PROIECT DE LECŢIE
Data: Unitatea de învățământ: Clasa : X-a Profesor: Osborne Tousant Roxana Disciplina: Psihologie Unitatea de învățare: Reglarea psihică a comportamentelor Titlul Lecţiei: Voinţa Tipul lecției: Transmiterea de noi cunoştinţe Durata: 50 minute Competenţe specifice: -Identificarea procesului psihic şi caracterizarea rolului lui în evoluţia personalităţii -Identificarea legaturilor cu alte procese psihice -Analizarea procesului psihic pornind de la exemple concrete -Evaluarea caracteristicilor unor procese psihice,prin comparare şi prin utilizarea unor instrumente adecvate de măsurare -Relaţionarea eficientă-cooperarea cu ceilalţi în colectarea,interpretarea şi evaluarea informaţiilor referitoare la procesul şi manifestările psihice -Utilizarea cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptării conduitei proprii la situaţii concrete de viaţă Obiective operaţionale: O1-Să definească voinţa O2-Să cunoască etapele actului voluntar O3- Să recunoască calităţile voinţei O4-Să argumenteze defectele voinţei Metode:conversaţia euristică,,explicaţia didactică,expunerea,problematizarea Resurse materiale:fişe de lucru,manual de psihologie,tabla,cretă Bibliografie:Manual de Psihologie clasa a Xa,Adrian Neculau(coord),Luminiţa Iacob,Ştefan Boncu,Dorina Sălăvăstru,Ovidiu Lungu,Ed.Polirom,Iaşi,2004;Psihologie-sinteze,aplicaţii şi teste,Elena Lupsa,Daniela Voinea,Victor Bratu,Alina Bratu,Ed.Corvin,Deva,2005
SCENARIUL DIDACTIC
Obiective
Momentele / secvențele activității
Conţinut
Moment organizatoric
Asigur climatul necesar pentru buna desfăşurare a orei de curs: notez absenţii, verific prezenţa materialelor, asigur ordinea şi liniştea. In viata de zi cu zine comportam diferit;de exemplu in curtea scolii,la iesirea in pauzele dintre ore,elevii se dezlantuie.Cata deosebire poate fi intre ei in pauze si aceleasi persoane in timpul orelor?! Prin ce credeti ca se deosebesc elevii din pauza,de elevii din timpul tezei?!--->prin autocontrol intentionat.In timpul lectiilor elevii desfasoara acte voluntare,pe cand in pauze desfasoara acte involuntare.
Captarea atenţiei
Anuntarea titlului noii lectii si scrierea acestuia pe tabla
Transmiterea de noi cunostinte
Strategii didactice Metode și Mijloace de procedee/ învățare Timp 2 minute
5 minute Conversaţia dirijată
1 minut Activitatea voluntara;Vointa proces psihic reglator In cazul animalului activitatea este reflex sau se vorbeste 3 minute despre instinct sau tendinta. In cazul omului se poate vorbi despre deprinderi si despre actiune voluntara. Din punct de vedere psihologic in structura activitatii Explicația intra: didactica -Motivul,care raspunde la intrebarea "De ce?" -Scopul,care raspunde la intrebarea "Ce se urmareste?" -Mijlocul,care raspunde la intrebarea "Cum?" Dupa gradul de constientizare a competentelor,exista activitate in totalitate constienta(ia forma vointei) si
Metode şi tehnici de evaluare
Observarea
Tablă Cretă
Prezentare ppt Videoproiector Laptop
Transmiterea de noi cunostinte O1-Să definească voinţa
O2-Să cunoască etapele actului voluntar
activitate cu componente automatizate(ia forma deprinderii sau automatismului) Actul voluntar este comportamentul in care exista o intentie constienta si un control constient. In timp ce desfasurati o activitate la ora de chimie,urmariti profesorul de chimie in timpul unui experiment--->desfasurati un act voluntar. Dar deodata se aude o bubuitura in spatele laboratorului,toti veti intoarce privirilein acea directie.Intreruperea atentiei asupra experimentului si orientarea spre zgomot este un act involuntar,care are ca mecanism interior reflexul de orientare. !Autocontrolul constient al omului asupra propriilor sale acte presupune prezenta procesului psihic denumit vointa. Exemplu:In viata de zi cu zi folosim expresii de genul "este lipsit de vointa si de aceea nu va reusi in viata" sau "are o vointa puternica si de aceea va invinge obstacolele". Vointa consta in alegerea intre doua sau mai multe motive prezente la un moment dat la persoana respectiva. Vointa se defineste ca proces psihic complex de reglaj superior,realizat in mijloace verbale si constand in actiuni de mobilizare si concentrare a energiei psihonervoase in vederea invingerii obstacolelor si atingerii scopurilor constient stabilite. In structura actului voluntar intra scopul,adica ceea ce iti propui in mod constient sa faci in viitor. Etapele actului voluntar
Conversatia euristica
Prezentare ppt
Expunerea
Problematizar ea
1.Prefigurarea intentiei sau impulsul. Constientizarea impulsului si raportarea lui la un anumit obiect.Alegerea scopului presupune a se ajunge la Conversatia
Prezentare ppt
coincidenta intentiei ca motiv cu scopul ca tinta spre care euristica ne indreptam prin actiunea respectiva. 2.Deliberarea- analiza si lupta motivelor,presupune ca motivele odata elaborate intra in raporturi de concordanta sau de opozitie,ceea ce impune aprecierea avantajelor si dezavantajele alegerii unuia sau altuia. 3.Luarea hotararii-decizia-inseamna a lua prin vointa Expunerea proprie o hotarare.Acum se fixeaza mijloacele prin care se va realiza scopul. Transmiterea de noi cunostinte
4.Indeplinirea planului sau faza executiei-care are ca finalitate scopul.Aceasta faza este formata din operatii concrete si uneori operatii automatizate(deprinderi).Pe parcursul executiei pot sa apara obstacole si actiunea poate sa esueze,scopul nefiind realizat.Numai cand scopul a fost indeplinit se poate spune ca vointa a mers pana la capat. 5.Faza de evaluare si verificarea rezultatelor partiale si trasnformarea lor in informatie inversa pentru comanda si executarea operatiilor viitoare.Daca rezultatele nu sunt cele scontate atunci sunt sanse ca actiunea sa fie repetata. Problematizar ea Se da elevilor un text pentru a lucra pe grupe(Anexa 1):Intr-un abator se constata un furt mare de carne.S-au intarit controalele la iesire dar zadarnic.Nimeni nu iesea cu carne dar cantitatea de 100kg tot iesea lipsa.Un politist a gasit hotul care proceda astfel:cand intra camionul fara carne,delegatul(un individ cu greutatea de aprox 100kg) statea langa sofer la cantarirea tarei.Cand iesea
Fișe de lucru
Evaluarea orala Răspunsurile elevilor
plin,delegatul iesea pe jos,nu mai era in cabina langa sofer.Se fura atata carne cat cantarea delegatul. -Indicati scopul hotilor si scopul politistului -Indicati mijloacele folosite de fiecare O3-Să recunoască calităţile voinţei
Transmiterea de noi cunostinte
Calitatile vointei Vointa se formeaza prin executarea in cursul vietii a nenumaratelor actiuni voluntare,cerute de imprejurari dar si prin exercitii speciale. Este vointa ceva cu care ne nastem?! R: Vointa se dezvolta in procesul activitatii sub influenta educatiei pe masura acumularii experientei personale.Treptat,se dobandesc anumite calitati de vointa care caracterizeaza capacitatea de efort voluntar a unei persoane. Cele mai importante calitati sunt:perseverenta,fermitatea,independenta si initiativa,autocontrolul,promptitudinea. Expunerea 1.Perseverenta-consta in mentinerea timp indelungat a efortului.Opusul ei este incapatanarea care presupune urmarirea unui scop chiar si atunci cand este clar ca imprejurarile nu ofera nici o sansa de reusita. Exemplu:Un licean hotaraste ca este bine sa nu se mai lase sustras de la treburile sale;si-a dat seama ca pierde mult in discutiile cu prietenii.In timp ce invata ii suna telefonul.Un coleg il invita in oras."Invat,nu pot sa vin!".Suna din nou,alt prieten din grup."Invat,nu pot sa vin!".Daca nu va intrerupe invatatura in ciuda oricaror insistente,spunem ca a depasit obstacolul si ca este perseverent. 2.Fermitatea sau taria vointei este capacitatea de a suporta dificultatile,opiniile contrare,severitatea criticii Explicatia pentru ati mentine hotararea luata.Opusul ei este didactica
Prezentare ppt
Prezentare ppt Videoproiector Laptop
slabiciunea vointei care insemna imposibilitatea de a realiza efortul cerut. 3.Independenta si initiativa exprima gradul de autodeterminare si originalitatea liniei proprii de conduita.Opusul ei este sugestibilitatea-adoptarea necritica a influentelor exterioare. 4.Autocontrolul presupune contientizarea,aprecierea si adecvarea permanenta a tendintelor,motivelor,proceselor intelectuale,precum si a actiunilor concrete,anumitor exigente,principii,idealuri morale,politice. 5.Promptitudinea deciziei consta in rapiditatea cu care omul delibereaza.Opusul ei este nehotararea sau tergiversarea-oscilatie indelungata si nejustificata intre motive,scopuri,mijloace. Calitatile vointei integrate in structuri complexe,devin trasaturi de carcter. Dezvoltarea vointei contribuie la dezvoltarea personalitatii.
Fixarea noilor cunostinte
I: Despre ce am discutat astazi? R: Despre vointa I: Cand vorbim despre act voluntar?Care sunt etapele actului voluntar? R: Cand suntem constienti,Ex:Cand suntem atenti la ceva anume.Stabilirea scopului,deliberarea,decizia,executia actiunii,evaluarea actiunii I: Care sunt calitatile vointei? R: Perseverenta,fermitatea,promptitudinea,independenta sau initiativa,autocontrolul. I: Calitatile de vointa a unui om pot deveni trasaturi de caracter? R: DA,dezvoltarea vointei contribuie la dezvoltarea personalitatii,pe parcursul vietii vointa se specializeaza intr-un domeniu sau altul.
Conversatia euristica Evaluare orală Răspunsurile elevilor Problematizar ea
Anexa 1
Lucrati pe grupe: Intr-un abator se constata un furt mare de carne.S-au intarit controalele la iesire dar zadarnic.Nimeni nu iesea cu carne dar cantitatea de 100kg tot iesea lipsa.Un politist a gasit hotul care proceda astfel:cand intra camionul fara carne,delegatul(un individ cu greutate de aprox 100kg) statea langa sofer la cantarirea tarei.Cand iesea plin,delegatul iesea pe jos,nu mai era in cabina langa sofer.Se fura atat cat cantarea delegatul.
-Indicati scopul hotilor si scopul politistului -Indicati mijloacele folosite de fiecare