Gyermek Született (1936)

  • Uploaded by: Miklos N. Szilagyi
  • 0
  • 0
  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Gyermek Született (1936) as PDF for free.

More details

  • Words: 3,125
  • Pages: 23
THE STORY OF MY TIMES By MIKLOS N. SZILAGYI (With Zoltan C. Szilagyi) Copyright © 2007 by Miklos N. Szilagyi Nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek. - Karinthy Frigyes

Második kötet: Rossz helyen, rossz időben Ízelítőként a következő részlet a 2. kötet 2. fejezete 2. Gyermek született (1936) Igen, megszülettem és semmit sem tehettem ellene. A világon a legnagyobb igazságtalanság, hogy egész életünket meghatározza a születésünk, amiről egyáltalában nem tehetünk. Édesanyámat bevitték a Weisz Alice Kórházba Budapestre, ahol 1936 február 4-én 4.5 kilós fiút szült. Ez voltam én. Miklósnak neveztek el nagybátyám emlékére, akiről már 17 éve semmit sem tudtak és ezért mindenki halottnak hitte. A körülmetéléskor a Jiszroél ben Chájim héber nevet kaptam keresztapámtól, a gazdag Szidol-gyáros Götzl Lipóttól. Azóta sem hallottam felőle (minden valószínűség szerint Auschwitzban megsemmisítették a többi mátyásföldi zsidóval együtt.) Nem volt könnyű megszületnem. A koponyámon azóta is jelen lévő dudorok és bulldogharapásom mutatják, hogy szülészeti fogó segítségével jöttem világra.

Megérkeztem és a szüleim boldogok (1936 március 20)

1

Ezek a képek 1936 május 10-én készültek

2

Csendes csecsemő voltam. Kitettek egy fa alá és én boldogan nézegettem a levelek mozgását a fejem fölött. Nagyon gyorsan fejlődtem. Édesanyám már hat hónapos koromban elkezdett szobatisztaságra szoktatni. Újabb két hónap múlva már álltam a járókámban.

1936 augusztus 21-én készült képek

3

Tibivel 1936 augusztus 21-én

4

Ezek a képek 1936 szeptember 10-én készültek

1936 október 20: már állok

A tudományt nem eszik kanállal! Laci fényképpályázatot nyert ezekkel az 1936 október 20-án készült képekkel (mindössze nyolc hónapos voltam!) Apám továbbra is tördelőmesterként dolgozott. Édesanyám vezette a háztartást. Nagyapám a Magyar Államvasutaknál szolgált. Lacit júliusban ismét behívták katonának, de csak egyhónapos gyakorlatra. Munkájában szépen haladt előre: a bank vidéki fiókjainak ellenőrzését bízták rá. Gyuri és Tibi iskolába jártak.

5

Nagyapám

és 1936-ban kibocsátott útlevele

Nagypapa Tibivel

Tibi kitűnő tanuló,

de Gyuri nem

6

Nem sokkal születésem után Miklós váratlanul hazaérkezett Bukarestből. Mintha érezte volna, hogy elvették tőle a nevét. Visszatérésének az volt az oka, hogy súlyosan megbetegedett Hodgkin-kórban. Bár a családnak minden oka megvolt, hogy halottnak higgye, ő mégis mélyen meg volt sértve emiatt.

Miklós (balról a második) Bukarestben Születésem nem volt az 1936-os év egyetlen nagy eseménye. January 20-án meghalt V. György angol király. Utóda, a walesi herceg, egész Európában rendkívül népszerű volt, különösen a hölgyek között: “I am the happiest of all females, because I danced with a man who danced with a girl who danced with the Prince of Wales.” (Én vagyok a legboldogabb nő, hiszen táncoltam egy férfivel, aki táncolt egy lánnyal, aki táncolt a walesi herceggel.) VIII. Edward nem uralkodott sokáig: december 10-én lemondott a trónról, hogy feleségül vehesse Mrs. Simpsont. Öccse lett a király VI. György néven.

VIII. Edward Budapesten

7

1936 március 7-én a németek bevonultak a demilitarizált Rajnavidékre. Május 9-én Olaszország bekebelezte Etiópiát. Július 18-án megkezdődött a spanyol polgárháború. Németország azonnal beavatkozott Francisco Franco tábornok oldalán. Hitler ideiglenesen szüneteltette a nyílt terrort a berlini Olimpia idejére, ami augusztus elsején kezdődött el. Ez persze nem zavarta abban, hogy szinte ugyanebben az időben létrehozza a sachsenhauseni koncentrációs tábort. Szeptemberben megrendezték Nürnbergben a náci “Becsület Kongresszusát“. Több nyugati politikus is hozzájárult Hitler sikereihez. Így például Lloyd George, a korábbi brit miniszterelnök, látogatást tett Németországban 1936 novemberében. Visszatérése után rendkívül pozitívan nyilatkozott Hitlerről.

Belépőjegy a berlini Olimpiára

8

Hitler célul tűzte ki, hogy birodalma ezer évig álljon fenn. Ennek érdekében mindent hajlandó volt megtenni. A német nép ekkor már messiásként imádta, aki megmentette hazájukat és visszaadta büszkeségüket. A március 29én tartott népszavazáson 99%-ot kapott. Zavaros eszméit most már avval is megpróbálta alátámasztani, hogy Wagnerhez és a német mitológiához fordult. Megszervezte a “Véres zászló ünnepét“ az 1923-as sikertelen puccs során elesett nácik emlékére. Himmler, az SS birodalmi vezére, különleges lelkesedéssel vett részt ezekben a misztikumokban. Okkultizmussal foglalkozott, pogány tanokat hirdetett, visszanyúlt a teuton lovagokhoz és a Szent Grál mítoszához. Azt is javasolta, hogy a német nép szaporítása érdekében vezessék be a poligámiát.

Hitler, a teuton lovag Sztálin megkezdte a ”nép ellenségeinek,” vagyis mindazoknak megsemmisítését, akiknek bármi közük volt az Októberi Forradalomhoz. Augusztus 24-én kivégezték Kámenyevet (Lev Boriszovics Rosenfeldet) és Zinovjevet (Ovszel Gerson Aronovics Radomiszlszkit), akik Lenin halála után Sztálinnal együtt vezették a Kommunista Pártot. Trockij (Lev Davidovics Bronstein), a forradalom megszervezője, akit már jóval korábban száműztek a Szovjetúnióból, Mexikóban telepedett le.

Sztálin Vorosilovval 1936-ban

9

Kámenyev

Zinovjev

Trockij Október 23-án proklamálták a Berlin-Róma tengelyt. Japán megtámadta Kínát. November 25-én Németország és Japán aláírta az Anti-Komintern Paktumot. December elsején a Hitler Jugend lett a német ifjúság hivatalos állami szervezete. Amerikában megjelent Margaret Mitchell könyve, az Elfújta a szél. Magyarországon Gömbös Gyula megszilárdította hatalmát 1936-ban. Nyíltan hencegett a német vezetőknek, hogy két éven belül ő lesz Magyarország fasiszta diktátora. Erre azonban nem került sor, mert 1936 október 6-án vesebetegségben meghalt. Horthy Darányi Kálmánt nevezte ki helyette miniszterelnöknek.

10

Vitéz jákfai Gömbös Gyula

és temetése

A Darányi kormány

11

Ez a plakát önmagáért beszél

“Emlékezzünk Nagy-Magyarországról!“ (sic)

Igy ábrázolta a Horthy-rendszer Magyarország szomszédait

12

A Trianon Emlékmű felavatása

Körmenet

13

Születésem nem volt hatással Magyarország kulturális életére. November 3-án meghalt Kosztolányi Dezső. Nem kamasz-szerelem kis hevületében beszélek. Az élet közepén, megkoszorúzva női karoktól vallok, nők, rokonaim. Most már elmondhatom, hogy oly közel voltatok hozzám, mint senki más, s szeretlek is benneteket. ……………………………………………………………… Nem egy, hanem mindegyik. Mindegyik leányom, mindegyik feleségem, mindegyik barátnőm, rejtélyes kedvesem. Mindegyik anyám. - Kosztolányi Dezső: Nők

Kosztolányi Dezső

Bartók Béla 1936-ban

14

Csortos Gyula, a nagy magyar színész és fenegyerek. Egyszer egy fiatal színésznő megkérdezte tőle: “Kolléga úr, nem jön ebédelni?“ Csortos így válaszolt: “Kolléga? Mit gondol, én is kurva vagyok?“ Az ország akkori hangulatát jól jellemzik a népszerű dalok, amelyeket népszerű énekesek adtak elő: Kalmár Pál, Weigand Tibor, Karády Katalin, Nagykovácsi Ilona és még sokan mások. Lesz maga juszt is az enyém, csak az enyém, csak az enyém. Nincs egyebem, csak a remény, csak a remény, a remény. Karikagyűrű ragyoghat a kezén, kacaghat gúnyosan ma még felém. Lesz maga juszt is az enyém, csak az enyém, az enyém. Szívbajok ellen, Kisasszony, szedjen tangót. Fáj, hogy csalódott? Ne szedjen brómot! Tangó! Nápolyba menjen, vagy Venéciába, Ott se pihenjen az a kicsi táncos lába. Csalja babája? Fütyüljön rája! Tangó! Szomjas az ajka? Ez minden bajra jo. Táncoljon hát vélem egy éjjelen át, Amíg ez a zene szól, jó, jó. Kislány, bocsássa meg nekem, Hogy nem kísérhetem többé sosem Budára. Kislány, a szívem fáj nagyon,

15

Hogy majd a kispadon egy másik vár Magára. Kislány, a búcsúzáshoz nincs elég erőm, Kislány, vasárnap délben lesz az esküvőm. Kislány, bocsássa meg nekem, De nem kísérhetem többé sosem Budára. Orgonavirág, orgonavirág, gyógyítsd meg a lelkemet, Mert akire vár, nem jön soha már, nem szeret az engemet. Nincs énnékem semmi örömöm, két szememből csak pereg a könny, Orgonavirág, orgonavirág, gyógyítsd meg a lelkemet! A sarkon sápadt lámpa ég, pár alvó ház, sötét vidék És messze valahol halkan muzsika szól. Egy lány az éjszakákon át nyekerget egy harmonikát És énekelni kezd, mindig, mindig csak ezt: Nincs kegyelem! Nincs kegyelem! Tudtam, hogy ez lesz a vége! Hittem neked és nincs menekülés, Már te vagy a végzetem. Nincs kegyelem! Nincs kegyelem! És ha a szívem elégne, Jőjjön, ami jön, én megköszönöm, Csak maradj meg énnekem. Drágám, néha téved az ember, Mit bevallani nem mer, pedig annyira fáj. Szívünk teli van szerelemmel, Sírunk könnytelen szemmel, mikor válni muszáj. Fáj, hogy az álmunk csöndben véget ért, Fáj, sose fogjuk sejteni, miért. Drágám, néha téved az ember, Mit bevallani nem mer, pedig annyira fáj. Úgy szeretnék hinni Magának, Hinni minden szavát. Szeretnék Magáért élni, Miért kacag, ha sírni lát? Megcsaltak a napsugaras álmok, Megcsaltak a csókos éjszakák. Úgy szeretnék hinni Magának, Hinni egy életen át. Egy asszony nem sokat kíván, Szeressék szívből, igazán. Megérzi ezer apró jelből azt, akit annyira vár. És akkor megremeg a szív És minden szerelemre hív És lassan elindul az úton, ott ahol még sose járt. Nem kell már semmi beszéd, csak egy sóhajtás, Beszél egy kézszorítás, egy mély pillantás. Egy asszony nem sokat kíván, Szeressék szívből, igazán. Csak egy, amire kérem, feledjen el, S egy könnyet soha értem ne ejtsen el. Mert elmúlt, ami szép volt, az álmodás, Hazugság volt a csók és mind a vallomás. Hogy akarom-e látni, azt nem tudom, Hogy fogom-e még várni, nem mondhatom.

16

Csak egy a maradandó, a fájdalom, Én megsiratom százszor, szép angyalom. Mondd meg nyíltan, miért haragszol rám, drágám? Nélküled oly üres a szobám, drágám. Nem értlek, nem hívsz föl telefonon sem. Nem értlek, miért vagy olyan szívtelen velem. Mondd meg nyíltan, ha mást szeretsz már, drágám és nem hívlak, akárhogy is fáj, drágám! De hogyha csalódnál talán, drágám, visszajöhetsz mindig énhozzám. Szeret-e még? Csak annyit mondjon! Szeret-e még? Úgy sincs más gondom. Szeret-e még, mint akkor nyáron? Mikor az ég mosolygott ránk. Fogok-e még vígan nevetni? Tudok-e még híven szeretni? Szeret-e még? Nincs abban szégyen! Szeret-e még? Igen, vagy nem?

Hirdetések 1936-ból

17

Több zeneszerző volt nagyon népszerű: Ábrahám Pál, Halló Baby, megvárom magát, s ha tetszem magának, ne várjunk tovább! Ha este szabad és jobb dolga nincsen, ma velem marad. Miért mondjam angolul azt, hogy maga beautiful? Inkább mondom magyarul, hogy bjuti-bjutiful.

Eisemann Mihály, Nézd, hogy ég a csillag fenn, vágyak égnek szívünkben. Csak ne mondjad azt, hogy nem, kicsi szívem! Így simulni jó hozzád, majd eléget forró szád. Ülni szembenézve, csendben kéz a kézbe, ez talán a boldogság. Egy kis édes félhomályban mennyi, mennyi, mennyi, mennyi, mennyi vágy van, mennyi álmunk, mennyi csókunk ég! Egy kis édes kézfogásban mennyi, mennyi, mennyi mennyi vallomás van, hidd el édes, én imádlak rég! Május éjszakán mit is kívánok? Május éjszakán csodára várok. Május éjszakán szomjazik a szám egy szerelmes csók után. Mert a holdsugár a csókra csábít. Ajkam arra vár és egyre lázít, hogy szeretni kell, együtt égni el, nem törődni semmivel. Ó, hogy tudnám szeretni, a kedvét keresni, csak nézni, csak nézni két szemét! Édes kettesben lenni és karolva menni és virágot szedni lenne szép. Május éjszakán mit is kívánok? Május éjszakán csodára várok. Május éjszakán szomjazik a szám egy szerelmes édes, két szerelmes édes, száz szerelmes csók után. Május éjszakán! Egy kicsit angyal legyen, egy kicsit demon. Egy kicsit csalfa legyen, egy kicsit hű. Egy kicsit formás legyen, egy kicsit vékony. Egy kicsit okos legyen és gyönyörű! Legyen napközben házi tündér és este izgató! Szerencsére ilyen asszony nem található! Hosszú az éjszaka, ne menjen még haza! Maradjon egy kicsikét! Van egy kis pamlagom, ne hagyjuk parlagon! Üljön rá egy kicsikét! Adja csak át azt a csöpp kis kezét, Hajtsa a vállamra buksi fejét.

18

Hosszú az éjszaka, ne menjen még haza! Maradjon egy kicsikét!

Márkus Alfréd, Szívemben vágy parazsa nő, meggyújt egy fekete nő tüzes szemével. Beleszerettem rögtön, csak az a baj, hogy szívem olvad, akár a pirítóson a vaj. Az én babám egy fekete nő, a szeme fénylő fekete kő, fekete hajú, fekete fajú, jól tudom, boldog, akit megölel ő. Fekete gyöngysor van a nyakán, fekete testén csak a banán. Piros, mint tűz a szája, a charlestont úgy riszálja az én kis fekete babám! Roppant szimpla a lényem, nincsen semmi igényem. A pénz nagy dolog, de nem gondolok rá. S bár nincs pénzem a bankban, részem van sok kalandban. Kérem, egy a fő: a nő hogyha jő, így szólok hozzá: A bankban nincsen betétem, de mégse látok setéten, hiszen az élet, szívem, tevéled nagyon szép. Minek nekem pénz rakáson? Legyen csak egy kis lakásom, ahol mi ketten lakunk. Mi kell, mondd, szívem, még ? Egész nap otthon leszünk és nem veszünk kétüléses kisautót. S ha néha számlát kapunk, fogjuk magunk és bezárjuk az ajtót. A bankban nincsen betétem, de mégse látok setéten, hiszen az élet, szívem, tevéled nagyon szép.

Zerkovitz Béla, Ugye babám, ugye magát nyugodtan imádhatom? De ha netán kosarat ád, magamat mit áltatom? A felesleges kérdés ugye nem nekem szól? Ha igen, akkor sértés, mert hát tudja jól: Kár itt minden dumáért, élek halok magáért, elment az eszem, semmit sem eszem már. Jaj, mit tett a szivemmel? Éjjel, nappal hideg lel, télen melegen, nyáron hidegen fáj. Hát kérem, nyissa már ki jó szivét, ha rajta lakat van, mert az orvosom szerint ez gyógyíthatatlan.

és Seress Rezső, a zseni, aki nem ismerte a kottát és két ujjal zongorázott. Egyszer fent és egyszer lent a kerék, Hogy mikor elég, tudja a Sors. Mert egyszer hoz és egyszer visz szép reményt, Sok színes reményt: ilyen a sors. A sorssal, pajtás, vitázni nem lehet, Mert egyszer rossz és egyszer nagyon szeret. Mert egyszer fent és egyszer lent a kerék,

19

Hogy mikor elég, tudja a Sors. Van egy kerék, úgy hívják, hogy a Sors Kereke, Gyerünk, pajtás, nézzük meg, hogy vajon szeret-e? Nézzük meg a nevünket a sorsunk kerekén, Talán neked, talán nekem csillog most a fény. Mert egyszer fent és egyszer lent a kerék, Hogy mikor elég, tudja a Sors. Egy kicsit fájni fog holnap a szíve, Talán először fog értem sírni. Egy kicsit halvány lesz holnap a színe, Hiszen nem lesz nehéz ezt kibírni. Egy kicsit fájni fog holnap, hogy hiába vár, Egy kicsit sírni fog azért, mert elszállt a nyár, Egy kicsit fájni fog holnap a szíve talán, De meggyógyul holnapután. Engem még nem szeretett senki, Engem még nem csókoltak szívből igazán, Nekem nem szabad boldognak lenni, Nekem álom minden csupán. Engem még nem szeretett senki, Engem még nem csókoltak szívből igazán, Nekem hitvány pénzért kell venni, Hogyha csókra szomjas a szám. Ki volt az az asszony akinek a szíve harmatos virág volt, Sosem volt rossz hire? Aki minden álmát velem megosztotta, Akinél szebben azt, hogy szeretlek, egy asszony se mondta? Ki volt az az asszony akinél szebb nincsen, Aki sose csalt meg, s így becézett: Kincsem? Akinek én voltam a templomi oltár? Az a drága asszony, a legszentebb asszony, anyám, az te voltál. Az élet egy nagy csodálatos semmi, Hát miért ne lennék boldog és vidám? És abban nekem nem parancsol senki, Hogy kit szeressek, s ki a cimborám! Az élet, mint a cigaretta füstje, Illanó, s ha nincsen már parázs, Nem ér egy lyukas garast se nékem, Ha elszáll a szép varázs. Csendes ember lettem, most egyedül járok. Megcsaltak a szép asszonyok és a rossz barátok. Szép asszonyok a szívemet, rossz barátok a pénzemet rabolták el tőlem. Amikor már semmim se volt, kimondták a kegyetlen szót, Hogy tudni sem akarnak felőlem. Szép asszonyok, rossz barátok, én már nem haragszom rátok! Mindent, mindent elfeledtem, nagyon csendes ember lettem, Nagyon csendes ember lettem. Nemrég még büszkén, karöltve jártam, A legszebb asszonyt epedve vártam. Ő volt az álmom, s az oltárképem,

20

Övé volt szívem, övé egészen. Szerelmes szívvel csak őrá vártam, Egyszer más férfi karján találtam. Más férfit csókolt, elhagyott engem, Én megátkoztam, s megsirattam csendben. Mindenki asszonya lett, mindenkit pénzért szeret. Mindenkit pénzért szeret az az asszony. Nem hívom vissza, minek is jönne, Gonosz a lelke, hazug a könnye. Titokban ő is csak férfi préda, Azt mondják róla: szép úri céda. Hiába van palotád Budán, Pestre jársz a boldogság után. Feledni hiába akarod, A ligeti korhadt fapadot. Tudom, visszahoz téged a vágy, Hiába van fényes palotád, Mert a pompa hazugság csupán, Pestre jársz a boldogság után. Maga az első bűnös asszony, Akit sosem felejtek el. Szívemre ráborult az alkony, Hiába minden, válni kell. Magának mindent megbocsájtok, Azt is hogy engem elhagyott. Maga az első bűnös asszony, Akit feledni nem tudok. Ha minden véget ér, s a szív pihenni tér, Virágok hullanak a csendes útra. Ha jő a hervadás, a néma elmúlás, Sosem gondolhatunk többé a múltra. Az élet tengerén egy könny az életünk, Álomhajó suhan a vég felé velünk, Mert minden véget ér, a szív pihenni tér, A sír magába zár, s nem lesz több nyár.

Unicum a legjobb gyomorkeserű (ma is kapható)

A Corvin Áruház katalógusa

21

Philips rádió 1936-ból A Nikotex cigaretta mennyei élvezet (2.7-8 fillér darabja) A magyar filmek dalai egyre népszerűbbek lettek: Nem dráma a szerelem, ma szőke az esetem, Holnap már egy fekete vár rám. Nincs köztünk nagy jelenet, könny, sóhaj és egyebek, Ezt súgom csak teneked, drágám: Pá, kis aranyom, pá, nem zavarom, pá, csak elhagyom, pá! Kár, hogy kesereg, bárhogy pityereg, máshoz sietek, pá! Ma még egy jót mulatunk, ma még egy jót húzatunk, Zenével oly remek a válás. Aztán pá, kis bogaram, a szíve bár odavan, A végén még nekem lesz hálás! Ne várjon ma hétre, a többit levélbe', Megírom holnap délbe'... Pá, kis aranyom, pá, nem zavarom, pá, csak elhagyom, pá! - Hyppolit a lakáj (1931) Egy valcer szebb mint száz beszéd, átfonja mind a nő szívét. Bús zene, mámor és varázs, víg zene, csók és vallomás. És nem kell hozzá már semmi, semmi más! Köszönöm, hogy imádott, hogy reám így vigyázott, de ne küldjön virágot nekem. Köszönöm, hogy becézett, de egy kissé elkésett, mert titokban másé lett szivem. De miért is áltatnám többé magát? Váljunk el szép csendben, mint két jó barát! - Hyppolit a lakáj (1931) Meseautóban színezüst erdők során repülünk a szívünk tavaszán. Arany országút csillogó gyémánt porán repülünk a mesék kocsiján. Fenn az égben az angyalok vigyáznak ránk és a sors fogja tán a volánt. Csupa boldogág vár ezután rád és rám a mesék meseszép kocsiján. - Meseautó (1934)

22

Lila akácok, minek a szív, ha úgy fáj? Lila akácok, minek a vágy, ha elszáll? Minek a nyíló virág, a kikelet? Mit ér a rongyos világ, ha nem szeret? Lila akácok, minek a szív, ha úgy fáj? Lila akácok, a boldogság sosem vár. Minek a kis kerti pad, minek a nyáralkonyat, Amikor egymást szeretni nem szabad? - Lila ákác (1934) Kislány, a kezeket fel, most egy kis szerelem kell, mit játszik az én szívemmel? Ebből happy end lesz, mert lágyan dalol a dzsessz és hozzásimul a szívemhez. - Az új rokon (1934) Odavagyok magáért, a fekete hajáért, egyetlenegy szaváért, mosolyáért. Odavagyok egészen, a szívembe bevésem, hallgassa meg, ha kérem, a kérésem! Szeretném, ha szeretne, rám nevetne! Nem kívánom sokáig, csak örökre! - Ida regénye (1934) Szeretem a kertet, mely a házad körül virul, Szeretem a selymet, mely a derekadhoz simul. Szeretem az ablakodban integető virágot. De szeretném megölelni mindenestől Körülötted én az egész világot. Szeretem a Holdat, mely a fejed fölött ragyog, Szeretem az Istent, aki téged nekem adott. Szeretnék a lábad elé szórni minden virágot, De szeretném úgy, ahogy van, néked adni Mindenestől ezt az egész világot. - Iglói diákok (1934) Tudom, hogy van neki, na mije van neki? Szöszi haja van a fején. Tudom, hogy van neki, na kije van neki? Senkije sincs neki, csak én. - Halló Budapest (1935) Az én rózsám vasutas, vasutas, vasutas, Hogyha nem sok az utas, rögtön megölel. E nótától hangos most az egész Balaton, Hogyha hallom, földhöz csapom már a kalapom. Rózsik, Zsuzsikák énekelik hát Egyik partról a másikra ezt a muzsikát. Teheti, mert vasúti, vasúti, vasúti, Magyar állam fizeti, hát szeretni kell. Megy a sínen a lokomotív, Miközben jaj de nagyon zakatol a szív. Az én rózsám vasutas, vasutas, vasutas, Hogyha nem sok az utas, rögtön megölel. - Címzett ismeretlen (1935)

23

Related Documents

1936
April 2020 12
1936-vgouveia
April 2020 12
Cnt - 1936
June 2020 8
New York - 1936.pdf
June 2020 9
Revenue Act Of 1936
November 2019 6

More Documents from ""

October 2019 15
The Szilagyi Family
October 2019 15
The Abraham Family
August 2019 37
Szilagy County
October 2019 11
Ocseny
October 2019 14
Feminism? No, Thanks!
August 2019 16