benzil-alkohol C3H5CH2benzil-grupa
FENOLI -Fenoli su jedinjenja kod kojih je hidroksilna grupa –OH vezana direktno za benzenov prsten. Podela i nomenklatura Prema br. OH grupa vez.za benzenov prsten fenoli se dele na: -monohidroksilne -polihidroksilne. Predstavnik ove grupe jedinj. je fenol(hidroksibenzen). Ime fenol zadržano je po IUPAC sistemu.
-Ostala jedinjenj. ove grup.nazivaju se kao derivati fenola. Metil-fenoli su poznati kao krezoli. -Polihidr. fenoli se nazivaju:
Nalaženje i dobijanje -Fenoli, krezoli i dr.jedinj. ima u katranu kame.uglja odakle se dobijaju destilacijom. 1) Topljenje soli aroma.sulfonskih kis. sa NaOH
Fizičke osobine fenola -Monohidroksilni fenoli su supst. niske tačke toplj. Fenoli ključ. na višim temp. nago alkoh. sa istim br. C-atoma, malo rast.u vodi. Polihidrok. fenoli su čvrste sups. zbog prisustva više OH grupa lakše se rastvaraju u vodi. Hemijske oso. fenola -Oni su veoma reaktivni. A.Reakcije fenolne(hidroksilne) grupe 1)Kiselost fenola-Fenoli se razlikuju od alkohola u tome što reaguju sa razblaženim alkalnim hidroksidima i daju u vodi rastvorljive solikoji se nazivaju Fenolati (ili Fenoksidi) C6H5-O-H + Na+-OH → C6H5O-Na+ + H2O natrijum-fenolat(fenoksid) -Fenoli su kiseliji od alkohola. 2)Fenoli ne reaguju sa natr-hidrogen karbonatom: C6H5OH + NaHCO3 → na reaguje a ako se u rastv. Na-fenoksida uvodi CO2 izdvaja se fenol: C6H5O-Na+ + CO2 + H2O→ C6H5OH + NaHCO3 -Ovakvo ponašanje pokazuje da je karbonatna(ugljena) kis. jača od fenola. 3)Građ. etara i estara -ETRI postaju dejstvom alkil-halogenida na Na-fenoksid: C6H5O-Na+ + RCl→ C6H5-O-R + Na+Cl-ESTRI postaju dejstvom acil-halogenida na fenole: C6H5OH + RCOCl→ C6H5OCOR + HCl B)Reakcije benzenovog prstena -Bromovanje fenola se vrši bez prisustva katalizatora:
-Dejstvom koncentr. nitratne kis. na fenol uvode se tri-nitro-grupe i dobija se trinitrofenol:
C)Oksidacija