Plan_lectie_8_predare_dreptatea_2017.doc

  • Uploaded by: Plesea Dorel
  • 0
  • 0
  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Plan_lectie_8_predare_dreptatea_2017.doc as PDF for free.

More details

  • Words: 617
  • Pages: 3
PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA ŞCOLARĂ: PROFESOR: Ipo Ildiko DATA: CLASA: a VIII-a DISCIPLINA: Cultură civică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Dreptatea şi egalitatea TEMA: Dreptatea. Tipuri de dreptate. TIPUL LECŢIEI: Dobândire de cunoştinţe

COMPETENŢE SPECIFICE: La finalul unităţii de învăţare şi a clasei a VIII-a, elevii vor fi capabili: 1.3. Identificarea unor forme de dreptate şi de egalitate 2.4. Compararea formelor şi a situaţiilor de manifestare a dreptăţii şi a nedreptăţii 2.5. Caracterizarea relaţiilor existente între dreptate şi egalitate în diferite contexte 2.6. Explicarea modului în care acţionează justiţia pentru a apăra şi înfăptui dreptatea 3.2. Analizarea, în echipe de lucru, a unor situaţii de manifestare a nedreptăţii şi de nerespectare a egalităţii de şanse sau a egalităţii în faţa legii

COMPETENŢE DERIVATE: Pe parcursul şi la finalul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1: să participe activ şi conştient la desfăşurarea lecţiei; O2: să explice termenii: „dreptate”,”dreptate distributivă”, „dreptate corectivă” şi „dreptate procedurală”; O3: să asocieze aceste noţiuni asemănătoare ca sens; O4: să distingă cele trei tipuri de dreptate; . STRATEGIA DIDACTICĂ:      

Resurse procedurale: conversaţia (euristică şi de fixare), dialogul, explicaţia. Resurse materiale: manualul, texte legislative, dicţionar, fişe de lucru. Resurse organizatorice: frontală, independent-individuală, grupe. Evaluare: continuă (formativă). Locul desfăşurării: sala de clasă. Durata orei: 50 min.

BIBLIOGRAFIE: - Ordinul Nr. 5098 / 09.0.2009 al Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Tineretului - Declaraţia Universală a Drepturilor Omului, art. 2.1 , art. 7 - Manualul de Cultură civică, clasa a VIII-a, Editura Humanitas - Manualul de Cultură civică, clasa a VIII-a, Editura Corint - Didactica specialităţii Educaţia şi Cultura civică, Radu Dascălu, Editura Arves;

Succesiunea secvenţelor de învăţare: Momentele lecţiei Momentul organizator ic

Comp. deriv

Verificarea cunoştinţelor anterioare

1

Conţinutul informaţional-formativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Stabileşte ordinea în clasă, verifică toate Se pregătesc pentru lecţie. condiţiile de lucru; Notează prezenţa elevilor în catalog; Solicită elevilor să-şi pregătească cele necesare pentru lecţie. Verifică prin chestionare orală cunoştinţele Elevii raspund la intrebari reordonânduelevilor despre noţiunile privind participarea şi si reamantindu-si în plan mental cetăţenească şi responsabilitatea cetăţenească noţiunile anterioare - Ce presupune participarea cetăţenască? - Ce presupune participarea cetăţenască - Exemplificaţi pentru fiecare caz în parte.

Timp

Resurse

2 min

Conversaţia

5 min.

Dialogul Explicarea

Captarea atenţiei

1

Le cere să se gândească ce înseamnă să ai dreptate.

Emit ipoteze, le expun oral.

5 min.

Dialogul

Anunţarea subiectului şi a competenţelor derivate

1

Îi anunţa că în această lecţie vor învăţa despre dreptate şi tipuri de dreptate. Le cere să fie atenţi, să-şi noteze schema lecţiei, să participle la lecţie utilizând noţiunile dobândite în lecţiile anterioare Notează titlul pe tablă.

Ascultă ipotezele, se pregătesc să se evidenţieze printr-o participare activă;

2 min

Explicaţia

15 min

Expunerea

Receptează recomandările cadrului didactic;

1

Utilizând permanent corelarea cu noţiunile

Îşi notează titlul pe caiete Îşi notează schema lecţiei, răspund la

Dirijarea învăţării Fixarea, evaluarea

2 3 4

însuşite de elevi în lecţiile precedente, prezintă, succesiv, noile noţiuni referitoare la dreptate şi tipurile acesteia “Schemei lecţiei”; (anexa 1)

întrebările adresate, se completează reciproc, aduc completări, pun întrebări pentru lămurire.

1 2 3 4

Solicită elevilor să resolve în grupe de câte patru elevi fişa de lucru (anexa2)

Se grupează câte patru şi încep lucrul de pe fişă solicitând lămuriri profesorului. Răspund cerinţelor din fişa de lucru.

Apreciază şi corectează răspunsurile elevilor. Le cere să citească Studiul de caz din manualul de Cultură civica , pag. 63 şi să răsoundă oral la întrebări. Le adresează întrebări pentru a vedea gradul de însuşire a cunoştinţelor Acordă note elevilor care s-au remarcat prin răspunsuri corecte şi participare activă la oră.

Citesc şi răspund la întrebările Studiului de caz. Răspund la întrebări prin valorificarea noilor noţiuni;

Explicaţia Problematizarea Conversaţia euristică 21 min

Conversaţia de fixare

More Documents from "Plesea Dorel"