RANCANGAN PENGAJARAN TINGKATAN 1 Mata Pelajaran
: Sejarah
Kelas :
:1 MURNI
Tarikh
: 2 OGOS 2009
Bilangan Pelajar
: 35 orang
Masa
: 40 minit
Tajuk
: Sosiobudaya -Warisan Kesultanan Melayu
Sub Tajuk
: Kegiatan Masa Lapang Masyarakat Melayu
Objektif Umum
: Pelajar akan dapat menceritakan gaya hidup golongan dan rakyat jelata
Objektif khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat ; 1)menyenaraikan kegiatan masa lapang golongan bangsawan dan rakyat jelata 2) membandingkan kegiatan masa lapang golongan bangsawan dengan rakyat jelata 3) menyata dan menghuraikan sekurang-kurang dua kesan aktiviti kegiatan masyarakat melayu Peng. Sedia Ada
: Pelajar telah mengetahui tentang kehidupan masa lapang rakyat jelata seharian.
Gabungjalin
:Tiada
Penerapan Nilai
: Mengisi masa terluang dengan perkara berfaedah
Kemahiran Berfikir
: Menjana Idea, Banding beza
Bahan Bantu Mengajar
:Tayangan Video
Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti Guru
Induksi set (3 minit
Pengenalan tentang pemerintahan beraja
Guru menayangkan video pertabalan raja dan menyoal pelajar berdasarkan video tersebut. -Guru menerangkan sistem pemerintahan negeri-negeri Melayu -guru
Langkah 1 Cara (6 minit) pentadbiran Sesebuah kerajaan
menunjukkan
Aktiviti Pelajar Pelajar cuba menjawab soalan guru
Catatan
-pelajar mendengar penerangan guru -pelajar meneliti slaid yang ditunjukkan oleh guru.
Guru melakukan aktiviti soal jawab dengan pelajar berdasarkan slaid yang ditunjukkan oleh guru. BBM: Slaid pentadbiran 1.ppt
-Pelajar memberi tumpuan terhadap penerangan guru. -Pelajar cuba memahami konsep daulat -Pelajar menjawab soalan yang diberikan.
Guru memfokuskan minda pelajar dengan bertanya soalan yang menguji pemahaman pelajar.
-Pelajar
Nota sistem pentadbiran di
Soal jawab dan perbualan yang tidak formal BBM: http://www.youtube.com/ watch?v=Q2LFGH5FOyY
slaid kepada Langkah 2 Konsep (10 minit) Daulat
pelajar. -Guru menerangkan tentang konsep daulat -Guru menanyakan soalan dan meminta pelajar menjawab.
Langkah 3 Sistem
-Guru
BBM: daulat.ppt atau Nota(daulat).pdf
(7 minit)
pentadbiran Negeri Sembilan
Langkah 4 Membuat (10 minit) Perbandingan
Penutup (4 minit)
-Rumusan -Latihan susulan
menerangkan ciri-ciri pentadbiran di Negeri Sembilan.
mendengar Negeri Sembilan. penerangan guru. BBM: Buku teks m/s 144 - Pelajar mencatat nota di dalam buku nota.
-Guru menerangkan perbezaan antara sistem pentadbiran negeri-negeri Melayu dengan pentadbiran di Negeri Sembilan -Guru meminta pelajar menyatakan kembali cirriciri pentabiran negeri-negeri Melayu dan Negeri Sembilan -Guru juga memberikan latihan untuk menguji kefahaman pelajar.
-Pelajar mendengar penerangan guru dan mencatatnya di dalam buku nota.
Penerangan guru
-Pelajarpelajar membuat rumusan tentang tajuk yang dipelajari. -Pelajar mencatat tugasan yang diberikan.
Pelajar menjawab dan menghantar tugasan kepada guru. BBM: latihan BAB 9.doc
Refleksi:……………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………..