Doboz Nagyközség Képviselő-testülete Doboz, Kossuth tér 3. sz. JEGYZŐKÖNYV a Képviselő-testület 2009. május hó 21-én (csütörtökön) 13,00 órakor megtartott üléséről Az ülés helye: Községháza C épület tanácskozó terme. Jelen vannak: Simon István Tamás polgármester Békési Mihály Tibor alpolgármester Futaki József képviselő Hidvégi Julianna képviselő Kelemen Balázs képviselő Megyeri Lajos képviselő Mező Mihály képviselő Pujuné Deme Anita képviselő Dr. Püspöki Károly képviselő Szabó István János képviselő Szalkai László képviselő Váradi Mihályné képviselő Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző Tanácskozási joggal megjelent az ülésen: Nagy Istvánné vezető óvónő Nagy Istvánné iskola igazgató Váradi Mária ESZI tagint. vez. Szabó Mária családgondozó Szabó Lászlóné Gond K. (bölcsőde) vez. Baukó Pál dobozi Polgárőr Egy. titk. Köves Mihály gazdálkodási csoportvezető Tóth Sándorné műszaki ügyint. Trefil Tibor községgazda Dézsi Lászlóné Szolg. Kft. ügyv. Dr. Hajdú Antal r. ezredes, rendőrségi főtan., kapitányságvez. Baku Zoltán r. zls. KMB. Csop. vez. Futakiné Debreczeni Ilona felelős szerkesztő Borbély László Üdülőhelyi Biz. elnöke Kovács Gyuláné dr. TDE Kft. Krista Péter BM-i Vízművek Kohán Gábor BM-i Vízművek Simon István Tamás polgármester üdvözölte a megjelenteket. A jelenléti ív alapján megállapította, hogy a képviselő-testületi ülés határozatképes.
2
Ezek után a napirendre a következő javaslatot tette: 1.) Jelentés a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról. Előadó: Simon István Tamás polgármester 2.) Beszámoló a helyi közrend és közbiztonság helyzetéről. Előadó: Baku Zoltán r. zls. helyi KMB csoportvezető 3.) Tájékoztató a Dobozi Polgárőr Egyesület 2008. évi tevékenységéről. Előadó: Szabó János elnök 4.) Beszámoló a helyi Gyámhatóság munkájáról, különös tekintettel a gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatok ellátásáról. Előadó: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző 5.) Mesekert Óvoda Nevelési Program módosításának jóváhagyása. Előadó: Simon István Tamás polgármester 6.) A „gyermekek, tanulók személyiségét fejlesztő programok” kategóriában pályázat benyújtásában döntés. Előadó: Simon István Tamás polgármester 7.) Doboz-Szanazugi köteles komp felújítására benyújtandó pályázathoz önerő biztosítása. Előadó: Simon István Tamás polgármester 8.) DAREH 2009. évi működési hozzájárulás. Előadó: Simon István Tamás polgármester 9.) Doboz Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2009. II. félévi munkatervének elfogadása. Előadó: Simon István Tamás polgármester 10.) Víziközmű 2009. évre tervezett rekonstrukciója a Békés Megyei Vízművek Zrt. javaslata alapján. Előadó: Simon István Tamás polgármester 11.) Kutató fúrás furadék anyagának elhelyezése a lezárt szeméttelepen. Előadó: Simon István Tamás polgármester
3
12.) Delegálás a Békés megyei Vízművek Zrt. felügyelő bizottságába. Előadó: Simon István Tamás polgármester 13.) Az elektromos áram közös beszerzésével kapcsolatos döntések. Előadó: Simon István Tamás polgármester 14.) Bejelentések. 15.) Kérdések, interpellációk. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a képviselőtestületi ülés napirendjére tett javaslatot elfogadta. Az I. napirendi pont tárgyalása: Az I. napirendi pont tárgya: Jelentés a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Írásos jelentés mellékelve. Szóbeli kiegészítés nem volt. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag javasolta a Testület felé a lejárt képviselő-testületi határozatok végrehajtásáról szóló jelentés elfogadását. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – tájékoztatta a Képviselő-testületet, hogy a bizottságuk is megtárgyalta a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról szóló jelentést, melyet egyhangúlag elfogadásra javasoltak. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 80/2009.(V.21.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület a határozat mellékletét képező lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról szóló jelentést elfogadta.
4
A II. napirendi pont tárgyalása: A II. napirendi pont tárgya: Beszámoló a helyi közrend és közbiztonság helyzetéről. A napirendi pont előadója:
Baku Zoltán r. zls., KMB Csop. vez.
Az írásos beszámoló mellékelve. Simon István Tamás polgármester köszöntötte Dr. Hajdú Antal r. ezredest, rendőrségi főtanácsost, kapitányságvezető urat, illetve Baku Zoltán r. zászlóst, KMB csoportvezetőt. Dr. Hajdú Antal r. ezredes szóbeli kiegészítésként elmondta, hogy a beszámoló a 2008. évi események adatait tartalmazza. A településen 4 fő rendőri státusz van, amely hagyományosan a nyári hónapokra mindig kiegészül 1 fővel, aki főleg Szanazug üdülőterületen teljesít szolgálatot és már 2009. 05. 01-től gyarapítja is a csoport állományát. Dobozon kirívóan nagy, lakosságot érintő bűncselekmények nem történtek. A kisebb bűncselekmények nagy részét sikerült megoldaniuk. A szabálysértési feljelentések, valamint a helyszíni bírságok száma jelentősen csökkent az előző két évhez képest, melynek több oka is van. Az egyik és a legfontosabb, hogy megváltozott az ilyen jellegű ügyek jogszabályi háttere, a törvényalkotók bevezették az objektív felelősség elvét. A legtöbb, eddig kiemelten figyelembevett szabálysértés már nem szabálysértési, hanem közigazgatási eljárást von maga után, így ezek az esetek nem kerülnek be a statisztikákba. Ezen ún. közigazgatási bírságok elsősorban a Szanazug területén történt parkolási tilalmak megszegésének szankcionálását foglalták magukba. További csökkenés oka, hogy a kisebb súlyú szabálysértést elkövető személyekkel szemben feljelentés, illetve helyszíni bírság kiszabása helyett a figyelmeztetés lehetőségével éltek. Megköszönte a polgárőröknek, a vadásztársaság tagjainak, a horgászegyesület vezetőségének, valamint az önkormányzatnak is a munkáját és szeretnének a jövőben is igényt tartani a segítő közreműködésükre. Kérdés: Békési Mihály Tibor alpolgármester kérdezte, hogy az államigazgatás, a közélet tisztasága elleni bűncselekmények kifejezés mit takar? Dr. Hajdú Antal r. ezredes elmondta, hogy ez a Btk. alapján egy bűncselekmény fejezetet (közlekedési, igazságszolgáltatási stb.) foglal magába. Békési Mihály Tibor alpolgármester kérdésként tette fel, hogy most már akkor folyamatosan lesz helyben rendőr? Dr. Hajdú Antal r. ezredes elmondta, hogy Dobozon 4 státusz van, amelyet mint az előzőekben is már említett a nyári időszakban 5 főre egészítenek ki, de ezt nem tudják folyamatosan biztosítani, csak az üdülési szezonra. Békéscsaba és Gyula nem egy nagy távolság, ezért ha itt helyben nem tudják a rendőröket elérni, akkor szükség esetén elég hamar ki tudnak érni Békéscsabáról is.
5 Hozzászólás, vélemény, javaslat: Borbély László Üdülőhelyi Bizottság elnöke a bizottságuk nevében megköszönte a rendőrségnek a közrend, közbiztonság védelme érdekében az üdülőterületen kifejtett munkáját. Szeretné, ha a továbbiakban is ilyen jó kapcsolat lenne közöttük a rendőrséggel, és a felmerülő gondok, problémák megoldásában kölcsönösen számíthatnak továbbra is egymás segítségére. Nagy Istvánné általános iskola igazgatója is megköszönte a rendőrség munkáját. Nagyon sokat volt náluk az iskolában, és nemcsak azért, mert probléma volta, hanem azért is, hogy segítsék az iskola munkáját, úgy az osztályfőnöki órán, mint a szülői értekezletek alkalmával is. Az elkövetkezendő években is számítanak a rendőrség segítő munkájára. Simon István Tamás polgármester megemlítette, hogy a Képviselő-testületünk néhány hónappal ezelőtt elfogadott egy olyan határozatot, amivel csatlakozási szándékunkat fejeztük ki Kóka település önkormányzatának kezdeményezéséhez, mely alapján a települések lakosságszámának arányában kérik a rendőri jelenlét biztosítását. Így lehetővé válna az, hogy egy állandó rendőri jelenlét lenne a településen. A saját szubjektív érzése az, amely a beszámolóból is kiderül, hogy ez a rendőri jelenlét a biztonságérzet fenntartásához ma is elégséges. Tehát a szubjektív oldalról is és a számok oldaláról is az derül ki a beszámolóból, hogy Doboz település az egyik legbiztonságosabb település a megyében, sőt országosan is a jobb helyzetűek közé tartozik a közbiztonság vonatkozásában. Nincsenek olyan bűncselekmények, amelyek az emberek biztonságérzetére negatív hatást gyakorolnának. Véleménye szerint azonban ez a létszám mégsem ideális. Többször is említette már, hogy az önkormányzat milyen takarékossági intézkedéseket hajtott végre. Amikor valahonnan elvesszük a pénzt, akkor abban a légüres térbe mindig bele szokott kerülni az embereknek a többlet munkája. A rendőreink fiatalok, de nem mindig lesznek fiatalok, és az lenne a jó, ha nem zsákmányolnák ki őket, hanem lehetőséget teremtenének arra is, hogy egy megfelelő létszámmal, kellő pihenőidővel arra is lehetőséget teremtenének, hogy azáltal az ő egészségük is biztosított legyen. Amennyiben a személyi feltételek kellő mértékben adottak, és nem pedig többletmunkájukat használjuk ki, akkor ugyanilyen eredményt, jobb feltételekkel a munkaerő szempontjából is el lehet érni. Még egyszer köszönetet mondott a rendőrség munkájáért. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 81/2009.(V.21.) sz. képviselő-testületi határozat Doboz Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi közrend és közbiztonság helyzetéről szóló beszámolót - mely a határozat mellékletét képezi – elfogadta. A III. napirendi pont tárgyalása: A III. napirendi pont tárgya: Tájékoztató a Dobozi Polgárőr Egyesület 2008.
évi tevékenységéről.
6
A napirendi pont előadója: Szabó János elnök Írásos tájékoztató mellékelve. Simon István Tamás polgármester tájékoztatta a Képviselő-testületet arról, hogy Szabó János a dobozi Polgárőr Egyesület elnöke egyéb irányú elfoglaltsága miatt az ülésen nem tudott jelen lenni, ezért felkérte Baukó Pált az egyesület titkárát, hogy amennyiben van szóbeli kiegészítése az írásos anyaggal kapcsolatban azt tegye meg. Baukó Pál a dobozi Polgárőr Egyesület titkára nem kívánt szóbeli kiegészítéssel élni csak annyiban, hogy az önkormányzat támogatásáért köszönetet mondott. Kérdés nem volt. Vélemény, javaslat: Pujuné Deme Anita képviselő megjegyezte, hogy ő 2006. óta képviselő, de egyetlen egyszer sem tudott még az elnök úr eljönni, amikor a tájékoztatójuk volt napirenden. Elvárnák, hogy legalább ilyenkor jelen lenne a testületi ülésen az egyesület elnöke. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a 2008. év a dobozi Polgárőr Egyesület életében jelentős változást hozott, mivel sokkal kevesebb forrás állt rendelkezésükre ahhoz képest, mint ami a korábbi években. A polgárőrség azonban még így is a nagyobb támogatott szervezetek között van, annak ellenére, hogy a takarékossági intézkedések miatt 1/3-ára csökkent – 200.000.-Ft-tal – az éves támogatás összege. Nyilvánvalóan az önkormányzat folyamatosan vizsgálja a támogatási összeg emelésének a lehetőségét, és ha olyan helyzetbe kerülünk, és lehetőségünk is lesz rá, akkor ezt az összeget szeretnénk is megemelni azzal a kikötéssel, hogy a növelt összeghez növelt munkát várunk a közbiztonság erősítésében az egyesülettől. Tájékoztatásként megemlítette, hogy az elmúlt testületi ülés óta két sikeres rendezvény is volt a településünkön, a városkörnyéki és megyei Kerékpáros Iskola Kupa elnevezéssel, melyet az általános iskolában rendeztek meg, és melyben a rendőrség és a polgárőr egyesület is igen aktívan részt vett. A sikeres lebonyolításért köszönetét fejezte ki Nagy Istvánné iskola igazgatónak is. Hidvégi Julianna képviselő megköszönte a helyi Polgárőr Egyesületnek a jó hozzáállását, amelyet a nagy rendezvények lebonyolításánál nyújtottak, illetve nyújtanak. Szeretné kérni tőlük, hogy az ígéreteiket az elkövetkezendő időben tartsák be, mert május 1-én a második napon – ígéretük ellenére - nem jöttek ki a pályára, így a helyi KMB csoport segítségét kellett kérniük. Nagy Istvánné iskola igazgatója köszönetét fejezte ki a helyi Polgárőr Egyesület munkájáért és segítségükért, mivel a rendezvényeiken mindig ott vannak. További jó munkát kívánt a polgárőröknek. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta:
7
82/2009.(V.21.) sz. képviselő-testületi határozat Doboz Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete a Dobozi Polgárőr Egyesület 2008. évi tevékenységéről szóló beszámolót – mely a határozat mellékletét képezi – elfogadta. A IV. napirendi pont tárgyalása: A IV. napirendi pont tárgya: Beszámoló a helyi Gyámhatóság munkájáról, különös tekintettel a gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatok ellátásáról. A napirendi pont előadója: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző A beszámoló mellékelve. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző elmondta, hogy az 1997. évi XXXI. tv. 96.§.(6) bek., valamint a többszörösen módosított 149/1997.(IX.10.) Korm. rendelet 10. sz. mellékletében meghatározott tartalommal évente a gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatok ellátásáról átfogó értékelést kell készíteni, melyet a Képviselő-testületnek is meg kell tárgyalnia. Kelemen Balázs képviselő – a Gyermek, Ifjúság, Kulturális és Sport Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is megtárgyalta ezen napirendet, és a gyámhatóság munkájáról szóló beszámolót egyhangúlag elfogadásra javasolták. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 83/2009. (V. 21.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület a helyi Gyámhatóság munkájáról, különös tekintettel a gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatok ellátásáról készült beszámolót, - mely a határozat mellékletét képezi - elfogadta. Az V. napirendi pont tárgyalása: Az V. napirendi pont tárgya: Mesekert Óvoda Nevelési Program módosításának jóváhagyása. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Írásos előterjesztés mellékelve.
8
Szóbeli kiegészítés nem volt. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag javasolta a Mesekert Óvoda módosított nevelési programjának a jóváhagyását. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – tájékoztatta a testületet arról, hogy a bizottságuk egyhangúlag javasolta a Képviselő-testület felé jóváhagyásra a Mesekert Óvoda nevelési programjának módosítását. Kelemen Balázs képviselő – a Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is megtárgyalta ezen napirendet és egyhangúlag jóváhagyásra javasolták a Mesekert Óvoda módosított nevelési programját. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 84/2009.(V.21.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület megtárgyalta a Mesekert Óvoda nevelési programjának módosítását, és a módosított, - a határozat mellékletét képező – nevelési programot jóváhagyta. A VI. napirendi pont tárgyalása: A VI. napirendi pont tárgya: A „gyermekek, tanulók személyiségét fejlesztő programok” kategóriában pályázat benyújtásában döntés. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester 1.) Mesekert Óvoda pályázatának benyújtásához önerő biztosítása. Írásos előterjesztés mellékelve. Szóbeli kiegészítés nem volt. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – tájékoztatta a testületet arról, hogy a bizottságuk egyhangúlag támogatta a pályázat benyújtását, és javasolta a Képviselő-testület felé a 78.760.-Ft saját erő, valamint a 15.172.-Ft eljárási díj biztosítását. Kelemen Balázs képviselő – a Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is egyhangúlag javasolta a pályázat benyújtásához szükséges saját erő, valamint az eljárási díj biztosítását a Képviselő-testület részéről.
9
Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 85/2009.(V.21.) képviselő-testületi határozat Doboz Nagyközség Képviselő-testülete úgy döntött, hogy támogatja a Mesekert Óvoda részvételi szándékát a Békés Megyei Közoktatási Közalapítvány által „gyermekek, tanulók személyiségét fejlesztő programok” kategóriában meghirdetett pályázaton. A pályázat teljes költsége Az igényelt támogatás összege A saját erő összege
393.800.-Ft 315.040.-Ft 78.760.-Ft
A Képviselő-testület a saját erő összegét 78.760.-Ft-ot, valamint a pályázati eljárási díj összegét 15.172.-Ft-ot, a 2009. évi költségvetésében biztosítja. A testület megbízta a polgármestert, hogy a határozat végrehajtása érdekében a szükséges intézkedést tegye meg. Határidő: 2009. május 29. Felelős: Simon István Tamás polgármester 2.) Dobozi Általános Iskola pályázatának benyújtásához önerő biztosítása. A kérelem mellékelve. Szóbeli kiegészítés nem volt. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – tájékoztatta a testületet arról, hogy a bizottságuk egyhangúlag támogatta a Dobozi Általános Iskola pályázatának benyújtását és javasolta a Képviselő-testület felé a 94.280.Ft saját erő, valamint a 18.856.-Ft eljárási díj biztosítását. Kelemen Balázs képviselő – a Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is egyhangúlag javasolta a pályázat benyújtásához szükséges saját erő, valamint az eljárási díj biztosítását a Képviselő-testület részéről. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül a következő határozatot hozta:
10
86/2009.(V.21.) képviselő-testületi határozat Doboz Nagyközség Képviselő-testülete úgy döntött, hogy támogatja a Dobozi Általános Iskola részvételi szándékát a Békés Megyei Közoktatási Közalapítvány által „gyermekek, tanulók személyiségét fejlesztő programok” kategóriában meghirdetett pályázaton. A pályázat teljes költsége Az igényelt támogatás összege A saját erő összege
471.400.-Ft 377.120.-Ft 94.280.-Ft
A Képviselő-testület a saját erő összegét 94.280.-Ft-ot, valamint a pályázati eljárási díj összegét 18.856.-Ft-ot, a 2009. évi költségvetésében biztosítja. A testület megbízta a polgármestert, hogy a határozat végrehajtása érdekében a szükséges intézkedést tegye meg. Határidő: 2009. május 29. Felelős: Simon István Tamás polgármester A VII. napirendi pont tárgyalása: A VII. napirendi pont tárgya: Doboz-Szanazugi köteles komp felújítására benyújtandó pályázathoz önerő biztosítása. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Írásos előterjesztés mellékelve. Szóbeli kiegészítés nem volt. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag támogatta a pályázat benyújtásához a saját erő biztosítását. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 87/2009. (V.21.) sz. képviselő-testületi határozat a./ Doboz Nagyközség Képviselő testülete egyetért azzal, hogy Doboz Nagyközség Önkormányzata pályázatot nyújtson be a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium által kiírt - a közforgalmú folyami kompok, révek felújításához 2009.év-
11
re igénybe vehető állami támogatásra - a Doboz-Szanazugi köteles komp felújításának céljából. A beruházás teljes költsége: Igényelt támogatás: Önrész:
bruttó 3.960.960 Ft. (100%) bruttó 3.168.768 Ft. (80%) bruttó 792.192 Ft. (20%)
b./ A Testület a szükséges önerő összegét, 792.192.-Ft-ot a 2009. évi költségvetésében biztosítja. Határidő: 2009. május 29. Felelős: Simon István Tamás polgármester A VIII. napirendi pont tárgyalása: A VIII. napirendi pont tárgya:DAREH 2009. évi működési hozzájárulás. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Írásos előterjesztés mellékelve. Szóbeli kiegészítés nem volt. Simon István Tamás polgármester felkérte Tóth Sándorné műszaki ügyintézőt, hogy mondja el miért van szükség most a képviselő-testületi döntésre. Tóth Sándorné műszaki ügyintéző elmondta, hogy 2008. évig meg volt határozva az, hogy meddig és mennyit kell fizetni működési hozzájárulást a DAREH-nek, de most már 2009-től minden évben a működési hozzájárulás összegét el kell fogadtatni a Képviselő-testülettel. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy ez annyit jelent, hogy az eredeti döntésben – amellyel csatlakozott a Képviselő-testület a DAREH-hoz – 2005-2008. évig a működési hozzájárulás összegét elfogadták, tehát azzal az egy döntéssel négy évre meghatározták a hozzájárulásukat, de 2009. évtől már évente kell ezt meghatározni. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal - ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 88/2009.(V. 21.) sz. képviselő-testületi határozat A Délkelet-Alföld Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer Létrehozását Célzó Önkormányzati Társulás Társulási Megállapodása V. fejezet 35/b.) pontja alapján Doboz Nagyközség Képviselő-testülete a lakosságszámnak megfelelően a 2009. évi költségvetésében biztosítja és
12
megfizeti a 2009. évi működési hozzájárulást, amelynek összege a Társulás 16/2009. (III.12.) TGY. sz. határozatában elfogadott 35.-Ft/lakos, összesen 167.090.-Ft. A IX. napirendi pont tárgyalása: A IX. napirendi pont tárgya: Doboz Nagyközség Önkormányzata Képviselőtestületének 2009. II. félévi munkatervének elfogadása. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester A munkaterv-tervezet mellékelve. Szóbeli kiegészítés nem volt. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag elfogadásra javasolta a Képviselő-testület 2009. II. félévi munkaterv-tervezetét. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – tájékoztatta a testületet, hogy a bizottságuk is megtárgyalta a Képviselő-testület II. félévi munkatervét, melyet egyhangúlag javasoltak elfogadásra. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 89/2009. (V.21.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület elfogadta a határozat mellékletét képező Doboz Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2009. II. félévi munkatervét. A X. napirendi pont tárgyalása: A X. napirendi pont tárgya: Víziközmű 2009. évre tervezett rekonstrukciója a Békés Megyei Vízművek Zrt. javaslata alapján. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Írásos előterjesztés mellékelve. Simon István Tamás polgármester köszönti a Vízmű részéről megjelent Krista Péter üzemmérnökség vezetőt, valamint Kohán Gábor urat, majd átadta a szót a Pénzügyi Bizottság elnökének, hogy ismertesse a bizottság javaslatát.
13
Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottsági ülésen Szalkai László bizottsági tag részéről olyan javaslat hangzott el, hogy egy 50 %-os tartalékalapot hozzanak létre, 10 millió forint összeghatárig, amelyből a folyamatos javítási munkákat meg tudják oldani. Ez csak a 20.-Ft-ra vonatkozik, a bérleti díjra nem. Kérték, hogy az új adatok birtokában vállalják a rekonstrukciós munkákat, ill. dolgozzanak ki új árajánlatot ennek a javaslatnak a figyelembevételével. Simon István Tamás polgármester megjegyezte, hogy a 20.-Ft/mes felújítási hányadból 2008. III. negyedévben 905.424.-Ft került az önkormányzat számlájára, amely 2009. január 20-án került jóváírásra. A IV. negyedévre kiszámlázott összegre az átutalás folyamatban van, melynek az összege 644.088.-Ft. Ez összesen 1.549.512.-Ft. Ennek a 905.424.-Ft-nak az 50 %-ából javasol a Pénzügyi Bizottság egy vis maior alapot képezni. Kezdeményezte még a bizottság, hogy ezek a rekonstrukciós munkák olyan értékben végezhetők el, amilyen mértékű jóváírás történt a számlánkon. Krista Péter a üzemmérnökség vezető elmondta, hogy az önkormányzat által megszavazott fejlesztési hányad és minimál bérleti díj az egybe lesz kezelve, és úgy kellene nekik vállalkozási szerződést kötni az adott munkákra, hogy amikor az önkormányzatnál már megjelenik a pénz, utána tudnak szerződni. Ez a pénz jelenleg 1,5 millió forint. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy ebbe benne van minden, amit a vízművektől megkaptunk, viszont nincs levonva az amit mi eddig kifizettünk, ill. az sincs benne, amiről a Képviselő-testület most fog dönteni. Krista Péter üzemmérnökség vezető elmondta, hogy ami miatt ők most idejöttek a testületi ülésre az a tervezett rekonstrukciónak a megbeszélése. Ha probléma van itt Dobozon, az általában csak csőtörés lehet. Ha csőtörés van az viszont nem ebbe a kategóriába tartozik, az nekik az üzemeltetői és fenntartói tevékenységek között szerepel, amelyet meg kell csinálniuk, és azt ők nem is számlázzák le. Akkor számlázzák csak le, ha olyan nagyságrendű ez az eset. Szalkai László képviselő megemlítette, hogy a Mátyás utcán ki kellene cserélni a fővezetéket, mivel ott nagyon sokszor csőtörés van. Azt minek a terhére számláznák? Krista Péter elmondta, hogy a csőtörés javítás annyit jelent, hogy akkora csövet, vagy csak egy bilincset tesznek rá arra a szakaszra, ez a jogszabályban, illetve a szerződésben is bele van foglalva. A 20.-Ft/m az arra lenne elég, hogy a Mátyás utcában például 1. számtól a 20-as számig kicserélik a gerincvezetéket. Említést tett arra is, hogy az amortizáció nem lett beleépítve a díjakba, nem képződött arra alap, hogy ezt a munkát elkezdjék. Ha nem kezdik el valamilyen tervezett módon csinálni, akkor a veszteséget, ami itt Dobozon most 23 %, valakinek ki kell fizetnie. A díjak nem fognak csökkeni, csak nőni. Véleménye az, hogy a terv szerint kezdjék el a kivitelezési munkákat. Szalkai László képviselő elmondta, hogy a 20.-Ft-ból 10.-Ft-ot szeretnének meghagyni mindenképpen arra az esetre, hogy akár egy nagyobb volument is meg lehessen oldani. Ha összejön a 10 millió forintos alap, akkor nem mindegy,
14
hogy 3,5 millió forint értékben javítanak, vagy esetleg egy nagyobb értékben is tudnának rekonstrukciós munkát végezni. Krista Péter üzemmérnökség vezető elmondta, hogy ami javaslatot ők elküldtek, az a víztorony felújítására vonatkozik, amely durván 3 millió forintos nagyságrendű. Ez nagyon sokáig nem halogatható, mivel egy külső-belső felújításra szorul a víztorony. Az ami most 3 millió forintba kerül, az jövőre esetleg már 3,5 millió forint lesz. Ez nagyon veszélyezteti az ivóvízbiztonságot is. A torony az egy kardinális része a rendszernek, és azért javasolták, hogy ezzel kezdjék. Ha nem ezzel kezdenek, akkor viszont a cégük tud egy más irányú javaslatot is adni – esetleg egy gerincvezeték cserét, amelyről az előbbiekben már beszéltek. Simon István Tamás polgármester kérdezte, hogy van egy tervünk, egy regionális rendszeren elvégzett a rekonstrukcióról, amely olyan 800.000.-Ft értékű. Valószínű, hogy nekünk ezt a számlát is abból kellene kiegyenlíteni? Krista Péter üzemmérnökség vezető elmondta, hogy a kimutatásuk az egy becslés, amelyben benne van az amit a Közép Békési Regionális Rendszer miatt fizetni kell. Ez úgy képződik, hogy a regionális rendszeren végzett beruházás és rekonstrukciónak az ár arányában adott %-a Doboz esetében 2 % (460 ezer forint). Ez minden településre kiszámlázásra került. Simon István Tamás polgármester javasolta, hogy a Képviselő-testület járuljon hozzá ezekhez a felújításokhoz, annyi különbséggel, hogy ebből a 20.-Ft-ból 10.Ft-ot külön szeretnének gyűjteni, és egy speciális alapra tartalékolni. Krista Péter üzemmérnökség vezető elmondta, hogy ők elfogadják ezt a döntést, viszont kellene akkor egy olyan szerződést kötni, amely a 10.-Ft/m-t oly formában tartalmazza, hogy a dobozi önkormányzat ennyi pénzt, ilyen jellegű munkákra 2009. december 31-ig el akar költeni, és ennek a kivitelezésével megbízza a Vízművek Zrt-t. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a bizottság által javasolt határozati javaslatot azzal kellene kiegészíteni, hogy kiszámolják azokat a konkrét összegeket, amelyek egyrészt jóváírásra kerültek a számlánkon, másrészt a már kifizetett, illetve ezek után benyújtott, de még ki nem egyenlített számlák összegét is kiszámolnák, és levonnák még a 10.-Ft/m összeget különleges alapképzésre, és a különbség mértékéig a Képviselő-testület hozzájárul a víztorony javításához. Ez az összeg valószínűleg nem lesz elég, de meg lehetne oldani szakaszolva is. Krista Péter üzemmérnökség vezető javaslata az volt, hogy úgy is meg lehet oldani, hogy az idén a belső részt csinálják meg a víztoronynál, és jövőre pedig a külsejét. Van egy másik megoldás is, hogy a víztornyon csak annyi felújítást végeznének, ami végül is nem felújítás, hanem csak egy fenntartás lenne. Ezt a pénzt pedig máshol költenék el, pld. cserélnek 50 db bekötést kompletten, ha belefér az összegbe, vagy kicserélnek 10 db tűzcsapot. Javasolta, hogy hagyják a víztorony felújítását a jövő évre, csak azt csinálják meg rajta ami nagyon fontos.
15 Simon István Tamás polgármester megemlítette, hogy van egy érvényes képviselő-testületi határozat, amellyel a referencia sorrendet fogadták el azzal kapcsolatban, hogy melyik utcákat kellene felújítani. Abban a víztorony nem is szerepelt. Szükséges tehát egy olyan képviselő-testületi határozat, amelyben benne legyen a víztorony is. Ha a víztorony olyan rossz állapotban van, akkor azt meg kell csinálni. Most nem tudjuk azt megmondani, hogy mennyi az a pénz, amely erre a célra felhasználható. Krista Péter üzemmérnökség vezető megjegyezte, hogy ezért gondolta, hogy a víztorony javítására térjenek vissza majd jövőre. A víztorony csak úgy jön össze, ha meg marad a 20.-Ft/m. Simon István Tamás polgármester javasolta, hogy a Képviselő-testület fogadja el a Pénzügyi Bizottság javaslatát, mely alapján a 20.-Ft-os rekonstrukciós hányadnak az 50 %-át vis maior alapba gyűjtik 10 millió forint keretösszegig, a másik 50 %-át pedig az önkormányzat számláján jóváírás után rekonstrukcióra költik, amelyet majd képviselő-testületi határozattal fognak engedélyezni. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta. 90/2009.(V.21.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület úgy döntött a Békés Megyei Vízművek Zrt. 2009. évre vonatkozó rekonstrukciós javaslatával kapcsolatban, hogy a 20.-Ft/m rekonstrukciós hányadnak az 50 %-át vis maior alapba gyűjti az Önkormányzat 10 millió forint összeghatárig. A testület döntött abban is, hogy a másik 50 %-át az Önkormányzat számlájára jóváírás után rekonstrukciós munkálatok végzésére különíti el, melyet képviselő-testületi döntés alapján végeznek el. A XI. napirendi pont tárgyalása: A XI. napirendi pont tárgya: Kutató fúrás furadék anyagának elhelyezése a lezárt szeméttelepen. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Az írásos előterjesztés mellékelve. Simon István Tamás polgármester üdvözölte Dr. Kovács Gyulánét a TDE képviselőjét és kérte, hogy adjon tájékoztatást az ajánlattal kapcsolatban. Kovács Gyuláné dr. elmondta, hogy a TDE Kft. felkérése alapján azért jelent meg az ülésen, hogy ezt a hulladék kezelési lehetőséget bemutassa a testületnek. Egy évvel ezelőtt voltak már itt a Magyar Horizont Energia Kft. kereste meg az Önkormányzatot, és most ugyanezt az ajánlatot a TDE Kft. nevében terjeszti elő. A bezárt kommunális hulladék lerakónak a rekultivációs terve elkészült. A terv alapján kb. 17 ezer m az a terület, amelyen jelenleg hulladékot találnak. Ebből az igazán igénybe vehető terület az 15,5 ezer m a
16 Környezetvédelmi Hatóságtól kapott határozat alapján. Ez a hulladékrendezés elsősorban azt jelenti, hogy a szétszórtan elhelyezett már nem engedéllyel lerakott hulladékot össze kell dózeroltatni, és a hulladékot tömöríteni kell. Ez benne van a Környezetvédelmi Hatóság határozatába is. Az is benne van, hogy utána agyaggal kell fedni, mégpedig két részletben, amely 2x20 cm-es agyagfedést jelent. A többi feltételről most azért nem beszél, mert az most nem ide tartozik. Az ajánlat szempontjából ez a 2x20 cm-es agyagréteg fedés - az ami fontos - a hulladéktelep rekultivációs tervében a 2-es pont alatt található meg. Simon István Tamás polgármester megjegyezte, hogy nekünk nincs még meg a rekultivációs tervünk. Kovács Gyuláné dr. elmondta, hogy ő ezeket az adatokat ismeri. Tóth Sándorné műszaki ügyintéző elmondta, hogy csak egy előzetes felmérés készült, amelyben ezek az adatok benne vannak. Kovács Gyuláné dr. elmondta, hogy akkor ezek az adatok, amelyet ő ismer, az ennek az előzetes vizsgálatnak az adatai, és annak alapján készült a Környezetvédelmi Hatóság határozata el. Ebben még az is benne van, hogy milyen anyagnyerési lehetőségek vannak, ezért ezt a 2-es pontot kellene figyelembe venni abban az esetben, ha az önkormányzat testülete úgy dönt, hogy a hulladéklerakónak a rekultivációjánál az általunk felajánlott lehetőséget igénybe kívánják venni. Mi ez a lehetőség? Először is az, hogy 2x20 cm-es durván fél méteres agyagborításhoz agyagot kellene szerezni, ami a számításuk alapján 6300 m agyagot jelentene. Ennek a beszerzése, ideszállítása, eldózerolása jelenti a rekultivációs költség egy részét. Az európai uniós ajánlat feltételeként létrejött egy új jogszabály, amely most már ezeket a hulladékokat a bányászati hulladék kategóriába rendeli, és kinyert hulladékká minősíti, ami az önkormányzatnak csak annyiban érdekes, hogy a vizsgálat, a kezelés feltétele könnyebb, mint a nem kinyert hulladéké. Amennyiben ezzel egyetért a Képviselő-testület, akkor az agyagot ki lehet váltani ezzel a nem veszélyes fúrási hulladékkal. Ezt a hulladékot a fúrást végző cég, illetve a koordinációját végző cég ide szállítatja ingyen. Az Önkormányzat megegyezés szerinti összeget kap érte m-ként, és ebből az összegből utána tudná fedezni a lerakónak a humuszfedését is. Itt ő mint környezetvédelmi szakértő ebbe nem fog beleszólni, és az már az Önkormányzat asztala lesz, hogy hogyan fog megegyezni anyagilag. Mi kell ehhez? Egyrészt kell egy olyan rekultivációs terv, amiben benne kell lenni, hogy nem agyagréteggel fedik, hanem az agyagot nem veszélyes fúrási hulladékkal váltják ki. Ezt már nagyon sok önkormányzatnál így oldották meg és a Környezetvédelemi Hatóságok ehhez örömmel hozzá is járultak, mert az üzemelő hulladéklerakókat ezzel mentesítik. Ez a furadék nem más mint az a kőzet, amit a mélyből felhoz a fúrófej. Ez lenne a feltétel egyik fele tehát, hogy a rekultivációs tervben ezt fel kell tüntetni. A másik pedig az, hogy a Környezetvédelmi Hatóság felé be kell nyújtani egy hulladékkezelési engedély kérelmet, amely ebben az esetben hulladékhasznosítási forma lesz, talajra lerakással. Ez a jogszabályban meghatározott formák közül az egyik. Ezt a Környezetvédelmi Hatóság elbírálja, a hulladékkezelési engedélyt megadja hasznosítási formában, és akkor üzemelhet ez a lerakás. Ha nincs meg a rekultivációs terv, akkor úgy kell kérni a Környezetvédelmi Hatóságtól, hogy átmeneti lerakással – több önkormányzat sem rendelkezik még rekultivációs
17 tervvel – amíg a rekultivációt meg nem kezdik. Ez az átmeneti lerakás mennyi időre szól, ezt az Önkormányzatnak kell eldöntenie a Környezetvédelmi Hatósággal történő közös megegyezéssel. Várja a kérdéseket, hozzászólásokat. Tóth Sándorné műszaki ügyintéző elmondta, hogy beszélt a felügyelőségnél Fábián Imrénével, aki ennek az ügyintézője, és ő azt mondta, hogy nem akadály az, ha nincs még meg a rekultivációs terv. Eddig viszont az volt, hogy amiatt nem fognak hozzájárulni, de most már javasolta ő is, hogy értsen egyet a Képviselő-testület az ajánlattal és fogadják el, mert évente 10 ezer tonna ilyen anyagot kellene a szeméttelepen elhelyezni, melyet egyébként máshonnan kell a rekultiváció során elhozni. Ilyen engedélyt kb. 5 évre tudnak adni, és akkor ezt a 10 ezer tonnát évente el lehetne teríteni. Tehát akkor annyival csökkenne a későbbi költség. Azt mondták, hogy ennek jelenleg részükről nincs akadálya, hogy ezt az engedélyt megadják. Simon István Tamás polgármester megjegyezte, hogy a legutolsó változat nem ez volt, hanem az, hogy nekünk ez nemhogy előrelépés, hanem éppen ellenkezőleg tehát akadály lesz az, ha ilyen nagyobb tömegű anyagot terítenek le. Tóth Sándorné műszaki ügyintéző elmondta, hogy nekünk csak annyit kell csinálni, hogy – mivel csak viszik továbbra is oda a szemetet, annak ellenére, hogy nem lehet – el kell igazítani azt a területet a lerakás előtt. Szalkai László képviselő kérte Kovács Gyulánét, hogy mondjon példát olyan önkormányzatokra, ahol ez már így működik, hogy fel tudják venni velük a kapcsolatot. A másik kérdése, hogy ezt a hulladékot lehet használni takarásra? A harmadik kérdése, hogy a Környezetvédelmi Hatóság engedélyezte, hogy ide ingyen lerakhatják ezt a furadékot? A negyedik kérése, hogy egy irányárat szeretne ha mondana Kovács Gyuláné arra, hogy mennyi összeget szoktak az önkormányzatok kiharcolni a lerakásért? Kovács Gyuláné dr. válaszában elmondta, hogy ilyen önkormányzat Okány, Makó, Lajosmizse, Kecel, Békéscsaba – itt sem történt még semmi rekultiváció, és itt is úgy engedte a Környezetvédelmi Hatóság, hogy deponálással, és amikor majd a rekultivációra kerül sor, akkor terítik szét. Ő azt csinálná, hogy a hulladéktelepet egy kicsit összedózerolná, hogy lehetőleg kisebb területen legyen - olyan 15 ezer m-en, és utána a tömörítést elvégeznék. Ezt mint környezetvédelmi szakember mondja. Azért lenne ez célszerű, mert akkor rögtön rá tudnák teríteni az anyagot, mert ez később nehéz lesz, mivel elég mélyről felhozott kőzetről van szó, amely nem hagyományos. (Gyula melletti területről és olyan 4.300 m mélyről hoznák fel.) A hagyományos fúrásnál kb. 2000-2500 m-ig mennek le. Tehát amikor még felhozzák, akkor az még nedves, de amikor lerakják és kiszárad, akkor nagyon kemény lesz. Ezért célszerűbb lenne rögtön teríteni, ha ehhez hozzájárul a Környezetvédelmi Hatóság, és szakaszosan is lehetne teríteni és nem kupacokba. Ez lenne az egyik előnye, de az is előnye lenne, hogy a lakosság másképp hordaná oda az illegális hulladékát. Ezért javasolja ezt a megoldást. Ha tehát azt mondja az önkormányzat, hogy ez része lesz a rekultivációnak és a rekultivációhoz fogják felhasználni, akkor az engedélyt boldogan adja meg a Környezetvédelmi Hatóság.
18
A másik kérdés a takarással kapcsolatos volt. Ez tulajdonképpen a hulladékra lerakott kiegyenlítő réteg, a jogszabály szerint ez a pontos meghatározása. Erre jöhet rá majd a végleges humusztakarás. Az irányár kérdésére elmondta, hogy felsorolt egy pár önkormányzatot, ahol már így működik ez a dolog, és próbáljanak ennek utána nézni. Nem lenne részéről korrekt, ha most itt irányárakat mondana. Simon István Tamás polgármester ismertette a köztisztaság fenntartásáról szóló 3/2007.(II.16.) önkormányzati rendelet 13.§-ának (5) bekezdését, amely így szól: „ (5) A lerakóhelyre a Szolgáltató Kft. csak a jelen rendelet hatálya alá eső területről fogadhat be ilyen hulladékot” és van egy 144/2007.(VII.26.) sz. határozatuk, amelyet most is szem előtt tarthatnak. A határozat így szól: „ A Képviselő-testület a Pénzügyi és Ügyrendi Bizottság javaslatát elfogadta és úgy döntött, hogy a polgármester vizsgáljon meg minden lehetőséget a kommunális hulladéklerakó lezárásához szükséges anyag biztosításának lehetőségével kapcsolatban és a legjobb ajánlat kerüljön a Testület elé elfogadásra. A Testület kikötötte, hogy a leszállított anyagban /iszapban/ veszélyes anyag nem lehet, amennyiben mégis belekerül, abban az esetben az eredeti állapot visszaállítására kell kötelezni a szállító céget. Kikötötte továbbá, hogy a településen a közúton okozott károk helyreállításáról is a szállító cégnek kell gondoskodnia.” Szalkai László képviselő javaslata az volt, hogy a következő képviselő-testületi ülésen kellene ebben dönteni, mivel az önkormányzatokkal is fel kellene venni a kapcsolatot, tehát idő kell arra, hogy ezt körbe tudják járni. A Környezetvédelmi Hatóságtól meg kell tudni, hogy hogyan is működik ez az engedélyezés? Simon István Tamás polgármester véleménye az volt, hogy a szerződést is látni kellene, amely alapján ez az egész dolog zajlik. Futaki József képviselő kérdezte, hogy az a hulladék, amit ide leraktak valamikor, ezek szerint ez itt fog maradni. Tehát nem járunk úgy, mint Szabadkígyóson, hogy el kellett nekik szállítani. Itt a szeméttelepen is történtek már fúrások a talaj vizsgálatára. Kovács Gyuláné dr. elmondta, hogy ő a szénhidrogén fúrásokról beszélt. Futaki József képviselő úr pedig a talajfigyelő kutaknak a fúrásáról. Olvasta a kiadott határozatot és az alapján valóban talajfigyelő kutak elkészültek. Ez egyébként is szükséges akár fogadják ezt a furadékot, akár nem. A másik dolog, hogy végleges döntés előtt körbe akarják járni, úgy nyilatkoztak. Egy dologra felhívta a képviselő-testület figyelmét, mégpedig arra, hogy az önkormányzatok között érdekütközések is vannak, ezt jó ha tudja az önkormányzat. Szalkai László képviselő kérdezte, hogy éves szinten hány m-t terítenek? Kovács Gyuláné dr. válaszában elmondta, hogy egy-egy hagyományos fúrásnál kb. 3 ezer m keletkezik. A nem hagyományosnál pedig kb. 4 ezer m. Ez olyan kötelezettséggel is jár, hogy rendszeresen naprakészen adminisztrálni kell, hogy mennyi lett lerakva. Ezt a fúrást végző cégnél is meg le kell adminisztrálni. Év végén pedig a Környezetvédelmi Hatóság felé kell pontosításra bejelenteni, azzal a céggel együtt, aki ide szállított és a két adatnak egyeznie kell.
19
Simon István Tamás polgármester tájékoztatta a testületet arról, hogy volt DAREH ülés és ott szóban összefoglalták, hogy hol tart ez a hulladéklerakó rekultivációs pályázat. Most a közbeszerzési folyamat zajlik, tehát még a pályázat beadásának a határideje nem járt le. Amíg itt elkészítik ezt a tervet az még sok-sok hónap. Addig azt nem lehet biztosra mondani, hogy nem lesz-e úgy, ahogy Futaki József képviselő megemlítette, hogy esetleg ezt a hulladékot nem kell-e majd elszállítani? Kovács Gyuláné dr. elmondta, hogy egyrészt van az önkormányzat kezében egy határozat a Környezetvédelmi Hatóságtól. Másrészt ha az önkormányzat ezt a környezetvédelmi engedélyt megkapja a hulladékhasznosításra, tehát a hulladékkezelés hasznosítási formájára, akkor a Környezetvédelmi Hatósági határozatban leírja, hogy mire adja, hogyan és milyen feltételekkel. Ezt a Környezetvédelmi Hatóság nem fogja visszavonni, utólag ezt már nem teheti meg. Simon István Tamás polgármester javasolta, hogy minden ilyen engedélyezési eljárást bízzunk a kérelmezőre, nyilván az önkormányzatunknak azokban az ügyekben ami ránk tartozik, el kell hogy járjon. Megkérdezte, hogy két évvel ezelőtt miért hiúsult ez a dolog meg, hogy ide nem sikerült lerakni ilyen hulladékot. Kovács Gyuláné dr. válaszában elmondta, hogy nem tudja, hogy akkor miért hiúsult meg ez a lerakás. Szerinte volt egy bizonytalansági tényező. A mennyiséghez még annyit tett hozzá, hogy egyrészt itt van a határozatban, hogy 2x20 cm – 6.300 m - lesz ami kb. két fúrásra elég, de az volt a javaslata, hogy ennél tegyenek többet, és az a biztos, ha nagyobb mennyiséget kér meg az önkormányzat. Másik feltétel pedig az, hogy 10 ezer tonnáig ne menjenek el, - 9.800 tonnáig javasolta – mivel akkor nem kell környezetvédelmi vizsgálatot végezni . Szalkai László képviselő kérdezte, hogy 9.800 tonna az hány m? Kovács Gyuláné elmondta, hogy ezt a furadékot általában 1,5-el szokták beszorozni, tehát 1 m az 1,5 tonna. Ez kb. 1 évi mennyiség. 2x20 cm van az engedélyben, ami kb. 6.300 m-nek felel meg. Szalkai László képviselő véleménye az volt, hogy most ebben a kérdésben nem tud a Képviselő-testület döntést hozni, mivel ezt tüzetesen körbe kell előtte járni. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a 144/2007.(VII.26.) sz. határozat alapján ez a dolog működne. Ez annyit jelent, hogy hozzájárul a Képviselő-testület ahhoz, hogy a kommunális hulladéklerakó lezárásához szükséges anyag biztosításáról és a legjobb ajánlat megtárgyalásáról a polgármester a Képviselő-testület elé előterjesztést készítsen, és azt is kiköti, hogy ebben az anyagban veszélyes hulladék nem lehet. A szerződésnek, amit megkötnek ezt tartalmaznia kell. Minden kártérítési felelősség ezé a cégé, aki itt elhelyezi ezt a hulladékot. A következő lépés az, hogy a Képviselő-testület elé terjesszük azt a szerződést, amely tartalmazza mindezeket, illetve nyilván azt az árat, amit a Képviselő-testület elfogad.
20
Véleménye szerint erről most nem kell külön határozatot hoznia a testületnek, mivel erről már a 144/2007. (VII.26.) sz. határozattal döntöttek, tehát csak ezt a határozatot kell végrehajtaniuk. A Képviselő-testület egyhangúlag egyetértett a polgármester javaslatával. A XII. napirendi pont tárgyalása: A XII. napirendi pont tárgya: Delegálás a Békés megyei Vízművek Zrt. felügyelő bizottságába. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Írásos előterjesztés mellékelve. Futaki József képviselő kérte a szavazás alóli kizárását. A Képviselő-testület 12 szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 91/2009.(V. 21.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület hozzájárult ahhoz, hogy Futaki József képviselő – e napirendet érintően – az Ötv. 14. §-ának (2) bek. alapján a döntéshozatal alól kizárásra kerüljön. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a határozati javaslatot annyiban egészíti ki, hogy javasolja Futaki József mandátumának a meghosszabbítását. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 11 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta. 92/2009. (V.21.) sz. képviselő-testületi határozat Doboz Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete Futaki József (an.:Óré Ilona, szül. hely: Gyula, ideje: 1970. 04. 07.) Doboz, Toronyi u. 15. sz. alatti lakost delegálja a Békés Megyei Vízművek Zrt. Felügyelő Bizottságába 2009. június hó 1-től 2014. május 31-ig. A Képviselő-testület megbízza a jegyzőt, hogy a döntésről a Békés Megyei Vízművek Zrt.-t értesítse. Határidő: azonnal Felelős: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző
21
A XIII. napirendi pont tárgyalása: A XIII. napirendi pont tárgya: Az elektromos áram közös beszerzésével kapcsolatos döntések. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Írásos előterjesztés mellékelve. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a Megyei Közgyűlés döntött abban, hogy megpróbálja koordinálni az egyes települések elektromos áram beszerzését. Ezzel kapcsolatban folytak egyeztetések, van is egy olyan szándék és van erről határozat, hogy közös beszerzéseken indulnának a legnagyobb települési önkormányzatok, illetve a megyei önkormányzatok. Viszonylag nagy intézményeket érintene az árambeszerzés, mivel a Megyei Kórház, a Békéscsabai Kórház nagy megrendelőnek számít. Ezzel a nagy volumennel feltehetően 5-10 %-os árcsökkenést is el lehetne érni. Annak, hogy a dobozi önkormányzat részt vehessen ezen a közös beszerzésen az a feltétele, hogy a fogyasztási helyeket, fogyasztás szerkezetét egy egységes rendszerbe rendezzék és ezzel az adatsorral jelenjünk mi is meg. Ezt vállalja az a szakértő, akinek az ajánlatát elektronikus levél formájában kapták meg a képviselők. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag elfogadásra javasolta a határozati javaslatot. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – tájékoztatta a testületet arról, hogy a bizottságuk is megtárgyalta ezen napirendet, és a határozati javaslatot egyhangúlag javasolták elfogadásra. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal -ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 93/2009.(V.21.) sz. képviselő-testületi határozat Doboz Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete döntött abban, hogy megbízza Borsos József szakértőt, hogy az Önkormányzat villamos energia felhasználásának elemzését, az üzemelési költségek csökkentése érdekében a határozat mellékletét képező vállalkozói szerződésnek megfelelően végezze el. A vállalkozói díjat – 60.000.-Ft + ÁFA – 2009. évi költségvetésében biztosítja. A Testület felhatalmazza Simon István Tamás polgármestert, hogy a határozat mellékletét képező meghatalmazást, vállalkozói szerződést írja alá. Határidő: 2009. május 31. Felelős: Simon István Tamás polgármester
22
Bejelentések. 1.) DAREH által benyújtott pályázattal kapcsolatos tájékoztató. Simon István Tamás polgármester tájékoztatta a testületet arról, hogy hiánypótlást kértek az egyik DAREH pályázattal kapcsolatban. Ezt az önerőt a Képviselő-testület még a tavalyi évben megszavazta. Jogi értelemben neki alá lehetett írni a hiánypótláshoz a nyilatkozatot, amely el is lett küldve a DAREH Társulásnak. Mindenképpen szerette volna a testületet tájékoztatni arról, - de ezt a lejárt határidejű határozatokról szóló jelentésben nem lehetett – hogy a korábbi határozatuk értelmében aláírt egy ilyen nyilatkozatot, hogy a Képviselőtestület vállalta az önerő biztosítását a DAREH által benyújtott pályázathoz. A Képviselő-testület a tájékoztatót tudomásul vette. 2.) EKG gép beszerzésével kapcsolatos tájékoztató. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy legutóbb hozott a Képviselő-testület egy olyan határozatot Nyilas doktornő ajánlatával kapcsolatban – amelynek az volt a lényege, hogy a vállalkozásában lévő EKG gépet használatra ajánlotta fel, cserébe viszont fizetnénk neki a Ixdoki szoftvert – nem fogadta el, hanem úgy döntött, hogy kér árajánlatot a jelenleg önkormányzat tulajdonában lévő EKG berendezés felújítására. Ennek Tóth Sándorné műszaki ügyintéző nézett utána, ezért átadta a szót, hogy ismertesse az EKG gép vizsgálatának eredményét. Tóth Sándorné műszaki ügyintéző elmondta, hogy kiderült a tüzetesebb átnézés során, hogy az EKG gépnek a tappancsain kívül, még a nyomtató része is hiányzik. Ennek ellenére el lett küldve vizsgálatra, ahol megállapították, hogy a gép nyomtató részét nem tudják pótolni. Olyan ajánlat érkezett, hogy ezt a mi gépünket be tudják viszont számítani egy új gép vásárlásánál. Az új gép ára kb. 614.400.-Ft, és ennek az árába nettó 250.000.-Ft összeggel számítanák be a mi régi gépünket. Tehát így majdnem féláron kapnánk meg az új gépet. Azt kell eldönteni, hogy melyik lehetőséget választja a Képviselő-testület, mivel három ajánlat van, amelyek a következők: Cardioloine ar600 3 csatornás Ekg. Készülék bruttó 282.000.-Ft, Cardioline ar600adv+i Ekg készülék diagnózis programmal bruttó 387.000.-Ft és végül a Heart Screen 80 GL típusú 3 csatornás Ekg készülék (LCD kijelzővel, analízis és diagnózis programmal) bruttó 614.400.-Ft. A bruttó 614.400.-Ft értékű gép vásárlásánál tudnák csak a régi gépünket beszámítani nettó 250.000.-Ft értékben. Simon István Tamás polgármester megjegyezte ennél az ajánlatnál, hogy érdekesnek találja egy kicsit azt, hogy nem tudnak a régi gépünkhöz nyomtatót adni, de ennek ellenére viszont beszámítanák nettó 250.000.-Ft értékkel. Javaslata az volt, hogy ezt a 614.400.-Ft-os ajánlatot fogadja el a testület, amelybe beszámítanák a jelenlegi készülékünket nettó 250 ezer forint értékben. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta:
23
94/2009 (V.21.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület úgy foglalt állást, hogy a II. sz. háziorvosi körzetbe egy új EKG készüléket vásárol, melynek a bruttó bekerülési költsége 614.400.-Ft, mely összegbe az önkormányzat tulajdonában lévő EKG készülék nettó 250.000.-Ft értékben beszámításra kerül. A Testület megbízta a polgármestert, hogy a határozat végrehajtása érdekében a szükséges intézkedést tegye meg. Határidő: értelem szerint Felelős: Simon István Tamás polgármester 3.) Az Egészségügyi Központban telefonvonal kiépítése. Simon István Tamás polgármester tájékoztatta a testületi ülésen megjelenteket arról, hogy a Képviselő-testület korábban hozott egy határozatot az orvosi rendelőben telefon vonal kiépítésével kapcsolatban. Megkötötték az Invitellel a szerződést, amelyik arról szól, hogy mindegyik orvosnak külön telefonvonala, külön száma lesz. Erről a Dobozi Hírmondó újságban, ill. más egyéb helyben szokásos módon a lakosság tájékoztatva lesz. A Képviselő-testület a tájékoztatást tudomásul vette. 5.) A KEOP-7.1.2.0-2008-0293 jelű pályázat elutasítása. A tájékoztatás mellékelve. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a Képviselő-testület 2008. április 10-i ülésén adott megbízást 800.000.-Ft + ÁFA értékben a KÖVITE Plusz Kft-nek, hogy készítse el a Doboz Nagyközség csatornázásának és szennyvíztisztítójának a kiépítésére vonatkozó KEOP-7.1.2.0. pályázati kiírásnak megfelelő pályázatot, valamint a gravitációs technológiára épülő rendszer kiépítéséhez szükséges tanulmányterveket. Ezt valamikor decemberben elutasították. A Képviselő-testület arra döntött, hogy újra benyújtja ezt a pályázatot még decemberben. 2009. április 27-én érkezett meg az értesítés, hogy elutasították ezt a pályázatot is. Itt nyilvánvaló, hogy nagyon komoly kérdések merülnek fel ezzel az elutasítással kapcsolatban. Trefil Tibor községgazda elmondta, hogy a második elutasításnál a projekt költségek túlzottnak bizonyultak, tehát úgy gondolta a bíráló bizottság, hogy a 83 milliós előkészítési pénznél bizonyos költségek magasak (könyvvizsgálói költségek, a Részletes Megvalósíthatósági Tanulmány elkészítésének költségei stb.), és emiatt került elutasításra újból a pályázat. A kétségeik azért vegyesek ezzel kapcsolatban, mivel első elutasításnál is ugyanez a pályázat volt, de ott nem kerültek elő ezek a problémák. De ha már felmerültek, akkor ő ezt tervezői hiányosságnak látja, hogy nem volt elég körültekintő ezeknek a költségeknek a megállapításánál. Nyilván
24
felelősségteljesebben, körültekintőbben kellett volna meghatározni ezeket a költségeket, ha másképp nem is, de összehasonlítva más pályázati anyagok költségeivel. Innentől el kell gondolkodni azon, hogyan álljunk a későbbiekben mind a pályázathoz, mind az újabb pályázatot készítő cég, illetve tervező felé. Végül megjegyezte, hogy a pályázatokba – ez a pályázati törvényben is így van megfogalmazva – 6 % mértékig lehet egyéb költséget beállítani. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy az előző elutasításnál ezek a kifogások nem kerültek megfogalmazásra a bíráló bizottság részéről. Szerinte itt a kérdéseket valószínűleg a pályázat írójának is fel kell tennünk, hogy reagáljanak erre az elutasításra, és ha reagál akkor valószínűleg a bírálóknak is meg kell kérdezni erről. Mivel szinte ugyanannak a pályázatnak a kétféle benyújtására alapvetően eltérő értékelés születik. Tehát először a pályázatíró céget a KÖVITE Plusz Kft-t kérjék meg, hogy magyarázzák meg ezt az értékelést, és utána ha megszületik a magyarázat, akkor a minisztériumot is kérdezzék meg. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – egyetértett a polgármester javaslatával és a következő határozatot hozta: 95/2009. (V.21.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület a KEOP-7.1.2.0-2008-0293 jelű pályázat elutasításával kapcsolatban olyan döntést hozott, hogy kérjék meg a pályázatírással megbízott céget – a KÖVITE Plusz Kft-t -, hogy magyarázzák meg ezt az értékelést, majd ezt követően a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumot is kérjék meg a magyarázatra. Simon István Tamás polgármester tájékoztatta a Képviselő-testületet arról, hogy a „Leg a láb” Művészetoktatási Intézet tisztelettel meghívja a Képviselőtestület valamennyi tagját 2009. május 27-én a Művelődési Házban tartandó évzáró rendezvényükre. Kérdés, interpelláció nem volt. Mivel több tárgy nem volt a polgármester megköszönte a hozzászólásokat, javaslatokat és az ülést 15,45 órakor bezárta. k.m.f.t.
Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző
Simon István Tamás polgármester