Plan_de_lectie_enuntul.docx

  • Uploaded by: Cris Tina
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Plan_de_lectie_enuntul.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,030
  • Pages: 6
PROIECT DIDACTIC

DATA : 18. 05. 2018 CLASA: a V-a OBIECTUL : Limba şi literatura română PROFESOR: ARIA CURRICULARĂ: Limba şi comunicare UNITATEA DE ȊNVĂŢARE: Din carte spre departe SUBIECTUL : Enunțul. Tipuri de enunțuri TIPUL LECŢIEI: mixtă( Lecție de comunicare/însușire de noi cunoștințe)

COMPETENŢE GENERALE: 1.Participarea la interacţiuni verbale in diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral; 2,Receptarea textului scris de diverse tipuri; 3.Redactarea textului scris de diverse tipuri; 4.Utilizarea corectă ,adecvată şi eficientă a limbii in procesul comunicării orale şi scrise; 5.Exprimarea identităţii lingvistice şi culturale proprii în context naţional şi internaţional. COMPETENŢE SPECIFICE 1.3. Identificarea unor elemente paraverbale şi nonverbale, în funcţie de situaţia de comunicare 1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple de ascultare activă și manifestând un comportament comunicativ politicos faţă de interlocutor(i) 2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue, discontinue şi multimodale 2.2. Identificarea temei și a ideilor principale și secundare din texte diverse 2.4. Manifestarea interesului și focalizarea atenţiei în timpul lecturii unor texte pe teme familiare 2.5. Observarea comportamentelor şi a atitudinilor de lectură, identificând aspectele care necesită îmbunătățire 4.4.Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice,lexicale şi sintactico-morfologice în interacţiunea verbală; 4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii 5.2. Identificarea unor valori culturale promovate în textele autorilor români din diferite perioade istorice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : COGNITIVE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: O1 – să definească enunțul; O2 – să recunoască tipurile de enunțuri din diferite texte; O3 – să formuleze diferite tipuri de enunțuri; 1

O4 – sa precizeze tipurile de enunțuri întâlnite într-un text; O5 – să organizeze o serie de cuvinte ăn enunțuri simple; O6 – să utilizeze ȋn contexte noi noţiunile ȋnvăţate . AFECTIVE: OA1: să introducă cunoştinţele acumulate în propriul sistem de valori; OA2: să conştientizeze importanţa studierii limbii române STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, explicaţia, lucrul cu manualul, fişa de lucru, schema 2. FORME DE ORGANIZARE A INVĂŢĂRII: Activitatea frontala alternativ cu activitatea independentă; 3. RESURSE a. Număr de elevi: 27 de elevi; b. Capacităţile normale, receptive ale elevilor: clasă omogenă, ritmuri de învăţare apropiate, cunoştinţele însuşite anterior, timp de lucru -50 de minute ; c. Manualul, fişa de lucru, prezentare a unui filmuleț; d. Programa şi planificarea semestrială a curriculumului de limba şi literatura romană, clasa a V-a 4. MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT: a. Resurse materiale: materialul bibliografic, prezentare a unui filmuleț, fişe de lucru, tabla, creta, videoproiector; b. Materiale de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back-ul raportat contribuţiei elevilor, notarea. 5. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Florentina Sânmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Limba și literatura română, manual pentru clasa a V-a, ed. Art, 2017 Alina Pamfil – „Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise”, ediția a V-a, Colecția Metodica activă, Ed. Paralela 45, Pitești, 2008. Valeria Guțu Romalo, coordonator, Gramatica limbii române (GALR II), Enunțul, ed. Academiei române, BUCUREȘTI, 2008 SCENARIU DIDACTIC

2

Etapele lecției Moment organizatoric (1 min.)

Captarea atenţiei (6 min.)

Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor. (2 min.)

Ob

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Organizează clasa şi asigură climatul necesar bunei desfăşurări a lecţiei.

Metode şi procedee Conversaţie

Evaluare

Ice breaking

Chestionarea orală

Elevii se pregătesc pentru lecţie.

Momentul de captare a atenției se va realiza prin prezentarea filmulețului: „Dactilofrafa” și discutarea lui.

Enunță titlul și obiectivele lecției. Scrie titlul pe tablă, cerându-le elevilor să facă același lucru pe caiete.

Ascultă cu atenție și dicută despre filmuleț.

Elevii scriu titlul lecţiei în caiete. Expunerea

3

Dirijarea învăţării (28 min)

O1

Profesorul propune spre citire dialogul de la pagina 194 din manual. Profesorul propune rezolvarea cerințelor din manual de la aceeași pagină: să indice predicatele din propoziții, să extragă din text propozițiile negative, să transforme prima propoziție dezvoltată din text în propoziție simplă, să precizeze numărul predicatelor dintr-o comunicare și să menționeze câte propoziții există într-o comunicare. Se solicită formularea definiţiei enunțului și se scrie la tablă.

O2

Profesorul le propune elevilor să răspundă cerințelor de la pagina 194 care fac referire la tipurile de enunțuri: să selecteze litera corespunzătoare răspunsului corect, să formuleze o întrebare, să precizeze ce anume comunică enunțurile și ce transmit.

Citesc dialogul şi răspund cerinţelor

Conversa tia euristica

Aprecieri verbale

Precizează definiţia pe care o notează în caiete.

Descoperirea inductivă

Frontală

Elevii vor îndeplini sarcina de lucru.

Conversația euristică

Individuală

Elevii notează Profesorul le spune elevilor că aceste informații în enunțurile pot fi de patru tipuri caiete. și le notează pe tablă: asertive, Expunerea când comunică o informație despre o stare de lucruri: Afară plouă. Elevii au intrat în clasă.; interogative, când cer informații despre o stare de lucruri:Ai făcut tema? Cine nu a venit?; imperative, când 4

Frontală

Frontala

O3 comunică un ordin, o cerere, o

rugăminte: Te rog, ajută-mă!; exclamative, când comunică emoții, sentimente în legătură cu o stare de lucruri: Am citit o carte foarte interesantă!

Elevii formulează Conversația Profesorul le cere elevilor să oral enunțuri formuleze câte un enunț pentru conform cerințelor. euristică fiecare tip învățat.

O4

O5 O6

Asigurarea feedbackului 10 min

Elevii rezolvă Profesorul le propune exercițiul. rezolvarea exercițiului 2 de la pagina 195, prin care li se cere elevilor săr ecunoască tipurile de enunțuri dintr-un text.

Elevii organizează corect cuvintele în enunțuri .

Li se cere și rezolvarea exercițiului 6 de la aceeași pagină: să organizeze cuvintele date în două enunțuri simple.

Li se cere elevilor să rezolve exerciţiile propuse în fişa de evaluare. Explică elevilor ce au de făcut. (v. Anexa 1) Face aprecieri generale și individuale cu privire la activitatea elevilor.

5

Elevii vor îndeplini sarcina de lucru.

Aprecieri verbale

Exercițiul

Aprecieri verbale

Exercițiul

Frontală

Conversația Explicația Exercițiul

Formativă

Tema pentru acasă 3 min.

Comunică și explică tema pentru acasă: pagina 194, exercițiile 3, 4, 5 și 7 din manualul de Limba şi literatura română.

Elevii notează tema.

ANEXA 1

Fișă de evaluare – Tipuri de enunțuri 1. Identifică felul următoarelor enunțuri: Ana merge la școală? Copilul nu scrie tema pentru acasă. Vai, cât de mult a nins! Andrei cântă. 2. Alcătuiește enunțuri respectând criteriile: a) asertiv, complex; b) interogativ, simplu; c) exclamativ, simplu; d) imperativ, complex.

6

Explicația

More Documents from "Cris Tina"

Scrisoare 2.docx
December 2019 13
Plan_de_lectie_enuntul.docx
December 2019 2
10 Exercitii.docx
December 2019 5
5_anexa_3(1).doc
December 2019 5
Scoala Altfel.docx
December 2019 13