Pengurusan Pnp

  • Uploaded by: ismi
  • 0
  • 0
  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Pengurusan Pnp as PDF for free.

More details

  • Words: 1,286
  • Pages: 11
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PPDBS

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN ( Surat Pekeliling Ikhtisas Bil 3 /1999: ) Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran A. Rasional B. Objektif C. Panduan menyediakan rancangan pelajaran tahunan D. Panduan menyediakan rancangan pelajaran harian E. Pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran F. Kontrak latihan murid G. Kaedah sistem penyampaian

1

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PPDBS

A. RASIONAL Pengurusan pengajaran dan pembelajaran dalam bilik darjah merupakan elemen yang amat penting untuk mencapai prestasi akademik yang cemerlang. Justeru panduan manual pengurusan kurikulum ini disediakan untuk menwujudkan satu system pengurusan bilik darjah yang berkualiti dan berkesan. Penekanan diberi kepada perancangan, strategi dan proses pengajaran dan pembelajaran. a. b. c. d. e.

Berdasarkan sukatan pelajaran Berdasarkan huraian sukatan pelajaran Merangkumi sepanjang tahun persekolahan Dapat diterjemah dalam perancangan pelajaran harian Diolah mengikut kesesuaian kelas dan potensi murid

B. OBJEKTIF a. Menguruskan pengajaran dan pembelajaran secara sistematik dan berkesan b. Mewujudkan suasana bilik darjah yang kondusif c. Menambahbaik proses pengajaran dan pembelajaran dengan menggunakan pelbagai kaedah d. Mempertingkat prestasi pembelajaran murid dalam mata pelajaran yang diajar

2

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PPDBS

C. PANDUAN MENYEDIAKAN RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BIL 1

PERKARA/ITEM

PANDUAN PIAWAIAN KUALITI

Rancangan Pengajaran tahunan

Guru menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan: a. Berdasarkan Sukatan Pelajaran b. Berdasarkan Huraian Sukatan Pelajaran c. Merangkumi sepanjang tahun persekolahan dan membuat agihan mengikut minggu persekolahan d. Dapat diterjemah dalam Rancangan Pelajaran Parian e. Diolah mengikut kesesuaian kelas dan potensi murid berdasarkan pendekatan pembelajaran menggunakan modul PPK f. Diolah berdasarkan takwim sekolah

CATATAN Rujuk lampiran C2 - Kontrak dalam bentuk carta gantt C1 - RPT

3

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PPDBS

D. PANDUAN MENYEDIAKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BIL 1

PERKARA/ITEM Panduan Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian

PANDUAN PIAWAIAN KUALITI

CATATAN

Guru menyediakan rancangan pelajaran Rujuk Lampiran harian yang mengandungi: D1} a. Tajuk atau isi pelajaran } RPH b. Objektif D2} c. Aktiviti yang menekan kepada perkara-perkara berikut; i. objektif ii. kesesuaian peruntukan masa pembelajaran iii. kemahiran berfikir iv. kemahiran social v. berpusat kepada murid vi. potensi murid

d. Alat Bantu Mengajar dan bahan Bantu belajar yang sesuai dengan aktiviti dan saiz kelas e. Refleksi ditulis selepas pengajaran dan pembelajaran

Refleksi : Rujuk Pasca Pengajaran dan pembelajaran

f. Catatan

ditulis menggantikan refleksi sekiranya tiada berlaku pengajaran dan pembelajaran

4

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PPDBS

E. PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BIL 1.

PERKARA/ITEM Persediaan 1.1 Iklim kelas

PANDUAN PIAWAIAN KUALITI

1.1.1

1.1.2

1.2 Set Induksi

1.2.1 1.2.2 1.2.3 1.2.4

1.3 Perwatakan dan peranan guru

1.3.1 1.3.2 1.3.3 1.3.4 1.3.5

2.

Penyampaian 2.1 Strategi penyampaian

2.1.1

CATATAN

Memastikan persekitaran pembelajaran yang kondusif, selamat, bersih dan ceria serta tenteram Memastikan murid bersedia untuk belajar dari segi fizikal, mental, emosi dan peralatan untuk belajar seperti buku dan alat tulis Berkaitan dengan tajuk Menimbulkan minat murid Menjurus kearah kesediaan minda murid Tidak melebihi 10% daripada waktu pengajaran Berpakaian sesuai, kemas, bersih dan mematuhi arahan dan surat pekeliling Berinteraksi secara sopan menggunakan bahasa dan nada suara yang sesuai Menepati masa Mengenali semua murid dan prihatin terhadap keperluan mereka Mewujudkan suasana riang,bersifat mesra, ceria,kecindan, mudah didekati, sedia membantu tetapi tegas Penyampaian guru a. Suara yang jelas dan terang b. Menggunakan pelbagai kaedah dengan mengambil kira pengalaman dan potensi murid c. Berfokus kepada apa yang diajar d. Mengamalkan penekanan-penekanan dalam konsep KBSR / KBSM

5

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PPDBS

e. Membuat penilaian berterusan 2.1.2 a.

Teknik menyoal: Ciri-ciri soalan yang dikemukakan: i. Soalan yang jelas dan mudah difahami ii. Menyusun aras soalan dari yang mudah kepada sukar iii. Soalan dikemukakan dahulu sebelum memanggil nama murid yang akan menjawab iv Berusaha mencungkil jawapan daripada murid v. Mengemukakan soalan kepada seluruh kelas vi. Memberi masa yang mencukupi kepada murid sebelum menjawab vii. Memberi peluang kepada lebih daripada seorang murid menjawab sesuatu soalan

b. Guru-guru mengemukakan soalan- soalan yang berunsur KBKK/KBSB dalam pelbagai aras: i. Pengetahuan ii. Kefahaman iii. Aplikasi iv. Analisis v. Sintesis vi. Rumusan dan penilaian c. Memberi respon terhadap soalan murid dengan: i. Menghargai soalan murid ii. Meminta murid lain

6

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

iii. iv. v.

PPDBS memberi respon Meminta murid lain memberi jawapan Memberi jawapan kepada soalan murid Memberi ulasan / huraian

2.1.3 . Penggabungjalinan a. Menggabungjalinkan dua atau lebih kemahiran / elemen dalam satu waktu pengajaran 2.1.4. Penyerapan a. Menyampaikan isi kandungan mata pelajaran di samping menerapkan: i. ii. iii. iv. v. vi. vii. viii. ix. x. xi.

nilai-nilai murni KBKK/ KBSB Kemahiran belajar Kemahiran generic Kemahiran proses sains Patriotisme Pendidikan kesihatan keluarga dan alam sekitar Pendidikan anti dadah dan AIDS Pendidikan anti rasuah Pendidikan jalanraya Kemahiran keibubapaan dan kekeluargaan

2.1.5. Pengukuhan a. Memberi latuh tubi b. Memberi kerja rumah / tugasan c. Mengaplikasikan ilmu, nilai dan kemahiran dalam aktiviti pembelajaran d. Memberi latihan dan tugasan bagi tujuan menilai kefahaman, penguasaan dan penghayatan murid 2.1.6 Pengayaan a. Menjalankan aktiviti pengayaan dengan: i. membimbimbing murid mencari

} } KBSB kemahiran } berfikir strategi } berfikir } } } } } } } Mengikut } kesesuaian } } } } } } ] } } } } } } }

}

7

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

ii. iii. iv.

maklumat tambahan Menyediakan bahan-bahan untuk maklumat tambahan Menggalakkan murid belajar daripada maklum balas Membimbing murid membuat jangkaan masa depan

2.1.7 Pemulihan a. Menjalankan aktiviti pemulihan dengan: i. Membimbing murid secara individu ii. Menggunakan pelbagai bahan iii. Memberi latihan ulangan iv. Menggunakan pelbagai teknik pengajaran 2.1.8 Penilaian a. Membuat penilaian melalui: i. Pemerhatian ii. Soal jawab iii. Perbincangan iv. Kerja Bertulis v. Kerja rumah 2.1.9. Pembelajaran murid a. Memastikan murid: i. Bersedia mengikut pelajaran ii. Melaksanakan pembelajaran arah kendiri iii. Mengaplikasikan kemahiran mengambil nota iv Mempersembahkan hasil aktiviti pembelajaran v. Mendapatkan maklumat daripada pelbagai sumber vi. Mengemukakan pendapat se masa perbincangan vii. Berdisiplin

PPDBS } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } } }

Mengikut kesesuaian

2.1.10. Penutup a. Merumus isi pelajaran dengan i. Menegaskan isi-isi penting ii. Memberi cadangan atau

8

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

iii. iv. v.

PPDBS

panduan meninkatkan kefahaman Mencadangkan bahan-bahan yang boleh dirujuk untuk meluaskan ilmu Mengaitkan pelajaran dengan keperluan hidup seharian Mengaitkan pelajaran dengan keperluan peperiksaan

b. Menyediakan murid dengan memberi tugasan bagi pelajaran berikutnya: 3.

Pasca pengajaran dan pembelajaran 3.1. Refleksi Guru dan catatan

3.1.1. Membuat refleksi kendiri / kajian mengenai amalan pengajaran dan pembelajaran: a. b. c.

Mengenalpasti kekuatan Mengenalpasti kelemahan Melakukan penambahbaikan d. Menulis dalam bentuk bilangan e. Menggunakan dakwat merah

Refleksi: Perlu catat selepas selesai setiap proses pengajaran dan pembelajaran Catatan: Dicatat menggunakan dakwat merah jika tiada berlaku proses pengajaran dan pembelajaran

3.1.2. Pendekatan untuk menjalankan refleksi diri secara: a. Soal selidik b. Temubual dengan murid/ guru/ibu bapa c. ‘Collegial Teaching” d. Maklum balas 3.2. Hasil kerja murid

3.2.1. Menyemak hasil kerja murid secara: a. tekal / berterusan b. teliti c. membina (pembetulan) d. komunikasi (teguran, penggredan) 3.2.2. menandatangani dan mencatat tarikh masa menyemak hasil kerja murid

9

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PPDBS

F. KONTRAK LATIHAN MURID ( Rujuk Lampiran F1 )

G. .KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

1. Pembelajaran Masteri 2. Pembelajaran Kolaboratif 3. Pembelajaran Koperatif 4. Pembelajaran Konstruktivisme 5. Pembelajaran Kontekstual 6. simulasi 7. Main Peranan 8. Syarahan 9. Permainan 10. Ceramah 11. Tunjuk Cara 12. Sumbangsaran 13. Hafazan 14. Amali 15. Dialog 16. Temu bual 17. Pembelajaran melalui Pengalamian (Experimental Learning) 18. Pembelajaran Melalui rakan sebaya 19. Pengendalian Akses Kendiri (SAL) 20. Akhbar dalam Darjah (ADD) 21. Melawat sambil belajar 22. Kajian Lapangan 23. Teknologi maklumat dan Komunikasi 24. Inkuiri Penemuan 25. Penyelidikan 26. Pemerhatian 27. Kaedah Berfokus 28. Kaedah Global 29. Pengunjuran 30. Telahan (Inference) 31. gerak hati (Intuition) 32. Kemahiran Berfikir Kritis dan Kemahiran Strategi Berfikir 33. Belajar Cara Belajar 34. Kajian Masa Depan 35. MESTAMU 36. Lakonan

10

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PPDBS

11

Related Documents

Pengurusan Pnp
May 2020 18
Pnp
October 2019 22
2sa1162 Pnp
July 2020 7
Crz Pnp
May 2020 8
Pendekatan Pnp
June 2020 10
Pnp Kolsa
May 2020 4

More Documents from ""

Lampiran D1
May 2020 31
Lampiran E2
May 2020 30
Graf Prestasi Murid
May 2020 26
Brg Pm 2
May 2020 27
Kajian_geog_tmptan
May 2020 23
Post Mortem
May 2020 31