Rad.docx

  • Uploaded by: Vladimir Vlahovic
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rad.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,136
  • Pages: 3
Ugostiteljska delatnost jeste pružanje usluga smeštaja, pripremanje i usluživanje hrane, pića i napitaka u ugostiteljskom objektu, kao i pripremanje hrane i dostavljanje korisnicima za potrošnju na drugom mestu (ketering). Ugostiteljski objekat jeste funkcionalno povezan, posebno uređen i opremljen prostor koji ispunjava propisane minimalne tehničke i sanitarnohigijenske uslove za pružanje ugostiteljskih usluga, odnosno za obavljanje ugostiteljske delatnosti. Ugostiteljstvo je složena delatnost, jer obuhvata poslove: – proizvodnog karaktera – uslužnog karaktera – trgovinskog karaktera – organizacionog karaktera U središtu pažnje svake ugostiteljske poslovne jedinice moraju biti: – ugostiteljsko osoblje (zbog radno intenzivnog karaktera ugostiteljstva) – ugostiteljski potrošači (od čijeg zadovoljstva zavisi uspeh ugostiteljskog objekta) – tehnološka podrška (primena tehničko-tehnoloških sredstava i savremenih informacionih tehnologija). Ugostiteljski proizvodi moraju se iskoristiti (utrošiti) neposredno po proizvodnji; u protivnom, postaju neupotrebljivi, jer ne postoji mogućnost njihovog skladištenja.

Banket meni Na sreću, mnoge apsurdne stare ruske tradicije, poput jedenja slane pite ili piti čašu vodke pre obroka, su stvar prošlosti. U našem veku, konačno je došlo do shvatanja da hrana na vjenčanju treba biti ukusna, zdrava, uravnotežena i pravilno servirana.

Po gostu na gozbi pada na jednom posluživanje toplih i ukras na salatama 100150g tri vrste, jedan od krastavaca i paradajza, 1/3 ploča od sira i narezaka i komadića torte. Voće se kupuje "oko". Od ukusi se razlikuju o javnim festivalima nisu prihvaćeni na banketu stolom treba da bude bilo šta: meso, riba, hladna i topla predjela, salate, povrće i voće - svaki gost može izabrati jelo po vašem ukusu. To ne znači da svako treba da pokuša sve što je na stolu. Meso je dobro sa mesom, pticom sa pticom i ribom sa ribom. Sve ovo su različiti proteini, koji se ne mogu lako varati, a kao rezultat - težina u stomaku i bez plesa. Jednostavno rečeno, topla svinjetina će se poslužiti sa salatom od šunke i mesnim prsima, kao i pečenom pastrmkom - ribom salatom i raznim morskim plodovima. 1

Najjednostavnije je izbor vruće. Treba ga naručiti po porastu, sa mesom i ribom: približno u odnosu 50/50 ili sa blagim prednostima u korist mesa. Uređaj treba da bude i nekoliko, ali možete ih više služiti u porcijama, ali na opštim posuđima. Optimalni broj salate - Tri. Meso (takođe piletina ili šunka), riba (ili morski plodovi) i neki peeksotični, na primer, sa jezikom i orasima. Bonus može biti salata od povrća, grčke ili povrće se mogu predstaviti urezivanjem u pojedinačna jela. Hladni starteri treba da budu puno i oni, kao i salate, treba da budu različiti. Obavezno - ovo je asortiman mesa i sira. Riblje posuđe su pogodne za riblje specijalitete. Biljne grickalice, kao što su rolnice jaja, služe se na odvojenim opštim ladicama. Opciono ali ugodno jelo - vruća predjela, na primer, julienne, služe se dijelom po komadu. I, naravno, voće. Ne mogu se očistiti ili iseći, već su uređeni u korpe: iako nisu popularni, stoni će biti ukrašeni tačno. Finale banketa je torta. Treba ga naručiti po stopi od 150 g po gostu, ne više. Posle dobrog banketa, torta je više kompliment nego desert. Dakle, jedan gost na banketu čini jednu porciju vruće i ukras na salatama 100-150g tri vrste, jedan od krastavaca i paradajza, 1/3 ploča od sira i narezaka i komadića torte. Voće se kupuje "oko".

Alkohol Za goste koji piju vino - 1,5 bočice po osobi; za goste koji piju votku - 1 boca 0.5l (ako su gosti "iskusni" - 0.7L) po osobi; za goste koji su odlučili nakon šetnje da "ostanu na šampanjcu" - kao vino, 1,5 bočice po gostu. Postoje dva pristupa izboru alkohola. Prvi je univerzalan. Glavna pića su vino, šampanjac i vodka. To je 300g bijele boje, 300g crvenog vina, 200g šampanjca i 300g vodke po osobi. Množimo se po broju gostiju, odmah dobijemo rezultat. Ali ovaj pristup je previše ujedinjen. Na kraju krajeva, pre svega, svi gosti ne smeju da se mešaju sa svim ovim pićima tokom proslave, a drugo, čak i kada su gosti podeljeni na "vino" i "vodku", svi piju drugačije. Evo spasa drugi pristup izboru alkohola je individualan. Obično je opravdano na vjenčanjima sa brojnim gostima ne više od 30 ljudi. Sa jedne strane, omogućava vam da intervjuirate sve goste o njihovim preferencama u alkoholu, s druge strane - veliku ulogu igra broj neužnih rođaka i dece, kao i broj gostiju koji piju "za tri". Pojedinačni pristup izboru alkohola je naročito relevantan ako ide u čisto prijateljsku kompaniju u kojoj obično imaju pojedinačne preferencije alkohola. Postoje kompanije koje piju samo vodku, a ne piju šampanjac. Univerzalna teorija vina i vodke ovde ne radi. To jest, ako je kompanija naviknuta da pije takvo retko za vjenčanja, kao što su tequila, rum ili liker kokteli, od drugog alkohola se generalno može napustiti. Na masivni slavlje je dobro izračunati broj starijih gostiju ne pije (ili malopyuschy) i djeca. Za njih alkohol nije potreban. Bake i deda, popiti "jednu čašu za mlade", bolje je 2

ponuditi desertno vino ili Cahors. Ostatak alkohola treba distribuirati među preostalim gostima koji piju. Dakle, računanje alkohola sa individualnim pristupom je otprilike ovako: za goste koji piju vino - 1,5 bočice po osobi; za goste koji piju votku - 1 boca 0.5l (ako su gosti "iskusni" - 0.7L) po osobi; za goste koji su odlučili nakon šetnje da "ostanu na šampanjcu" - kao vino, 1,5 bočice po gostu.

Bezalkoholna pića U proseku, za svakog gosta treba čuvati za 2 l sok različitih ukusa i pol litarsku bocu vode, poželjno bez gasa. Bezalkoholna pića su možda jedna od najkontroverznijih stvari na venčanju. Oni možda nisu uopšte popularni, a onda će mladenci morati da uzmu desetine kutija sokova kući i mogu da pobegnu za sat vremena. Kvar je često nebeska kancelarija: u hladnom ili vlažnom vremenu, gosti su ugodniji za piće alkohola, dok u toplotnim sokovima i mineralnoj vodi postaju veoma popularni. Drugi razlog - sadržaj kalorija u hrani. Ako stol ima puno mesa, pečuraka, sosova i majoneznih salata, potrebno je da se zalepite na vodu, a ako preovlađuju ribe i povrće, sokovi. Takođe, puno sokova će uživati ljubitelji vodke. U proseku, za svakog gosta treba čuvati za 2 l sok različitih ukusa i pol litarsku bocu vode, poželjno bez gasa. U finalu banketa, čaj uvek služi za one koji žele, do kolača. Posebni slučajevi Sve ove cifre i saveti odnose se, pre svega, na tradicionalne venčanja: sa otkupom, karavajom, tostmasterom - na takvim svadbama se odvija gore opisani banket. Ali nedavno sve više neveste i neveste odstupaju od tradicija, pokušavajući da u elemente slave iznese iznenađujuću, nestandardnu, usku konceptualnost. Ovakve i tematske venčanja sa nacionalnom kuhinjom i proslave proslave sa ugostiteljstvom i takozvane "venčanja na vodi, gdje je mnogo udobnije zamijeniti banket s bifejskim stolom. Takva vjenčanja se ne uklapaju u uobičajene formule, treba ih strogo pojedinačno pristupiti. Šta ćemo pokušati da uradimo u drugim odeljcima. Asortiman posuđa za vjenčanje je različit. Tablica služi vrućim i hladnim zalogajima.

3

More Documents from "Vladimir Vlahovic"