Gradiniţa cu program prelungit ,,Dumbrava Minunată” Tg. Mureş
EDUCATOARE: Gliga Anamaria DATA: 15.10.2009
PROIECT DE ACTIVITATE NIVELUL II GRUPA: MARE – PREGĂTITOARE “IEPURAŞII” TEMA: CÂND,CUM ŞI DE CE SE ÎNTAMPLĂ? SUBTEMA: DIN LEGUME ARĂTOASE, FACEM CIORBELE GUSTOASE TEMA ACTIVITĂŢII: ÎN GRĂDINA BUNICII, COŞUL CU LEGUME ŞI LEGUMELE VESELE DOMENII EXPERENŢIALE: DEC/DLC MIJLOC DE REALIZARE: -pictură, desen, decupare şi lipire SCOP: - cultivarea gustului pentru frumos; - consolidarea deprinderii de a mânui corect materialul didactic care va fi utilizat; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive – informaţionale: -să taie corect conturul trasat ,deplasand hârtia în funcţie de forma conturului ; - să cunoască părţile componente ale unei legume, culoarea şi forma acesteia ; b) socio- afective: -să participe activ şi conştient la activitate ; - să îşi exprime dorinţa de a realiza o lucrare cât mai reuşită ; - să îşi exprime propriile opinii, gânduri, sentimente în lucrarile plastice ; c) psiho – motorii: : - să lucreze îngrijit pastrând acurateţea lucrării ; - să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii; - fixarea deprinderii de a mânui corect materialele şi adoptarea unei poziţii corecte în timpul activităţii; STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, demonstraţia, expunerea, obsevaţia, turul galeriei; Mijloace didactice: acuarele, foi de desen, pensule, pahare, creioane colorate, legume ,hartie colorată, foarfece ,lipici; Forma de organizare: pe grupuri şi individual; Evaluarea: continuă, finală;
EVENIMENTUL DIDACTIC Moment organizatoric Captarea atenţiei
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Voi aşeza copiii la măsuţe unde vor avea pregătite materialele didactice. Le voi spune că am o surpriză pentru ei şi le voi arăta nişte frunzuliţe pe care voi avea nişte ghicitori despre legumele de toamnă: Miezul e floare spumoasă Iar în jur frunze de varză. (Conopida) Lângă oricare friptură. Când dorim o garnitură Şi-s aproape nelipsiţi, Buni sunt copţi, fierţi şi prăjiţi (Cartofii)
Reactualizarea cunoştinţelor
Anunţarea temei Dirijarea învăţării
Le voi adresa câteva întrebări copiilor precum : - În ce anotimp ne aflăm noi? - Noi ne aflăm în anotimpul toamna. - După ce ne dăm seama că este vorba despre acest anotimp? - Noi ne dăm seama că suntem în anotimpul toamna, pentru că este mai frig afară, cad frunzele, se coc fructele şi legumele. - Ce ne aduce anotimpul toamna? - Anotimpul toamna ne aduce fructe dulci şi legume. - Despre ce vorbim noi în această saptămână? - In această săptămână noi vorbim despre legumele de toamnă. Astăzi la centrul artă, veţi picta, desena şi confecţiona: coşul cu legume, grădina bunicilor şi legumele vesele. Copiii vor descoperii materialele puse la dispoziţie. Explic fiecarui grup ceea ce are de făcut, şi tehnica pe care o vor folosii. Vom face câteva exerciţii de încalzire a muşchilor mici ai mâinii: cântam la pian, ne spălăm pe mânuţe, ştergem fiecare degeţel. După efectuarea exerciţiilor, le urez spor la treabă.
STRATEGIA DIDACICĂ Conversaţia
Conversaţia
EVALUARE Continuă
Continuă
Problematizarea
Conversaţia Continuă
Problematizarea Explicaţia
Continuă
Explicaţia
Exerciţiul
Continuă