Pp - Referat.docx

  • Uploaded by: Piotrek Walczak
  • 0
  • 0
  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Pp - Referat.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 504
  • Pages: 2
Konsument i prawa konsumenta

W gospodarce rynkowej konsument jest tzw. „królem rynku”. Oznacza to, że konsument wpływa w bardzo dużym stopniu na sukces, bądź porażkę przedsiębiorstw. Konsument – osoba fizyczna (a więc konsumentem nie może być spółka akcyjna lub fundacja) nabywająca towar. Konsumentem jest się więc kupując ubrania lub komputer, natomiast osoba nabywająca te towary „na firmę” nie jest konsumentem. Skoro przedsiębiorstwa zabiegają o konsumenta (gdyż napędza on ich biznes) to starają się oni ich zdobyć różnymi metodami – często są to promocje, gratisy itp. jednak aby zdobyć jak największą liczbę konsumentów firmy uciekają się do często nielegalnych działań. Z tego powodu konsument potrzebuje ochrony prawnej. W Polsce z tego powodu ogólną ochronę gwarantuje Konstytucja w 76 artykule, natomiast w sposób bardziej szczegółowy regulują to ustawy. W następstwie powołano dwie ważne instytucje chroniące konsumentów. Jest to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (w skrócie UOKiK), który dba o zbiorowe prawa i zapobiega praktykom monopolistycznym. Drugą instytucją jest Inspekcja Handlowa (IH), która bada jakość towarów. Możemy udać się również do rzeczników konsumentów. Zajmuja się oni sprawami indywidualnymi – udzielają porad prawnych (bezpłatnych!) oraz mogą być mediatorami w sporze między przedsiębiorstwem, a konsumentem. Wyróżniamy pięć podstawowych praw konsumenta. Są to m.in.:     

Prawo do informacji – prawo do znania warunków sprzedaży. Prawo do bezpieczeństwa i ochrony zdrowia konsumenta – oferowane produkty nie mogą zagrażać konsumentom Prawo do ochrony interesu ekonomicznego – Ochrona przed niekorzystnymi warunkami umów Prawo do zrzeszania się i reprezentacji Prawo do efektywnego systemu dochodzenia roszczeń – Fachowa pomoc w egzekwowaniu praw konsumenckich.

Każdy sprzedawca produktów/usług zobowiązany jest prawnie do tego, by jego oferta: nadawała się do użytku, była zgodna z opisem lub z próbką, którą otrzymaliśmy, nadawać się do celu, do którego są przeznaczone oraz klasyfikować się wśród określonych norm. Jeżeli któryś przymiot nie zostanie zachowany sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi. W tym wypadku mamy prawo reklamować towar. Rękojmia – BEZWZGLĘDNA odpowiedzialność sprzedawcy za sprzedany towar/usługę. Reklamacja – Zawiadomienie producenta lub sprzedawcy o wadliwosci towaru. Należy pamiętać, że reklamując towar możemy zażądać zwrotu pieniędzy, jednak nie jest to gwarancją ich otrzymania. Sprzedawca/producent może nam odmówić wypłaty roszczenia wymieniając lub naprawiając towar.

Jeśli jednak dojdzie do kolejnej usterki i posiadacz zareklamuje usługę/towar żądając pieniędzy to sprzedawca ma obowiazek wypłacić pieniądze. Rękojmia dotyczy również zakupów internetowych. E-konsument, czyli osoba dokonująca zakupów na odległość ma prawo do odzyskania pieniędzy i zrezygnowania z zakupu towaru w czasie 14 dni od otrzymania towaru. Jeśli sprzedawca nie rozpatrzy reklamacji w przeciągu dwóch tygodni reklamacja zostaje uzasadniona nawet jeśli wada powstała w wyniku użytkownika. Przy zakupie sprzętów o dużej wartości lub skomplikowanych technicznie sprzedawca zwykle udziela gwarancji na produkt. Na podstawie tej gwarancji uszkodzony towar w okresie objętym gwarancją musi być naprawiony lub wymieniony na nowy. GWARANCJA JEST DAWANA PRZEZ PRODUCENTA (TYLKO I WYŁĄCZNIE). Aby nie dać się oszukać w internecie należy przede wszystkim sprawdzic opinie o sprzedawcy, przeczytać regulamin sklepu, podać dane osobowe tylko wtedy, gdy jest to wymagane, upewnić się, czy działamy na stronie z bezpiecznym połączeniem (skrót https) oraz zachować korespondencję ze sprzedawcą.

Related Documents

Pp
April 2020 36
Pp
November 2019 46
Pp
November 2019 51
Pp
April 2020 35
Pp
October 2019 57
Pp
October 2019 52

More Documents from ""

Zadania.docx
October 2019 1
Kalendarz.docx
May 2020 0
Pp - Referat.docx
May 2020 0
May 2020 0