1. Befőttek 1.1.Meggybefőtt borral 5 kb hibátlan meggyet megmosunk, leszárítunk, és nagyobb tálba teszünk. Ráöntünk 1 liter vörösbort, másfél kg kristálycukrot, és 1 dkg szalicilt hozzáadva óvatosan addig kevergetjük, amíg a cukor elolvad. Ekkor a meggyet üvegekbe szedjük és levét ráöntjük (az üveg ne legyen tele, mert a meggy még levet enged). Lekötjük és azonnal végleges helyére állítjuk. Az így eltett gyümölcs kemény és ropogós marad. Cseresznyét és szilvát is tehetünk el hasonló módon. Ezekhez ízesítésül egy kevés szegfűszeget és fahéjat is tehetünk.
1.2.Földieper borban A frissen szedett, teljesen hibátlan epret szűrőbe téve vízzel leöblítjük, lecsurgatjuk, leszárazzuk, és cukorral rétegezve üvegekbe rakjuk. Egy kg eperhez 35-40 dkg cukrot vegyünk. Vörösbort felforralunk egy darabka vaníliával és a gyümölcsre öntjük. (Az üvegeket előbb állítsuk meleg vízbe, hogy el ne pattanjanak.) Szorosan lekötjük és száraz gőzbe rakjuk.
1.3.Birsalma Egy kg cukrot főzünk fel fél liter vízzel és egy darabka vaníliával. Ha jól forr, tegyünk bele annyi meghámozott , gerezdekre vágott birsalmát, amennyit a lé ellep, főzzük addig, amíg a gyümölcs halvány rózsaszín nem lesz. Ekkor vegyük le a tűzről, a birsalma gerezdeket tegyük üvegbe, öntsük rájuk a forró szirupot. Tetejükre tegyünk egy csipetnyi tartósítószert. Az üvegeket kötözzük le, gőzöljük 10-12 percig és a vízben hagyjuk kihűlni.
1.4.Birsalma mustban A birsalmát meghámozzuk, cikkekre vágjuk, és magházát kiszedjük. Édes mustot literenként 25 dkg cukorral felforralunk és a birsszeleteket puhára főzzük benne. A gyümölcsöt széles szájú üvegekbe rakjuk, a mustot még néhány percig forraljuk, majd a birsra öntjük. A tetejére egy csipetnyi benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük és száraz gőzbe rakjuk.
1.5.Mézes dió A friss dióbélből a barna hártyát lehúzzuk, és a megtisztított gerezdeket kisebb üvegekbe rakjuk. Annyi hígítás nélküli mézet öntünk rájuk, amennyi jól ellepi, lekötjük, és a víz forrásától számított 10 percig gőzöljük.
1.6.Sárga- vagy őszibarack alkoholban Egy széles szájú üveg aljára szórjunk egyujjnyi cukrot. Erre rakjuk soronként a hámozott, citromos vízbe rakott, majd lecsurgatott fél barackokat, cukorral rétegezve. A felső réteg cukor legyen. Minden réteget öntözzünk meg 1-2 evőkanál 960-os tiszta alkohollal, és az üveget azonnal lekötve tegyük a kamrába. Az ilyen módon való eltevéshez a kissé érettebb, leveses barackot is felhasználhatjuk, az alkoholtól úgyis megkeményszik.
1.7.Befőttek nyersen, szódavízzel A teljesen hibátlan, frissen szedett cseresznyét, meggyet, szilvát, apró ringlót megmossuk, óvatosan leszárazzuk és csavaros fedelű üveg aljára tesszünk belőle egy sort. Megszórjuk 2 evőkanál kristálycukorral, és így rétegezzük a gyümölcsöt, cukrot, amíg az üveg megtelik. A tetejére késhegynyi szalicilt és 2 tabletta citrompótlót teszünk. Feltöltjük szódavízzel. Az üveg
szájára egy megnedvesített celofánt teszünk és rácsavarjuk a tetőt. Azonnal a kamrába tehetjük.
2. Gyümölcssajtok, -kocsonyák 2.1.Sárgabaracksajt Egy kg kimagozott, héjas barackot víz hozzáadása nélkül addig főzünk, amíg a héja le nem válik. Szitán áttörjük, és 60 dkg cukrot hozzátéve, állandó keverés közben, addig főzzük, amíg a tányérra cseppentett kiskanálnyi íz hamar meg nem kocsonyásodik. A megtört és – meghámozott barackmagokat is belekeverhet is belekeverhetjük, ha nem keserűek. (A rózsabarack magja keserű!) Vizezett formákba öntjük, kiborítva szikkasztjuk. Papírdobozban tároljuk.
2.2.Őszibaracksajt Az őszibarackokat forró vízbe tesszük, egyszer felforraljuk és leszűrjük. A héjukat lehúzzuk, a gyümölcsöt kimagozzuk és áttörjük. A gyümölcspéphez vele azonos súlyú cukrot teszünk, egy darabka vaníliával is ízesíthetjük. Lassú tűznél főzzük, állandóan kevergetjük, miközben a levét szűrőkanállal leszedjük. Addig forraljuk, amíg a tányérra cseppentett pép meg nem kocsonyásodik. Lapos formába vagy tányérra öntjük úgy, hogy ne legyen 2 ujjnyinál vastagabb réteg. Ha a teteje megszikkadt, zsírpapírt teszünk rá, de nem borítjuk ki, csak fogyasztáskor.
2.3.Almasajt Gyengébb minőségű, hullott gyümölcsből is készülhet. A jól megmosott almákat, miután a hibás részeket kivágtuk belőlük, hámozás nélkül, magházukkal együtt felszeleteljük. Nagyon kevés vízzel, gyenge tűzöm teljesen puhára főzzük, majd áttörjük. Minden kg almapéphez 70 dkg cukorból és 2 dl vízből sűrű szirupot főzünk, a habját leszedjük. Amikor a cukoroldat már törni kezd, beletesszük az almapépet, egy kanálnyi reszelt citromhéjat adunk hozzá, és állandóan keverve addig főzzük, amíg a lábostól el nem válik. A pépet vizezett tányérra vagy tepsibe simítjuk, kb. egy ujjnyi vastagon, és meleg helyre téve hagyjuk megszikkadni. (Pl. a langyos sütőbe tesszük, amelynek az ajtaját nyitva hagyjuk.) Néhány nap múlva kis szeletekre vágjuk, és porcukorral rétegezve dobozba rakhatjuk.