă atitudinea celor trei personaje (Zoe, Tipătescu şi Trahanache) în faţa obiectului de şantaj „scrisoarea” deţinut de Caţavencu.
( 6p)
5. Povesteşte rezolvarea conflictului piesei în 3-5 rânduri.
(8p)
III. PERSONAJELE PIESEI A. Recunoaşte personajul: 1. „Eu vampir, ai ?............Caraghioz”
(4p)
2. „... famelie mare, renumeraţie mică, după buget”
( 4p)
3. „Stimabili, onorabili! Faceţi tăcere! Sunt cestiuni importante la ordinea zilei...Aveţi puţintica răbdare” 4. „Trebuie sa ai curaj ca mine ! trebuie s-o iscăleşti. O dăm anonimă!” 5. „Aşa da, o iscălesc!” 6. „Eu familia mea, de la patusopt [...] luptă, luptă şi dă-i şi luptă[...]
( 4p) (4p) (4p) (4p)
7. „După lupte seculare, care au durat aproape treizeci de ani, iată visul nostru realizat. (4p) 8. „Eu te aleg , eu şi cu bărbatul meu”
(4p)
B. Prezintă câte o trăsătură de caracter a patru dintre personajele descoperite mai sus. ( 8p)
© 2013 Orizont Didactic- revistă educațională
4
IV. SURSELE COMICULUI 1.Ilustrati prin exemple cum se realizează fiecare tip de comic: - de situaţie
(4x3=12p)
- de limbaj - de caracter - de nume
© 2013 Orizont Didactic- revistă educațională
Se acordă 10p din oficiu.
5